poster

Skapinova šibalství (TV film)

Komedie

Československo, 1980, 66 min

 • Ehrmantraut
  *****

  Menšík vládne. Nikdo nemá nárok. Což je vlastně správně, protože o tom ta role je. Ale málokdo ji utáhne na nejvyšší úrovni bez zaváhání, bez hluchého místa. Přestože je obsazení na svoji dobu naprosto hvězdné, Laďa svým živočišným výkonem všechny převyšuje o hlavu. Nádhera. Ve srovnání generací poráží Mirka Donutila, který Scapina ale taky zvládl na jedničku. V podání Menšíka je to ale jednička s hvězdičkou. Dvakrát podtržená(6.5.2015)

 • Bigrambo
  *****

  Zábavná adaptace Molièrovy hry pod taktovkou Františka Filipa. V hlavní roli exceluje Vladimír Menšík, který se pro tyto role ukecaných a výřečných postav prostě narodil. Zdatně mu také sekundují v rolích "tupých" měšťanů Jirka Sovák a Josef Somr. Komedie o sluhovi, který má v kapse vždycky nějaký ten "vychytralý plán," přináší celou řadu vtipných momentů, u kterých jsem se řezal smíchy. Čili pokud máte chuť se od srdce zasmát, nezbývá mi než tento kousek vřele doporučit!(30.1.2014)

 • Zagros
  ***

  V dnešní době to snad nelze ani jinak než Skapinova šibalství srovnat se Sluhou dvou pánů. V tomto srovnání pro mě vyhrávají právě Skapinova šibalství. Vladimír Menšík to dokáže rozjet ještě více než Miroslav Donutil. K tomu má navíc lepší kolegy, které sice výrazně přehrává, ale kteří mu občas umí šikovně přihrát. Přesto dám opět jen tři hvězdy, podobné taškařice pro mě nejsou a nezachrání to ani to nejlepší podání.(23.6.2017)

 • D.Moore
  ***

  Vladimír Menšík se v roli Skapina tak rozjel, že ať je právě na scéně se sebevětším a sebelepším hercem, ten druhý najednou vypadá jako pouhý přihrávač (s jeho temperamentem v tomto snímku dokázal držet krok vlastně jen Jiří Sovák). Neznamená to ale, že by ostatní hráli nějak mizerně. Jen prostě nemají tak atraktivní a zábavné postavy. Jak tomu ostatně u Moliéra bývá zvykem. Stopáž hodina a něco byla akorát. Hezká televizní jednohubka.(26.8.2011)

 • Radek99
  ****

  Televizní adaptace klasické Molierovy komedie byla na obrazovky převedena v pořadí již podruhé (poprvé to bylo v 60. letech a exceloval v ní František Filipovský) a v rutinní režii režijního nestora Františka Filipa má možná opět trochu handicap v příliš komplikované zápletce a podivuhodné koncentraci ,,náhod", tak typické pro kusy klasických frašek, tahle komedie o mazaném sluhovi (její námět je typicky dobový a dá vzpomenout třeba na adaptace Goldoniho Sluhy dvou pánů) má ovšem v této konkrétní inscenaci jednu nespornou výhodu - a tou je živelné herectví Vladimíra Menšíka. Když k tomu připočteme plejádu celé řady dalších hereckých mistrů, vyjde nám z toho jedno příjemně ztrávené televizní odpoledne s archivem ČT...(25.12.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace