30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

moviefan4

Krutá atmosféra a strach vás budú sprevádzať celý film. Neskutočne dobre natočený film o upíroch. Užsom začal pochybovať o tom že upírske filmy sa prestanú točiť ale tento film mi dal nádej až po kým som nevidel dvojku. ()

Bilky

Nie som hororový nadšenec, aj keď subžáner zombie/vampire ma celkom zaujíma kvôli môjmu oblúbencovi S.KINGovi. A presne tento film má atmošku a vyvrcholenie akoby to natáčali podľa jeho knihy a naopak - niektoré filmy ktoré inšpirovali jeho hororové knihy by veľmi radi dosahovali aspoň spolovice takejto úrovne! Úplne skvelé boli masky upírov a konečne niekto porušil dogmu horných očných špicákov ;) Samozrejme nechýbali ani žánrové klišé nelogickosti a "prekvapenia", ale na druhej strane pár scén stojí za zapamätanie. 72% ()

Chromeskull

Horory s upírama moc nemusím a většinou jsou pro mě průměrnými. Ovšem tohle výjimka. Sympatické postavy, sem tam nějaká lekačka, dále potěší slušné gore scény a celkově je to solidně natočeno. Slušný nadprůměr.75% ()

J.Mayen

Tady neni treba moc dlouho uvazovat nebo o necem debatovat, od zacatku do konce upiri solidni narez, kdo si libuje v cakancich krve na bilem snehu, ten se ve filmu najde! Vyborne a skvele. Takkhle si predstavuju horor, kruty, zly, nelitostny, nemaze se s nikym a s nicim. Zadny prostor pro blby srandicky nebo vybijeni si emoci. Za me TOP!! ()

wowylgu313

50% ta atmosféra na začátku byla skvělá. Ovšem jako celek to byla spíše blbost. Nejsem mega fanda upírů ale od té doby co jsem viděl film Krvavý Noční Let jsem na upíry pedant. Takže tady bohužel nic. Jasný nemůžu srovnávat film z roku 2007 vs 2021 jenže tady i ten příběh nebyl nic moc. Líbili se mi emoce a fight na konci. Za hlavní roli taktéž plus ale s čistým svědomím tři hvězdy dát prostě nemůžu. Existuje i druhý díl, ale jelikož má o 40% menší ohodnocení a ani tato jednička mně nějak extra nenadchla, tak si myslím že na dvojku čas jen tak nepřijde. ()

jukyn

Prostě musím říct,že jako jo:) Takovouhle atmosféru jsem dlouho ve filmu neviděl,úpíři super,Hartnett opět nezklamal...ano souhlasím příběh veškerý žádný,ale kdo by ho u horroru čekal?Myslím že tam jde o to,zamrazit na zádech,cítit studený pot a hlavně bát se chvíli chodit v zimě ven,což se docela splnilo,a takovýhlech horrorů bych prosil víc...splněná očekávání proto za 5* ()

david666

Pěkně graficky zpracovaný film. Celý film je vyveden v pěkné šeděmodré barvě a díky tomu vypadají krvavé scény vskutku originálně a zajímavě. Taky námět (skupina lidí v městečku, kde 30 dní nevyleze slunce a nelze se z něj dostat) je celkem originální. Hodně se mi líbilo ztvárnění upírů - působí více "civilně". (pokud se to tak dá říct) - žádné pohádkové postavy. Jinak děj je "klasika" - lidi se prostě snaží přežít. Taky je pozitivní, že se tvůrci nazalekli použití vcelku drsných scén. Po Hard candy další velmi dobrý film od tohoto režiséra. ()

collapse

Na tenhle film jsem šel na doporučení mojí sestry, jejíž přítel je skalni fanda zombie horors, a prý se už dlouho takhle dobře nebáli. Tak jsem se na to těšil a ono nic. Do půlky jsem si jakž takž řikal to se ještě zmátoří, ale ono naopak. Děj a logika filmu dosti hloupá (výbuch světlic, zářivkou proti zombákům, injekce s nakaženou krví pár minut před úsvitem), dialogy úplně o ničem, především ty zombácké, které se snažili tvářit vznešeně hrůzostrašně ale spíš působili dementně. Navíc hlavní záporák vypadal jak nákej přiblblej ouředníček (někdo už to tu zmiňoval) a další pak jako fan klub Merylina Mansona. Postava Joshe Hartnetta měla zas pro změnu přinést divákům poselství, že rodině se neubližuje a když se malá holčička nasere, je správné useknout jí makovici sekerou. Proč dvě hvězdičky? 1. scény s usekávánim hlav docela realistické, to je ok 2. závěrečná scéna... (nebudem tuto popelavou scénu prozrazovat těm, co to ještě neviděli:)) Celkově to byla ale nuda, kde se jednou dvakrát leknete, ale určitě víckrát zasmějete:) ()

