30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Desperado

Ako komiksom nedotknutý divák na mňa druhý Sladov celovečerný pokus pôsobil mierne rozladene. Režisér sa snažil pomalým tempom a temnou atmosférou navodiť filmu autenticttu s príchuťou apokalyptična. Ako žánrový bonus pridáva aj nemalé množstvo krvi, rozrezaných údov či hláv, kde kameru zámerne neodvracia. Tento ojedinelý mix gore a survival hororu Sladovi celkom vyšiel. Na papieri to všetko vyzeralo, že sa bude jednať o skvelý zážitok. Ale nastal problém. A tým je scenár. Natiahnúť 30 dní do necelých 2 hodín na plátno sa ukázalo pre tvorcov ako ťažké dilema. Kde pridať a kde ubrať? Ako vnútiť divákovi pocit za 110 minút, že sa pozerá na mesačné utrpenie preživších? Častá zmena tempa mala za následok, že som sa vo filme časovo strácal a nebyť tých naozaj málo informačných dodatkov, že ktorý deň práve ubieha, bol by som mimo už načisto. Tieto scenáristické barličky tu boli dôkazom, že scenár sa neveľmi vydaril. Dialógy, odhliadnuc od toho, že film má základ v komikse, sú natoľko toporné, až sú miestami otravné. Vzťahy medzi hrdinami (a nielen medzi nimi) sú len odfláknuto načrtnuté, nič viac. Spomínaná časová neprehľadnosť spôsobuje, že po čase stráca okrem tempa aj gradáciu napätia. Pri dôležitých pasážach, ako napríklad vynútená poprava jedného z preživších, zas chýbajú emócie. Kamera je pri akčných scenách natoľko roztrasená (akýsi novodobý trend), že z toho bolia oči. A záver je natoľko nepodarený, konkrétne jeho prevedenie do filmu, že z relatívne slušne rozbehnutého, vybudovaného celku sa mi na jazyk derie to povestné - sklamanie. Avšak, na strane druhej, sú tu solídne herecké výkony, zaujímavo stvárnení upíri a pôsobivá atmosféra. Takže celkovo priemer. ()

Hadža

No byl jsem po dlouhe dobe nadsen horrorem,krve potoky,napeti perfekt, jen k peti hvezdam tom chybel lepe zpracovatny konec!;) Upiri jsou trochu jini nez jsme zvykli a jak se zde uvadi,trosku se nam primichali ze zombii,ale co ,v zahrobi je mozne vsechno!:) ()

Vampireman

Krásná temná stylizace, když na Barrow dopadne 30 dní dlouhá noc, pár vizuálně dokonalých scén a obstojná brutální vyobrazení nezasahující ani do jednoho ze dvou extrémů v žádném případě nezáchrání film se špatnými hercemi jak obyvatelů Aljašky, tak upírů (kteří navíc vypadali hrozně), absencí rozumnějšího děje (možná mohu říci rovnou absencí děje) a z prstu vycucanými dialogy, které jsem nikomu nevěřil. Ten film je 2 HODINY DLOUHÁ NUDA, které dávám dvě hvězdy jenom proto, že jsem viděl ještě horší krváky (jmenovitě mě napadá třeba remake Černých vánoc). 1,5*. ()

stration

Velice pěkný filmeček. Během sledování, jsem se musel přioblíct. Taková jde z něho zima. Brrrr. První polovina filmu je opravdu geniální. Ani se pořádně neusadíme v křesílku a máme tu horor v plném proudu, žádný dlouhý kecy a litry krve a kupu mrtvol. Všechno perfektně natočené a hrůzu nahánějící. Upíři vypadají skvěle. Charizmatický šéf a vzezření skoro normálních lidí. Dokonce náznak nějakého logického jednání. Super! téměř letecký záběr na městečko je jeden z nejlepších, co jsem viděl. Potom bohužel nastane téměř hluchá a jen málo nadprůměrná třičtvrtě hodina, kde kromě pár šťavnatých akcí není co k vidění. Závěr opět parádní. Podtrženo sečteno, jeden z nejlepších hororů poslední doby a upírský možná vůbec nejlepší. Je to tak na čtyři hvězdy, ale žes v tom měl prsty i Ty, Same, dám pět, ať NEŽERU... ()

MATADOR

30 dní dlouhá noc znamená třicetidenní boj o život ze spárů krvežíznivých "něčeho". Zasazení příběhu na nehostinnou Alijašku, kde široko daleko není ani živáčka se mi vskutku zamlouvalo. I příběh začíná poklidně, což nehostí nic dobrého. A jak si tak člověk myslí, stane se. Boj přeživších s partou zombieupírů, kteří mluví je sice napínavý, ale mnohé nedomyšlenosti nedopomohou k naprosté nedýchatelné atmosféře. Bylo to slušné, místy i napínavé, ale že by se mi ze strachu ježily vlasy na hlavě, to určitě ne! ()

