Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

MovieKings

Nejlepší film Aronofonského zůstává dle mého názoru Fontána. Portman je vynikající, Mila Kunis k sežrání a závěrečných 38 minut dechberoucí. Škoda, že není takový celý film. ()

Pajky3

Jak ohodnotit tenhle nadmíru zajímavej film? Začnu asi tím, že když jsem se dočetl o novym filmu od Aronofskyho, tak jsem se těšil. Pí bylo zvláštní, Reqieum byl vynikající, Fontánu byla vizuálně úchvatná a Wrestler byl dojemnej. Dalším měřítkem jsou herci. Natalie si odehrála svůj part na Oscara, ale mě se líbila i Mila a příjemnej byl i Cassel. A teď k tomu co bylo divný. Po tomhle filmu mam pocit, že všichni baleťáci jsou úchylný :) Celej film jsme přemýšleli o tom jestli tam jde nebo nejde o sebepoškozování hlavní hrdinky a stejně jsme to nevymysleli. Poslední půlhodinka byla naprsto dokonalá. To je bez debat. Hororové prvky jsem si už dlouho takhle neužíval. Přesto prostě nemůžu jít na plný hodnocení je to tak 90% Nedostal jsem totiž plnohodnotné vysvětlení. Já vážně nevim 4 nebo 5. Běžně dávám u filmů s tímhle pocitem 5 a tak to udělám i tady. Naposled jsem takovej pocit měl u Donnie Darka. Budu se muset podívat znovu. ()

danecek24

68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Natalie Portman + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mila Kunis, Nejlepší režie - Darren Aronofsky ()

Andre3000

Tak moji oblíbenci Aronofsky a Mansell spáchaly další překrásné dílo. Rozhodně mi to připomíná wrestlera, ale tady se jde o level a půl výše. Je jedno zda máte rádi balet, nebo ne, v tomto filmu ho budete milovat. Skvělá psychologie postavy zkombinovaná s tématem baletu. Snaha odprostit část svého já od temné stránky lze, ale můžete bez ní žít? Konec filmu, to je kapitola sama pro sebe. BRAVO!!! ()

Hrůša7

WOW!!!! Tak depresivní a psychologický film v podání Natalie Portman, která by měla za tento fantastický výkon být minimálně nominovaná na Oscara byla opravdu strhující podíváná. ()

magnolia

sice jsem tomu vrazila pět hvězdiček, ale pořád mi vzadu v hlavě hraje (kromě labutího jezera) něco jako "nebylo to příliš prvoplánové." SPOILER no dejme tomu, že na ně bude stačit mé celofilmové (dost znervózňující) rozjímání nad tím, jestli teda je schizofrenička nebo ne - což byl asi záměr, že jo. KONEC SPOILERU bohužel konec se mnou ani nehnul - no, takže asi jedna půjde dolů... kde není pointa, ani labuť nehrabe. ()

Flynn

Hrozně těžký film, ještě těžší ho ohodnotit. Pokud se na to podívám z hereckého hlediska, tak si myslím že Natálka má letos zlatou sošku v kapse. Skvělý výkon a všude na vás doslova cáká Aronofského rukopis, (napínavá hudba v pozadí a nebo nějaká šílená postava=matka). Psychedelické rozpolcení postavy zvládá Darren naprosto bravůrně a člověk u filmu prožívá velmi silné emoce, ačkoli nejsou z nejpříjemnějších, stejně je to síla. Film na mě hodně zapůsobil a byl jsem z něho takový lehce zdeptaný. Příběh je vpodstatě jednoduchý a kdyby mi ho někdo vyprávěl tak by mě snad ani nezajímal, tady to však forma dovedla do takového tvaru, že jsem koukal jak přimražený. ()

eaten

Keď som prvý krát počul, že témou bude balet, tak ma to nejak k tomuto filmu netiahlo. Nakoniec som sa k tomu ale dostal a som rád. Musím uznať, že sa mi to páčilo viac ako Wrestler. Čo sa mi páči na filmoch Darrena Aronofskeho je to, že nie sú tuctové. Tak ako po Requiem for a dream tak aj po tomto filme mi zostala na konci (a to už od polky filmu) padnutá sánka. Prvá polka, možno bola kus pomalá, ale druhá to potom vynahradila. Parádny aj keď nie celkom jasný koniec je tiež plus, pretože takto si môžu ľudia vytvárať rôzne závery. Určite jeden z najlepších filmov roku 2010. ()

