Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Lion438

Maximální hodnocení nedávám jen proto, že film má neuvěřitelně nepresivní nádech, a tak to není zrovna kus, který bych si pro požitek kdykoliv pustil znovu. Jinak ale velký palec nahoru! ()

utopia

Ani na konci filmu nebudete mít jasno, co byla vlastně skutečnost a co jen přelud. Je to psychologická hra s diváky, která funguje. Touha po dokonalosti vede až k záhubě, která je však velkolepá a vyvolává silný tlukot srdce. Toto není však jen zásluhou překrásné Natalie Portman, která byla snad pro tuto roli stvořena, ale je to také zásluhou Clinta Mansella, který opět dokázal vytvořit něco, co se dá jen chválit. A je úplně jedno, že se jedná o variaci Labutího jezera. Je to tak citlivě pozměněné a doplněné, že si tam ani jinou hudbu nedokáži představit. Tleskám, vše v tomto filmu funguje tak, jak má. Budete šokováni, znechuceni, nadšeni a možná dokonce i plní dojetí, že to nakonec Nina dokázala a byla perfektní. ()

freebo1

Po čase sledování filmů jsem zjistil že k přežití ve vězení potřebujete sílu nejen fyzickou ale i psychickou. Zvláštní, k baletu potřebujete to samé. Nikdy by mě to nenapadlo, protože balet nesleduji, dá se říct že ho z celého srdce nenávidím - je to jediné co bych dnes dokázal nazvat opravdu krutým. Za to jsem si nemohl nechat ujít Natalii Portman, která mě zatím nikdy nezklamala, v její oskarové roli. A nepřekvapila mě ani trochu. Dávám jasných *****, celý film byl totiž až děsivě dokonalý. ()

beedol

Báječné ztvárnění a přiblížení baletní scény pro laického diváka, ale hlavně nezapomenutelný filmový zážitek od režiséra Darrena Aronofského a naprosto dech beroucí ztvárnění baletky Niny v podání Natalie Portman. Po psychologické stránce jí tato postava nabídla nesčetně mnoho příležitostí, ve kterých mohla představit svůj herecký talent a díky bohu se tato skvělá herečka chopila příležitosti a vytěžila z toho maximum! Film, který dokáže šokovat, je plný zvratů, napětí a jasné dokonalosti = ideál pro náročnějšího diváka. Pro mě osobně strhující děj od začátku do konce. ()

Bblondie

Moje hodnocení hodně srazil fakt, že tenhle film byl ohromně vynášen do nebes a já od něj čekala asi nesplnitelné. Jisté je, že Natalie by si za svůj výkon Oscara zasloužila, o tom žádná, a moje nová oblíbenkyně Mila Kunis válí, ale příběh jako takový mě bohužel, a mrzí mě to, zklamal. ()

lev86

Priznám sa, že k pozretiu si tohto filmu som sa odhodlával veľmi dlho. Podľa upútavky na tento film som si totiž myslel, že to bude ďalší z amerických slaďákov, kde hlavný hrdina vďaka sebazapreniu a silnej vôle dokáže všetko (skrátka klasický happyendový záver). Zo začiatku tak ten film aj vyzeral, ale asi od polovičky (neviem celkom presne), od momentu kedy začala hlavná hrdinka Nina dostávať halucinácie, a kedy som nevedel čo je realita, a čo sú halucinácie, dostával dej úplne iný spád. Film v týchto pasážach ma dokázal vydesiť viac než mnohé hororové filmy, kde sa zvykne použiť niekoľko desiatok litrov kečupu. Film je skvelou sondu do duše človeka, ktorý za cenu úspechu dokáže obetovať všetko svoje psychické i fyzické zdravie. K uveriteľnosti filmu napomáha aj takmer čiernobiele farby použité vo filme. Zaujímavé je aj obsadenie postáv do filmu – Ninu hrá Natalie Portman, momentálne žiariaca hviezda filmového neba, kým Beth – bývalú baletnú hviezdu hrá Winona Ryder, herečka zrejme už za zenitom slávy. Natalie Portman bola v hlavnej úlohe dokonale presvedčivá, aj keď ktovie či pri snahe preraziť vo svete filmu netrýznila (a netrýzni) rovnako ako Nina ()

