Kurt Russell jako vraždící maniak za volantem nezná slitování. Jungle Julia, nejlepší DJ ve městě, se dnes chystá pořádně to roztočit se dvěma kamarádkami. Sexy trojka vyráží na tah a přitahuje pohledy kolemjdoucích jako magnet. Mezi chlápky, co na ně mlsně civí, je i kaskadér Mike. Vyšumělý rebel pokrytý jizvami sleduje dámskou jízdu zpoza volantu svého bouráku. Zatímco se holky usazují v baru, Mike žhaví svou zbraň - nadupané kaskadérské auto - do životu nebezpečných otáček... (Palace Pictures)

kingik

Tarantino vyměkl. Před kameru nahnal sličné herečky a dal jejich kecům takový prostor, že se dá u filmu otráveně usnout. Akce se dostavuje asi až v poslední půlhodině, ale je to obyčejná fušeřina, kterou zvládne kterýkoliv režisér. Na Tarantina dost slabé, ale Kurt Russell předvedl, že i na stará kolena předvedl novou dimenzi herectví. ()

Snorlax

Vlažný rozjezd je kompenzován nejzábavnější automobilovou honičkou, kterou jsem kdy ve filmu potkala. I když vizuál jako celek neutkví divákovi v paměti, některé záběry bezpochyby ano. A závěr nesoucí se v klasické Tarantinovské poetice je opět kouzelný. ()

Legas

Jedno je jasné. Tarantino je Bůh a tímto filmem se stává jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. I kdybych nevěděl, že film natočil on, podle dialogů bych jej okamžitě identifikoval. Ten chlap napíše debatu o hovně a i když není dvakrát nevtipnější a prakticky v ní chybí kvalitní hláška, tak Vás můžu ujistit, že i ta na první pohled blbá debata o pádu do jámy má ve filmu svůj účel, akorát si na něj musíte počkat třebas i 45 minut. S dobře napsanými dialogy (tentokrát spíš dobře, než výborně) zkušeně diriguje herecký ansábl. Ne že by to byl nějaký herecký koncert, ale Tarantino má zvláštní talent čerpat ze svých herců (tentokrát spíše hereček) přesně to, co přesně sedne do jeho filmů, takže i když herce ve svých filmech pravidelně střídá, tak u některých postav máte pocit, že už se objevily v nějakém předešlém filmu. Neberu to jako výtku, spíš jako fakt, že Tarantino se drží svého stylu jako klíště. Používá i obdobné záběry a postupy, což mě stále neuvěřitelně baví. Navíc zde hodně cituje své vlastní filmy, zvláště pak Kill Billa, což mě také neuvěřitelně pobavilo. Činí tak docela nenápadným způsobem, nejsou to žádné parodické okaté výjevy, jen občasné lehké a svěží pomrknutí na fanouška. No a veškerá akce je naprosto nádherně natočená. Tarantino se ve svém filmu posmívá Gone in Sixty Seconds, respektive "tomu shitu s Angelinou Jolie" a při sledování závěrečné honičky je jasně vidět, že na to má plné právo. O soundtracku se netřeba zmiňovat, ten je opět skvělý. Žádný Grindhouse film jsem nikdy neviděl, ale z toho, co jsem si o něm přečetl, mám dojem, že se Tarantino trochu netrefil. Death Proof je tak tarantinovský, že pravý Grindhouse by se v něm hledal docela obtížně. A takový tarantinovský film má v případě Death Proof malou chybičku, že občas má nějaký ten dialog navíc. U nás se holt promítá prodloužená verze. ()

InJo

Konceptuálně podivný (triviální) a nepříliš záživný film, který dolů táhnou především dlouhé onanistické dialogy (které zde nehrají žádnou zásadní roli a děj a vlastně ani postavy v podstatě nikam neposouvají). Naštěstí jsou tu však scény, které Auto zabiják vytahují do alespoň lehkého nadprůměru: taneček pro Kurta, bouračka snímaná z více úhlů pohledu a poctivě staromódně natočená finální automobilová honička. V rámci Tarantinovy nadupané filmografie relativně dost slabý kousek, který si Quentin natočil spíše pro sebe a jenž enormně docení asi jen jeho nejzarytější obdivovatelé, kteří jsou mu ochotni odpustit každý hypotetický přešlap, protože věří, že jejich miláček to tak určitě napsal a natočil schválně, což je sice velmi pravděpodobné, ale to automaticky neznamená, že mě to bude bavit a připadat mi to geniální. 70 % ()

topr harley

Sice dobrý film ale do geniality mu chybí jeden podstatný prvek. A to vědět kdy přestat. Je to zbytečně natahované to co je tady natíněno skoro ve dvou hodinách by se krásně dalo shrnout v půl hodině a byvil bych se úplně stejně. Ale i taky jsem na výsost spokojený. ()

IQ Tiqe

Tarantino se na rozdíl od Rodriguqze nevyžívá v nechutnostech, takže po téhle stránce je jeho Grindhouse lepší. ALE jeho doménou je hafo dialogů, které samy o sobě nejsou na škodu, pokud celý film není jen o konverzaci, jako tenhle. Půlku filmu se kecá v baru, pak jeden samolibej kaskadér autem zabije pár holek. Střih, další příběh, opět kecání, stejnej magor v autě, kterým ohrožuje jiný holky. A to je tak jediná pasáž, která se mi líbila - akce a honička v autech, za to 2*. SE 114 min verze ()

Sobis87

Pekelný stroj na čtyřech kolech jakožto prostředek pro rozvoj machismu filmového kaskadéra. Kaskadér Mike je dětinským pirátem jednadvacátého století, kterému nechybí nadupaná kára, fešná jizva a ani zdravý sadistický apetit…a rozhodně si neprožil nejklidnější dětství. Diagnóza: přirozený egocentrismus, který byl během dětských let zadupán do země partou krutých dětí, které mu neumožnily zařadit se do kolektivu. Chybělo mu publikum, před kterým by mohl obnažit své ego, ve škole se určitě pohybovalo dost hezounů, kterým dávaly dívky před Mikem přednost. Nyní Mike našel své místo. A našel svou zbraň. Svou sílu. Je jí černý kaskadérský bourák 1970 Chevy Nova s mraky splašených koní pod kapotou. A všechny ty mladé, krásné holky budou pikat za to, že si na střední královna plesu nevybrala za tanečníka právě Mikea! Motor bude řvát, pneumatiky budou kvílet, sklo se bude sypat, kosti budou praskat a děvčata budou vřeštět! A nebo ne? Tarantinova záliba v exploataci dosahuje s filmem Auto zabiják svého vrcholu. Zatímco Gauneři by se dali považovat za obdobu heist-movies, Jackie Brown byla natočená jako klasické blaxploitation a dvojfilm Kill Bill nejvíce tíhnul k exploatačnímu subžánru chambara (především první díl - přímé citace Lady Snowblood,…) a spaghetti westernu (druhý díl, postava Billa a Budda celkově). Auto zabiják ze všech filmů nejvíce zabředává do braku a spojují se v něm dva populární exploatační subžánry – slasher-film (a.k.a. vyvražďovačka – např. Pátek třináctého, Halloween, Sleepaway Camp,…) a carsploitation (Gone in 60 seconds, Vanishing Point, Šílený Max,…). Nebyl by to však Tarantino, kdyby onu žánrovost opět neuchopil po svém. Všechny prvky typické pro slasher (triviální romance přes smsky; fixace na ženské postavy – slasher je především ženským žánrem) a carsploitation jsou zde přítomny a příběh, zdá se, nemůže být předvídatelnější. V poslední třetině však přichází zvrat, kdy si Mike a parta dívek vymění role, díky čemuž Auto zabiják už zcela opouští slasherské vody a stává se z něho ultimátní pocta všem těm filmům, jejichž hlavními atrakcemi byly nadupané bouráky, natahované honičky, pozoruhodné kaskadérské kousky (to, co předvádí Zoe Bell, je naprosto boží) a bouračky. Po všech těch přestylizovaných a načančaných honičkách s digitálními efekty (viz dálniční scéna v Matrix Reloaded) působí závěrečné staromilské zúčtování v duchu originálního Gone in 60 Seconds nebo Vanishing pointu jako čiré zjevení. Hlavní atrakce zde jsou: dvě nádherné káry – 1970 Dodge Challenger (hlavní „hvězda“ zmiňovaného Vanishing Pointu) a již zmíněný 1970 Chevy Nova, které projdou vyčerpávajícím kolizním testem; nebezpečný ale o to více fascinující kaskadérský kousek Zoe Bell (natáčelo se tzv postaru) a famózní režie mistra Tarantina, který dokonale imituje „feeling“ exploatace 70. let. _____Ani v tomto případě se Tarantino nevzdal jednoho ze svých nejvýraznějších trademarků, tedy sáhodlouhých a vypiplaných dialogů. Na poměry exploatace se zde sice mluví až moc, Tarantino však dokáže zaujmout hned od první věty, skrze dialogy tvoří mikropříběhy a především vykresluje charaktery, což je na poměry žánru, jehož pastišem Auto zabiják je, velmi nezvyklé – v takových filmech bývají postavy jen letmo načrtnuty a hlavním smyslem filmu jsou pak samotné atrakce (mordy, honičky, přestřelky, atd.). Proto bývá Auto zabiják mnohdy kritizován pro „natahované kecy o ničem“ a „nudné tlachání místo opravdové akce“ – divákovi lačnícímu po mordech pohledných holek se nakonec dostane něco úplně jiného. Kaskadér Mike první skupinu dívek po pečlivé profilaci odpraví najednou během několika vteřin, což je na poměry slasheru neslýchané. V klasické vyvražďovačce to funguje naopak – postavy jsou rychle představeny a po zbytek filmu je divák s mezipauzami obšťastňován žánrovými atrakcemi, jako je sex a mordy. Diváky očekávající něco na tento způsob pak musí Tarantino svým drzým přístupem zákonitě naštvat. O vraždění tu nakonec opravdu nejde. Jako každý jiný film je i Auto zabiják především o postavách a troufám si říct, že Kaskadér Mike patří mezi ty nejlepší postavy, které Tarantino stvořil (Hans Landa stále vede, samozřejmě), jen je nutné, aby divák více četl mezi řádky. A také to je film o holčičím přátelství. Opravdu. Věřím, že tento film Tarantino cílil především na ženské publikum a právě zde dokázal, že jako jeden z mála v Hollywoodu dokáže napsat pořádné ženské postavy. () (méně) (více)

HoneyBunny

Souhlasím s Bluntmanem, že Death Proof je prakticky ženský film (poslední scéna potěší zatvrzelé feministky). Jenže ženský v něm s prominutím vypadají jako naprostý pipiny, co nejsou schopný pindat o ničem jiným než o novým Voque, trávě a sexu. Svým způsobem je to zábavný, ale po chvíli to začně šíleně nudit. Naštěstí se objeví Kurt Russell, který vedle Rosario Dawson jediný podává slušný herecký výkon. Ostatní postavy jsou vám úplně ukradený. Po Kill Bill kvalitativní sešup. ()

Jordan

sto percent . . . bez debaty . . . tarantino je kráľ vesmíru . . . tarantino je pán zábavy . . . keby nebolo tarantina, svet je o niečo smutnejšie a chudobnejšie miesto . . . keby nebolo tarantina, nebolo by ani tohto filmu, tejto lahôdky, tohto pionierovi, ktorý sa spolu so svojim dvojčaťom od rodrigueza zaraĎuje do úplne nového žánru, ktorý v podstate zakladajú . . . žáner dokonalej postmodernej filmovej recyklačnej zábavy, žánru film rouge . . . niektorí diváci na to nie sú pripravení a celkom to chápem, lebo je to KLÁDA . . . lebo je to nepopísateľné . . . nech robím čo chcem, nejde len odporučiť to pozrieť si to na vlastné oči . . . na vlastné uši . . . na vlastnej koži . . . ()

dzej dzej

Death Proof je dalším krokem v Tarantinově zpracovávání jeho celoživotního tématu, v jeho neustálých konfrontacích s vlastními filmovými a obecně kulturními vzory. Vzývání braku, béčkových produkcí, dobrodružných filmů, sexy bab a všeho ostatního je Tarantinovým nejvlastnějším a nejintimnějším tématem, které s naprosto nebývalou důsledností a precizností postupně zkoumá a všemožně obrábí. Zatímco v Gaunerech, Pulp Fiction a Jackie Brown se tyto věci objevovaly pouze v dialogické rovině či jako různě pojímaná okrasa diegeze, Kill Bill tvořil jakýsi spojovací můstek (něco mezi poctou braku a brakem), Death Proof je již brakovým experimentem se vším všudy, ve kterém se toto Tarantinovo téma promítá do všech složek filmu. Formální struktura, kterou tolik diváků řeší je jen obalem, pod kterým se skrývá totálně destruovaný narativ (svou nedějovou stavbou se Death Proof blíží spíše experimentálnímu filmu), bizarní zkřížení žánrů (teenagerovská komedie, horror, akční film - všechno a nic z toho) a dokonalé podřízení autorskému záměru. Tarantino je velký tvůrce, teoretik specializující se dlouhá léta na své téma, který navíc svou teorii zkuší i v praxi (něco jako když Umberto Eco napsal Jméno růže). Nevím, jakou cestou půjde dál, ale bezmezně se na to těším. ()

Anderton

Auto zabiják je pre mňa ukážka toho, ako sa nemá točiť postmodernistický film. Ak ho majú charakterizovať popkultúrne odkazy a odkazy na staré filmy, tak by tieto odkazy mali byť skryté, alebo nejakým spôsobom vtipné a vypointované. Tu si sadne partia dievčat okolo stola a točí bez ladu a skladu o filmoch, ktoré kedysi videl Tarantino vo videopožičovni a ktoré nás vôbec nezaujímajú. Tých pár minút akcie je fajn, ale ako plnohodnotný celovečerný film sa to brať nedá. Rodriguez je v ringu s názvom Grindhouse jasný víťaz. ()

Frajer42 odpad!

Dvě věci jsou na tomto filmu dobré. Sem tam je k vidění solidně vypadající slečna, která ovšem vypouští z úst samé kokotiny a hrozně se mi líbil čelní náraz v závěru první části. Byl totiž hrozně černohumorný. Nerad to prozrazuji, ale zbytek je strašná sračka. Ani se mi nechce věřit, že dialogy vymýšlel dámám velký dialogový mistr. Jsou neskutečně nezajímavé, děbilní a prakticky se nedají poslouchat. Quentin si vystřelil touto formou z diváků, beru to. Ale na úkor čeho? Já hrozně trpěl. Koukal jsem samozřejmě na delší verzi a možná to byla velká chyba. Pokus o umělé natahování je ve filmu evidentní. Akce jsou o trošku lepší. Nebudu-li počítat totálně ujetý WTF závěr a vlastně i kompletní druhou část. Celkem chápu, proč tento film, jako jediný z dílny mistra, nesvítí červenou barvou. Jsem přesvědčen, že by z tohoto filmu byl super kraťas, kdyby se zkrátil asi na 10 minut, protože přesně takovou stopáž má koukatelný materiál. Zbytek je bohužel hodně odporná vata, která mě osobně vynudila k nepříčetnosti. Budu muset dát svému oblíbenci bohužel odpádek. Jinak se zde postupovat nedá. Ať už tímto paskvilem zamýšlel cokoli. U mě rozhodně neuspěl. ()

AppleCore

Šílená, ale opravdu šílená jízda, no, ale taky blbost, jenže Tarantino je takovej magor, že si ty tři hvězdičky zaslouží. ()

boshke

Ehm, prosím? Co to má býti? Zřejmě mně něco ušlo, ale tohle není ani horor ani nic jiného. Je to hodina štěbetání tří holek, které pak pošuk v kaskadérském autě rozmašíruje na sračky, následovaná další hodinou štěbetání jiných holek, přičemž se pošuk pokusí autem dosáhnout podobného výsledku, ale nějak mu to nevyjde. Nekoukat, opravdu... 40% ()

Kothy

Nejslabši film od Quentina Tarantina, co jsem viděl. Ani Kurt Russell to nezachránil. Planeta Teror je rozhodně lepší. ()

Smok

Ako už býva pri majstrovych filmoch zvykom, moji obľúbenci sa delia na dva tábory. Prvá časť by najradšej poslala Quentina do San Quentina, tá druhá by ho nosila na rukách. Ja sa hrdo pridávam na druhú stranu a chcem zložiť majstrovi poklonu za tú neskutočnú atmosféru a nenapodobiteľný štýl, ktorým toto dielko podpísal. Koncová naháňačka na dvoch krásnych veteránoch patrí k tomu najlepšiemu, čo som kedy videl a je vydarenou čerešničkou na torte menom Grindhouse. ()

Sašenka165

Po shlédnutí tohoto filmu se pro mě Tarantino definitivně stává jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Ano, holky vedou řeči naprosto o ničem, ale ani chvíli jsem se nenudila. Russell byl natolik cool, že tam možná mohl být o trošku déle, ale přesto tomu podle mě nic nechybělo. Tarantino nedospěl a zřejmě nikdy nedospěje - jeho styl je však (jako vždy) jedinečný a ti, kterým vyhovuje nebudou litovat. Ve filmu je všechno, co má rád (je zřejmé, že to točil hlavně pro sebe, a když se to navíc líbí i někomu dalšímu, tak to je jen dobře): sexy holky, rychlá auta a krev (které tu narozdíl od jeho předchozích děl bylo pomálu - ne že by mi to vadilo :-) ). Navíc opět nechybí úžasná muzika, takže být vámi, neváhala bych nad shlédnutím v kině ani minutu (jsou tu věcičky, které vážně stojí za to a závěrečná honička je jen pověstnou třešničkou na dortu). ()

swamp

Dlouho, předlouho jsem se na tento Tarantino-Rodriguezův počin těšil. Už během natáčení mě však rozesmutnily zvěsti, že čeští distributoři budou chtít z tohoto projektu vytáhnout co nejvíce peněz, a tudíž ho poslat do kin ve dvou částech. Tyto zvěsti se bohužel staly skutečností, takže čtyřhodinový pobyt v kině se nekonal. :( Obě části filmu jsem si proto sehnal a s kamarády si udělal noční filmový klub..jen kompletní sbírka trailerů nám chyběla. Death proof: Klasické Tarantinovy dialogy, charismatický a tajemný Stuntman Mike v podání skvělého Kurta Russella, to vše trochu připomínající Spielbergův Duel..celé obaleno těly sličných děv a 'špetkou' brutality. Toť vlastně vše, co film dává. Ovšem na rozjezd :) výborné. Jen bych vytknul překlad, Auto zabiják je opravdu příšerný výmysl českých distributorů a divák tak při českém dabingu nepochopí narážky Stuntmana Mikea v první polovině filmu. ()

teutates

Tak toto bol, ale fakt "ku*va" (nemohol som si odpustiť, to tuna nevložiť :) hustý nárez..! Takáto symbolika a atmosféra rokov minulých tu už dávno nebola (YEAH)! Takže buď som tento snímok nepochopil JA, alebo VY... Pretože opäť musím podotknúť, že ide o k*rva hustý nárez. Proste Quentin Tarantino je majster svojho remesla, čoš nikto nemôže poprieť. Skvelá kamera, strih a to ani radšej nehovorím o našľapanej muzike, krásnych ženách (WOW) a dostatku akcie... Nemôžem si pomôcť, ale mňa tento snímok maximálne dostal. Nudné dialógy? Kdeže..! Dialógy boli dosť husté a musím priznať, že som sa u nich bavil. U mňa ubehlo114 minút ako voda - nestihal som "hltať toto umelecké dielo" Maximálna spokojnosť s mojej strany. Takže sa rozhodne nebojím dať 9/10 ()

predators

Věřím tomu, že pocity z tohoto biáku budou mít všichni rozporuplné. A takové taky bude celkové hodnocení. Pro jedny je to našlapaný Tarantino a pro druhé naprostá břečka. Já se přikloním ke druhé volbě, ale... Ano, je tu jedno Ale. Škoda zdlouhavých keců těch ženských, jako kdybychom toho doma neměli dost:-) Né, dělám si prdel, ale když se to opakovalo podruhé, tak už jsem toho měl vážně dost. Ale závěrečná jízda neměla chybu!! 40% ()

Russell v sedle, Waltz ze sedla

Russell v sedle, Waltz ze sedla

04.10.2011

Zhruba před týdnem Kevin Costner kvůli „vytíženosti“ odstoupil z projektu Django Unchained, vysněného Tarantinova westernu. Přejeme mu, že je po něm opět taková poptávka. Náhradník? Parádní – Kurt… (více)

První Tarantinův bastard

První Tarantinův bastard

04.08.2008

Quentin Tarantino po komerčním neúspěchu Grindhouse přišel o pozici režiséra, který si může dělat co chce (což zahrnovalo většinou citování filmů, které nikdo nezná a obsazování herců, o nichž si… (více)

Smrtonosný útěk z New Yorku

Smrtonosný útěk z New Yorku

23.08.2007

Jen nedávno jsme psali, že Len Wiseman po úspěchu Smrtonosné pasti 4.0 nemá nouzi o nabídky a rozhoduje se mezi adaptací počítačové hry Gears of War a remakem Carpenterova kultovního Útěku z New… (více)