Dannysek4U

Neni o cem, ona je tam proste dokonala, a proto toho Oscara taky dostane. A dokonala je i vyprava a hlavne rezie, to je vazne masterclass. Ale popravde, prece jen mi tu neco vadi. Prvni polovina filmu, kdy je Portmanova jeste bila labut... ja proste nedavam to, ze by se takhle nekdo mohl v 28ti letech chovat. Je to prilis, prilis preexponovany, aby byla dobre videt nasledna zmena. Kalkul. A vec druha... je to proste straslive predvidatelny, od prvniho mrknuti obrazu, a hlavne pribeh sam o sobe... je o nicem. Promena z bily A na cernou B, zadny zatacky, zadny prekazky, tvrde na cil.. Navic hraje to jenom na pocity, ale racio to nechava zjevne uplne stranou. A stejne tak mi vadi doslovnost samotnyho konce. Finalka v cernym peri s Casselem - do oci bijici, prilis. Okej, funguje to, ale ne na me. U Fontany jsem tohle vsechno bral jak malej, ukolebanej genialnim vizualem, u Wrestlera min... a tady uz me ty simplifikace serou. Nadherna, uchvatna dojmologie. Oproti tomu prace s motivem touhy po dokonalosti je vazne zajimava... anebo to jen zachranna brzda, ke ktery vede az prilis malo cesticek, aby se diky poslednim minutam stala leitmotivem? Popravde, sem by se asi dalo dopisovat hodiny... lepsi bude jit si lehnout:o) ()

pakobylka

----- "Ráno se bude zdát všechno lepší. Vždycky to tak je.“ ----- Nebo taky ne … protože černá labuť vždycky může zvítězit nad tou bílou. Když k tomu připočtete útlá bedra nešťastné rozpolcené labutě, neúměrně zatížená nenaplněnými ambicemi její matky - i vlastní touhou po osvobození z jejího vlivu a po úspěchu ... dostanete rovnici, která nabízí nekonečně mnoho špatných řešení. Darren Aronofsky si pohrává s představivostí diváka svým typickým, nezaměnitelným a velice sugestivním stylem, aby příběh dovedl k opravdu dokonalému závěru. ()

gabin(a)

Přiznám se bez mučení, nedokoukala jsem a kdoví, jestli někdy dokoukám. Je tolik krásných filmů, kde se kameramanovi netřese ruka jako mě, když jsem poprvé držela kameru. A Labutí jezero mám příliš ráda.....Natalie Portman je krásná skoro jako Audrey Hepburnová (to je ode mě nesmírná poklona), ovšem zde se tváří nablble jako modelky a modelové v reklamách na parfémy, když patrně vyplňují představy teplého fotografa, jak se má člověk tvářit, aby vypadal sexy a tajemně. Navnadila mě recenze Mirky Spáčilové, se kterou většinou souhlasím, ale tady teda rozhodně ne. Véééélmi ambiciózní počin, ale děkuji, nech si. Chlad, rádobypsycho, spočívající v otřepaných temných chodbách a šedočerné škále. Jak říkají Poláci o českých filmech: nic něvidať, nic ně slychať, chvílemi se mi z toho "mistrně budovaného napětí" chtělo fakt kokrhat. ()

kusper

Skvělé, neopakovatelné, dokonalé, lepší než Requiem za sen. Pokud Natalie Portman nedostane Oscar tak už nikdo. Škoda tak obrovské konkurence, loni by tento film bez pochyb vyhrál všechno. (K) ()

Gaaron

Vykašlu se na postřehy a úvahy, povětšinou filozofického či vědeckého rázu, které se mi povalují v hlavě, neboť výsledkem by byl maximálně nesouvislý guláš, a shrnu to jednoduše: Při odchodu z kina jsem se třásl a podlamovala se mi kolena. (Snad zajímavost o tom, jak vzácně neoddělitelná je v tomto případě režie od ostatních složek filmu: Aronofského můžeme vinit z emočně chladného perfekcionismu (a než jsem prozřel, měl jsem k tomu při sledování BS sklon) jen tak dlouho, než se hlavní hrdinka začne definitivně proměňovat. Závěrečná Ninina věta mě potom donutila k dvěma češtinářsky nepravděpodobným výrokům: "Černá labuť je perfektní v záměrné perfekcionizaci neperfekce" a "Láska je buď perfektní, nebo vůbec." Druhý už se ovšem vztahuje k režisérově vztahu k filmovému médiu jako takovému, který si do BS nejspíš projektuju sám, takže zde končím.) ()

necisty

Bylo to ohromující! Balet mě nikdy nebral, ale tohle dílko si mě obtočilo kolem prstu:). Některé scény mě přímo šokovali a to toho ve filmu zvládám hodně. Stále jsem se uklidňoval, že je to jenom film:), ale věřím, že něco podobného může někdo opravdu prožívat. Šílené. Natalii to zde strašně sekne, není jiného filmu, kde bych z ní byl tak hotový:). A taky jsem netušil, že balet nemusí být jen 'frigidní' a začínám věřit kamarádce, která říká, že je to všechno jen o sexu:D. Všichni tvůrci tohoto filmu jsou top, takže tady záleželo už jen na tom, jestli jim to spolu bude pasovat. A pasovalo! Lepší film jsem si na 100. komentář nemohl vybrat. Doporučuji! 'Teď jsem sváděl já tebe a mělo to být naopak.' ()

agathon

Tohle není o baletu, je to o těle mučeném tancem a mysli mučené vlastní složitostí. Možná více, než jiné taneční filmy (Company např.), mi to vcelku připomnělo Polanského Repulsion - scény z Ninina bytu dokonce velmi. Velice přesně obsazené a Mila Kunis je nejen neuvěřitelná kočka, ale navíc si myslím, že vlastně i velmi přesně hraje... Potěšeno, i když na případná hodnocení typu "film roku" ještě počkám. ()

campix

Čekal jsem, že ať si Darren Aronofsky natočí co chce, tak mě tím totálně uzemní. Tyto očekávání dostávali povážlivé trhliny poté co jsem shlédl přípravu baletního sboru na Labutí jezero. Kdyby to točil někdo jiný než Darren, tak myslím, že bych o to stěží zavadil, byť jen pohledem. Což o to. Psychologie postav a především změna plaché a křehké dívenky je dokonalá, jen mě to prostě nebavilo. Na začátku jsem stále čekal až přijde ta pořádná bomba a když přišla, tak už byl téměř konec. Škoda. Rozhodně velká škoda. Aronofskiho filmy nebyli nikdy pro větší publikum a filmem Blac Swan se mu podařilo minout i mě. 4* je za postelové hrátky Natalie Portman a Mili Kunis. ()

Wormboy

Genialna kamera, genialna hudba, genialna Natalie Portman a nad tym vsetkym genialny Aronofsky. Dychberuci zazitok, ktory ma dokonale odrovnal. Absolutne velkolepe a nezabudnutelne!!! ()

spygirl

Já to pořád říkám, bydlet s rodiči (v tomto případě jenom s matkou) i v dospělosti, to už je samo o sobě k zbláznění... a ještě k tomu, když má člověk tak náročné povolání (což balet bezpochyby je). Ale ted' vážně: Viděno v kině. ÚCHVATNÝ zážitek. Přiznám se, že jsem Natalii Portman nikdy neměla v oblibě, ale ted' měním názor. Velmi se mi v této roli líbila a předvedla úplný herecký koncert. Smekám. Celkově výborné obsazení (potěšil mě hlavně V. Cassel). A ta melodie... ta mi zněla v uších ještě asi týden... (to se mi u filmů od Aronofskeho stává pravidelně). :-) 100% ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání