Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Zagros

I když čtu poměrně hodně, patřím pravděpodobně k menšině v tom, že od Stephena Kinga jsem ještě nic nečetl. Filmové adaptace jeho děl mám ale rád a povětšinou se mi hodně líbí. Právě Carrie jeho oblíbenost filmovým světem odstartovala, a proto jsem si ji nemohl nechat ujít. Příběh je vcelku prostý. Film dokáže zaujmout ale je to především díky dobrému obsazení a dobrým hereckým výkonům (Sissy Spacek je přímo skvělá). Ocenil bych celkovou atmosféru, která ani s věkem neztratila nic ze své působnosti. Přesto je to dle mě jedna z nejslabších adaptací Kingových knih, ne ani svým provedením, ale právě svým prostým příběhem. Jiná jeho díla na mě působila silněji. Vytřeštěný pohled Carrie si ale budu pamatovat ještě hodně dlouho. ()

bari68

Jedna z mála Kingoviek, ktorá úspěšne zachovala a preniesla na plátno onu autorovu schopnost zachytiť atmosféru, dramatickú zložku a hlavne príbeh. Horor a jeho efekty z roku 1976 beriem dneska už trošku s rezervou. ()

borec999

Dark prequel Eleven zo ST. Najväčšia chyba Carrie a dôvod prečo ju nedokážem úplne oceniť je samotná Kingova predloha, ktorá proste nie je čistokrvným hororom. I vo filme dostávame dobrých 60-70 minút bežnej drámy o utlačovanej, resp. šikanovanej teenagerke a jej nábožensky fanatickej matke. De Palma je dobrý režisér a film je natočený kvalitne, aj s pár vyložene krásne nasnímanými zábermi (z ktorých vedie kultová scéna s prevráteným vedrom krvi), nevytrhlo to však spomínaný neuspokojivý pocit z úvodnej hodinky. Potom ako sa kýbel prevráti a Carrie prepne do rage módu je to lepšie (a hlavne hororovejšie), no stále žiadne terno. Len o kúsok lepšie ako moderný remake.50% ()

Arach.No

Moje první setkání s tvorbou De Palmy, když jsem ale tento film viděl poprvné (bylo mi asi 9 let), tak jsem neměl s amozřejmě ani potuchy, kdo to nějaký De Palma je. Popravdě mi to bylo úplně jedno. Měl jsem jenom skvělý pocit, že jsem vyděl horor a to mi stačilo. Tenkrát jsem se i bál. Bohužel když jsem se na Carrie s odstupem času podíval podruhé, zjistil jsem, že na ní opravdu nic strašidelného není. Jedná se spíše o průměrnou adaptaci mistra Kinga. Pár scén mi utkvělo v paměti, ale více než co jiného mě uchvátila postava fanatické křesťanky - Carriiny matky. Vzhledem k tomu jak nemám křesťanství (a náboženství celkově) už od mala vůbec rád, tak jsem byl opravdu nadšený tím, jak tahle milá paní zemřela. Jestli si to zasloužila? Podle mě určitě! A právě to je jeden z důvodů, proč mi Carrie nikdy nemůže přijít strašidelná. Ta holka jenom dělala co bylo spravný, co je na tom hroznýho? Nic tak špatnýho přece neprovedla, tak proč se jí bát? ()

MareT.

Nevím, jestli to byl účel, nevím, jestli to je i v knize (je pravda, že moc stran kniha opravdu nemá, speciálně když se podíváte na jinou Kingovu tvorbu), ale celý film, i když dobře natočený, na mě působí hodně jednoduše. Postavy jsou černé nebo bílé, celá zápletka je řekněme "seriálová" , ale přesto všechno jsem u plesové scény seděl napjatý jako struna, některých postav mi bylo líto a fandil jsem jako fanoušek Sparty. To vše díky dobré režií a hudby. ()

matias32

Nábožensky fanatizmus v kombinácií s prehnaným puritánstvom okorenený prvkami telekinézie? Nie ďakujem! CARRIE je trápny snímok od samotného začiatku až do úplného konca. ()

Sancty

Výborný film! Zároveň zmiešané pocity. Problém tkvie v tom, že Carrie som si pozrel bezprostredne po prečítaní knihy. De Palmova verzia je od originálu oklieštená (ak sa to vôbec dá pri tej priamočiarej novele) o pohľady ostatných preživších postáv na "Whiteovú čo žerie hovná" a drží sa čisto len jej línie. Je to škoda, lebo Carrie v Kingovom podaní nie je až taká nevinná outsiderka ako to na nás hrá v dokonalom stvárnení pôvabná Sissy Spacek. Skratkovitosť príbehu čiastočne likviduje gradáciu, našťastie zotrvá len do príchodu na ples. Od tejto chvíle je radosť sledovať každé políčko filmového pásu. Atmosféra študentskej zábavy presakuje ďaleko za kamery, človek má chuť sa okamžite pridať. Podobný pocit som zažil už iba raz, s Johnom a Oliviou v muzikále Pomáda (Grease). Najviac však zamrzí absencia Carrieinej skazonosnej púte mestom, ktoré sa v knihe zmení v jednu veľkú vyhňu a rady obyvateľov sa katastrofálne preriedia. Čakám na kvalitný remake kvalitného filmu, resp. kvalitne spracovanú novú adaptáciu. ()