Dexter666

Ježiš Maria, to bolo kravina...Po polovici filmu minútu od minúty väčšia! Upírie filmy mi nikdy strach nenaháňali, tak som ani nečakal, že sa budem báť, ale začiatok boľ sľubný - hnusná monotónna podmazová hudba, dobrý nápad s ľudským "prípravným" predvojom (dokonca mi nevadilo ani to, že sme sa o ňom viacej nedozvedeli), parádna vyvražďovačka vo veľkom. A potom? Potom išli scénaristi na pivo a povedali asi tlupe 12 ročných deciek, nech to dopíšu do konca. To isté sa stalo asi aj strihačom, keďže od polovice to začalo celé pripomínať hromadu izolovaných (veľmi ťažko logicky na seba nadväzujúcich scén). Výpočet logických lapsusov je dlhší, ako tých údajných 30 dní, čo by tam tá banda hentak prežila. Posledným svetielkom v tme bolo vypnutie generátora Hartnettom, ktoré sám predpovedal. Potom sa to celé žačalo sypať. Neviem, kedy si scénarista uvedomil, že film má v názve 30 dní, ale podľa mňa na to úplne zabudol a volal kdesi čosi do postprodukcie, že nech tam niekde napichajú Day 7, 21, 28... Šak to nemalo hlavu ani pätu! Najskôr sa skrývajú a boja sa aby nebolo počuť ani prd na hajzli (prípadne idú cez najväčšiu búrku) a potom si pobehujú po meste a dva týždne trčia na policajnej stanici len tak - bez toho, aby si ich banda upírov všimla. Celé to vyvrcholí tým, že posledné dva dni strávi šerifova vyvolená pod autom niekde vonku aj s malým deckom. Zbytok preživších sa ukrýva v nasvietenej budove (kde je náhodou aj poriadne veľká nezabezpečená šrotovačka na odpad), ktorú si zubáči nevšímajú (opäť tie dva dni). Bohovský je aj záverečný súboj, v ktorom sa Josh čoby šerifko obetuje a naordinuje si intravenózne krv "nakazenú upírskym génom" na odlákanie pozornosti, aby mohla jeho milá po tých dvoch dňoch spod auta (pomyslite na to, za polárnym kruhom! - nech mi nikto nehovorí, že tam bolo 0°C a mohli by to teoreticky vydržať!) konečne vypadnúť. Súboju sa prizerá ďalších 10 ostrozubých súputníkov a lá MIB a k tomu aj holčina s malým deckom (šak načo by utekala, keď si ju nikto nevšíma). Scénaristická katastrofa! Tam, kde sú náznaky invencie to posral strihač. O tuctoch klíšé a zbytočných dialógov (prípadne monológov: "Ach Bože, oni mi zrazili rodinu autom") je zbytočné sa zmieňovať. Že kričí senilný dedo, ktorý nevie, ktorá bije - beriem. Ale že vrieskajú všetci ostatní a koledujú si o miestenku na upírskom jedálnom lístku, tomu už jaksik nerozumiem. Vrchol bola ukradnutá záverečná scéna z Blade II (Blade a Nysa - za to * dole). 80 minút by tomuto stačilo, každou ďalšou 10-minútovkou film u mňa strácal 20%. Finálne vysvetlenie som našiel v titulkoch pod menom Producenta - Raimi na čo siahne, to poserie (že áno Spajdy 3) Ako môže dať niekto tomu 4* nikdy nepochopím. Občas sa mi z alibistických komentárov niektorých užívateľov zdvíha žalúdok. ()

Akyno

Pokiaľ som bol v minulosti nesmierne milo prekvapený znovuzrodením žánru zombie Úsvitom mŕtvych a nadšene tlieskal, tak pri 30 Days of Night som len mierne pozdvihol obočie a povzdychol si nad tým, že sa žiadne prekvapenie a príjemné už vôbec nekonalo. Film postráda najmenšiu dávku napätia a strachu. Skutočne, viac krát som sa vyľakal na Som Legeda a to nebol ani horor. Chýbala mi akákoľvek hlbšia pointa celého príbehu. Hlavný záporáci bez charizmy a hlbšie vykreslených charakterov len celú dobu na plátne bezcieľne skakáli po uliciach a robili idiotské ksychty, ktoré boli skôr úsmevné ako hrôzostrašné. Raz za čas podivným "akože tajomným jazykom" šplechli trápne stupidnú hlášku a potom odpochodovali ani neviem kam pretože film nemal ani seriózny koniec. Jednoducho tramtaradá....na 30 dní došli vampíri hrať krvavú naháňačku v snehu s miestnym obyvateľstvom na Aljaške a potom sa odpratali zas do hajan lebo vyšlo slnko. A slnečné lúče oni zrovna nemusia však. Ak nemusíte....tak to neberte, len v prípade závislosti na hororoch a absolútnej núdze. ()

Mick3y

Filmy kde se řve naprázdno a tečou litry krve mě málo kdy zabaví, natož pobavi, ale 30 Days of Night je opravdu vyjimkou. Danny Huston tento rok opravdu válí a dostal mě už po třetí (23, Kingdom). Záběry ala vrtulník nemají chybu, zmateně pobýhající lidé, krvavé skvrny a krvelační upíři. Pro me určitě nejlepší horor (všetně Mist), který se ke mě dostal. Jen ten konec se lehce mísil s klišé, ale na druhou stranu asi jiný být nemohl. ()

TesterX

Velká očekávání hodně rychle vystřídá velké zklamání. Směšná klipovka s pár rádobybrutálními záběry zaujme jen originálním masakrem z leteckého pohledu - potom už nic. Jen se tu střídají záběry na toporné herce s 'úchvatnými' dialogy a mrštné lidské mutanty, co vypadají jako kdyby měli hlavu týden v míchačce. Kdyby se tahle béčkárna nebrala tak sakra vážně, tak se člověk možná i zasměje, ale nad tímhle si divák spíše zapláče. Sáhněte po čemkoliv jiném s podobnou tematikou - 28 Days Later, Dawn Of The Dead, I Am Legend... 1a1/5 * ()

Hrus

Joshu Hartnettovi tahle role sedla jak snad ještě žádná jiná. Vychytané scény (záběr na řádící upíry z ptačího pohledu, Josh se sekyrkou vs. Zombie holčička a i závěrečná scéna) střídají dost nepochopitelné logické díry celého příběhu. Ale vcelku to beru jako nadprůměrné zábavné béčko. A Josh se s tou sekyrkou snad narodil :) ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci