30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Červená čísla? To je nějaký renonc, ne? Pozitiva aby člověk pohledal - Josh Harnett je coby upírobijec ideální a komiksový námět s krvežíznivci, jež v polární noci uchopí příležitost nechat rakve zahálet, by mohl fungovat, jen kdyby provedení obnášelo tolik nadsázky, kolik taková kravina zaslouží. Film naneštěstí nepřináší jediný záměrný vtip. Milostná zápletka mezi Harnettem a vpravdě nevábnou Melissou George je prostě trapná, stejně jako všechny dialogy - papírové, patetické, přiblblé. Bezkrevné postavy nedokáží vyvolat stopu účasti. Ve filmu se nic neděje, což skýtá spousty času přemýšlet, jaktože über-schopní upíři už dávno všechny nedostali a divák dospívá k jedinému možnému vysvětlení - neměli ve scénáři. Oslavovaný představitel hlavního záporáka blekotá cosi nesrozumitelného a jeho přínos spočívá v čumění zvící sůvy v nudlích. Veskrze pozitivní hodnocení si tedy nemohu vykládat jen jako výsledek invaze fanoušků Stmívání [potažmo Davida Sladea], kteří museli po shlédnutí nabýt zvláštního dojmu, že upírské filmy nečekaně přetékají i do škatulky horror. Učiní Neil Jordan resp. Byzantium upírské idiocii přítrž? ()

ChrisBa

Výborný horor so skvelými hercami.. atmosféra je perfektne hustá a po celú dobu filmu som sedel prikovaný k posteli kedy kto vybehne na hlavných hrdinov.. Upíri už dávno nevzbudzovali toľko rešpektu a strachu vo filme ako práve v tejto snímke.. Sú rýchli, silní a čo je horšie...takmer nezastaviteľní... desivo napínavý film, v ktorom si prajete Slnko ako nikdy predtým..možno aj práve to, že slnko celých 30 dní nepríde a drži sa nad mestečkom tma, vás drží celý film v napätí.. takisto to umocňujú zvukové efekty, ktoré sú na vysokej až priam geniálnej úrovni... mimochodom.. Ben Foster opäť geniálny... ()

MatejNosal

Asi najlepší upirsky horor, napínavý akčný krvavý čo viac si priať a ešte aj herecké obsadenie vyšlo na jendotku. (79%) ()

Mauric

A na tomhle se všem líbilo co? Atmosféra se v kině schovala nejspíš pod sedačky ze strachu před upíry a stejně tak i úroveň všech dialogů, která vykoukla jen se jménem Bély Lugosiho. Hrstka násilně vecpaných moralit taky stála za to - u scény s malou holčičkou v obchoďáku jsem duševně zvracel. Upíři vyvraždili téměř všechny hned po začátku, takže ani akční nářez, jak tu všichni velmi rádi proklamujete, se opravdu nekonal. Vzhled upírů mi byl spíš k smíchu než aby mě pronásledoval sen následující noci, a tak jsem se třikrát u tohoto "povedeného" dílka zasmál jinak nuda na druhou. Naprostá ztráta času. ()

blues

pro udržení vyššího standartu krvavých hororů dám 4*, ale je to fakt na pomezí, takových 68%. Bohužel, děj a zápletka jsou slabinou filmu, doslova. Upíři se vzali neznámo odkud, vraždí pro zábavu, lidé přežívají také neznámo jak, skoky v čase jsou neúměrně dlouhé. Občas nuda, scény už byly dopředu čitelné, všechny lekačky už někde byly pioužity. Ale zato ty popravy sekerou, to byla paráda, nejlepší části celého filmu.... mlask... ()

Radim

Zbytečně drastické, trochu jednotvárné. Snažil jsem se v tom "něco" najít, ale nepodařilo se. Snad můžu pochválit zvuk (mluva a křik upírů) a Hartnetta, který je sympaťák každým coulem. ()

Haymar

Povedený hybrid Carpenterovy Věci a Úsvitu mrtvých, lehce okořeněné Bladem... A tohle já prostě můžu! Trochu jsem se obával zpracování (bezpochyby zajímavého materiálu) i obsazení (hlavně Hartnetta)... Naštěstí byly mé obavy naprosto zbytečné... Porcování upírků frézovacím bagrem (nebo co to bylo) ála starý dobrý "braindead" bylo super! Jen ta stopáž moha být o něco kratší - zbytečně tím film chvílemi balancoval na hranici nudy. ()

MadChick

Jak bych to popsal jednou větou asi: "Efektně natočená nuda". Film byl po vizuelní a zvukové stránce velmi povedený, obšas na nás vykoukl i nějaký ten gore effekt, ale to je tak vše co bych mohl hodnotit jako výrazně plusové. Možná je to má chyba a něco jsem přehlédl, ale docela mi vadilo to, že jsem o dotyčných monstrech nic nevěděl, pokud jsem si všiml, tak jediné o co se snažili bylo tzv. "vyžrat" celé město a přitom se dorozumívali nějakých divným vřeštěním s tím, že jejich boss čas od času pronášel pseudohlášky, které měly asi umocňovat atmosféru . Bohužel ona individua se tvářila pořád stejně, otevřená pusa a v ní řada pěkně rostlích umělých zubů a k tomu nezbytné chrčení na vše co se hýbe.. po chvíly mě tento typ jejich sebeprezentace začal velice vadit, ozvláště od jednoho urostlého s divně tvarovanou lebkou a možná ještě více od ženy, která to (zaplať pánbůh za to :D ) schytala UV lampou z pěstírny na trávu a po romantické vsuvce, kdy se dostala její krční tepna do hřejivého kontaktu se zuby jejího pána odešla do věčných lovišť. Pokud ta monstra měla přestavovat upíry, tak bohužel absolutně neodpovídala mým představám o tomto živočišném druhu. No nic, zas až tak nudné to nebylo, ale v mých očích to není víc jak 60% ()

melkor323

Wcelku pekná, pohodová a chutná podívaná....vitujem absenciu "normálnej" hudby, tie akusticko-bubnové vyriácie posobia fakt skvelo, brutalne podfarbujú scénu. 1* strhávam ako fanúšik komixovej predlohy za podla mna zbytočné okresanie už beztak dosťi kednoduchého a priamočiareho príbehu. Inak nice. ()

venom14

Parádní zpracovaný film podle komiksu.Atmosféra byla silná a nějaké lekačky by se taky našly,za dlouhou dobu jsem se někdy vážně bál a měl nepříjemný pocit.Akční stránka filmu také neměla chybu,prostě upírský horor jak má být. ()

colapso

Dokonalá atmosféra temné noci a naprosté bezmoci,proti přesile krvežíznivých upírů. Krvavé,nekompromisní a ještě jednou dokonalé. ()

Teabag

30 Days of Night je podle mě vcelku průměrný horor a narovinu: Josh Hartnett mi sem vůbec nesedí, takže jsem jeho zpopelnění ani příliš neoplakal. Netvrdím, že by se tu nenašly napínavé momenty, ale celkově to byla jen taková hra na schovávanou, kdy šlo jen o to, komu rupnou nervy a ostatní prozradí. Možná, že když si přečtu komixovou předlohu, tak změním názor, ale v tuhle chvíli hodnotím 5/10. ()

Petullka.66

Tak teď nevím, co si mám myslet. Jsem zklamaná! Vždyť tohle nebyl žádný horor, možná tak parodie na něj. :D Dialogy mi přišly absolutně bez hlavy a paty. Celý příběh je dle mého názoru plný nelogičností... Nudilo mě to, ale dokoukala jsem se (to byla ale dřina). Na druhou stranu - efekty byly ucházející a ke konci se to trochu rozjelo. /Dávám 1,5 hvězdy z 5!/ ()

Prochy38

Tento horor jsem viděl už kdysi, když vyšel. tehdy se mi moc líbilo, ale z paměti naprosto vyprchal. Teď jsem si to pustil znovu a jel v podstatě od nuly. Dost nápadité. Moc dobře natočené. Atmosféře dost přidává výborně zvolené prostředí. uzavřené město kdesi na Aljašce, odříznuté cesty, žádné spojení. Povedené. Napětí se dalo krájet, akce drsná. Ten závěr to celkem pokazil, ale celkový dojem ne tolik. Myslím, že to šlo určitě vyřešit jinak. Ale... No, spíše mi to přišlo jako úplná blbost... Ale možná jen můj názor... Celkové nadšení, pohoda, spokojenost. ()

Disease

Adaptace komixu, který byl více než na ději postaven na výtvarné stránce. Což se ve filmu samozřejmě nepovedlo. ()

Adam_Musil

Na začátek nutno říci, že jsem tento hororový snímek zhlédl na čtyřikrát, což už vypovídá o tom, že mě zrovna příliš nezaujal, a vskutku, třicet sice ne, ale několik dlouhých nocí jsem u něj musil strávit. V rámci onoho subžánru překvapivě vysoce hodnoceného jsem očekával opravdu kvalitu. Ve srovnání například s upírskou sérií Blade hodnotím ještě hůře, protože v případě tohoto filmu se mi nedostalo ani toho, co jsem v Bladeovi považoval za směšné. Neskutečně mě rozčilovaly nesympatické hlavní postavy a ještě více jejich primitivní dialogy, které mezi sebou vedly, dále vytýkám předvídatelné lekavé momenty a závěr. Hvězdičku dávám jen z toho důvodu, že filmy s upírskou tematikou vyhledávám a dokážu ocenit jakýkoliv snímek, který tyto nadpřirozené tvory dokáže zpodobnit jakkoliv originálně. V tomto případě jsem ale neměl dojem, že by mě celkově něčím obohatil, a proto jej hodnotím silně podprůměrně. (25%) ()

Dzonysek

Podkresová hudba se povedla. Jinak je to špatný i na béčkovej horor. Takovej ten pocit, kdy je dialog mezi postavami tak špatnej, až se trapností ošijete. ()

woodsman

celkom dobre zaujimave o upiroch ale kopu otazok tam ostalo odkal sa zobrali kam isli celkom dobre sceny ten chlap sa pekne obetoval neuveritelne ()

Klay

První půlhodinu výborná atmosféra a Romerovsky nečekané lekačky, potom to přejde v klasický survival horor, kterému v prostřední třetině citelně dochází dech. Zbytek je ovšem výborný, napěchovaný akcí, krví a stejně brutální a syrový jako 28 Týdnů Poté nebo nový Úsvit. Nemůžu se ubránit dojmu, že s lepším scénářem by Slade zvládnul ještě víc, ale narozdíl od jeho prvotiny ho tady netáhne k zemi marná snaha o rafinovanou psychologickou hru - 30 dní dlouhá noc je tak lineární, jak jen akční horor může být a obejde se i bez delších patetických výlevů a šokujících point. Prostě krvavá, vizuálně atraktivní rubačka na sněhu. Víc nečekejte. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci