Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

SeanLSD

Baz Luhrmann balansuje na nebezpečnej hranici medzi totálnym gýčom a vrcholným umením s tak dokonalým majstrovstvom, až to vyráža dych. A jeho pohľadnicová freska je od začiatku do konca úžasná, zábavná, dojemná a krásna. Dávno som nevidel tak skvelú prehliadku všemožných kamerových filtrov a vizuálne svižnej réžie v spletenci tých najotrepanejších klišé, ktoré ozvláštňujú hlavne austrálske reálie, dodávajúce všetkému "iný" nádych. A hoci je to celé hodne prvoplánové a vyrátané na efekt, navyše druhá polovica už nie je tak kompaktná ako prvopolovičná dobrodružná romantika, spolu je to veľká a úchvatná pocta starým filmom, klasickým hodnotám a jednému malému kontinentu. ()

Loki81

2* za solidne zvladnutou praci za kamerou v prvnich 70 minutach... zadne jine klady na tomhle snimku bohuzel nenachazim. 160 min pokusu o neco jako silny pribeh a snahy zautocit na emoce divaka se u mne naprosto minuly ucinkem. Nehorazne dlouha a v podstate nicim zajimavym naplnena stopaz podporena lacinosti, ktera na me vetsinu filmu dychala - a to jak prvni pule co by rodinny vylet skupinky ztroskotancu s digitalnim stadem tak pule druha, groteskne se snazici tvarit se jako valecne drama me prece jen donutily vytrpet si tuto torturu az do konce... ano, do konce... vytouzeneho happy sweet konce, ktery mi dopomohl pouze k jedinemu - nedat bez jakychkoliv vycitku treti * ()

3n3my

Až veľmi vykonštruované a sentimentálne na môj vkus, inak fajn (aj keď sa mi zdá že veľkoleposť Austrálie bola nedotiahnutá). ()

WinnJets

Moc jsem se na tenhle film těšil, ale jak už to tak bývá o to horší vystřízlivnění pak většinou člověka potká a Austrálie bohužel nebyla vyjímkou. Film se snaží pomocí malého míšence (jak on sám sebe nazýval) divákovi povyprávět životní příběh dvou zamilovaných (Nicol,Hugh) hlavních hrdinů. Střídají se zde povedené pasáže se slabšími momenty a takhle tomu je prakticky celou dobu. Nakonec však na mě film zapůsobil spíš nevěrohodně a to dost možná i z důvodů několika né příliš povedených studiovek, které jsme v tomhle "velkofilmu" měli možnost vidět. Jako největší plus celého filmu pro mě byl právě onen malý míšenec, který do děje neustále vnášel příjemné oživení, nicméně ani on mě nepřiměl dát víc než dvě hvězdy. Prostě to není vyloženě špatné, ale žádná špička to taky není a to musím konstatovat i přesto, že mám pro Nicole Kidman odjakživa jistou slabost... ()

Radiq

Nevím, jak vy, ale já su z toho hrozně nadšenej. Ano, myslím to ironicky. Nevím, co tímhle kdo chtěl dokázat, ale asi to nedokázal. Hrozně mi to připomnělo dalších asi tak 5 filmů, ale nevím jakejch. Musím pochválit nejvíc asi tu práci s dobytkem (a teď nemyslím herce). A nejvíc pohanět musím použití digitálních defektů (to "d" je tam schválně) a ta mysteriózní poloha je tam strašně násilná. Jako prostě taková romanticko dobrodružná blbost, jo to sedí. ()

tom88

Pekný film z pekného austrálskeho prostredia. Šikovne natočené s drahými prostriedkami, no takisto by sa dalo diskutovať. 165 minút je naozaj priveľa, nie že by sa na to nedalo dívať, ale časom vzniká stereotyp a sem tam aj nuda, ked že dialógy ani dej nie je hlavnou doménou. Zato vizuálne prekrásne, herecky odfláknuté a všetko viacej detsky vyrozprávané. Romantiky je tu taktiež dosť, ku koncu aj zopár efektných akčných scén poteší mužského diváka. Nečakajte od filmu veľa a nesklame. Je to tak medzi 3 a 4 hviezdami. 70% ()

wendelin9

Nemohu říct, že bych se u filmu nebavila, ale popravdě - nevím co si o něm mám myslet... Tento šílený mix romantiky, dramatu, dobrodružného filmu a fantasy ve mě zanechal opravdu rozpoluplné pocity. ()

daEmoNickY odpad!

