Rembrandtova Noční hlídka

• Velká Británie Nightwatching (více)

Nový film slavného a celosvětově uznávaného režiséra Petera Greenawaye o životě a díl jednoho z největších malířů našich dějin. V roce 1642, v době Rembrandtovy největší slávy a jeho vrcholu, kdy mu pomalu umírá jeho žena Saskia, přijímá velmi neochotně zakázku na velký skupinový portrét amsterodamské milice, obraz, který bude později velmi známý jako Noční hlídka.
Režisér zobrazil extravagantní, exotický a pohyblivý pohled na romantický i profesionální život Rembrandta van Rijneho, jednoho z nejzásadnějších barokních malířů, a kontroverzní objasnění vraždy, kdy Rembrandt ukryl vrahovu podobu přímo do obrazu.Titulní roli ztvárnil Martin Freeman. (oficiální text distributora)

Hawaj

Silný a dost lidský pohled na pozadí jednoho fenomenálního obrazu a jeho tvůrce. Chvíli jsem se snažil být ve střehu, ale pak jsem to vzdal a nechal to plynout. Velmi civilní podání Martina Feemana je místy až nepříjemné, ale přesto myslím zajímavě osvobozující a patosu zbavujíci. Všichni jsem jen lidé, ale teda Freemova pinďoura jsem zrovna vidět nepotřeboval. ()

ratje

Barvite, poeticke, romanticke, uhlazene. Ale taky naturalisticke a brutalni. Vyborny soundtrack a zajimave rozkolisane sceny: pomerne pravidelne se stridaly nudne pasaze s momenty, pri kterych jsem ucuravala filmovym blahem. Trochu jsem se bala, ze misto Rembrandta budu sledovat Artura Denta, ale Martin Freeman to zahral opravdu skvele. A taky jsem se prinutila podivat se do atlasu, kde lezi Cadiz. ()

Leonisa

Od tohoto filmu jsem čekala něco jiného. Vadila mi upovídanost, kdy herci prakticky nezavřou pusy. I děj by mohl ubíhat v trochu svižnějším tempu. Film má přes dvě hodiny, ale na obsah by podle mě stačila hodina a půl. Martin Freeman předvedl skvělý herecký výkon, ale i tak dávám dvě hvězdičky - za celkový dojem. ()

Lysistrate

Tohle dílo mě absolutně dostalo. O Greenawayovi, jakožto malíři, je známo, že filmové médium pojímá jako nástroj, který dokáže dodat statickému výtvarnému plátnu dynamiku a zvuk. Tento film vnímám v podstatě jako pokus, jak si užít vybudovanou iluzi pohybu, a jak současně ulpět okem na filmovém obraze a extrahovat z něj významy. Greenaway si precizně pohrává s barvami i kompozicí. Způsob snímání, řešení prostoru, pohyb … vše vytváří až teatrální atmosféru. Musím říct, že je to jeden z mála filmů, kde ta určitá divadelnost úžasně souzní s filmovostí. Takováto spojení mě většinou neoslovují, působí na mě příliš kostrbatě a disharmonicky. Snoubení reálných fakt, fikce a spekulací působí jako osobitý průřez soudobou společností, Rembrandtovým osobním i profesním světem, který můžeme vnímat skrze plátna, jenž se vyskytují v záběrech i skrze záběry, které jsou plátnem. ()

Joostas

Peter Greenaway je výtvarník.Film maluje.Jsou filmy,kde můžete poslouchat jenom zvuk a víte, co se dělo.U tohoto filmaře platí, že lze se dívat beze zvuku. ()

