To, co tu předvádí Trojan, se za kvalitní výkon může považovat vážně jen u nás – všude jinde by se mluvilo o líbivé exhibici, která je odtržená nejenom od celku, ale snad i od původní psané verze postavy. Z Vejdělka přímo čiší snaha natočit něco, co bude mít nějakou výpovědní hodnotu, jenže dojíždí na to, že neumí přimět to vděčné spojení komiky a dramatu, aby fungovalo, a tak prostě má ve snímku scény, které jsou čistě komické nebo čistě dramatické, soudržný celek ale netvoří. Anoncované drama o vesnické xenofobii, netoleranci a neschopnosti vnímat jinakost se vůbec nekoná, neb tím, že celou první polovinu tvoří Václavovy vpravdě debilní eskapády, se docela dobře daří vzbudit dojem, že mládenec prostě jen sklízí, co sám zasel (nehledě na to, že za xenofobní se taky dost těžko dá označit postoj vesničanů, kteří se jen hrozí, co ten debílek seshora zase provede). Ve výsledku je „Václav“ filmem, který nedokázal naplnit ani standard koukatelné hladivé české tragikomedie, kterou evidentně vůbec nechtěl být.(2.2.2008)

Tak především Václav není špatný film. Trojan jako vždy dobrý, Norisová má rozhodně víc talentu a je mi mnohem sympatičtější než její sestra a Lábus ten byl přímo výborný. Bohužel, tady příjde jedno velké ALE, tedy důvod, proč tomu nedám plný počet. Nemůžu si pomoct, na mě to působilo vcelku prázdně a chladně. A to u filmu, který ve vás má vyvolat nějaké ty emoce, by se stát nemělo. Měl to fakt dostat nějaký jiný režisér, napadá mě Zelenka. Hodnocení by pak možná bylo i o něco vyšší.(2.1.2009)

„Žádný problém. Všecko bude, mami. Neboj se. Všecko bude.“ Ivan Trojan sa predstavuje ako neovládateľný Václav, starnúci muž v dedinskom prostredí sa vymykajúci kvôli duševnej poruche spod kontroly ako bomba, u ktorej je len otázkou času, kedy buchne. Ako bomba, ktorá mala byť dávno zatvorená medzi štyrmi stenami, ale pre hlúpu dobrosrdečnosť okolia stále behá po slobode. Toto nie je žiadny FORREST GUMP, toto je skôr druhý SMRTIACI BUMERANG. Avšak napriek dobrým hereckým výkonom (Trojan, Budař, Norisová, Emília Vášaryová) zostáva ambiciózny VÁCLAV uprostred cesty. No je dôležité poznamenať, že Jiří Vejdělek (seriál „Redakcia“, komédia ÚČASTNÍCI ZÁJAZDU, road movie ROMING) a scenárista Marek Epstein (ROMING) sú veľké talenty českej kinematografie, ktoré majú (vzhľadom na svoj nízky vek) až pozoruhodne dobre odpozorované ľudské správanie, vzťahy, dialógy atď. Preto nie je dôležité ani tak to, že ich príbehy sú stále také akési všelijaké, ale že robia a umelecky sa vyvíjajú. Pevne verím, že raz začne táto dvojica nakrúcať skutočne veľké veci.(2.1.2009)

Rozhodování mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami nemám rád. Protože když je film na pět tak je dokonalý, ale když na dvě a níže, tak je to nuda. Václav není ani jedno z toho, tím pádem zbývá rozhodování u nerozhodného filmu, který možná ani nevěděl co chce. Protože Václav by mohl být vydařenou komedií, kdyby nebyl celou dobu tak moc pesimistický a svým způsobem hodně smutný. To jediné mu značně ubližuje, ale na druhou stranu neskutečně vyvyšuje I tak je to velice zajímavý příběh na české poměry což potvrdí konec kde se dozvím, že je vše podle pravdy. Tak nějak mi to připomnělo i samotné Bobule, jen ty měly co do humoru o pořádný krok na před. Každopádně Ivan Trojan Václava zahrál výtečně a je vidět, že herec je to dobrý. Těch česká kinematografie potřebuje jako sůl. Každopádně jsem se u tohoto filmu bavil. Sice mu dávám tři hvězdičky, i když jsem se rozhodoval a rozlišoval pro a proti. To, že smutná atmosféra je z něj znát už z prvních pár minut, ale u mě vyhrálo. Mám rád filmy veselé a příjemné i když snesu i těžce depresivní a hlubokomyslné. Václav se ztratil někde mezi oběma variantama. Každopádně na české poměry, řekl bych, více než vydařené. --- Všechno bude!(22.4.2008)

Z Jiřího Vejdělka přímo čiší, že touží natočit snímek, který bude mít velkou výpovědní hodnotu. Snaží se nám sdělit něco o pokrytectví, opovrhování či přehlížení, ale zkrátka to nefunguje, tak jak by mělo. Problém není v hercích ani ve scénáři, ale v samotném Vejdělkovi, který prostě není, tak kvalitní režisér, aby zvládl něco takového natočit (má silná averze k němu trvá i nadále). Ivan Trojan předvádí solidní výkon a z těch nominovaných výkonů co jsem zatím viděl, je i zasloužený. Za pochvalu určitě stojí výkony Jana Budař (zasloužený lev) a Emílie Vašáryové. Václav není vůbec špatný snímek a věřím, že do kina si na něj najde cestu spoustu diváků, ale dostat se do rukou lepšího a zkušenějšího režiséra mohl by být výsledek mnohem lepší. Tři a půl hvězdičky.(18.3.2008)

• - Jan Budař (František) musel kvůli filmu chodit do posilovny a učil se řídit traktor. (Posheidon)

• - Václavovo postižení je lehká mozková retardace. Lidé s touto poruchou mají IQ 50 – 69 a jejich mentální věk nepřesáhne 12 let. (Siriuss)

• - Hřbitov se nachází v Suchomastech - Borku. (M.B)