Romantický Pán Prstenů - neustále tu někdo skoro-umírá a je tu Faramir. Fantasy motivy jsou mi ale snesitelnější, cucat ze mě 3 hodiny emoce tak jako v tom filmu se mi opravdu nelíbilo. SPOILER A na konec určitě přijde i Bílý Kouzelník. BONUS seznam trop http://goo.gl/eS1qg ()

mr.filo

Málokdo se vrhá do natočení eposního děje národa v jednom jediném filmu s názvem země.Což mě přivádí k otázce, jak by vypadalo takové Česko nebo Slovensko? Natož Evorpa. ()

trojtmberk

Dlouho jsem nenarazil na film, kterej se snaží zalíbit za každou cenu všem, tak jako Austrálie. Rozjíždí se to velkým dobrodružstvím, sem tam pokus o vtípek, pak to přechází v romantiku, lásku, válku, rozloučení, shledání, má to svý záporáky i klaďase, přírodu a kdesi cosi a to všechno vypráví malej domorodej kluk, aby to bylo i náležitě roztomilý. Ve finále z toho ale vyleze jen další na oko velkolepej kýč, u kterýho mě při vědomí udržely jen dvě sakra silný kafe a fakt, že sem prochrápal celý odpoledne a měl sem naspáno dopředu. ()

Doudis19

Kdyby film skončil v polovině byl by to parádní snímek na rozhraní čtyřech a pěti hvězd. Takhle je to jen průměr za slzy nevkusně ždímající závěr.. ()

chelseaman22

Krásná krajina, krásný příběh, úchvatná hudba. To jsou hlavní přednosti tohoto velkofilmu. Do 2/3 filmu jsem byl zahleděn do děje a nic mne nemohlo odpoutat od obrazovky. Naneštěstí závěr filmu neladil s jeho předchozím obsahem. 70% ()

Triple H

Tak som v piatok večer chorý doma, uvarím si čajík a idem sa potiť do postele s Austráliou, na ktorú som sa už dlho chystal. No a ani som film nedopozeral, musel som predčasne vyliezť spod periny a tento blivajz vypnúť. Luhrmannov pokus o svoj vlastný Titanic na mňa vôbec nefunguje. Austrália je predovšetkým brutálne nezáživná a nudná. Farby sú sýtejšie ako sýte, Jackman je ten najmužnejší muž a malý aboriginec sa snaží byť veľmi kúzelný svojím "Missus Boss" prízvukom - - ale ono to nefunguje. Luhrmann jednoducho nie je Cameron a nevie takúto obohratú story podať tak, aby pôsobila úprimne. Už od samotného úvodného voice-overu som mal tušák, že tu sa niekto veľmi snaží o niečo, na čo skrátka nemá a nevie to adekvátne podať. Skrátka som sa počas toho čo som z filmu videl nezbavil pocitu, že sa ma niekto snaží manipulovať, ale vôbec nevie ako na to, resp. nevie tomu dodať takú iskru, aby to celé nevyznelo jednoducho trápne. V pár momentoch dokonca Luhrmann používa formálny štýl á la Moulin Rouge či Rómeo a Júlia, avšak ten mne osobne v takomto filme nešmakoval. Nicole Kidman mi prišla symptomatická pre celú Austráliu - síce strašne snaživá a ukážkovo načančaná, ale úplne neživotná a nudná. Luhrmannove ambície ako človek chápem, ale bohužiaľ to nevyšlo. IMHO ťažký prúser. ()

UhLee

(7/10). Já bych si dokázal představit, že by film skončil po úspěšném vítězství farmy nad aglomerátem, protože to bylo vážně dlouhé. Celkový dojem filmu, tak kazí mírné utrpení v udržení pozornosti a neustálé sledování hodin. Na Austrálii jde ale vidět, jak nákladný a velkolepý to je film. Režisér to určitě takto zamýšlel a usoudil, že 165 minut není mnoho. Z jedné strany to chápu. Chtěl odvyprávět příběh a vizi do poslední minuty. Ovšem místy se to trochu táhlo. Hlavní herci a australská pustina dokáží ale uhranout a získat si vaši pozornost. Obě poloviny filmů obsahují řadu velmi silných scén. Vznikl z toho hezký film, který je na večer s rodinou ideální záležitost. Můžete soutěžit, kdo vydrží celý film neusnout. ()

Sfinkter

Kostra příběhu je v podstatě stejná jako u jiných velkofilmů, navíc pod záměrně naivními až fraškovitými počátečními scénami jsem se obával o další dvě hodiny, které mám strávit v sedačce kinosálu. I přes heroické charaktery se však z filmu vyklube nejhlubší pocta australské krajině i jejím obyvatelům a jeden z největších drancováků emocí, které jsem za poslední roky viděl. ()

Mrkvič

Myslím, že po delší době je tu odvážný velkofilm jak ze staré školy. Přirovnávat Australii k filmům jako Jih proti severu, Casablanca nebo Vzpomínky na Afriku mi nepřišlo ani trochu zcestné. První půlka filmu má nádherné kouzlo těchto starých filmů. Největší zásluhu na tom má Nicole Kidman, která jakoby opravdu vypadla z nějakého starého filmu. To se už bohužel moc o ostatních říct nedá. Ke konci mi přišlo, že všechen potenciál, kterým se film vyznačoval, najednou zmizí a dokoukáváme obyčejný film o lásce na pozadí historických událostí. ()

arbitr

Pěkná na pohled, nudná a hloupá uvnitř. Ano záběry australského kontinentu - australan Walker - na velkém plátně nadchnou, ale to je na pořádný velkofilm, na jaký si australský režisér Baz Luhrmann hraje, málo. A výkon kdysi uznávané australské herečky Nicol K. dostává po Zlatém kompasu další palec dolů. Nic proti australsé kinematografii, ale tohle jim na pověsti rozhodně nepřidá. ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)