Thomassi

Vynikající horor z sejsevernějšího města v Americe. Rozjezd hned pěkně od začátku, jak to má být a všechno klape: super kamera, pěkná hudba a velmi dobře zvládnuté maskování upírů. Co se týče herců, tak Josh je hodně přesvětčivej, ale kdo opravdu exceluje, tak je Danny Huston v roli hlavního upíra. Takže veliká spokojenost. ()

Remedy

Famózní. Natočit v dnešní době solidní horor, kde by záporné postavy nebyly povětšinou k smíchu, se moc často nepřihodí. Ve filmu producenta Sama Raimiho a režiséra Davida Sladea nejenže nejsou záporné postavy (upíři) k smíchu, ale co víc – jsou neuvěřitelně charismatické a působí věrohodně. Strašně moc se mi líbil Sladeův přístup – práce s prostředím, využití všeho možného prostoru (i v rovině psychologické) a „zrovnoprávnění“ obou skupin co do angažovanosti v celém příběhu. Nemohu říct, že bych vraždící skupině fandil, ale David Slade z nich dokázal udělat velmi zajímavé a charismatické postavy (což je vzhledem k minimu dialogů v podivném jazyce značně obdivuhodné). 30 Days of Night je moderně koncipovaným hororem, který dokázal do puntíku zužitkovat svůj potenciál. ()

cineman

Ničím nepokažený žánrový horor. V kolejích se udržel po celých 30 dní. Sekyra byla tentokrát velmi ostrá. ()

beran-ek

Ne zrovna nějak komerční nebo známa záležitost.. I na DVD vychází až po dvou letech. Ale to je velká škoda. Je to jeden z mála kvalitnějších upírských hororů. Svižný, nenudný a nepostrádající akci a napětí. ()

Falconica

Vcelku luxusní záležitost na to, jak neobvykle obvyklý má děj. Ale koneckonců existuje přehršel filmů, jejichž autoři dokázali, že i z profláklého a tradičního základu lze vytřískat výbornou kvalitu. Vzpomeňme třeba na takový Sunshine, že? 30 dní možná kvalitou zdaleka nedosahuje Sunshineu (Jak jen můžu udávat u hororu jako příklad katastrofický film???), přesto je to skvělá podívaná i na to, že jde o krvavý horor- což je většinou jeden z mých "kamenů úrazu", kterým příliš neholduji. Dobrá...musím si přiznat, že majijinkatý podíl na tom má nesporně Hartnett, ale nejen ten. Film má totiž skvělou atmosféru, na níž se podílí dobře provedení upíři (Nejsou podaní tak lidsky jako třeba v Underworldu. Tam se to hodilo, tady by to nesedělo ani trochu. Jsou mnohem víc zvířecí.), hodně tmy a hodně zimy a v neposlední řadě výborný zvukový podkres (zejména poslední scéna). Ale napadá mě, že kdyby- a teď si prosím nemyslete, že jsem ujetá sadistka- že kdyby tam umřeli všichni ostatní kromě těch dvou z poslední scény( z kterých stejně zbyl jen jeden:-) ), zapůsobilo by to na mě víc. Zejména z případné smrti malého bratříčka by se dalo vytřískat hodně emocí... No fuj, jestli je někdo, komu tohle nepřišlo jako slova sadisty, tak jsem blázen:-) ()

FilmFan24

Mrazivě depresivní atmosféra beznaděje a strachu před démonickými upíry, ze kterých jde opravdu strach. Tentokrát krvelačné bestie pod vedením Dannyho Hustona mají ke svým krvelačným rejdům 30 dní dlouhou noc kdesi v zapadákově za polárním kruhem. Místní šerif Eben (Josh Hartnett) má s bestiemi plné ruce práce. Za pomoci hrstky přeživších místních obyvatel čelí celou dlouho noc zdatným a vynalézavým protivníků. Jediné, co zamrzí je v části kde se ukrývají naši hrdinové na půdě opuštěného domu, odfláklý střih, kde je až moc zřejmé, že tam něco chybí...Ale i tak velice šlušná žánrovka. A konečně jeden z mála novodobých horrorů, který končí špatně! A tak to má být! :) ()

salalala

Stále jeden z nejlepších moderních upírských filmů, který vyniká nekompromisností. David Slade od počátku zaujme hodně hutnou a klaustrofobickou atmosférou odříznutého městečka, která je sice neoriginální, ale vděčná a funguje. K dobru se rozhodně musí přidat i to, že se tu nepracuje s jakoukoliv mytologií, ale upíři se zkrátka objeví, aniž by se zkoumalo, proč přišli a co chtějí, což je v kontextu snímku hodně působivé. Nijak nevadí ani dost brutální scény poprav a odsekávání hlav, které sem také bez problémů zapadnou a jen všemu dodávají hodně specifickou drsnost a nekompromisnost. Velmi zvláštní pak jsou akční scény samy o sobě, které jsou sestříhány záměrně zběsileji a pohyby upírů jsou jako by "sekané", což nikterak nevadí a jen to dodává na děsivosti. Josh Hartnett v hlavní roli je velmi dobrý, Danny Huston jakožto vedoucí upír fantastický, jen škoda, že už tu není nikdo zásadně výrazný, protože obstojná Melissa George to rozhodně není, za což ale může i ne úplně dobře napsaná postava. Problémem je pak asi příběh, u kterého by nevadilo, že je otřepaný a tak trochu klišovitý, jako spíš jeho zakončení, které je vlastně nijaké, vesměs hloupé a zoufale mu chybí úderné vyvrcholení (ačkoli nápad sám o sobě není špatný, jen by ho to chtělo využít důvěryhodněji a reálněji), to, že občas hapruje logika a přeskakuje se v ději, tolik nevadí, i když i to si tvůrce mohl pohlídat. 30 Days of Night je velmi slušná žánrovka, která ale měla větší potenciál, než nakonec předvedla. 70 % ()

grogodil

Žiadny aristokratický look, žiadna vznešenosť, žiadna elegancia, akú by človek u upírov čakal, proste svorka krvylačných hyen, ktoré sú vychcané ako diera do snehu a rýchlejšie než Usain Bolt. A proti nim naozaj zdravo nasraný Josh Harnett mávajúci sekerou a ručiaci na plné hrdlo "Come On Motherfuckers!" To všetko zahalené do zasneženého sychravého kabátiku a zaliate bohatou dávkou krvi. Ja som bol nadmieru spokojný ()

Skip

Vcelku slušně masakroidní vyvražďovačka. Až mě to překvapilo, protože filmy s tímhle druhem potvor zrovna moc nemusím. ()

Dexter1

Po atmosférickej a tehnickej stránke je to až neuveriteľne dobre zvládnutý počin. Avšak tempo niekedy škrípe a dostanete pocit, že sledujete drámu miesto hororu. V niektorých miestach to nebolo až tak na škodu v iných by sa akcie zišlo viac. Každopádne ide o nadpriemerný upírsky snímok s vynikajúcim záverom. ()

Vědma

Mohl to být úplně skvělý horor. Měl k tomu našlápnuto mílovými kroky. Atmosféra aljašského městečka (jednu tu noc bych tam chtěla prožít, samo že bez jupírů), výborný Josh Hartnett - fakt že výborný. Škoda, že na to byl sám, ostatní postavy mi nic neříkaly. Snad ještě Ben Foster, to je zajímavý herec. Všechny role, ve kterých jsem ho viděla zahrál moc dobře. Kdyby se tím tmavým zavátým městem plížil jeden psychopatický vrah mohl z toho být úžasný thriller. Takhle to byl dobrý, ale průměrný horor, který příliš naturalističtí zombie pohřbili. ()

kajas

Aljašské městečko se na měsíc ponoří do hnusné tmy, jeho obyvatele napadne horda ultrahnusných upírů, hraje do toho hnusná hudba a ještě to má hnusný konec. Hnusně dobrý horor. ()

Lennnnna

Kdo by to byl čekal, že nás ještě někdy upíři zvednou ze sedadel? V kině to šlo jako jedna velká vlna, cuknul sebou jeden a jako domino ho následovala celá řada:o) Perfektně budovaná atmosféra, upíři správně děsiví a draví a vůbec takoví, jaké jsme je snad ještě nikdy neviděli a jak už to tak bývá - nejděsivější bývá to, co není vidět, takže výkřiky požíraných ze tmy mi bohatě stačili k tomu, aby mi tuhla krev v žilách. No vážení řekněme si to na rovinu, tentokrát jsem byla skutečně vyděšená a konsternovaná.O překvapeních v podobě masakru s frézou nebo useknutou hlavou na houpačce ani nemluvě, ty dodaly správnou šťávu a diváka donutili nadskakovat stejně jako při útocích upírů.Velká hororová událost letošní sezóny, která bude jen těžko hledat konkurenta. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci