Skapinova šibalství (TV film)

Komedie

Československo, 1980, 66 min

Televizní adaptace klasické Molierovy komedie byla na obrazovky převedena v pořadí již podruhé (poprvé to bylo v 60. letech a exceloval v ní František Filipovský) a v rutinní režii režijního nestora Františka Filipa má možná opět trochu handicap v příliš komplikované zápletce a podivuhodné koncentraci ,,náhod", tak typické pro kusy klasických frašek, tahle komedie o mazaném sluhovi (její námět je typicky dobový a dá vzpomenout třeba na adaptace Goldoniho Sluhy dvou pánů) má ovšem v této konkrétní inscenaci jednu nespornou výhodu - a tou je živelné herectví Vladimíra Menšíka. Když k tomu připočteme plejádu celé řady dalších hereckých mistrů, vyjde nám z toho jedno příjemně ztrávené televizní odpoledne s archivem ČT...(25.12.2010)

Koncert Vladimíra Menšíka v roli sluhy Scapina, který vždy všechno zařídí ku prospěchu svému i svých pánů. Místy nebylo mírně rozumět, ale jinak to je výtečné televizní zpracování divadelní hry, ve které se sice z počátku divák moc neorientuje, ale během hodinové zábavy se vše dá do pořádku. Hudba: Vlastimil Pinkas na motivy J.B. Lullyho(28.12.2012)

Mám velmi ráda tuto komedii, která jako by byla pro Vladimíra Menšíka ušita panem Moliérem přímo na tělo. Viděla jsem ji několikrát a snad ji ještě několikrát uvidím. Stačí se posadit do křesla a nechat na sebe působit tento koncert naší herecké elity a všechny chmury a starosti jsou pryč. Hláška : „ A já do něj tou holí….“ je nezapomenutelná. Živelnému výkonu Vladimíra Menšíka neodolatelně sekundují Jaroslav Moučka, Jiří Sovák a Josef Somr. Myslím, že pokud by pan Moliér někde shůry jejich výkon sledoval, určitě by byl taky spokojen.(2.6.2011)

Opravdová nádhera, kterou staví na nohy nikoliv herecky impotentní Postránecký a Preiss, nýbrž přirozeně Menšík, Sovák a Somr. Na Menšíkovi bylo vidět, že lidová role, dávající prostor jeho přirozenému herectví, mu skutečně sedne na tělo a jeho uvozhřivý ksicht pak strašně evokuje zemitého sedláka od Ivančic. Taky je vidět, jak by měl být ideálně ve Sluhovi dvou pánů ztvárněn Trufaldino, pakliže by ovšem Donutil měl herecký talent, což nemá. Soudruh Moučka se taky poměrně činí, tudíž jsem s ním kupodivu neměl moc problém. Františku Filipovi se podařilo inscenovat Moliéra se zjevnými úlitbami modernímu divákovi, protože původní podoba téhle komedie by asi vypadala dost jinak.(6.8.2014)

• Pitryx

No, budu zde jako černá ovce, ale Skapino mi přijde v jistých situacích (když se přiznává pánovi) jako prachsprostý podvodník či zloděj. Pan Menšík je sice herec, ale to co zde dělá rukama když to evidentně netřeba... Navíc je to celé děsně naivní (Moliere je Moliere, chápu)a spousta postav, které se mi pak míchají dohromady a spousty jmen k pamatování, takže jsem se ztrácel. Ano, je to spíše divadlo, nežli film, tak je třeba brát ohledy. Asi jsem spíše na slovní humor. 250920116407/6622(6.3.2014)