Planetes

• Japonsko プラネテス (více)
Japonsko, (2003–2004), 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Scénář:

Ičiró Ókóči

Kamera:

Sóta Ója

Takehito Kojasu, Bin Šimada, Iššin Čiba, Júdži Ueda, Masaja Onosaka, Norio Wakamoto, Šózó Iizuka, Tomojuki Dan, Unšó Išizuka, Kazunari Tanaka, Čafúrin (více)

Epizody(26)

Orbitální vesmírná stanice ISPV-7 je již po tři roky Hachimakiho domovem a pracovištěm. Píše se rok 2075 a kritické množství trosek a odpadu ve vesmíru se již stalo nebezpečným. Hachimaki pracuje v sekci Sběru trosek v nejnižším patře stanice. Je mu už 25 let a jeho snem je koupit si vlastní vesmírnou loď. Dlouhá pouť nekonečným vesmírem plná emocí a napětí, hledání cesty k sobě i k druhým. (Dragoni)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (27)

Planetes (2003)

Kedysi dávno (myslím že to bolo rok alebo dva po odvysielaní tohto seriálu) som videl prvú epizódu premietnutú na niektorom zraze anime fanúšikov a keďže ma zaujala, nechal som si celý seriál stiahnuť jedným v týchto vtedy ešte nie úplne bežných veciach zbehlým kamarátom. Pozrel som si pár častí, ale aj keď som uznával kvality, nevtiahlo ma to natoľko, aby som to dopozeral dokonca. Uchovával som si Planéty v zálohe, kopíroval som ich vždy na novší disk a sľuboval si, že si ich raz predsa len pozriem. Došlo k tomu až teraz, keď seriál oslávil 20 rokov. Niektoré veci skrátka musia dozrieť. Ak by som mal seriál definovať, jedná sa hard science fiction, kde sa vám namiesto multi emzáckych federácií a laserových prestreliek s vesmírnymi pirátmi dostane odromantizovaná vesmírna drina (hlavní hrdinovia sú ostatnými zaznávaní orbitálni upratovači, udržujúci okolie zemegule v čistote) plná špecifických technických detailov. Do toho je zamiešaný silný príbeh s kopou napätia, trochou romantiky aj humoru a vízia sveta budúcnosti v roku 2075, ktorý sa, pokiaľ ide o medziľudské vzťahy a sociálnu spravodlivosť, od toho dnešného zase až tak veľmi nelíši. Ako plus vnímam, že tu absentuje deformovanie tváre aj celej postavy pri emocionálnych výbuchoch, čo je inak v anime bežným zvykom, ale sem by sa to akosi nehodilo. Podrobnejšie k deju som sa rozpísal v komentároch k jednotlivým dielom. A neviem, či je to tým, že som anime už dlhšie nesledoval alebo žánrovým zameraním konkrétne tohto, ale veľmi často som nestíhal čítať titulky plné technických výrazov a musel pravidelne zastavovať obraz, aby mi nič dôležité neušlo. Každopádne vizuálne aj príbehovo skvostná záležitosť, ktorú sa vesmíromilcom oplatí pozrieť. ()

Taiki no Soto de (2003) (E01)

1. "Outside the Atmosphere" Mladá Tanabeová po absolvovaní astroškoly v roku 2075 nastupuje do práce na vesmírnej stanici. Romantické predstavy o dobývaní vesmíru schladí poznanie, že bola zaradená do všetkými podceňovaného Debris oddelenia, ktorého aktivity zahŕňajú zber orbitálneho odpadu typu staré nefunkčné družice, zvyšky appôl, sojuzov a poletujúce súčiastky, ktoré by pri zvýšenej premávke mohli spôsobiť fatálne nehody. Kolegovia sú partička podivínov, do skafandru sa nosia plienky a všeobecne sú titulovaní ako "polovičná sekcia". Vizuálne skvostné, zvláštne realistické (ak sa niečo také dá povedať o tomto žánri) a miestami aj vtipné. ()

Jume no jó na (2003) (E02)

2. "Like a Dream" Trochu bežného života mimo službu na vesmírnej stanici, trochu hrdinského zachraňovania, trochu hazardu, trochu smetiarskych snov o vlastnej rakete. Veľmi dobré. ()

