Marley a já

Marley a ja

Marley & Me

Komedie / Rodinný / Romantický / Drama

USA, 2008, 111 min

„Zlato, ja sa síce smejem, ale myslím to vážne.“ Podobne, ako najlepšie športové filmy (ROCKY BALBOA), ani najlepšie „filmy o zvieratách“ (MÔJ PES SKIP, SEABISCUIT – DUPOT KONÍ) v skutočnosti nie sú o zvieratách: šport/zviera sú len šikovný filmársky vyjadrovací prostriedok. MARLEY A JA nie je o psovi, hoci je skoro v každom zábere. Je o nás, o tom, ako domáce zviera (nenápadne, milimeter po milimetri) ovplyvňuje náš stereotypný život, našu súčasnosť, našu budúcnosť a keď umrie, stratíme kúsok zo seba, z vlastnej minulosti a naša terajšia prítomnosť sčasti zošedivie. Výborne zrežírované tony klišé, ktoré sú presne na tých miestach, na ktorých mali byť, aby to na nás čo najviac zapôsobilo, vrátane povinného, ale fantastického, finále, vy viete akého, ak ste mali zviera, veľmi dobre to viete. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(29.12.2010)

Už len preto, že to nie je klasická romantická kopa sračiek dávam 4*... Priznávam sa, že som s Marley-m súperil a snažil som sa mu oddolať, avšak jeho kúzlo bolo silnejšie a zlomil ma. Vôbec som sa nenudil a celý snímok na mňa pôsobil dobrým dojmom... ako vravím, snažil som sa nejak ironicky "zotrieť" toho psa, ale vyzera to tak, že pes "zotrel" mňa... 7/10(19.3.2009)

Tomuhle filmu jsem dal přednost před českým Normalem, a kupodivu jsem se upřímně bavil, ačkoliv jsem to příliš nečekal. I když je pravda že Owena Wilsona a Jennifer Aniston mám hodně rád, tak jsem spíše doufal, že to nebude další z řady průměrných komedií. Co mě ale překvapilo, byl fakt, že komedie se z velké části skládá z hlubokých pravd, a občas i polopravd, ale hlavně nádherně vypráví příběh soužití člověka se zvířetem, nebo dejme tomu domácím mazlíčkem, a teď už je uplně jedno jestli je to pes, kočka, morče nebo křeček, tady jde o tu podstatu, se kterou si tvůrci pohráli pěkně a opravdu hodně hezky se mi na to koukalo, i když jsem tušil jak to dopadne.(31.3.2009)

Při natáčení bylo zastřeleno 22 psů. Daji se mi vysmála, když jsem v průběhu filmu hovořil o kynologickém a neetickém sestřelení 5 psů do čelního laloku brokovnici. Tak jsem ji vytřel rohovku, duhovku čistícím prostředkem na rezavé auta a ukázal ji, že bylo vystřídáno 22 psů. Zbytek skončil v nedaleké restauraci Ťjong-Pšang. 111 minut otravného, emočně povrchního příběhu, který se z vás snaží ždímat maximum a hraje na strunu dětí a emočně nevyspělých žen. Ze mě to vyždímalo 5l potu, protože běhání na hajzl sem a tam bylo opravdu náročné. A teď jen čekám, kdy se ozvou ezotérická hovada, která mě začnou poučovat, že nemám vůbec žádný vztah k psům a celkově zvířatům. To víte, že mám rád zvířátka. Třeba když se mě někdo zeptá, jestli mám raději psy nebo kočky, tak odpovím, že je mi to jedno, ale hlavně ať je k tomu houskový knedlík.(26.6.2013)

Psovi nezáleží na tom, zda jste chudí nebo bohatí, šikovní nebo nemotorní, moudří nebo hloupí. Věnujte mu svoje srdce a on vám dá to svoje. O kolika lidech to můžete říct?…. Že to nezní jako z komedie? On tento film není totiž taková normální komedie, kterou jsem (přiznám se) očekával. Jistě, vidíte veselé i méně veselé příhody, které můžete prožít se svým psem. Ale postupně ubývá humoru a přichází víc situací, které přináší život. Dítě, děti, manželství, krize. Prostě situace, které nás potkají, ať už se psem, nebo bez něj. Ale pes zde hraje stále zásadní roli, jen nevytváří pocit bezpečí a klidu. To mi vadilo stejně jako závěr, který je uměle vytvořenou reklamou na smutek, kde pro smích není místo. Váš úsudek jistě ovlivní i sympatie k hlavní dvojici a to, jestli máte doma podobného mazlíčka. PŘÍBĚH *** HUMOR *** AKCE ne NAPĚTÍ ** Co uvidíme (možná) příště? Za obyčejným názvem Harley a já se budou skrývat osudy muže, který se stal spolu se svým mazlíčkem ozdobou nejednoho srazu a pijatyky. Bude konec stejně dojemný? V zájmu hlavního hrdiny doufám, že ne!(5.4.2009)

• - Nejmladší pes ze všech, které produkce vybrala měl teprve 6 měsíců, nejstarší měl 14 let. (Dines)

• - Chyby vo filme: Keď John (Owen Wilson) berie zo skrine pohár, tak ju nechá otvorenú. V ďalšom zábere si môžeme všimnúť, že skriňa je už zavretá. (ShortyIC)

• - Autor knihy, podle které je film natočen, John Grogan, si zde zahrál menší roli - páníčka kokršpaněla. (ArsenalEagle)