Mičl

De Palma paběrkuje. Ať už kamerou, režií a především zvukem se to nějak náramně podobalo Hitchcockově "profláklému" Psychu, kterým se asi Palma hodně inspiroval. A nejspíš udělal dobře, když si vybral scénář o ulítlý fanaticky-religionistický crazy matce a její nepříliš oblíbené pihaté dcerce. Už tady bylo vidět, že má Palma na gangsterky talent, tady sice točil úplně něco jiného, ale hodně to tam při některých scénách bylo cítit. ()

Paity

Beru tenhle snímek jako začátek nějakého kultu pro vyznavače hororů. Jinak si o tom myslím své. Ovšem za tu tíživou atmosféru těchle bijáků z let sedmdesátých dávám hvězdu navíc. ()

F.W.Colqhoun

Plug it up! Plug it up! Plug it up!!! King o tenké hranici mezi dětstvím a dospělostí, Hitchcockem a giallem, čarodějnictvím a svatostí. A o tom, jaký vliv mohou mít lidé na to, co (v druhých) převáží. Balancování křehké a zkoušené Carrie White (a též kýblu s prasečí krví) na hraně zavdává Kingovu překladateli do filmové řeči de Palmovi příležitost k tomu prezentovat, že umí být i čímsi víc než odmocněným Hitchcockem, i když tím samozřejmě též; Bůh-jen-ví, proč si myslel, že má zapotřebí nádhernou a ryze svou sprchovou scénu, při níž by si na mistra vzpomněl málokdo, rozpárat smyčcovým vpádem Bernarda Hermanna. Některé ze scén, které si Palma vybral, aby je vpálil do filmové historie, to činí doslova: Z plamenného extempore na maturiťáku, které jakoby vypadlo z nejdivočejších snů všech, kteří neměli to štěstí stát se králi a královnami plesu, dodnes tuhne krev v žilách. Též připomínka, jak byli i ti nejkrásnější nedávno docela oškliví (i bez toho, že by museli být zlí) a popkulturního zrcadlení nyní již tradičního masakrování spolužáků na převážně emerických středních školách. Skutečné i filmové remaky ať vezme ďas. ()

Radim

Na svou dobu víc než povedený snímek dle Kingovy předlohy a jeden z nemnoha jeho filmů, kterým se podařilo ducha knihy přenést na plátno. Vždy vzpomínám na "lekačku" v závěru filmu u trosek Carriina domu, na Janu Preissovou, která v TV dabovala její matku, a hlavně na oči Sissy Spacek. ()

dozana

Skoro bezchybná předělávka Kingovy knihy, která se po většinu času drží knižní předlohy až na pár změn, ale opravdu jen drobounkých.....není to horor úplně doslova i když tam pár leknutí je, spíše hodně temný drama....co může způsobit přehnaná láska k bohu a jedna fanatická matka a parta školáků, kteří šikanují. ()

Ezekiel1

Jedna z těch rozhodně povedenějších předělávek Kinga. První půlka má pomalé tempo. Nicméně příběh postupně graduje a nabírá na obrátkách od scény z plesu. Fanoušci 70. let jistě rádi také uvidí Johna Travoltu, který si zde vystřihl menší roličku. Mimochodem ze závěrečné scény vystrčené ručky z hrobu mám husinu ještě nyní:) ()

unagi

Hrôzostrašný výraz v tváry na plese podala Carrie (Sissy Spacek) a môžem povedať, že hororový kúsok sa vyšplhal veľmi vysoko v mojom rebríčku....aj keď vytýkať mu môžem jedinú vec! Smrť dvoch ľudí vo vybuchujúcom aute....inak všetko hodnotím na výbonú! Zamerané tak trošku a možno aj nechcene proti cirkvi....ale plne súhlasím! VÝBORNÉ ()

Abiosis

*NO, MAMA!* Prvá polhodina filmu vzbudila u mňa záujem. Dominuje tu nezabudnuteľná scéna v dievčenskej sprche a taktiež zisťujeme, že naše mamy sú predsa len tie najlepšie na svete. Mimochodom, jedine vzťah matky a dcéry je to jediné, čo môžem na tomto filme oceniť. Sissy Spacek s pôvabne hororovou tváričkou má aj pôvabný hlas, a keď na matku kričí, je mierne zachrípnutá, a to ja rád. Medzi ňou a jej mamou (tá je zase pôvabne fanatická) panuje absolútna nezhoda a ich komplikovaný vzťah som sledoval so skutočným napätím. A náhle záujem upadá: telekinetické schopnosti Carrie, šikana zo strany študentov a matky, či hlbšie vykreslenie vzťahu matky a dcéry sú v úzadí a do popredia sa dostáva hlúpy milostný príbeh dvoch mladých ľudí, podčiarknutý kŕčovitým herectvom a neuveriteľným konaním niektorých postáv. Verdikt v 1 vete: Nezabudnuteľná postava Carrie a hromada tých druhých. 20.07.11 ()

iampatrik

75% Drama aneb pohled na život Carrie, která nevede jednoduchý život - je terorizovaná, šikanovaná jak ve škole, tak i doma. Netřeba zmiňovat jak asi takový člověk může po určité době psychického týrání reagovat. Hororem s prvky scifi se stává až v samotném závěru, kdy vše graduje. Škoda jen pozvolného děje, který se spíše vláčí a samotný závěr tak plně neboduje. Co však musím vyzdvihnout je postava Carrie a také její matky, obě postavy byly zahrány skvěle. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu