Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Dub-C

hahaaaaaa uz muzu zase komentovat :) Avatar je narez! Od zacatku do konce :) Je to jako kdyby jste poprve hrali WoW. ... Nemam co dodat :) ()

N3O

Co na tom, že celý příběh je předvídatelný. Nevadí mi ani viditelné vykrádání scén z jiných velkofilmů. Technické pojetí filmu je u Camerona mimo měřítka ostatních holyvůdských bijáků a jak už bývá u Železného Jima zvykem, svou vizi přenesl na plátno způsobem naprosto geniálním. Doporučuji director's cut (178min). ()

Elegnor

Absolutní monumentálnost - grafika, hudba, příběh, všechno. K tomuhle prostě není co říct. Pohrdám lidmi, kteří ještě před koncem posledních záběrů na Pandoru dokázali odtrhnout oči od plátna - to je totiž podle mě naprostá ignorance. A není to jen ten přenádhernej detailisticky zpracovanej svět - tady jsem si vychutnal každou scénu, a co víc, dokonce jsem během jednoho filmu pocítil několik silně dojemných hudebně skvěle podbarvených okamžiků, který mi v minulosti dokázal přivodit jen přílet orlů v návratu krále.. * * * Tak a už sem viděl film i v ne3D verzi.. A je to úplně stejně krásný, dokonce jsou víc patrnější detaily. A ty barvy!! Nádhera, prostě nádhera.. Tohle jde ihned do první desítky.. ()

Ravic

Začíná nová etapa kinematografie. Efekty, které tu ještě nebyly jsou úchvatné. Krásná podívaná ve velkém stylu. Silný zážitek. Těžko to popisovat. To se musí vidět!!! Pro nespokojence: čísla hovoří za vše. Je mi líto těch co si to nedokáží užít. V jednoduchosti je veškerá podstata a krása života. ()

Burrows

Nebudu sám, když řeknu, že filmová zima 2009 se točí a bude točit ve znamení Cameronova AVATARu. Několikaměsíční nápor reklamy a propagace na plné obrátky vytvořily něuvěřitelný hype, který strhl i mě. Poté přišlo probuzení, vystřízlivění .. Avatar je záležitost, kterou je potřeba bezpodmínečně vidět, udělat si vlastní obrázek a nedat na všemožné recenze s maximálním hodnocením. Podle mě AVATAR nepatří do top 10/20 i přes to, že vás zasáhne, dotkne se jak srdce, tak rozumu. Cameron totiž ví, jak na diváka. Předkládá perfektní svět, ve kterém nic nechybí, a kam byste si přáli jet na dovolenou. Svět, jenž je propletený mystičnem, legendami, duchovním životem a propojený s přírodou skrz naskrz. Proti tomu stojí přetechnizovaná, militarizovaná, destruktivní síla, zaměřená na zisk, bohatství a prosperitu. Jak je patrno, boj dobra se zlem je nepochybný a divák dostane po příběhové stránce to, co už kdysi někde viděl. I přes tuto neoriginálnost AVATAR strhne audiovizuálním zpracováním, a to dnešní divák po blockbusteru vyžaduje. Nejde o hlubokomyslné dílo, nýbrž o pečlivě vymyšlenou ekologickou agitku zabalenou do hávu dokonalosti. Dříve proklamovaná revoluce se nekoná. Jde "pouze" o zdokonalení jiného rozměru. Ti, kdo dávají odpad, jsou absolutně mimo. A já to chci vidět znovu! (Viděno ve 3D s neoblíbeným českým dabingem) ()

wlk1

Když se zamyslíme nad samotným dějem, ano, najde se tam pár děr - nelogické chování, jednoduchý příběh... Ale na to vše začnete myslet až potom, co skončí promítání a člověk má hlavu plnou myšlenek. Do té doby je unesen do světa, který opravdu existuje v hlavě jednoho (zřejmě) šílence. Dechberoucí podívaná, doprovázená perfektní hudbou nutí člověka na 166 minut (a mohlo to trvat i déle) uvěřit, že cestou domů bude na ulici potkávat třímetrové modrásky a ani se nad tím nepozastaví. 5* ()

Ernie_13

Bol som v kine na 3D verzii a zostal som uchvateny! Pre zaciatok treba povedat, ze rozhodnutie ci 2D/3D verziu nezmeni prilis celkovy dojem a tazktie ma sokovalo, ze mi nevadil slovensky dabing! :D James Cameron sa s filmom vyhral pre mna k absolutnej dokonalosti digitalneho sveta/platna. Vazne mi nenapada jeina vec, ktoru by som vytkol ci uz po dejovej alebo vizualnej stranke...a preto je to pre mna jednoznacne film roka, ktory ma nesklamal ba priam uchvatil! Krasa prirody a efektov je jedna vec, ale vela ludi sa stazovalo na jednoduchy, predvidatelny aslaby dej. K tomu...ano dej bol z velkej mieri predvidatelny, ale aj tak ma drzal cely cas v napati, ano motiv "clovek patri prirode, nie priroda cloveku" sme mali moznost vidiet v Princezne Mononoke alebo Tanec z vlkmi....no a co? Tento motiv tu bol perfektne a krasne zvladnti a bude cim dalej tym aktualnejsi! :/ Cize co sa tyka deja, tak ani tu nemam ziadne vyhrady....cele dokopy vizual+dej su perfektne sklbene a davaju jeden velky zazitok. A co sa tyka spominanej filmovej revolucie, tak ta asi nebola, ale aj tak je to jeden z najuzasnejsich filmov co som videl...akurat som zvedavy aky bude dojem po zhliadnuti DVD. (dufam, ze rovnaky) ;) ()

Sierra88

Další americká pohádka, která mně zklamala na své neoriginalitě příběhu. A můj první 3D film jen škoda, že to nebylo v 3D Imax ale jen v Ostravě kině cinestar. Nic víc o filmu nemůžu říct jen to, že se těším na další díly. (6/10) ()

ratpile

Filmová magie. Možná je to Pocahontas, a Horner bez diskuze recykluje sám sebe. Nikdo ale dosud nic takového nevytvořil a obávám se, dlouho nevytvoří. Vyjma neoriginálního scénáře a soundtracku, dokonalý nad-velkofilm. ()

miki68cz

Musím se přiznat, že jsem chtěl na tento film jít co možná mezi prvními abych byl ovlivněn co nejmenším množstvím hodnocení, kritiky a nebyl pod jejich vlivem. Kritiku paní Spáčilové jsem raději ještě nečetl i když vím, že se jí film líbil a možná že právě proto jsem ji nečetl. Tento film je opravdovým mezníkem světové kinematografie a je to poprvé, co mi nestačilo plátno standartní velkoplošné projekce a celou dobu jsem záviděl lidem, co šli na tento snímek do IMAXu. Děkuji tvůrcům za to, že celý film je pro mne poprvé ve 3D a užil jsem si to naplno. Těžké se zmiňovat o tricích na kterých jsem nenašel chybu a které předčily všechna má očekávání, těžké se vyjadřovat k hereckým výkonům, které byly dokonalé, těžké se vyjadřovat k hudbě, která byla nádhernou nedílnou součástí celku, který se pro mne stal předčasným vánočním dárkem. Klobouk dolů před dějem filmu, v kterém se pan režisér Cameron nenechal, podobně jako jeho mnoho kolegů, zlákat k prachsprosté střílečce nebo americkopoučné frašce viz 2012. Zpracování, námět a scénář připomíná Tanec s vlky, digitální Final Fantasy nebo kreslenou Atlantidu. Děj je poučný pro celé lidstvo a ukazuje všem jak bychom se v budoucnu ani v přítomnosti neměli chovat k jiným národům, v tomto filmu k obyvatelům jiné planety. Bylo mi do breku, když jsem díky filmu uvěřil jejich světu, který jsem jim záviděl a závidím a děkuji všem kdo tento snímek vymysleli, že tady dostaly lidi na prdel a neskončilo to nějakým trapným vojenským salutováním nebo "zahradami z kamene". Co říci nakonec, pokud tohle někdo čte tak se mu omlouvám za to, že je můj komentář tak dlouhý ale chci Vám říct, že se zlobím na pana Camerona, že je film tak strašně krátký, seděl jsem v kině jako přikovanej a modlil se aby příběh ještě pár hodin nekončil, možná aby nekončil vůbec, protože co víc můžeme chtít, než sledovat splnění snu a to tenhle film pro mne opravdu je. ()

Mr.Roman

Sám neviem, či sú mnou videné chyby (chabý dej, chýba sofistikovanejší presah, častá neoriginalita nielen hlavnej osi filmu), spôsobené slovenským dabingom (nenávidím hocijaký), alebo si len nedokážem priznať, že udalosť na ktorú som sa tešil tak veľmi dlho a tak intenzívne, je sklamaním. P.S.CGI rozhodne revolučné, 3D fajn no nie nutnosť. ..... Takže konečne som ho videl v originálnom jazyku a aj keď som musel spokojiť s "tradičným" 2D a veľké plátno vystriedala televízia, zážitok bol neporovnateľný a nemôžem sa dočkať, čo budem mať pri príležitosti avizovanej predĺženej verzie zámienku pozrieť si ho ešte raz, potom hádam pôjde hodnotenie aj na maximum. Stephen Lang rulez! ()