Nikki.Nikx

Velice ostře mě strhla surovost a divadelnost filmu. Absolutně uchvacující čiré okénko do 17. století a jasný pohled na zacházení a vztah mužů k ženám, i z hlediska sexuality, na kterou se tady naráží bez matlání medu kolem huby, přímočaře. Martin Freeman v hlavní roli je trefa přímo do černého. Excelentní výkon! Jeho záchvaty vzteku, proložené peprným slovníkem, pro mě byly až omračující. "Why don't you.....fuck off?! You fucking turncoat cunt!" A pak je tu taky jeho celková nahota, která jasně dokazuje, že on dokáže zahrát cokoliv, bez ohledu na to, jestli má na sobě prostetický chlupatý nohy, nebo zhola nic. Opravdový balls-out výkon! Nehledě na to, že mě pohled na Martina z téhle stránky mile potěšil :D Na druhou stranu, nebýt Martina, film bych s poslintanou bradou a otlačeninou na čele nejspíš ani nedokoukala. Moc postav, moc dialogů, moc nuda. Další film, který je vytažen z temnot záhuby jen díky Martinovi. ()

Mistle_

Sfumato, krásná britská angličtina hlavního aktéra ... nicméně ... není to trochu málo ? Celovečerní film rozebírající problematiku jednoho obrazu není úplně dobrá volba. ()

Fosgo

Lidské vášně, zločin, sex, filosofická poselství … to vše lze najít v „Noční hlídce“. Obraz světa 17. století se vším bojem o moc, láskou i nenávistí a také až meditativním ptaním se po nesmrtelnosti se pokusil převést na plátno Peter Greenaway svým filmově-divadelním přístupem, s důrazem na takřka barokní obraznost. Komponování mizanscény je u něj filmově výjimečné – více jak film se snaží vytvořit obraz s ústředním bodem (obrovskou postelí), kde se velká část života rodiny malíře Rembranta odehrává. Kolorováním a použitím světel a stínů ve vizuální hře dokresluje barokní dobu , zároveň je film veskrze kostýmní. Malíře pronásleduje vize oslepnutí, strach z chudoby, ztráty inspirace, s velkou zakázkou od gardistů se trápí a není si svým dílem jist. Život však není jen bolest, jsou i chvíle a místa zázraků a setkávání – odehrávají se na balkóně, například ve scéně s andělem. . P. Greenaway natočil tento film po devíti letech od posledního (8 1/2 ženy) , v mezidobí se věnoval vizuálním performacím, odtud výborná práce se světlem. Obrazový manýrismus zde není tolik okázalý jako v „Prosperových knihách“ či ve filmu „Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec", výsledný obraz je pastvou pro oči. Přesto filmu cosi chybí...? ()

Podpovrchem

Prostředí filmu je obrazem zlatého věku, zcela kopíruje měkkost světla, tlumené barvy a dojem trvale přítomného zátiší. Greenaway je fascinován malbou holandských mistrů a ve filmu se, tedy ne náhodně, mihne podobost s obrazy dalšího velikána krajináře J. van Goyena. M. Freeman jako sarkastický, požitkářský, místy až lascivní malíř hraje spíše na prkech divadla než pro kameru a film působí skoro jako fraška, ale i tak je to zážitek. Neodpustím si však poznámku pod čarou: proč se styl Brown dere všude vážně nechápu, začalo to šifrou Leonarda a pokračuje to další pseudodetektivkou tentokrát Rembrandt a politická vražda ()

abrat

Vizuálne provokatívny film... Výrazná divadelná štylizácia a rozvleklé dialógy, typický film od Greenawaya. Dejovo dosť nudné. ()

Uradnik

Časť zápletky spočívajúca v trtkaní detí v sirotinci, prepletané prvkami typu vrešťanie novorodencov do dialógov, kvázi divadelné scény, veľmi nevierohodný príbeh o vzniku obrazu, používanie slova "fuck" ako synonyma na všetko. Pseudointelektuálčina, vyše dve hodiny diváckeho trápenia. ()

Verilla

Rembrandtova noční hlídka se mi jeví úžasná svým výtvarným provedením, na kterém si Greenaway dal jako historik umění záležet, svým divadelním dramatem, který i přes svou délku dokáže přitáhnout pozornost, svou historickou věrností (film znázorňuje středověký život v Antverpách) a také svou zápletkou, která v podstatě znázorňuje středověký detektivní příběh. Vše je smyšlené, ale současně natolik reálné, že si člověk říká, jestli se to skutečně nestalo. Pro mě představuje tento snímek zatím nejlepší Greenawayův počin a jeho řemeslná stránka je úchvatná. ()