Silný príbeh s prekvapujúco dobrým prevedením..!"Naším"snímkom sa v celku vyhýbam a nebolo tomu inak ani u Václava,avšak prekvapil ma!Snímanie okolia,tak ako psycho-analýza Václava,ktorá nepriamo nabáda na jeho"dar",citové rozpoloženie zúčastnených a herectvo rozhodne potešilo.Pre mňa osobne silné 3*!(24.3.2008)

Sázka na jistotu? Nevím.. Dle mého slušný evropský zástupce, který nejednou hluboce dojme i vyvolá rozpaky. Až biblická konfliktovost dvou bratrů, série komediálních výstřelků, které musí nějak skončit, dramaturgická nerozvážnost, podmanivá hudba Jana P. Muchova, retroúčesy, Ivan Trojan bez pevně dané diagnózy (což ho v mnohém limituje). Šluknovský rodák Vejdělek je momentálně v kurzu, takže uvidíme.. Ve Václavovi je to ale všechno tak na půl, filmové, nikoli niterní.. no, za hranice s tím ale rozhodně můžeme!! 70%..(11.1.2009)

Konečně po čase další český film na který se vyplatí jít do kina. Ivan Trojan je opravdu pan Herec. Jeho role Václava je naprosto skvěle zahraná a pozvedá tento snímek o stupeń výš. Také je potřeba pochválit Jiřího Vejdělka na kterého jsem po filmech Roming nebo Účastníci zájezdu začal chytat trochu averzi k jeho filmům. Ve Václavovi ale dokázal natočit kvalitní a příjemné drama na které je radost pohledět a nutno podotknout že Václav je pro mě spolu s Vratnými lahvemi nejlepší film za poslední rok. Český lev je ve správných rukou.(13.3.2008)

Po shlédnutí Václava věřím že Trojan zahraje opravdu cokoliv a je pro mě jedním z nej českých herců součastnosti (s Rodenem:)).Václav je totiž lehce mentálně retardovaný prostáček,který je závislý na své matce a vlastně i otci,se kterým komunikuje ve svých představách.Ale hlavně je to velký průserář,který svými nápady-jako třeba střelba vzduchovkou po lidech,přivádí k šílenství celou vesnici.Z toho sice vychází spousta komických situací,ale čím víc lumpáren má Václav na kontě,začíná poklidná vesnická atmosféra houstnout a přebírat otěže dramatická linka..není divu že,ho mají všichni plné zuby..a vše se vyhrotí v momentě, kdy se rozhodne svému bratrovi za zmlácení pomstít s pistolí v ruce.(13.2.2011)

Jeden z mála filmů na sáhodlouhý rozbor. Nejdůležitější na Václavovi je fakt, že lidi jdou na Trojana, místo na Václava, smějí se na nevtipných místek (např. Václav s mnoha monokly) a že to není komedie, jim dochází až v posledních 10ti minutách. Ale za to si tvůrci můžou sami, protože podobně jako ve Vesničce střediskové měli do hlavní role obsadit někoho neznámého. Druhou věcí je trochu falešná propagace filmu. Moc si cením toho, že Václav je tragikomedií bez hlášek, bez lidového humoru. Humor tu v první polovině sice exituje, ale je spíš mile úsměvný, než bezzubou řachandou, a často přechází do vážných scén. Posledním problémem filmu je jeho bezčasí. Chvíli máte dojem, že sledujete JZD, kde místní rozhlas vyřvává těžkou dechnu, vzápětí vás udeří do očí zánovní traktor, zřejmě ne Zetor. Ač by se zdálo, že výhrad mám spoustu, film se mi ve výsledku líbil. Často se v něm mluví filmovou řečí, je v něm spousta pěkných scén (ta poslední, rozhovor s matkou ve vězení, zaplacené a nevypité pivo v popředí záběru kulhající mámy, "ta scéna" ve vaně atd.). A závěr mě vážně dojmul.(16.1.2008)

• - Hřbitov se nachází v Suchomastech - Borku. (M.B)

• - Ivan Trojan si při učení role Václava vzal na pomoc psycholožku a ve svém volném čase trénoval chování a chůzi v lese ve starém oblečení po jeho otci. Nakonec si vzal inspiraci také ze samotného režiséra filmu, který údajně chodil na place nějak divně. (venus)

• - Jan Budař (František) musel kvůli filmu chodit do posilovny a učil se řídit traktor. (Posheidon)