Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

kagemush

Kdyby mi Travolta vylil na hlavu kýbl prasečí krve,zrovna když mě mají zvolit miss školy,-mě ,tu utiskovanou nicku,taky bych se naštval. ()

BoredSeal

Názor čtenáře předlohy: Syrová předloha Kinga je očesána od dokumentárních pohledů, hlubší psychologie, závěrečné "spanilé jízdy" městem a v nemístně zasněné plesové části na nějakou dobu zapomenete, že jste na filmu o šikanované telepatce. Zbytečný zombie konec a smyčcová dojemná hudba pomáhá zapomenout na jakési poselství knížky. Nečtenáři nemusí film zatracovat, Carrie má velmi zábavné herecké obsazení, nápaditý režijní styl a DePalmova posedlost ženskými těly se nám připomene hned od titulků z dívčí šatny - snad neznám jiného režiséra, který by tak pečlivě konstruoval své šmírovací záběry. ()

honajz2

Dokukáno až na třetí pokus, jelikož mě ten film strašně nudil. Finále je ale povedené, ale to se musím zhruba hodinu nudit, abych se něčeho dočkal? Ne, ten film mě nebavil. Kdyby to aspoň něčím v průběhu filmu víc zaujalo... Ale ne. ()

kombajn

Tenhle film me strhl, díval jsem se na něj sám, v noci... Ne že by byl nějak obr strašidelný, ale už ta první scéna ze školy. Fanatická matka. Smutný příběh, který nese rukopis Kinga (vcetne jeho negativ) a velmi uvěřitelná hlavní představitelka... ()

balba

Carrie ještě dnes zaujme působivě stupňovaným napětím a hrůzou.Nenápadně přechází z reálného světa do světa fantazie.Mimořádný herecký výkon Sissy Spacek.Film patří mezi nejúspěšnější horory sedmdesátých let.Film byl oceněn Velkou cenou na Festivalu fantastických filmů 1977 v Avoriaz. ()

M.i.k.e

z Kingových knížek sem nečetl ani jednu,každopádně s některými filmy které vychází z jeho děl mám celkem problém.Hodně toho co jsem zatím viděl sice byly zručně natočené a dobře zahrané filmy (Misery,Cujo,atd),které ve mě ovšem nevyvolaly prakticky nic (rozhodně ne strach) a to bohužel platí i pro Carrie.Sissy Spacek je sice výborná,každopádně i bez znalosti knižní předlohy mi film přijde zprvu zbytečně rozvleklý (cca 2/3 stopáže),aby se pak všechno stalo během ani ne půl hodiny.Jsem upřímně zvědav na letošní remake...60% ()

cariada

slabší průměr nic víc to není. je to příliš zdlouhavé a nudné. Konec se to sice pokouší dohnat ,ale víc jak průměr to prostě není. ()

Nautila

Nemůžu jinak, tohle bylo dokonalé. Když jsem Carrie četla, představovala jsem si plno scén naprosto stejně jako mi to později ukázal De Palma. Sissy je úžasná, nechutná, okouzlující a děsivá. Bohužel, je to jediná opravdu vykreslená postava, všichni ostatní by si zasloužili více prostroru. Ovšem kapitola z plesu nemá chybu, okamžik, kdy Carrie stojí na pódiu, patří u mě mezi nejsilnější scény hororu. Jen mi bylo velmi líto absence velkého finále, kdy se Carrie vrací domů za výbuchu benzínových pump a kroutících se drátů eletrického vedení. Konec mi přišel tedy braný jaksi šmahem, klidně bych tomu přidala čtvrthodinku. ()

Jino

Věřím, že snímek v době vzniku byl něčím vyjímečný. Mě však moc nebavil a spíše než příběhem jsem se zaobíral známými tvářemi (J. Travolta, N. Allen,..). Zaujal mě až ten maturitní večírek a Palmovo navnadění diváka na neodvratný masakr. Především za poslední půlhodinku dávám Carrie 65%. Škoda, že jsem poprvé viděl snímek až teď a ne třeba před patnácti lety. Věřím, že bych hodnotil více pozitivně. ()

MrPierc

Carrie je zanedbaná dívka, která je vychovávána svou božskou matkou. Božskou krávou, která šíří slovo Kristovo. Protože se v mládí spálila, věří zaslepeně v bibli a považuje svou dceru za chodící hřích. Carrie je šedá myška, které se každý štítí a směje. Ve vypjatých situacích začne nekontrolovaně používat svojí tajemnou sílu. Když ale šikana, ponižování a výsměch dosáhnou až na samý vrchol, Carrie se pomstí a jediná košile nezůstane bez krve. Už se nikdo smát nebude. Sissy Spacek nezapomenutelná ! ()

Mefistofelle

Další z úspěšných Kingových adaptací, mezi mnohými (včetně mě) považovaná za nejlepší. Sledujeme příběh plaché Carrie a jejího vztahu s nábožensky fanatickou matkou a spolužáky, kteří dívku rozhodně do kolektivou přijmout nehodlají. Carrie navíc ovládá telekinezi a vše směřuje k pěknému průšvihu. Zdánlivě jednoduchý děj ovšem ani na chvilku nenudí a s téměř konstantní mírou napětí přejde v naprosto úžasné zakončení. Mladá herečka Sissy Spacek hraje jako ostřílená filmová hvězda (to znamená naprosto perfektně) a její nadstandartní výkon sám o sobě značně zvyšuje hodnocení filmu. Jen tak mimochodem: mrcha, která má na Carrie spadeno, je až úděsně nesympatická a na pěst:). ()

Rodriguez

Konečně jsem se dostal ke shlédnutí tohoto díla. Je to lehký nadprůměr jako její další dvě příjemná pokračování. Carrie je nesmělá dívka terorizována svojí vlastní fanatickou matkou. Není divu, že si ji ve škole dobírají vrstevníci a ve finále chytne rapla a.... 75% ()

Flaxik

Mít takovou švihlou Mutti, tak mi z toho taky přeskočí, ani mi na plese nemusí nic provést. A ti šmejdi ze školy si to zasloužili taky. Škoda že nepoužila motorovku. Ale jinak fajn, i když knížka byla řekněme dosti košatější. ()

joker.george

Temná mračna se neustále vznášejí nad životem Carrie a jejich zlověstný stín je přítomný, i když můžeme očima hrdinky vnímat její první radosti, pocit štěstí a svobodu. V těchto momentech také tkví síla snímku. Nevyhnutelná zkáza, jejíž náznaky jdou vypozorovat skrz celý děj, ale žel vyzní spíše komicky než děsivě, protože se časový odstup projevil v plné kráse/zkáze. Jakmile ale příběh opět přijde na komorní linku a následují scény doma a hlavně noční můra, film se znovu vyšvihne vzhůru. ()

Rocky88

Na začátku spousta bobrů, pak se dokonce protrhne bobří hráz, poté je to dospívání jedné děvy, jejíž máti má ultrakomplex z chlapů. Film plyne pomalu, zato ale hezky graduje. Bohužel tu ale není moc hororové atmosféry a potenciál šílené matky zůstal nevyužit. Nic moc. ()

Crawler-D

Carrie není tak ani hororem jako nestydatě drsnou sondou do problematického života jedné středoškolačky. Ani se nedivím, že je Carrie mnohdy označována jako nejlepší zadaptovaný román Stephena Kinga. Obecně přitom potvrzuje fakt, že nejlépe dopadají ty Kingovy předlohy, které nestojí přímo na hororových prvcích. Brian De Palma se tímto dostal do širšího podvědomí, styl rozvinul v dalším filmu Zuřivost a pak se přeorientoval (úspěšně) na gangsterské prostředí. Myslím, že v Carrie brilantně zachytil jakýsi pocit hnusu a odporu, který divák zprvu cítí ke Carrie a postupně přechází v její matku a některé spolužáky, zatímco začínáme s Carrie sympatizovat, když se z ní zapomoci přejících lidí stává krásná dívka. Konec je formálně ikonický, ale obsahově je nevyhnutelným důsledkem všeho, co se Carrie kdy stalo. A všechno do sebe zapadá. ()

Trainspotter

Děj: Brian je prostě kauf, nenechá si kopírovat do scénáře slovo od slova z Kingovi knihy, ale nastoluje svůj řád, který v mnoha ohledech spisovatelovu prvotinu předčí. To napětí před shozením kyblíku bylo horší, než kdyby mi navlíkali malý gaťky. Obraz: Brian dokonale pracuje s obrazem, umě používá zpomalené záběry a jak už mi předvedl ve Scarface, skvěle švenkuje, což dodává jeho snímkům punc pravé umělecké profesionality. Obsazení: Opravdu pozoruhodný výkon Brian dostal ze Sissy a z ostatních puberťaček, Piper v roli náboženské fundamentalistky už tak přirozeně nepůsobila, stejně tak John Travolta, byl takovej nepatřičnej v roli samolibýho floutka Billyho Nolana, ale nepatřičnej jen v jistých směrech. Doba: Co musím u Briana zase vyzdvihnout tak to, že vždycky dokáže perfektně vystihnout dobu, ve které se jeho filmy odehrávají. Scarface jsou zvěčněný osmdesátky a tady Carrie jsou sedmdesátky jako vystřižený, to se Brianovi fakt musí nechat. Ples: Vždycky mě udivuje, jak ty americký plesy jsou tak vyumělkovaný a vzorný. To u nás se vždycky všichni co nejdřív nacamrali včetně učitelů, až se po sobě všichni váleli a úroveň byla ta tam. Ponaučení na závěr: V Americe se neožíraj, ale polívaj prasečí krví, alespoň teda ve škole, která je pojmenovaná po pošukovi z Psycha. AR: 1,85:1 - Spherical ()

nithiel

Kromě výborné dlouhé scény z plesu, kdy kamera kroužila okolo tančícího páru, to byl děs a hrůza. A bohužel ne v tom smyslu, že bych se bál, jen jsem nevěřil svým očím. Rozhodně jedna z nejslabších adaptací Kinga. Hlavně hudba doprovázející údajně horrorvé scény byla rušivá. za celý film jsem se lekl jen jednou, což je vážně dost slabé, vzhledem k tomu, že tenhle film neposkytuje ani nic jiného. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu