Na opuštěném místě

(festivalový název)
  • USA In a Lonely Place (více)

In a Lonely Place - zoufalý příběh strachu a vlastních pochyb v Hollywoodu. Dixon Steele (Humphrey Bogart), upadající scénarista trpící vyhořením vlastní kreativity, je najat pro adaptaci aktuálního knižního bestselleru. Namísto přečtení knihy požádá šatnářku (Martha Stewart) ze svého oblíbeného klubu o jednoduché převyprávění příběhu. Druhý den ráno je dívka nalezena brutálně zavražděna a Steele je pro policii hlavním podezřelým, nicméně aspirující herečka ze sousedství Laurel Gray (Gloria Grahame) mu poskytne slušné alibi a postupem času mezi ní a Steelem vzniká láskyplný vztah, který je však postupně nahlodáván podivným chováním scénáristy a jeho agresivní povahou, a vznikají pochyby, zda šatnářku skutečně nezabil on. (OG_Swifty)

PetrPan

Když na scénu vpluje Laurel Gray v podání velmi pohledné Glorie Grahame, říkal jsem si , ach to bude garbovsky silná mrška, která Bogartově charismatu orosí vysoké čelo. A i na policejní stanici mi z ní vstávaly chlupy na zádech (rozuměj mrazilo), ale  pak ten jeho "hezký obličej" políbila a najednou šla Nanynka do zelí, která se z každého jeho zamračení může zbláznit a pak když se projeví nejen jako lehce labilní magor, ale možná i rváč!, tak je z ní hotová hromádka neštěstí.  Časově sice není příběh nijak ohraničen, ale víc než jako několikatýdenní vyprávěnka to na mě nepůsobilo, což na uvěřitelnosti takhle zásadních změn charakteru moc nepřidává. Ale to jsou holt léta padesátá (nebo mé špatné vnímání, přiznávám) a skutečná emancipace byla ještě mýtem a pohádkou pro malé princezničky.   Ovšem formálně je to dokonalý pomalý noir, kde si ono melodrama v prizmatu své doby lze pochopitelně užít až do samého závěru. Bogart pak pochopitelně naprosto dokonalý a  i jen  jeho  "noirová chvilka poezie" stojí za ty čtyři hvězdy. ()

Willy Kufalt

Ach jo, to máte tak... sledujete seriálovou The Twillight Zone (pouze o několik mladší), fascinuje vás, jak jsou některé ty nízkorozpočtové povídky geniálně udělané a taktéž kolik napětí, originality, vizuálních nápadů a často i přítomný myšlenkově silný přesah se povedlo tvůrcům vytvořit v pouhých 25 minutách. No a mezi tím kouknete i na hollywoodský celovečerák s velkou hereckou hvězdou, kde se vše táhne čtyřikrát tak dlouho, nemá při tom v sobě ani čvrtinku té invence a kde napětí přijde i vyprchá s jednou noční jízdou a jedním nečekaným incidentem. Omšelé romantické melodrama se z plátna líně plouží jako ten kouř z cigarety, ano, občas zaujme pověstně ironickým (a ikonickým) Bogartem či pohlednou Grahamovou, ale jinak to pro mě mělo minimum vtipu i napětí a slavní herci své doby mi svou přítomností, bohužel, nepostačili k tomu, abych se pořádně bavil. Po skončení mi nakonec nezbývá, než ocenit v rámci doby vzniku + žánru především překvapivý závěr. 55% ()

eLeR

Film nepoľaví v nasadenom tempe, nenudí, herci hrajú výborne, muzika dotvára atmosféru, nemám, čo by som vytkla ... snáď len tie silonky v sandáloch, ktoré mala Laurel obuté počas tej šialenej Dixonovej jazdy. ()

Flakotaso

Výtečný noir, kterému vévodí tři hlavní atributy. Humphrey Bogart, Gloria Grahame a skvělé dialogy. Bogart je zde bezchybný jako vždy (na jeho výraz při rekonstrukci vraždy jen tak nezapomenu), Gloria Grahame krásná a slovní přestřelky Humphrey versus kdokoliv nepřekonatelné. Je opravdu příjemné vidět, jak se celé kino baví nad suchými hláškami v šedesát let starém filmu. [LFŠ 2010] ()

Flego

Humphrey Bogart si bravúrnym spôsobom strihol postavu násilníckeho a arogantného, ale i milého a vtipného scenáristu obvineného z vraždy. Noir príbeh je natočený zručne a s prehľadom, vzhľadom k počiatkom režisérskej kariéry Nicholasa Raya, je to veľmi úspešný vstup do brandže. 4+ ()

honajz

Z úcty k Humphreymu a k některým skvělým dialogům. Ale jinak tomu chybí zcela časová soudružnost, nevíme, kolik dní uplynulo, který je den či noc, vyprávění se pohybuje podivnými skoky. Charaktery postav jsou značně neukotvené a celá zápletka, jestli je Dix vrah, nebo ne, podaná tak strašně nešťastně a prvoplánově, až by člověk brečel. Do toho neschopná policie, které vlastně pomůže náhoda. Dalo se to rozehrát daleko víc a na víc způsobů, ale takhle je z toho selanka, která po půl hodině je vyplněna mnoha vatoidními scénami. Chybí napětí, skutečné emoce, cokoliv, co by z filmu udělalo něco trochu zajímavějšího ke koukání a kde by divák mohl více přemýšlet o vztazích postav a zápletkách. ()

Hwaelos

Na tomhle filmu je zajímavá hlavně ta konvence filmu noir obrácená naruby. Namísto femme fatale (a Gloria Graham by se na to tak hodila!) nastupuje homme fatale. Bogart ve své nejvyšinutější roli. Hlášky jsou výživné, ale přesto si odnáším dojem, jako by se ve filmu nic nedělo. Závěr byl očekávaný celou dobu a žádný twist, který by to zvedl z průměru, nepřišel. Filmařina je to docela slušná, scénář má slušnou porci suchých hlášek, Bogart působí trochu utahaně a Grahamová je okouzlující. Lepší průměr. ()

Terva

CITÁT - Je to len ďalší film.......... DIALOG - FRAN - Dixon Steele !! DIXON - Ahoj Fran. Ako sa máš ? FRAN - Medzi filmami. Minulů noc som nemohla zaspať. Tak hádaj čo som spravila. DIXON - Zavolala veľa luďom ? FRAN - Len tebe. Kde si bol ? DIXON - Doma............ Musím si prečítať knihu. FRAN - Pamätáš, ako som ti zvykla čítať ? DIXON - Odvtedy som sa naučil čítať sám............ Škrtící scéna okolo 34 minuty je "Ďábelská" a podmanivá. Napínavé drama až do poslední chvilky. ()

Padme_Anakin

Jsem na filmové vlně a píšu hned, tedy Humphrey Bogart dával toho vychýleného scenáristu v kvalitě A+, šel z něj sice občas strach, ale mně se líbil i tak, Gloria Grahame byla okouzlující a její hra očí a úsměvu byla dokonalá. Jiskření mezi nimi, zejména při seznámení a v začátku vztahu, bylo úchvatné, rozkošné, sexy. Vražda šatnářky, vyšetřování zločinu, rostoucí nedůvěra... a za zdařilý závěr hodnotím do plných. ()

liquido26

To byla fakt síla. Opravdu vynikající příběh a ještě víc vynikající Bogart v roli, která mu sedla fakt na míru. Nezbývá než zatleskat a dát pět hvězdiček :-) ()

corpsy

Hollywoodske interné pomery tu niesu zobrazené tak viditeľne ako v SUNSET BOULEVARD, ide skôr o kriminálny thriller s dusnou atmosférou očakávaní. Bogart tu strihol jednu zo svojich najzaujímavejších rolí a práve jeho výkon prináša do deja veľa tajuplnosti. Film-noir, ktorý o niečo viac vyzdvihuje tento žáner v mojom názore naňho. ()

GodComplex

Vyborny vztahovy noir z hollywoodskeho prostredi s dokonale promakanou psychologii postav v cele s nezvykle temnym Bogartem. Mnohymi je "In a Lonely Place" povazovano za vrchol noiru, coz neni, ale chapu jak k tomu zaveru nekdo muze dojit. "There's no sacrifice too great for a chance at immortality." 8/10 ()

MikO_NR_1909

Jeden z tých filmov, ktorý si môže s čistým svedomím povedať, že je coolovo originálny. Ray určite čerpal aj z vlastných skúseností a tým stmelil výpovednú hodnotu. Ja by som tento počin rozdelil na dve polovice. V tej prvej fáze sledujeme noirový príbeh s typickou žánrovou atmosférou plnou očakávania, tajomstiev, nedoriešených vecí, nevyspytateľnosti, vraždy. V tej druhej ide o vážny psychologický dramat, ktorý mi pripomenul až Zúriaceho býka a tým to vlastne aj končí. Neurčito, strateno, nešťastne, oslobodzujúco... Gloria Grahame bola logickou voľbou ako žena vášnivá, plná túžob ale aj ako zúfalo vzdorujúca ťažkým životným štýlom svojho partnera. ()

Freemind

Film, který diváka nestrhne, ale postupně si ho podmaní. Pozor, není to jen o Bogartovi, jako by naznačovaly některé komentáře. Také ostatní herci nezklamali, a hlavně - mají co hrát, protože dostali do ruky opravdu slušný scénář se šikovně napsanými dialogy. Film je těžké zaškatulkovat, nazval bych ho asi hořkou, hodně temnou romancí. Top scény - rekonstrukce vraždy v Brubově kuchyni a rande v baru s klavírem. ()

kaylin

Skvělý Humphrey Bogart táhne na bedrech tohle na první pohled béčkové kriminální drama, které má ale překvapivě dobrou a napínavou (rozuměj nejasnou) zápletku, která se točí kolem muže, který je možná šílený, možná není. Humphrey ho zahrál tak dokonale, že vás bude místy skutečně mrazit z toho, jak se chová a jak jedná. ()

radektejkal

Noir na poměrně zajímavé téma: sadismus. Škoda, že nevíme nic o tom, jak Dixon Steele ke svému sadisticko-análnímu charakteru přišel nebo proč se z něj dosud nevymanil, zatímco ambivalentní pocit Laurel Grayové vůči němu byl popsán podrobně a dobře. Režisér Nicolas Ray odůvodněně odmítl knižní verzi (Dixon Steele jako vrah) a zvolil zřejmě zajímavější pojetí, v němž je hrdina vrahem pouze potencionálním. Dekriminalizováním jeho sadismu vyniknou (dle režiséra) lépe jeho obecné znaky. ()

kinderman

Osamělé místo, kde byla nalezena mrtvola Mildred Atkinsonové (ale o to, kdo je vrah, až zase tak nejde), stejně jako metafora existence umělce (v tomto případě filmového scenáristy Steela), osamělé místo jako prostor boje s vnitřními démony a konečně osamělým místem je svět bez lásky-vynikající multižánrovka s fascinujícím výkonem H.Bogarta, který se na "stará kolena" nebál kontroverzních postav. ()

OG_Swifty

In a Lonely Place je jedním ze dvou jediných úspěšných filmů z dílny Santana Productions (produkční společnost založená Humphrey Bogartem). Dle tehdejší kritiky je výkon Bogarta považován za jednu z nejlepších, především díky velké podobnosti Dixe Steela se skutečným Bogartem (ve filmu si navíc Dix objednává šunku s vejci což bylo oblíbené jídlo Humphrey Bogarta). Mě osobně se však jeho výkon v tomto filmu příliš nelíbil - možná i proto, že se na něm již viditelně podepisovalo stárnutí a způsob jeho života. Důležité je rovněž zmínit, že roli Laurel měla původně hrát Lauren Bacall (manželka Humphreyho Bogarta), avšak nebyla smluvně vyvázána Warner Brosem jako naschvál Bogartovi za založení jeho nezávislého Santana Productions (obavy z ohrožení tehdejšího filmového monopolu). Druhou kandidátkou byla Ginger Rogers, nicméně režisér Nicholas Ray si mermomocí prosadil svou vlastní ženu - Glorii Grahame (což je ukázalo být jedinou dobrou věcí, kterou tento člověk ve spojení s tímto filmem provedl). Jejich manželství se během natáčení však rozpadalo a žili odděleně a možná i proto Gloria podala tak dobrý výkon - o dva roky později se konečně rozvedli a to když Nicholas Ray nachytal Glorii v posteli se svým 13-letým!! synem. Posledním důležitým aspektem filmu je srovnání s knižní předlohou Dorothy Hughes - v knize se Dix Steele za scénáristu pouze vydává a ve skutečnosti rozhazuje peníze bohatého strýce (ve filmu je vyhořelým scénáristou s neřízeným společenským životem). Pomáhá svému příteli (detektiv Brub) s pátráním po sériovém vrahovi, nicméně Laurel a Sylvie (Bulbova žena) odhalí krutou pravdu, že vrahem je samotný Dixon. Spisovatelka Hughesová vykresluje ve svém románu Dixona jako násilného psychopata a misogyna, což byl celkově problém tehdejší Ameriky. Nicholas Ray původně natočil konec tohoto filmu tak, že Dixon během hádky Laurel uškrtí a zrovna v ten moment přijde detektiv Brub Nicolai oznámit dobrou novinu o očištění Dixona, aby ho následně zatknul za vraždu Laurel. Na poslední chvíli se však rozhodl, že "romantický konec nemusí být vždy tragický" a výsledkem byla improvizace, která dle mého filmu velmi uškodila. Jelikož jsem film viděl teprve nedávno, rovněž jsem očekával konec tragičtější, nakonec jsem si musel vystačit "pouze" s nevratně zničeným vztahem. Co se hereckých výkonů týče, velmi se mi líbila Glorie Grahame (pravděpodobně její životní role), Frank Lovejoy nebyl špatný stejně jako Art Smith v roli přítele Mela. Posledním hercem, vlastně herečkou, jejíž výkon bych rád vyzdvihl, byla Martha Stewart v roli šatnářky. Celkově filmu dávám 80% ()

Martin741

Jeden z tych sivych, sedivo priemernych noirov, aj ked u mna stale vedie satira o postarsej vyhasnutej pani Norme Desmond - Sunset Boulevard - alebo All About Eve s Bette Davis. Tematicky je tento noir dost obohrany : neuspesny scenarista Hampry Bogart je bez prace a navyse podozrivy z vrazdy. Spracovanie a hlavne rezia je nadpriemerne, ale Bogarta nemam rad, a nepovazujem ho za ykonu noir zanru - tou bol pre mna vyborny Robert Mitchum, a zadny Bogart. Takze rozhodne nejsem z Bogarta namako, a film ma dost nudil. Rozhovory su dlhe, nudne, tempo slabe, pribeh nevyrazny. Az prilis vela filmu sa odohrava v interieroch, len minimum v exterieroch. Takze pre mna len priemerny noir, na klasiky typu Sunset Boulevard, Lovcova Noc alebo Double Idemntity to rozhodne nema. 52 % ()