Cublajz

Po projekci jsem měl stejné pocity jako u přehypovaného Batmana - byl to super popcorn movie, ale v duchu jsem si říkal, tohle má být ten revoluční film? Chápu, že v době kdy marketing filmu stojí skoro to samé, co film samotný, se bublina očekávanosti zvětšuje do enormních rozměrů, dokud jednoduše nepraskne. I tak jsem si film užil, 3D bylo fajn, ale doufám, že takhle nevypadá budoucnost filmu obecně. 3D se prostě do každého filmu nehodí, Avatar je naštěstí v té zatím užší skupině, které to v novém kabátu sluší, i když jedna maličkost mi vadila - během akce, kdy kamera skákala z místa na místo, se obraz zdál být rozostřený, lehký mínus. Bohužel film naráží po stránce příběhové. Je to děsné klišé, a ano, vidím ty davy co se budou bránit žánrovými mantinely; blabla, film pro davy = předvídatelný a jednoduchý příběh, ok? Další smutný fakt o dnešním mainstreamu. Přitom stačilo málo, ukrojit trochu té encyklopedie a prouhloubit možné dějové kličky - Jake/mrtvý brácha, vozíček/1,5m vysoké modré nohy atd. Sečteno podtrženo, je to jako hrát Crysis - ukázka moderní technologie super, příběh a originalita na úrovni porna. Dávám 80% ()

Varangian

Jedním slovem parádní... Dvě velké výhrady - nikoli k filmu, ale ke kinoprojekci: a) byl opravdu tak nepřekonatelný problém vytvořit titulky ke 3D verzi? b) za nápad dát 15timinutovou přestávku (která b okamžíku samozřejmě pohřbila tempo i atmosféru) by se měl někdo smažit ve vlastní šťávě.... ()

dolin1

Dokonalá forma, pravda, jednoduchý a klišovitý příběh, pravda. Jak teď ale z toho v hodnocení vybruslit? To, že je momentálně Avatar vzhledem k obsahu v žebříčku nehorázně vysoko je pravda rovněž, ale nejenom obsah tvoří filmový zážitek. Pokud vezmu v potaz, že je to právě forma (bavíme se výhradně o 3D, ve 2D by byl zážitek poloviční a hodnocení rovněž), která je schopná diváka doslova "přikovat" do sedadla, donutí ho být fascinován roztodivností pandorského života a téměř i dýchat pandorský vzduch, je celkem na místě, že v hodnocení naopak obsah ustoupí (alespoň v mém případě) formě. 90% **** ()

HarveyDent

Myslel jsem, že pěkné obrázky mi budou stačit, ale nestačily. Ani po druhém shlédnutí. Nemá to cit, příběh je slepenec všeho vysoce kvalitního, co jsme viděli za posledních 20 let. Akce je výborná. S vizuálními efekty Cameron předběhl svoje vnoučata. Ale... kdyby za těch 12 let věnoval jen trošku víc času třeba i jen postavám a jejich vztahům, mohl to být nářez. Takhle je to jen brána, která nám otevírá novou éru 3D filmu. To je poselství Avatara. Ale k tomuto poselství se dostanete MIMO film, při jeho rozboru. VE filmu se bojuje za ty nejprofláklejší ekologické ideály. 70% ()

Averelli

jo, film se mi libil..asi tak od chvile kdy jsem v pulce usnula.. na to ze listek vysel na 300, 3D efekty pouze panoramaticke, pribeh predvidatelny a umele natahovany.. od pribehu jsem nastesti nic necekala, sla jsem se podivat na zpracovani filmu, proto davam *vysoke* hodnoceni 2* kdo od tohoto filmu nic neceka, zklamany nebude.. ()

nicolarsen

Přišlo mi to jako zfilmovaná parafráze na Poselství od protinožců (Marlo Morgan). Jednoduchost a nekomplikovanost příběhu je podle mě zcela na místě a odpovídá onomu poselství, které je jednoznačné a čisté. Síla a krása tu tkví právě ve své jednoduchosti a při jakémkoliv dalším filozofování bychom se opět ocitali na "Zemi" a ne na Pandoře. 100% ()

Marty20

Vizuální bomba! Nikdy jsem neviděl lépe vypadající film (promiň Michaele Bayi), ale co dál? Nemůžu si pomoct, ale toto megadílo je pouze o efektech, s příběhem si hlavu nikdo moc nelámal a ani po vás to nikdo chtít nebude. Že nepřijde žádný šokující zvrat mi nevadí, ale že to ve mně nevyvolalo absolutně ŽÁDNÉ emoce, to neodpouštím. Jsem přesvědčen, že na 5. místo všech dob vynesli tento film uživatelé kteří hodnotili pouze efekty a ne film jako celek. Za sebe říkám viděl sem daleko lepší filmy a nebyly pouze čtyři! Zajímavé komentáře: larelay, Ducharme ()

Bigfuckman

Téměř dokonalé filmařské dílo. Neskutečně nádherné fantasy prostředí, které se vám velmi rychle vreje pod kůži a vy se jím necháte strhnout na skoro téměř 3 hodiny plné audiovizuálních orgií umocněné o 3D prostorovou projekci díky které na vás celá ta fauna a flora téměř reálně dýchá. Čas jakoby zde ztratil pojem. Scénář sice není až tak úplně originální po všech stránkách, nicméně na tohle je hřích nejít do kina! ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)