Marley a já

Marley a ja

Marley & Me

Komedie / Rodinný / Romantický / Drama

USA, 2008, 111 min

Plakát je jednoznačný podvod na diváka - navzdory slzopudnému závěru je totiž Marley mnohem spíše civilním životopisem jedné rodiny, než infantilní taškařicí se štěňaty. A taky film, který vás možná dostane o to silněji, oč víc se mu budete bránit... Rekapitulace zvířecí životní křivky, která přináší řadu starostí i vzteku, a přesto ve své bezelstnosti nutí páníčky stávat se na ní závislými. V případě mladé rodiny tvoří důležitý překlenovací oblouk; přichází v době přípravy na potomstvo, odchází v časech dávno zajištěných a ve své fixaci na zásadní momenty rodinného života se chtě nechtě stává legendou/upomínkovou záležitostí. Ve své vnitřní upřímnosti a schopnosti ne přiblížit, ale doslova simulovat naše vlastní prožitky se zvířaty, potírá Marley veškerou konkurenci na poli "zvířátkových" rodinných filmů. Život je pes. P.S.: Scéna "osvobození" na pláži je nádherná.(17.4.2009)

• Ducharme

Na můj vkus je Marley zbytečně přetematizovaný - autor rozehrává několik dějových linií, které příběhu spíše ubližují. Marleyho část místy není úplně špatná, je tu však ten konec. Tak odporné citové vydírání jsem už dlouho neviděla... SPOILER - Brečící děcka, čtoucí super dojemé dopisy mrtvému psisku ve mě vyvolala akorát nesnesitelnou vlnu vzteku!(13.7.2009)

Tomuhle filmu jsem dal přednost před českým Normalem, a kupodivu jsem se upřímně bavil, ačkoliv jsem to příliš nečekal. I když je pravda že Owena Wilsona a Jennifer Aniston mám hodně rád, tak jsem spíše doufal, že to nebude další z řady průměrných komedií. Co mě ale překvapilo, byl fakt, že komedie se z velké části skládá z hlubokých pravd, a občas i polopravd, ale hlavně nádherně vypráví příběh soužití člověka se zvířetem, nebo dejme tomu domácím mazlíčkem, a teď už je uplně jedno jestli je to pes, kočka, morče nebo křeček, tady jde o tu podstatu, se kterou si tvůrci pohráli pěkně a opravdu hodně hezky se mi na to koukalo, i když jsem tušil jak to dopadne.(31.3.2009)

Při natáčení bylo zastřeleno 22 psů. Daji se mi vysmála, když jsem v průběhu filmu hovořil o kynologickém a neetickém sestřelení 5 psů do čelního laloku brokovnici. Tak jsem ji vytřel rohovku, duhovku čistícím prostředkem na rezavé auta a ukázal ji, že bylo vystřídáno 22 psů. Zbytek skončil v nedaleké restauraci Ťjong-Pšang. 111 minut otravného, emočně povrchního příběhu, který se z vás snaží ždímat maximum a hraje na strunu dětí a emočně nevyspělých žen. Ze mě to vyždímalo 5l potu, protože běhání na hajzl sem a tam bylo opravdu náročné. A teď jen čekám, kdy se ozvou ezotérická hovada, která mě začnou poučovat, že nemám vůbec žádný vztah k psům a celkově zvířatům. To víte, že mám rád zvířátka. Třeba když se mě někdo zeptá, jestli mám raději psy nebo kočky, tak odpovím, že je mi to jedno, ale hlavně ať je k tomu houskový knedlík.(26.6.2013)

Všechny recenze, co lze o tomto snímku najít, nelžou. Na konci z vás bude kaskádami padat vodopád slz. Marley a já je moc pěkný film o jednom mladém páru, který se po svém vyrovnává s životem. Na začátku si pořídí jedno roztomilé štěnátko, a to je pak provází těmito útrapami, i když v drtivé většině za ně může právě ono. WIlson a Aniston zde tvoří moc sympatický pár, roky ubíhají, a stopáž - ač dvouhodinová - uteče velmi rychle.(6.4.2009)

• - Marleyho hrálo celkem 22 psů (Hal_Moore)

• - Film vznikol podľa rovnomennej knihy Johna Grogana, ktrorý si aj s manželkou zahrali vo filme, ako účastníci psieho výcviku. (Tolf)

• - Nejmladší pes ze všech, které produkce vybrala měl teprve 6 měsíců, nejstarší měl 14 let. (Dines)