Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

venison

Čekala jsem rozbředlé idealistické drama a namísto toho jsem dostala brilantní true story o hrdinství, které hlavním hrdinům spadlo "omylem" do klína.. Daniel Craig to skvěle dává s Lievem Schreiberem.. Jeden z těch lepších válečných filmů o holocaustu.. ()

Slider

Od čias Zachráňte vojaka Ryana (nepočítam seriál Band of Brothers) najlepší vojnový film, dokonale vyvážené bojové scény s tými neakčnými, ktoré poukazujú na život a vzťahy ľudí žijúcich v tábore, pohľad na vojnu zo strany vojakov ale aj obyčajných ľudí. Daniel Craig jednoznačne na plátne dominuje. Za nim dlho dlho prázdno a potom Jamie Bell, ktorý aspoň na mňa zapôsobil oveľa viac ako Schreiber. Atmosféra, ktorú buduje Zwick je vynikajúca, taktiež zábery lesa (a predovšetkým tie v zime) sú úchvatné. Snáď už len poviem, že výborný Schindlerov zoznam ma takto nenadchol. ()

Tomesh

Příběh úchvatné lidské touhy po přežití. Holt tehdy nebyla jiná možnost, buď se nechat zplynovat nebo vyzkoušet jinou alternativu. Vyzdvihnul bych především herecký výkon Daniela Craiga, který se do toho vpravdě opřel. V dnešní době se nám po celé zemi nějak rozmáhají primitivové adorujicí nacismus a tupě se skrývající za demokracii, proti těmto idiotům by měl být zahájen odpor. ()

Krustyburg

Oblíbené téma - válka. Příběh o hrdinství podle skutečné události, k tomu populární Daniel Craig... Přesto ten film stačil jen na lepší 2*... ()

JohnSmith

Ano,Židé za druhé světové války trpěli,ale nebyli jediní a stále se cití utlačovaní. No asi na tom něco bude,když je nikde nemaj moc v oblibě. To ale neznamená, že Zwick nenatočil moc pěkný film. Trochu jsem měl obavy o Craiga,ale je vidět,že to není jen agent 007. Škoda, že Schreiber nedostal až tolik prostoru, ale i tak poráží Craiga, který také hraje velmi dobře. Zwick jako obvykle rýpe do naší historie a především do míst,kde to hodně bolí. Jen tak dál Edwarde,zasloužíme si to. ()

shantim

Škoda, že se tvůrci tohoto snímku nedokázali oprostit od hollywoodských klišé a schematičnosti. Námět je rozhodně silný a Zwickovi se ho podařilo na plátno přenést vcelku věrohodně. Díky tomu můžeme sledovat napínavou a velkou podívanou se slušnými hereckými výkony, ale žádný zázrak, nebo alespoň něco mimořádného, se nekoná. 69% hvězdiček ()

Tomatáš

Pro podobné příběhy mám velkou slabost. Navíc když jsou ošperkovány kvalitními herci a jsou precizně natočeny. Odpor je příkladem špičkového válečného dramatu, kde nejde o bojové scény a vizuální efekty. Jde spíše o historii, hrůzy války a o věcech, na které by lidstvo nikdy nemělo zapomínat!!!Vřele doporučuji.. ()

sochy.zirafka

Druhá světová válka byla filmovými tvůrci proprána, sežvýkána, rozmělněna a vyplivnuta již nesčetněkrát. V poslední době se však žádný výraznější kousek do mé paměti tolik nevryl. (Naposledy to byl asi Nepřítel před branami.) Ne, že by to bylo dílo dokonalostí přetékající - na dvou a čtvrt hodinovou stopáž bylo obsaženo velmi málo očekávatelné partyzánské akce, obtížných osudových rozhodnutí či vývoje vztahů mezi postavami. Hercům nemám co vytknout - Schreiber a Craig byli výborní. Taktéž hudební a kamerová stránka byla výborná. Ale pořád tomu něco k té epičnosti, kterou by si příběh pohrávající si s mesiášskou tematikou zasloužil, chybí.... 70% ()

brando

50% Skvělý námět, který představoval obrovský prostor pro kreativitu, zabíjí totálně podprůmérná a rutinní Zwickova režie. Není to poprvé a nejspíš ani naposled. ()

Mishqo

takéto filmy ma asi nikdy neprestanú baviť pretože zverstvá (aj hrdinstvá) WWII si treba pripomínať a nie na ne zabudnúť a keď sú doplnené krásnou hudbou a skvelými hereckými výkonmi a prepracovaným scenárom vždy je to zážitok...ale dali by sa v tomto filme ešte niektoré veci vylepšiť ()

kubikzeme

Ta představa, že 3 roky žijete v lese a budujete tam komunitu, je neuvěřitelná. Bratry Bielské opravdu obdivuji. A ta scéna, když Tuvio (Daniel Craig) čeká na zázrak, jestli mu Bůh otevře řeku jako Mojžíšovi! Naprostá beznaděj, ztráta víry. Ztráta víry v něco, kvůli čeho jste pronásledováni a vražděni. ()

Sany33

Film kvalitný, no na škodu veci neprináša žiadnu inováciu. Filmov z druhej svetovej vojny, ktoré pojednávajú o holokauste a o nehumánnom správaní sa nacistov na židoch je množstvo. Tento má niekoľko kladov. Medzi najväčšie klady patrí herecké obsadenie, ktoré je vážne špičkové. Ďalším kladom sú exteriéry a kostýmy, ktoré sú dokonalé a zvládnuté na jednotku. Teraz sa však dostávame k tej horšej časti a to je dejové naplnenie príbehu. Na to, že má film 130 minút ide v podstate o 100 minút hluchých nenaplnených miest, bez ktorých by sa každý z nás zaobišiel a ani dáko neobohacujú príbeh. Všetky tie klady sú filmu v podstate na nič, ak má taký veľký nedostatok ako je dejová atraktivita. Nakoniec som sa nad týmto filmom zmiloval iba na základe toho, že ide o film podľa skutočných udalostí a teda nie všetko je podľa predstáv režiséra (aspoň dúfam) 55%. ()

VanTom

Jj, běloruští židovští partyzáni / utečenci to měli za německé okupace velmi těžké (áno). Nepříliš atraktivní téma zadaptoval Edward Zwick neobjevným, dá se říct suše učebnicovým (hollywoodským) způsobem - hodně utrpení a zoufalství, něco malých radostí, lidských osudů a třenic ve společenství, špetka boje, hrdinství, obětí… Ale je pravda, že hlavně v závěrečné třetině některé momenty docela zamrazily. ()

NoFiction

Osobně si myslím, že místo Craiga měl hrát úplně někdo jiný. Ne, že by zahrál špatně, ale neustále jsem měl dojem, že si kameraman neustále vybírá jeho postavu. Snímek měl docela solidní spád, trochu však postrádal drsnost 2.světové války a tak trochu mi vadil špatně udělaný konec. Pro mě lehce nadprůměrný film. ()

svobik

F A M Ó Z N Í. Zwick ždímá emoce po hektolitrech, herci jsou parádní, atmosféra nepříjemně sklíčená, a ačkoliv Defiance nestojí tolik na akci jako režisérovy starší kousky a operuje na delší stopáži, ve všech (tj. nejen v těch dramtičtějších) momentech je takřka brilantní. Suverénně nejlepší Zwick a adept na velkou srdcovku do budoucna. Konec ja samozřejmě klasika:)) Silných 90%. ()

blackJag

Edward Zwick má rád filmy s jasně deklarovaným morálním poselstvím a v tomto směru je Odpor typickou volbou. Film mi nejvíce připomněl Posledního samuraje, i když přenést atmosféru samurajsky romantického dobrodružství do kulis zvěrstev druhé světové války dost dobře nejde. Na druhou stranu je ale kompenzace jakousi paralelou na hoodovské téma lesního společenství dostatečná, aby si film užil i divák mající v oblibě právě dobrodružství. Co od filmu čekat je tedy jasné a nezklamávají ani jiné tradiční pilíře, jako dobrá režie (ne každý dokáže střet o padesátce figurách zinscenovat tak, aby nevypadal lacině) a herecká zkušenost především Craiga a Schreibera. Čeho bych snesl méně, tak určitě sošného patosu, ale i to už patří k Zwickovým filmům. Hudba: James Newton Howard (výrazné skladby, často připomínající hudební doprovod k Vesnici). 75% ()

Blackberry

Určite nenudí, ale ani nenadchne. Najvýraznejšie plus je samotné prostredie, z ktorého som hlavne zimu cítil cez monitor až v svojich kostiach. Avšak podobne ako VALKÝRA je to príbeh "len" bezemočne vyrozprávaný a vcelku jednoduchý, čo koniec-koncov nemusí byť vždy na škodu, pokiaľ hľadáte len jednoduchú zábavu s troškou histórie. A keď to tu teraz čítam, s tým J.N.Howardom je to ozaj pravda - hudba z Village s upravenými notami. Z hercov vyniká Schreiber a Bell. Nadpriemer, nič viac. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky