Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Domtchaa

Nektery sceny opravdu kouzelny, ze sem si je prehraval porad dokola, ale celkove me tam az moc vadi ta klišovitost a az prilis klasicky vyuzleni celeho pribehu. Moment, kdy Jack priletel na tom velkym inkranu k ostanim Na'vi, aby je presvedcil, ze musi bojovat, me strasne iritoval. Naopak finalni bitva mela koule. A Cameronovu rezii z toho teda cejtim hodne. Navic co se technicky stranky tyce, tak sem z vetsiny scen byl unesen, ale nekde mne to zas tak dokonaly neprislo ( ty vetsi prisery vypadali az moc animovane, hned me napadlo srovnani s jurskym parkem). Navic CZ dabing je prisernej, ovsem nadledovne shlednuti s originalnim znenim celkovy dojem hodne, hodne moc napravil. U soundtraku se mi libi jen hlavni znelka, jinak az na par drobnych vyjimek dost nevyrazny. Pro me tak 85%. ()

cobraSK odpad!

Impozantné, skvelé, dokonale natočené! Jednoduchý dej, s klíšovitým posúvaním dopredu, obalený do priam dokonalého vizuálneho kabáta nenudí, drží diváka v napätí a lahodí jeho duši. Pre mňa scifi událosť roku 2009, Cameron zase raz dokázal svoje majstrovstvo! ()

zjs

Plusy: opravdu velkolepá fantazy-scifi pohádka s dobrými nápady a velmi dobře vypadajícími avatary. Mínusy: sem tam mi vadila příliš kontrastní grafika u draků, sem tam slabé dialogy, směšné monology závěru, slabé mi to přišlo hudebně, kdy sice zajímavá hudba neodpoutává od děje, ale zase při velkých scénách je na mě dosti nevýrazná. ()

Naby

Ve 3D to bylo super, doporučuju kino. Jen nechapu, ze uz takove filmy nejsou davno. Takovy Hvezdny valky natoceny do 3D by taky nebyly spatny ;-). Vlastne chapu proc nejsou, to bude ta cena... zpet k filmu: Pravda hlavní zápletka není asi uplně originální a silene slozita, ale zkuste si natocit nejdrazsi film na Svete a riskovat s necim na co by kazdy nesel ;-). Me osobne prisla zapletka uplne v pohode. Ktery clovek se srdcem na spravnem miste by neudelal to samy? Paradni byly efekty, ktery to cely valcovaly od zacatku az do konce (alespon ve 3D), takze mi nektery detaily mozna i unikly. Skoro by to chtelo jit na to znova ;-). ()

Woyczek

Někde jsem četl srovnání Avatara a Tance s vlky. Osobně ale žádnou výraznou podobnost mězi oběma filmy nevidím. Naopak mi při pozorování scén z džungle vytanula na mysli Myazakiho Naušika z Údolí větru. Každopádně za své peníze jsem dostal kvalitní zážitek a i když má někdo k příběhu výhrady, jsem rád za to jaký byl a nepřál bych si jiný. Avatar byly tříhodinové vizuální orgie a kdybych dal méně než pět hvězdiček, nebyl bych sám k sobě poctivý. Doufám jen v jednu věc - kéž se nenatočí žádná dvojka. Avatar skončil tak, jak si to příběh zasluhoval a nedej Bože, aby se v něm někdo pitval dál. Cameron stvořil legendu - přestože s tím někdo nemusí souhlasit. Kéž se podaří nechat ji žít a neumlátit nějakým stupidním pokračováním. ()

Whoossain

Naprosto úchvatný snímek, k dokonalosti vypiplaná vizuální stránka a podmanivá hudba můžou za to, že jsem to panu Cameronovi spolkl i s navijákem. Ano, Avataru můžeme vyčítat příběhovou neoriginalitu, zjednodušenost myšlenky, kterou předkládá divákovi a filosofickou plytkost, ale ruku na srdce - všechny pohádky jsou na tom stejně. Krom toho je téměř nadlidský úkol vytvořit mainstreamový snímek, který zároveň předkládá hlubokou myšlenku, tak, aby nezůstal majoritně zastopupeným konzumním divákem nepochopen. Bytosti Na'vi, mnohem lidštější, než sami lidé, jsem si zamiloval, věřil jsem jim všechny emoce, smutek, štěstí, bolest, vztek i radost a z celého srdce jsem jim přál, aby hordám "civilizovaných" pozemšťanů udělili takovou lekci, na kterou hodně dlouho nezapomenou. A to se mi velmi často nestává. A tak jediné, co mě mrzí, je to, že jsem si neudělal čas a na film jsem nezašel do IMAXu. Ale i to mám zatím možnost napravit. Minimálně se ale budu těšit na květen (nebo červenec), kdy by mi mělo dorazit předobjednané DVD :-) ()

dextrush

Po vizuálnej stránke je absolútne nadupaný tak 2D, ako aj 3D. Prekrásne vykreslená krajina, lietajúce ostrovy, rozmanitosť flóry ale aj fauny. Pozerá sa na to celkom prirodzene, jednoducho a s "váu"-kaním celého publika. Scénky na lietajúcich drakoch boli nádherné. Je veľmi ľahko stráviteľný a dobré sa zajedá popcornom. Čo ma skutočne prekvapilo a občas aj rozosmialo bolo "peer-to-peer" spojenie so všetkým živým a so silným enviromentálnym podtónom. Čo sa mi nepáčilo bola prehnaná hlúposť ľudskej rasy, zovšeobecnením všetkých negatív do vojaka, veliteľa. Ten bol skutočne za hlupáka, ktorého ústa boli plné lásky so samopalom v ruke. Sigourney bola slabá ako sáčok čaju v litri vriacej vody. Hlavná myšlienka filmu bola trochu chabá, dej prehľadný. Úplne najhoršie bolo to, za čo tvorca filmu nemohol - slovenský dabing! ()

kasol

Fantazy pohádka, která nás uchvátí svou velkolepou podívanou. Obsahově je tento film sice slabší, ale díky použití nejnovějších počítačových grafických vymožeností naznačuje velké možnosti filmu v blízké budoucnosti. ()

Nobunaga

Takové lepší Final Fantasy s Ripleyovou a Annou- Lucíou namísto Vasquézové. V podstatě 2,5 hodiny o tom, že ničit přírodu je špatné, zabalených do vizuálních orgií. Od začátku je jasné, jak se věci vyvinou a jak to celé skončí. Plné filmových klišé a z nich plynoucích nelogičností v jednání postav, ale na druhou stranu- o čem by to pak bylo, že... U mě za *** + * za 3D. A neuvěřitelně mě iritoval mega-drsňácký plukovník, co v bitevníku usrkoval kafe a perlil mega-drsné hlášky. ()

ŘehořSamsa

Mně přijde, že reakce lidí, kteří viděli tento film jsou strašně extrémní, buď to bylo skvělé, nebo debilní. Já nevím, šla jsem na film J. Camerona (předchozí zbožňuju, miluju Sarah Connor) a dostala jsem, co jsem chtěla. J.C. má jasně čitelný rukopis. Černobílé postavy, klaďasi nemají temné stránky, záporáci jsou záporní i na wc, dějová linie je odhadnutelná (to je jako jít s napětím na Titanic, stejně víte, že se potopí) ano, on si pak opravdu vezme tu nejdokonalejší bábu a bude s ní až do smrti (která ovšem ve filmu není). Je to neuvěřitelně krásná pohádka o modrých indiánech (usa se stále asi nevypořádali s pocitem viny), kteří nakonec vyhrajou a uchrání si svůj domov, sice po několika kýčovitých, klišovitých situacích a větách, ale, co by. Já to vnímám jako shreka s enviro apelem a to je, když už nic jiného, aspoň hezké a prospěšné, ne? ()

wetrix

Film je krásný a lituju každého kdo si to stáhl a díval doma na obyčejé tv nebo jen ve 2D v kině. Super zážitek je příslibem že v budoucnu se máme na co těšit. Při ukázkách na Alenku v říši divů se opět těším do kina. Jediná nevýhoda byla, že jsem seděl v kině dole - 3 řada odspodu. Vůbec bych neřešil, že je v Top 200 - když tu můžou být takové jako Princezna Mononoke apod. Jako film průměr, jako pohádka paráda. ()

MrSalieri

Když se řekne Avatar, většina lidí si představí ten nový Cameronův film, ve 3D, s úžasnými efekty a modrými panáky. Já v tom vidím mnohem, mnohem víc... ()

filiperros

Bezva film. Nejrealističtější efekty, jaký sem kdy viděl. A tim myslim všechno, od velkých modrých indiánů přes roboty a vrtulníky, až po létající dráčky a draky. Fakt sem zíral. I na výbuchy. Ale ten příběh? Voják se dostane mezi indiány, spřátelí se s nima, zamiluje se, stane se jedním z nich a musí bojovat proti "svým". Neviděli jsme to už někde? Myslím tím nemalý počet westernů jako třeba Tanec s Vlky, Malý velký muž, i Vinnetou. Je fascinující, jak tohle zaběhlý klišé zabalený do vesmírného a fantaskního pozlátka zafungovalo. Kdo mě ale opravdu příjemně překvapil je Giovanni Ribisi, kterého jinak znám jako potrhlýho bráchu Phoebe z Přátel. Ze svojí postavy, která mohla ve filmu snadno zapadnout, udělal nádherně materialistického manažera bez skrupulí. A díky němu si u mně Avatar sáhne na čtyři body, jinak bych dal jenom tři ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)