Kikan kidó (2003) (E03)

3. "Return Trajectory" Zlá správa, ani vo vesmírnej stanici na obežnej dráhe vám nedajú pokoj poisťovací agenti. Tanabeová nadmieru rieši povinnosť spísania poslednej vôle svojej aj ostatných. V roku 2024 ešte nebolo zakázané pochovávanie vo vesmíre. Opäť veľmi dobrá epizóda. ()

Šigoto to šite (2003) (E04)

4. "Part of the Job" Šéfovo rozmaznané potomstvo kazí vzduch počas návštevy debrisového oddelenia, o porušovaní pravidiel bezpečnosti práce ani nehovoriac. V závere dostane zlatá mládež lekciu o skutočných životných hodnotách a Tanabeová je povýšená z nováčikovského stavu. ()

Fly Me to the Moon (2003) (E05)

5. "Fly Me to the Moon" Tanabeová s kolegami cestuje na dovolenku na Mesiac vo výletnom trajekte pripomínajúcom otvorený vyklápací telefón. Ako spolucestujúcich majú okrem iných šikovného vreckára, ilegálnych filmárov, rodinku samovrahov a cestu spestrí aj oči otvárajúca rukojemnícka dráma. Vynikajúca epizóda. ()

Cuki no musasabi (2003) (E06)

6. "The Lunar Flying Squirrels" Zostať na Mesiaci nezamestnaný sa zdá byť čierna diera, z ktorej sa dá len ťažko vyhrabať. Na druhú stranu je to ideálne miesto pre nindžovskú subkultúru, pretože akrobatické bojové umenie je omnoho ľahšie praktikovať v šestinovej gravitácii. Ešte sa tu dohadujú manželstvá a horia hotely. Hodne vtipná epizóda. ()

Čikjúgai šódžo (2003) (E07)

7. "Extraterrestrial Girl" Hačimaki sa s dolámanou nohou po predošlej nindžovskej časti uzdravuje v mesačnom špitáli, kde mu spoločnosť okrem iného robia navrčaný astronaut veterán a mimozemšťanka, dievča narodené a vyrastajúce na Mesiaci, ktorého telesná schránka by už nezvládla pozemskú plnotučnú gravitáciu. Zaujímavá a miestami až poetická epizóda. ()

Jorubeki bašo (2003) (E08)

8. "A Place to Cling to" V úvode to trochu telenovelovatie s šíriacimi sa klebetami o pilotke Fee, následne sa tým na vlastnú päsť pokúsi zaobísť pri náročnej úlohe bez nej. Trochu slabšia, ale stále zaujímavá epizóda. ()

Kokoro Nokori (2003) (E09)

9. "Regrets" Príde senpaiov senpai, oslavuje sa a následná kocovina nie je bohviečo ani beztiažnom stave. Nelegálne skládky sa zakladajú aj na orbite. Choroby z povolania ničia starých astronautov. Veľmi dobré. ()

Kuzuboši no sora (2003) (E10)

10. "A Sky of Stardust" Dvaja členovia týmu s veľkým osudovým tajomstvom. Tanabeová o smrteľnej chorobe zaslúžilého astronauta, kolega Yuri zase s vyrovnávaním sa so smrťou vlastnej ženy prostredníctvom karafiátov a kompasu. Epizóda dokresľujúca charaktery, v závere aj s akčným zachraňovaním. ()

Boundary Line (2003) (E11)

11. "Boundary Line" Napriek tomu, že sa píše rok 2075, existujú na Zemi ešte stále krajiny tretieho sveta. Z jednej takej dorazí na vesmírnu stanicu skromný konštruktér s prototypom nového skafandru, ovšem s ohľadom na svoj pôvod je odmietnutý všetkými okrem debrisového oddelenia. Testovanie prototypu naruší začiatok vojnového konfliktu. Dobrá epizóda pridávajúca ďalší dielik do mozaiky univerza Planetes. ()

Sasajakanaru negai o (2003) (E12)

12. "A Modest Request" Fajčenie vo vesmíre nie je žiadny špás, orbitálne stanice aj mesačné základne majú pre nikotínu chtivých špeciálne uzavreté miestnosti a praktikovanie tohto zlozvyku mimo nich je nielen ilegálne, ale s všade prítomnými detektormi otvoreného ohňa a pohotovými vodnými tryskami aj prakticky nemožné. Teroristická úderka Space Defense Front zaznávajúca expanziu ľudstva do vesmíru a preferujúca pozemské domasedstvo si vyberie práve oné zadymené kabínky ako cieľ svojich bombových útokov, tieto sú následne zaradom zatvárané, čo nesmierne hýbe žlčou pilotky Fee, ktorá tým pádom trpí tabakovým absťákom. Hodne vtipná epizóda. ()

Rocket no aru fúkei (2004) (E13)

13. "Scenery With a Rocket" Pri minulých teroristických udalostiach bolo zničené vesmírne plavidlo debrisového oddelenia a členovia týmu sú odsunutí na dovolenku na Zemi. Na návšteve v Hačimakovom rodnom dome spoznajú jeho mladšieho brata, raketomodelárskeho nadšenca, ktorého výčiny niektorých posunú ďalej a niektorých zastavia pred osudovým zlomom. Trochu kľudnejšia a mám dojem, že predeľovacia epizóda. ()

Turning Point (2004) (E14)

14. "Turning Point" Debrisové oddelenie nafasuje novú raketu a firemné nariadenie, zakazujúce randenie medzi zamestnancami. To nepoteší Tanabeovú a Hačikiho, medzi ktorými sa začína čosi črtať. Staré dobré zakázané ovocie. ()

Kanodžo no bái (2004) (E15)

15. "In Her Case" Trošku slabšia vzťahová epizóda, dozvieme sa niečo o pravidlách randenia na vesmírnej stanici a tiež, že šedá kancelárska myš Edel nemá len šedú kancelársku minulosť. A vrchného šéfa trafí šľak. ()

Ignition (2004) (E16)

16. "Ignition" Vesmír sa s nikým nemazná a pri najmenšej príležitosti to odvážnym humanoidom pekne spočíta aj s úrokmi. Hačimaki pobudne v otvorenom priestore počas solárnej erupcie, vstrebe nejaké to nezdravé žiarenie, ale hlavne si odnesie jeho psychika v podobe úzkostných stavov a halucinácií. Nič moc, tento astronautský život, ale zocelení borci z debrisového oddelenia prekonajú aj takéto obtiaže. ()

Sore jue no kare (2004) (E17)

17. "His Reasons" Chystá sa veľká výprava k Jupiteru, Hačimaki by sa rád zúčastnil a tak je prekvapený, keď za ním príde vrchný hlaváč osobne. Bohužiaľ iba preto, že zháňa dočasne nezvestného Hačimakiho tatíka, ostrieľaného veterána vesmírnych výprav, ktorý by sa rád na všetky rakety vykašľal a vrátil sa na rodnú hrudu užívať si dôchodok a gravitáciu. Zase jedna ukecaná epizóda, otcovsko-synovské dialógy o životě, vesmíru a vůbec sú fajn, ale už by to zase chcelo aj nejakú akciu. ()

Debris ka, Saigo no Hi (2004) (E18)

18. "Debris Section, Last Day" Nové vedenie sa chystá kompletne zrušiť debrisovú sekciu, ktorá pri poslednom pracovnom nasadení objaví na obežnej dráhe nejaké nekalé vládne neprístojnosti. Niektorí chcú veci odhaliť, niektorí ututlať aby boli zadobre s novým šéfstvom, celkovo vládne napätá atmosféra, akurát Hačimaki je zvláštne nad vecou. ()

Owari wa icumo... (2004) (E19)

19. "Endings Are Always..." Debrisové oddelenie zostalo po minuloepizódnej medializácii zachované, Hačimakimu je to ale jedno, lebo podal výpoveď, odcestoval na Papuu Novú Guineu, kde sa ako nezamestnaný bezdomovec pokúša absolvovať náročné príjmacie testy na výpravu k Jupiteru. Veľmi dobrá časť. ()