Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

IdaHutt

Úžasná, úžasná, úžasná Natalie Portman! A Vincent Cassel konečně uhlazený a jen lehce padoušský. Také musím ocenit celkově "neamerickou" atmosféru prostředí, civilní pojetí a přesné dávkování (nikoli tak časté zneužití) Čajkovského geniální muziky. Motivy dvojníka / druhého já (a zrcadla) jsem shodou okolností nedávno s potěšením sledovala v hororu Střepy v hlavě, nicméně zde měly jiný, v podstatě diagnostický (psychiatrický) význam, navíc ústrojně podtrhly, že balet je strašná dřina a že za špičkový výkon v jakémkoli oboru člověk velmi tvrdě platí. Sama fabule silně připomíná melodramatické příběhy z třicátých až čtyřicátých let, takže divák není překvapen zákonitým závěrem - nebýt toho, dala bych pět hvězdiček. V každém případě zážitek, který si zopakuji v lepší verzi než s ruským rychlodabingem s jakýmsi podivným kavkazským akcentem. ()

kuces

Darren Aronofsky opět nesklamal. Jeho umění pomalu si nás omotávat kolem prstu pořát funguje na jedničku. Jestli dostala za sve trdlovani minuly rok oskara Sandra Bullock (ve srovnáni těchto dvou rolí), tak letos jej musí získat Natalie Portman. Jinak u mě oskar a všechen ten humbuk kolem něj může jít k čertu. ()

darkreider

Dlho som čakal kým mi na plátne Natálka tým vypätím a narušenou dychtivosťou po baletnej dokonalosti nepraskne. A ona nepraskla, ale hrablo jej vo veži. Nebudem klamať, že 4 hviezdy dávam z dôvodu, že Aronofsky to režijne dáva s prehľadom a Natálka je holt v mojej topke a herecky to dáva snáď ešte lepšie ako veľký Darren na režijnom štokrlíku. Balet nie je nič pre mňa a na poriadne psycho to nebolo dosť šialené. Ale, že je to nadpriemerný film, k tomu sa prihlásim. ()

..Anya

Tak tomu říkám nářez. Takhle si opravdu představuji, že Slečny Předokonalé musí dopadnout. Odzbrojující. Vítězství formy nad obsahem. ()

frbulka

Snímek Black Swan mě čímsi silným připoutal a magicky vtáhnul do přeměny osobnosti, rozporu a boje, který probíhal v mladé a přenádherné Nině, vlastně celý snímek je jako sen, hodně temný, s pachutí dravosti a zla. Ale přesto mi kromě tohoto krátkodobého upoutání nic nedal a svým způsobem mi připadal prázdný, zoufalý a povrchní. ()

Skleni

Zvažoval som dať aj menej, ale nakoniec predsa len je to fajn čo sa týka umeleckého cítenia, ale dej a herecké výkony boli pre mňa nepochopiteľné.. okrem vincenta.. ten je proste umelec! ()

Desdemone

"Nevím, nezanechalo to ve mě takovou rozervanost jako ostatní Aronofskyho filmy..." "Spíš lepší průměr- a to jen proto, že Natalie je kus." Takové a další nenadšené komentáře slýchám často coby reference na Černou labuť. Aronofsky patří mezi mé nejmilejší režiséry, zatím nenatočil vyloženě špatný film (na tom se snad shodneme) a na Černou labuť jsem čekala dlouho. Moje dojmy? Nadšení! Absolutní nadšení! Nejprve Natalie. Natalie je nejen krásná, ale famózní, naprosto famózní a já si neumím představit lepší a schopnější herečku rpo tuto roli. Jen se bojím, že je tak dobrá, že hned dalším filmem mi tuhle svou labuť vymaže z paměti, protože bude ještě lepší, ať už bude hrát cokoliv. A teď celkově. Aronofsky, jako mnoho svých fanoušků, mě úplně poprvé zaujal Requiem za sen. Druhým filmem od něj, který jsem viděla, byla Fontána, které, leč jsem jí dávala mnoho šancí, pořád nějak nemůžu přijít na chuť. Následovalo Pi, které je neotřelé, neobvyklé a jak dělané pro každého, kdo hledá "pochopitelný divný film". Pak přišel Wrestler, díky němuž se konečně Aronofsky dostal do širšího povědomí a který byl skvělý, ale stačilo mi vidět ho dvakrát. Proč to říkám, inu, chtěla bych tak trochu vyvrátit citace z úvodu komentáře. Nikdy jsem v Aronofskyho filmech nehledala rozervanost. Možná jsem dostatečně rozervaná od přírody a nepotřebuju to doplňovat uměle:D Ne, dělám si srandu, ale myslím si, že takový komentář obecně je trochu k smíchu, trochu zcestný a hlavně, pokud ho někde vyřkne v souvislosti s Černou labutí, asi byl na špatném filmu, portože jestli Aronofsky někdy natočil rozervaný film o rozervaném člověku, který svádí boj sám se sebou a s jinými svými identitami, tak je to tenhle. Nemohla jsem se od toho odtrhnout, prostě nemohla. Atmosféra filmu je hned od úvodních záběrů hustá, není tu žádný postupný nájezd, i když samozřejmě všechno graduje, to je základ, nicméně nečekáme tři čtvrtiny filmu, kdy se začne něco dít, přičemž v poslední části na nás autoři vychrstnou kyblík informací a my sedíme s oteřenou pusou a nevíme. Někoho to baví, mě tohle ale spíš rozčiluje. Posledních dvacet minut jsem ale stejně seděla jako na jehlách a byla připravena téměř na vše- jen ne na konec, přičemž lepší si neumím představit. A samozřejmě, že film stojí na Natalie... Kdyby stál na výkonu jiných herců stejně nebo dokonce více, než na jejím, bylo by to tak hrozně špatné, že by mě to možná i rozbrečelo. Jsem okouzlena a smekám!! ()

guri

Neustaly kontrast a "suboj" bielej a ciernej farby v kazdom centimetri filmoveho pasu, odrazy v zrkadlach a Natalie tancujuca si o Oscara. ()

TooMoneyToo

Andělsky zářivá Natalie, přetvořena osobitým stylem Aronovského a jadrnou kamerou, v temného démona. Z počátku sem se sice trošičku nudil, ale postupně vygradovaný děj a hlavně epický závěr mě totálně uzemnil! Každopádně kdybych si měl vybrat, tak místo baletu půjdu na wrestling ()

groman

Vykulené oči a huba dokořán... zhruba takhle si připadám těsně po shlédnutí. Film s pomalím, nudným rozjezdem, po kterém bych ani náhodou nečekal, že se ve mě bude míchat tolik pocitů najednou a ještě ktomu tak intenzivně. Sakra vždyť tenhle film z vás vysaje duši. ()

Melly.pro

Nikdy bych asi neřekl, že největší psycho bude film o baletu. Ke konci jsem už ztracel pojem co je real a co ne. Well done. ()

Ygnor

Po druhém shlédnutí se přikláním na 4.5 ale zaokrohluji na čtyři, přestože Darrena respektuji. Řemeslně se nedá určitě nic vytknout, ač tam může číšit podbízivost vecpat se do hlavního "mainstreamu", BS vás však nenechá na vteřinu vydechnout. A o tom to je. Ikona Aronofského do každé domácnosti a balet pro všechny. ()

iNKa 1104

... jediná výhrada: technika fyzických přeměn by mohla být poetičtější - řekněme inovativnější. Holywoodské hororové triky krvácivých (a jiných) halušek a doslovnost fyzických přeměn zbytečně křehkost až sklovitost příběhu ruší. Ztvárnění na vlně hororu přišívá filmovému jazyku jistou papundeklovitost a křečovitost... Natalii však skláním poklonu - a to nejen za balet. A Aronofskemu za umění zkratky - špička/pata - které příběh náležitě propnuly - šíje/vypnutá brada - napětím až k -pirueta - slavnostní vybroušené pointě. ()

truby

Nad poslední větou tohoto filmu, poněkud samolibé konstatování: "It was perfect.", jsem se trochu pousmál. Z mého pohledu, to perfektní nebylo, ale já nikdy tento Aronofskyho styl vyloženě nemiloval. Věřím, že pro jeho obdivovatele to mohlo být perfektní, protože po stránce profesní a herecké to perfektní bylo, ale mně tam něco chybělo, nebo spíše přebývalo. Také baletu nerozumím ani za mák, a jediné co vím, že Labutí jezero je balet. A proto děkuji Aronofskemu, že mi toto umění přiblížil a ukázal, o čem to vlastně je. ()

shereen

Uprimne nevim jak hodnotit. Vykon Natalie Portman je vice nez pozoruhodny, ale misty mi to prislo jako predelavka nejakeho japonskeho hororu. Nemam v oblibe filmy u kterych se mi dela kazdych 10 minut blivno. Film stoji na fantasticke hudbe, ktera je ale fantasticka i bez vizualniho doprovodu a hereckych vykonech. Zbytek filmu neni v zadnem pripade muj salek kavy. ()

Carthorias

Mám Aronofského rád, točí některé z nejlepších filmů posledních let. Tady to ale trochu přehnal s fantazírováním. Příběh Niny, baletky, která se zoufale snaží dosáhnout dokonalosti na úkor všeho ostatního, je sám o sobě silným motivem. Nemusí tam být výjevy, kterak hrdince rostou křídla nebo labutí krk, či halucinace typu vraždy nebo lesbického sexu s Milou Kunis (i když tahle scéna byla velmi zajímavá). Vůbec to není špatný film, ale Aronofsky to mohl natočit lépe, realističtěji. To je podle mě půda, které by se měl držet. Natalie Portman Oscara asi dostane (a vůbec ne nezaslouženě), ale přijde mi to nefér vůči Mickey Rourkeovi, jehož Wrestler byl minimálně srovnatelné úrovně, a který byl okraden Seanem Pennem, když tehdy šel "full homo". ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání