VOD (1)

Je kapitán ještě puntičkář, nebo už šílenec? ... Čerstvý podporučík amerického námořnictva Willie Keith (R. Francis) nastoupí během války do služby na lodi Caine. Jeho první dojmy jsou veskrze špatné: toužil získat místo na letadlové lodi nebo bitevním křižníku, a místo toho skončil na oprýskané minolovce, jejíž posádka si na disciplínu vůbec nepotrpí. Proto je Keith rád, když flegmatického kapitána DeVriesse vystřídá nový velitel plavidla, vojácký kapitán Queeg (H. Bogart). Důstojníci i řadoví členové posádky však brzy poznají odvrácenou stranu Queegova velení. Kapitán je takřka posedlý maličkostmi. Je schopen zabývat se donekonečna košilemi námořníků, zatímco při cvičení dělá jednu chybu za druhou. V ostrém boji se pak projeví jako zbabělec. Když přijde tajfun a lodi hrozí potopení, ujme se velení výkonný důstojník Steve Maryk (V. Johnson). Willie ho v tom podpoří. Jenže tím se dopouštějí vzpoury… (Česká televize)

Trailer

Martin741

Reziser Edward Dmytryk /Pod kopyty stad, Mladi lvi s istym Marlonom Brando/ natocil len dalsiu nudnu americku vojnovu dramu. A jo, jo - viem, ze rola Queega bola povodne navrhnuta Richardovi Widmarkovi a ze isty Maurice Micklewhite si dal meno podla tohoto filmu /dnes tento pan vystupuje pod menom Michael Caine/. Jo, a viem, ze Hampry Bogart /Hluboky Spanek, Casablanca/ bol herecky vyborny, zahral to skvele ..... no ale ja ho furt nemam rad, a to tak, ze velmi. Takze sa zase nestotoznim s nadsenim miestnych 4 a 5 hviezdickovych mentalov, ktori spievaju ody na Hampryho, a tvrdim, ze ide len o dalsiu priemernu hollywoodsku vojnovu dramu, ktora ma az prilis priamociary dej a nudne postavy. Vsimol som si tu aj isteho Lee Marvina /ale ten este cakal na kulty ako Man Whoo shoot Liberty Valance, ten prisiel az roku 1962/. 66 % ()

Wacoslav1

No po pravdě jsem čekal něco trochu jiného. Labilní a paranoidní kapitán versus neschopná posádka. Divné postavy plus i ten zvláštní dovětek toho právníka co vzhledem k předchozímu ději nemá opodstatnění. Na druhou stranu na svoji dobu zase velice slušně je natočená celá ta sekvence s bouří hlavně po stránce triků kdy je vidět, že se rozhodně nejedná o žádný model parníčku do vody. Jinak co se toho ostatního týče tak do velký míry souhlasím s komentářem od Laca a můj názor na tenhle film je tak nějak celkově neutrální.50% ()

Kragujevac

V tom filmu je naprosto všechno: romantika (i když ta je trochu na obtíž), krimi, drama, válka dokonce i trocha psychologie. Je to pecka a mě se to celkem líbilo. Humphrey Bogart předvedl exceletní výkon. Jen ta příšerně uslintaná romantická vložka mi lehce kazila dojem. Jinak klasika ve svém žánru, které se vyplatí dát šanci. ()

Lacike

Drama v ktorej sledujeme stret prisneho ale nekompetentneho kapitana s jeho lajdackou posadkou na vojenskej lodi behom druhej svetovej. Bohuzial divak nema prilis komu fandit, lebo na obidvoch stranach postavy vykonaju kopu chyb a ani nedokazu vyvolat v divakovi sympatie. Napriek teme, ktora by si zasluzila seriozne pojatie, je väcsina filmu natocena v dost lahkovaznom a miestami az komedialnom style, co vyrazne este podtrhuje aj rozverna hudba, ktora je sice sama o sebe pekna, ale napriek tomu ma stvala, kedze neustale naburavala pokusy o vaznejsiu atmosferu. Jedine proces odohravajuci sa v poslednej tretine je konecne pojaty vazne, co priznacne podtrhuje aj absencia otravnej hudby. Prave v nom naplno zaziari Humphrey Bogart ako psychicky labilny kapitan. Bohuzial zaverecny prejav pravnika v podani charizmatickeho José Ferrera vyznenie filmu dost zhodi. Ale za jedno pozretie to stoji. Najviac ma bavili sceny odohravajuce sa na starych vojenskych lodiach, ktore dnes pôsobia strasne retro. 6/10. ()

MickeyStuma

Snímek není tak o vzpouře, jako o profesionalitě jednotlivců a schopnostech spolupracovat. V měřítku tu je hlavně kapitán lodi vyžívající se v disciplíně, ale jako přímý účastník leckterých dramatických událostí naprosto selhává. A tak se stane co se stane. Příběh začíná soudním líčením a výpověďmi některých přímých účastníků, kteří vypráví, co že se na té lodi vlastně stalo. Je v tom rouška profesionality, psychologie a schopnosti se správně a okamžitě rozhodnout. Strach tu nemá žádné místo. Jde o životy všech. Na první pohled se sice jedná o další, v tomto případě klasický, snímek o nějaké vzpouře na nějaké lodi, ale tady se jedná o loď válečnou, kde nebezpečí netkvělo ze strany nepřítele, ale s vlastních řad. Skvělý film příkladně poukazující na otazník, co se týče velení a jeho schopnostech. Realistický příklad každé doby, který může mít tragičtější následky, než si kdo umí připustit. ()

• Již během natáčení trpěl Humphrey Bogart rakovinou hrdla, jíž později podlehl. (Terva)
  • Protagonista Lee Marvin se pro své válečné schopnosti stal během natáčení neoficiálním poradcem. (Terva)

Související novinky

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (více)