Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čerstvý podporučík amerického námořnictva Willie Keith (R. Francis) nastoupí během války do služby na lodi Caine. Jeho první dojmy jsou veskrze špatné: toužil získat místo na letadlové lodi nebo bitevním křižníku, a místo toho skončil na oprýskané minolovce, jejíž posádka si na disciplínu vůbec nepotrpí. Proto je Keith rád, když flegmatického kapitána DeVriesse vystřídá nový velitel plavidla, vojácký kapitán Queeg (H. Bogart). Důstojníci i řadoví členové posádky však brzy poznají odvrácenou stranu Queegova velení. Kapitán je takřka posedlý maličkostmi. Je schopen zabývat se donekonečna košilemi námořníků, zatímco při cvičení dělá jednu chybu za druhou. V ostrém boji se pak projeví jako zbabělec. Když přijde tajfun a lodi hrozí potopení, ujme se velení výkonný důstojník Steve Maryk (V. Johnson). Willie ho v tom podpoří. Jenže tím se dopouštějí vzpoury...
Film režiséra Edwarda Dmytryka byl nominován na sedm Oscarů: nejlepší herec (H. Bogart), nejlepší herec ve vedlejší roli (T. Tully), střih, hudba, zvuk, scénář a jako nejlepší film. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Chvíľu trvá, kým film napovie o čom chce vlastne rozprávať, ale po príchode nového kapitána Queega (H. Bogart) na loď Caine film ožíva a začína byť zaujímavý. Spolu s kapitánom prichádzajú problémy, konflikty a neistota, čo vyústi až do vzbury. Nezabudnuteľná scéna u mňa ostáva pátranie po zmiznutých jahodách o jednej hodine ráno...H. Bogart zahral skvele, hlavne jeho prejav v súdnej sieni, kde to rozbalil naplno a všetci prítomní sa zmohli len na otvorené ústa...Nenazval by som to vojnovým filmom aj keď je z tohto prostredia a zaznie tu zopár výstrelov z lodných kanónov. Hlavne je to sonda do duše psychicky nestabilného človeka a ľudí okolo neho, ktorí na to išli možno zle. Alebo dobre? Každopádne tak ako film nemá jednoznačnú hlavnú postavu, tak nie je jasný ani víťaz, pretože chybu urobil každý z nich...80%. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Mnohokrát hraný příběh konfliktu mezi svérázným kapitánem a posádkou jeho lodi. Ona už ona atmosféra uzavřeného prostředí na námořní lodi láká k vyprávění podobných příběhů. Zde nad průměr vytahuje film hlavně H. Bogart, který z osobnosti kapitána balancujícího mezi pedantstvím, zbabělostí a psychyckou úchylkou udělal opravdu silný zážitek. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výborný Bogart - takovou svini kapitána hraje s naprostou suverenitou a přitom s obrovským šarmem. Konflikt mezi posádkou a kapitánem je vylíčen velmi napínavě, povahy se projeví nejen během hurikánu, ale hlavně po něm. Film je už barevný, s dokonalou kamerou (např. loď zmítaná v bouři). Velmi silné drama, doporučuji. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3CIIX3Ndxlg&feature=related ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělý film, opravdu. Vše už tu asi bylo napsáno, tak snad jen pár vět. Knižní předloha je z filmu velmi cítit , ale jde mu to k duhu. Každá postava tam má své místo, nic není nelogické. Bogart svého vyhořelého kapitána zahrál skvěle, na konci aktivní služby muselo být takových lidí všude plno. Lidí co sloužili do roztrhání těla své vlasti a pro ideály svobodného světa. jejich oběť ale byla velká. Pokud přežili, leckdo si nesl následky stresů a posttraumat po celý zbytek života. Je skvělé, že film je nestranný a dal možnost obhajobě obhájit nejen vzbouřence, ale i samotného kapitána Queega. Jak jsem psal výše, díky knize a jasně ukotveným hrdinům zde nemáme ryzí válečný film ve kterém se vlastně ani moc nebojuje byť se odehrává v letech 1943 -1944, ale spíše jde psychologické drama za války se odehrávající. To ale rozhodně nebylo filmu ke škodě a ba možná naopak! Moc jsem si pošmákl ! A pro milovníky lodí poznámka na závěr - fiktivní USS: Caine si zahrála minolovka USS Thompson (DD-627/DMS-38) , která sloužila v době války v Korei. 5 žlutých značkovačů. * * * * * ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Rovnej střih a matka za zády. Chvíli se tam klábosí a najednou je z toho melodrama v Yosemitským národním parku, kde teče oheň po skalách a rovnej střih na dotazy, co se děje, miláčku, odpovídá „Just Thinking“ a chce přitom dívky za ženy. Boogie to roztáčí jenom trochu. Je to spíš takovej připosránek, kterýmu sice ze zásady nefandíme, ale s hrůzou zjišťujeme, že to vlastně není moc divácký a jsme sami proti sobě. A tak morálně prohnilej, aby to bylo dobrý, bohužel taky není. Aspoň to má dvě koule a jahody navrch. ()

Galerie (77)

Zajímavosti (10)

  • Jedná se teprve o druhý film Roberta Francise, který však nedlouho po uvedení filmu 31. července 1955 zemřel při havárii letadla, které osobně pilotoval. (Terva)
  • Protože námořnictvo se společnosti Columbia Pictures během natáčení spolupracovalo, měl fillmový štáb přištup do Pearl Harboru a možnost natáčet na vojenských lodích a letadlech. (Terva)

Reklama

Reklama