Hranice smrti

Frontière(s)

Frontier(s)

Horor / Thriller

Francie / Švýcarsko, 2007, 108 min

French Cirkula Massacre. Inspiraci Hooperovou matkou slasherů nelze přehlédnout, navíc Gens prokazuje schopnost vnést do svých filmů naturální živočišnost, ovšem jakmile vstoupí na scénu blábolení hnědokošilatého geronta, panenkovské motivy (i když je tam pár pěkných kopů, nemyslím Tondu) a štěkot těžkého kulometu, začnou se krajně pravicoví kanibalové pozvolna poroučet do standardních žánrových zablácených prdelí a krvavých kytek. No jedno je jisté, ten árijský motel asi nebude v hodnocení francouzských ubytoven příliš vysoko - mám dokonce obavy, aby člověk nějakého recenzenta vůbec pohledal..(8.4.2013)

Přiznávám, může za to kombinace absolutní neznalosti filmů typu „Hostel“ a zažitých nepodložených představ o tomhle typu slasheru, že v „Hranicích“ nejsem moc schopná vidět klišé žánru, a jak mám v oblibě, nadávat na to, že i když je to kravina, neoriginálnost provedení by mě přece jen z filmu vyhazovat nemusela. Jednoduše jsem se více méně bez vážnějších výhrad bavila, o to víc, že oproti mé představě evropské vyvražďovačky obsahuje tahle i nějaký druhý plán. Spíš než brutalita (i když to záleží na tom, jak moc se mé noční můry liší od vašich) je tu zdrojem napětí a hrůzy sama degenerovaná naci rodinka včetně obludek a lá „Pád do tmy“, a vzhledem k tomu, že mé sympatie byly často rozštěpeny mezi její členy a hlavní hrdinku, měla pro mě spousta situací dost napínavý nádech. Diskutovat by se dalo o občasných hysterických záchvatech kamery, která, ač používá hezké filtry, svým lítáním po všech prostorových dimenzích oné chtěné dramatizaci děje dělá medvědí službu, obzvlášť když opakovaně i několik vteřin není nic vidět a orientace v prostoru je naprosto nulová. Čtvrtá hvězdička za hutnou a atmosférickou scénu večeře, kde se rodinka realizuje ve své zvrhlé (třebaže utlumené) kráse a na níž se opět projevila moje úchylná láska k mansonovsky zakrslým zrůdičkám v panenkovských šatech.(18.4.2008)

Levná francouzská odpověď zámořským exploitation, jdoucí až na samou hranici divácké únosnosti. Gens ve vizuálně rozběsněném hávu zručně mixuje strach (šachta) s neurvalými výbuchy násilí (zbytek) a jediné, čím si podráží nohy je vlastní scénář, který mu dělá neplechu hlavně v závěru díky zbytečnému nacistickému motivu. Po nadhledu nebo humoru (jak to dělají jiní) bych zde nepátral, Gens to s vážnou tváří rozhodně dotáhnul do vítězného konce. Škoda utlumeného talentu hollywoodským vzduchem v pozdější adaptaci Hitmana.(4.4.2008)

• lamps

Už jsem viděl hodně blbých hororů, ale tohle byl vážně extrém. Příběh představuje slepenec snad všech klišé, jaké jsme mohli v podobných vyvražďovačkách již milionkrát spatřit, a nejenže mu chybí jakákoli logika, ale hlavně emoce, napětí nebo alespoň maličký záblesk originality. Veškré zvraty jsou směšné a přebrané z jiných slavných hororů, očekávané explicitní scény přijdou až v posledních pár minutách a stojí také za starou belu a chování postav je obsáhlá kapitola sama pro sebe. Určitě znáte ten okamžik, kdy záporák stojí nad svou bezbranou obětí a nabitou zbraní jí míří do obličeje, ovšem místo aby třeba vystřelil, začne vést drsný řeči a situace se mu nějak záhadně vymkne z rukou- tak přesně tohle napasoval režisér Gens do každé akční scény. Chtěl jsem dát aspoň tu 1*, ale pak jsem si uvědomil, že nemám ani za co. Ten film nepřinesl vůbec nic nového, nějaký scénárista prostě po flámu načmáral na papír pár řádek a pak podle toho natočili Frontier(s). Ten odpádek jsem tentokrát udělil z velkou radostí. 5%(6.2.2013)

Spatny to nebylo, ale o nic extra se nejedna. Jednak by film chtel zkratit, uvod o nejakejch nepokojich v Parizi je vicemene zbytecnej, klidne se mohlo zacit prijezdem do hotelu. Pak uz zacina stokrat omletej pribeh o uchylny rodince, ktera ale tentokrat je sestavena z vicemene normalne vypadajicich lidi, nicmene jako zaporaci dostacujou. Nicmene tvurci meli dobrej napad a tam, kde vetsina filmu konci, tj. zmasakrovanim pubertaku a utekem toho nejsympatictejsiho, tak tady se jeste pokracuje dal, je tu pridanej nakej nacistickej motiv a film je docela zajimavej. Nicmene to, co hlavni hrdinka vydrzi, je fakt hodne prehnany a jeji kamosi jsou vysoce nesympaticky. Jinak film nespoleha na naky lekacky, ale spis dusnou atmosferu, ktera se ale dari jen malokdy, nicmene to uplne vynahrazujou naprosto libovy brutalitky, ktery jsou tady fakt hodne drsny. No a tohle vsechno je natoceny docela zajimave, i kdyz misty drobet neprehledne, takze 3* bude tak akorat.(4.5.2008)

• - Film byl natočen za 36 dní. (Dlee)

• - Během natáčení bylo použito 400 litrů falešné krve. (Dlee)

• - Počas prestrihávania achilovky cituje starý nacista repliku z filmu Misery nechce zomrieť (1990). (Kadas97)