Swifft

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film byl hrůza.... možná natočen dobře, jak tu uvádí ostatní, ale pro mě obsahově a příběhově hrůza. Dívat se na výmysly v hlavě bláznivé baletky, mezi tím koukat na opravdu nechutné krvavé scény (a to mám rád krvavou podívanou) a ukončit to tak, jak bylo vidno prakticky na začátku filmu. Jednu hvězdičku sem dal jen pro to, že si na tento "skvost" budu chvíli pamatovat a obloukem se mu vyhnu. Celkové hodnocení 2/10. ()

vixina

Expresívne psycho s prvkami hororu, to celé v pozadí konkurenčného boja v nekompromisnom svete baletu, za zvukov výrazného soundtracku, ktorý len tak "neprepočujete". Intímna kamera zaostrená na skvelý výkon Natalie Portman. Zatajený dych a 5* navrch (aj po druhom zhliadnutí). ()

angelop

Vynikající herecký výkon Natalie Portman, ale jinak se mi zdál děj od začátku do konce ve stejném tempu a napětí. Některé dějové úseky do sebe prapodivně zapadají. Velmi dobrá je také kamera a samotná choreografie baletních scén. Jinak si myslím že v kategorii snahy psychothrilleru je to průměr.. ()

eli.s

Můj obdiv tkví především na bezchybně provedeném psychologickém vývoji hlavní hrdinky, který je syntetickým vyobrazením i u samotné Bílé labutě, kterou má za úkol talentovaná baletka Nina ztvárnit. Nutno dodat, že po excelentním Requiemu za sen se tak nějak dalo očekávat, že si pro nás Pan režisér připraví další kinematografickou lahůdku, kterou si kdykoli rádi vychutnáme znovu. ()

hi.da

Fascinující herecké i baletní výkony, podkreslené nesmrtelným Čajkovkským, střídající se se záběry typicky hororovými, ze kterých běhá mráz po zádech. A tak ačkoli je příběh jen variace na již lehce omleté téma, je díky celkovému provedení Černá Labuť kvalitní film, který stojí za to vidět. ()

Matejus

Po zhliadnutí filmu Fontána som ostal paf, skončil fim, titulky, na obrazovke ostala už len čierna obrazovka a na opačnej strane ja s otvorenými ústami a nechápavým pohľadom. Myslel som si, že to bolo to najviac, čo som mohol cítiť pri filme, no onedlho sa mi dostal do rúk tento snímok a ja som bojoval z myšlienkou, že budem vidieť niečo, čo sa Fontáne jednoducho nevyrovná. Bude ma to nudiť. Predsalen, film o balete? Bol som skeptický... No teraz môžem na tento film povedať len jedno: Bravóóó ! Bolo to miestami oveľa silnejšie ako Fontána. ()

hito

Milujem Natalie. Ale na to aby dostal film odo mňa 4/5* musí mať viac ako len výkon herečky. Nedokážem si pomôcť, ale ten scenár nie je dotiahnutý. Chcelo by to trochu viac toho thrilleru a mystérie. ()

Kris007

Natalie se na tu roli hodí, opravdu vypadá jako slušná bulimička a prsa kde nic tu nic. Mile podle mě mnohem víc sedla role v Kamarád taky rád než tohle :/. Vytáčela mě hlavně kamera, která je podle mě chycena úplně ze špatného úhlu a celý zážitek mi dost poznamenala. .... P.S. snad natočí dvojku ! <3 ...tak konec srandy a snad nekdy priste Darrene :) ()

plsek45

Povedený film a dobře podaný a hlavně ze strany Natali a Mily perfektně zahraný . Ale musím říct že to ve mě bohužel nic nezanechalo i když je to po všech stránkách perfektní film možná ten nejlepší z roku 2010 . Psychicky narušená baletka co chce podat ve své roli kterou se prosadí na vrchol ten nejlepší výkon až se z toho naprosto zhroutí a přímo při představení se zabije ... podle mě vcelku originální a chytlavý děj i když mě osobně balet nic neříká jen by mě zajímalo jestli vše odtančila sama Natali nebo měla dablérku .... podle mě ta druhá možnost .. Ale jinak film určitě stojí za to vidět možná víc než jedenkrát ;) ()

Amy Rich Roll

Opět jeden z filmů, který mě obrovsky zklamal. Jen, co jsem zjistila, že se jedná o ("další") film o schizofrenii (což jsem zjistila nástupem "druhé Nataliiny osobnosti" v podání Mily Cunis), obávala jsem se, že se stane, co se stalo ve "velkém finále". Předvídatelné, klišovité. Jen díky vynikajícímu Vincentu Casselovi dávám 3 hvězdičky. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání