Bouřlivá dvacátá léta

• Česko Bouřlivá léta (více)
Akční / Drama / Film-Noir / Krimi / Thriller
USA, 1939, 106 min

Režie:

Raoul Walsh

Kamera:

Ernest Haller

James Cagney, Priscilla Lane, Humphrey Bogart, Gladys George, Jeffrey Lynn, Frank McHugh, Paul Kelly, Elisabeth Risdon, Edward Keane, Joe Sawyer (více)

Éra prohibice nebyla nikdy bouřlivější než v této kronice podsvětí, která ožívá v dynamické režii Raoula Walshe. Na pozadí téměř zpravodajských záběrů a vyprávění sleduje život nezaměstnaného válečného veterána Eddieho Bartletta (James Cagney), který se stává pašerákem alkoholu a namísto bitev se zabývá lahvemi. Jenomže bitvám se Eddie stejně nevyhne – čekají na něj uvnitř i za hranicemi jeho rostoucího impéria. Na jedné straně musí čelit teritoriálním sporům a krvavému vyřizování účtů, na straně druhé zradě svého společníka (Humphrey Bogart). Dalšího gangstera měl Cagney hrát až o deset let později (Bílý žár), v době, kdy už se gangsterské filmy stávaly vzácností. "Bejvalo to velký zvíře,” říká ve finále Panama Smith (Gladys George), když komentuje Bartlettův odchod... a signalizuje tak zároveň konec hollywoodského zájmu o gangsterský film. (Magic Box)

Fanucci

Kvalit Veřejného nepřítele tento film nedosahuje, ale na druhou stranu neztrácí na něj tolik, jako nepochopitelně opěvovaný snímek Angels with Dirty Faces. Bouřlivá 20. léta je snímek, který uzavírá kapitolu gangsterských filmů 30 let a myslím, že to dělá důstojně a s noblesou. Nepůsobí totiž tak pateticky výchovně a politicky korektně jako většina filmů stejného žánru z druhé poloviny 30 let. Naopak místy až dokumentárně mapuje období celé "antialkoholové" dekády a skvěle zachycuje atmosféru doby i s problémy, které ji provázely. Občas je snímek až nezvykle kritický. Vykreslení charakterů hlavních postav je zde rovněž výborné. Scénář představuje tři různé postavy a tři různé povahy. Zkaženého a vychytralého George (Bogart), poctivého idealistu Lloyda (Lynn) a třetí postavu, kterou považuji za nejreálnější a na filmu nejhodnotnější - Eddieho (Cagney). Ten je někde mezi dvěma výše zmíněnými, zhmotňuje tu šedivou zónu lidského charakteru. Potěšilo mne, že James Cagney v této úloze nezklamal. Naopak. Podává famózní všestranný výkon srovnatelný s tím z Public Enemy. Velice přesvědčivě hraje ve vedlejší roli i Humphrey Bogart, který v té době zdaleka neměl v Hollywoodu své hvězdné "casablancovské" postavení. ()

Martin741

Masakrozne dobry filma pre mna najlepsi Raoul Walsh /Big trail 1930/. Prohibicia v USA, kde sa james Cagney venuje hlavne lahvacom, ale zapletie sa aj do rvaciek. Bogarta som nejako obiede prezil, ale hlavne priscilla Lane bola perfektna a george Meeker zvladal ulohu na urovni. K tomu este perfektne kulisy a naprosto vyborne dialogy. Prosim o viac takychto filmov . 100 % ()

BarryLyndon

Nejlepší Scorsese před Scorsesem. Myslím, že by to měl vidět každý, kdo si chce přepsat žebříček nej mafiánských filmů. 10/10 ()

Topco

Búrlivé dvadsiate roky od Raoula Walsha dali bodku za gangsterkou 30. rokov. Divák má možnosť vidieť situáciu pred, počas a po prohibícii, zároveň jej dopad na príklade jedinca Eddieho Bartletta. Hlavné party si strihli obľúbené vychádzajúce hviezdy James Cagney a Humphrey Bogart._________V Búrlivých dvadsiatych rokoch je Cagneyho postava nútená dať sa na zločineckú dráhu kvôli zlej spoločenskej situácii. Ako vojak prichádzajúci z francúzskeho frontu si nedokáže nájsť pracovné uplatnenie. Do karát mu zahrá prohibícia, na ktorej sa dá veľmi dobre zarobiť. Stačí tak málo: odvaha, tvrdé päste, ostrý jazyk. V postave Eddieho vidíme schematicky vzostup a pád, či následnú (hrdinskú) smrť na schodoch. 10/10 ()

C0r0ner

Rozhodně dobrý námět o začátcích a průběhu prohibice, nicméně jak už to tak u mě u mafiánských témat bývá, nedokázal jsem s kýmkoli moc sympatizovat. Takže historicky zajímavé, obsahově nic extra převratného, co by muselo být v žebříčku. 65% ()

zette

Na filmu nejvice ocenuji "dobove tydeniky", ktere nastinuji divakovi dobu, ve ktere se dej filmu odehrava. Pak ocenuji vybornou kameru Ernesta Hallera a z hercu Jamese Cagneye s jeho proslulou pravackou a pak Gladys George. Naopak, obsazeni Priscilly Lane do role Jean povazuji za nestastny. Jinak slusna gangsterka, i pres nekolik dejovych otazek. ()

Mol

WOU Eddie Bartletta byl teda frajer. Život se s nim nemazlil. Přežil válku, doma na něj kašlali, ale nakonec si dokázal vybudovat impérium se spoustou gangsterů a prachů. Cagney tady hrál neskutečně dobře. Celej film to táhne a jeho postava má skvělí charakteristický rysy. Mrzelo mě akorát, že Bogart tady hrál celkem zápornou postavu. ()

majo25

Najlepšie na filme boli dokumentárne predely s komentárom. Prvá polka sa dosť vlečie, mal som hodnú chvíľu problém namotať sa na etapovitý príbeh, ale mladý maličký Cagney sa na rolu komicky ladeného rojka celkom hodí. Grády dostáva film až v druhej polovici, v ktorej konečne dochádza aj na nejaké dramatické a akčné prvky a herecky to celé dvíha Bogart. On sa hodí na rolu gangstra určite viac ako Cagney. ()

hans500

Poslední klasická gangsterka 30. let patří k těm nejlepším. James Cagney ve skvělé formě - jeho postava má výborně propracovaný charakter. Humphrey Bogart - zrádný gangster bez srdce - s Cagneym se skvěle doplňují. Jeffrey Lynn zajímavě zahrál naivního právníka. Příběh a scénář je fantastický. Film je dost rozmáchlý - odehrává se v období 16 let (1918 - 1934), a období prohibice dokumentuje úžasně. Propojení mezi jednotlivými roky je dobře vymyšleno. Vynikající je i choreografie přestřelek - hlavně přestřelka v restauraci mezi Cagneym a šéfem druhého gangu Nickem Brownem. Kamera a hudba jsou nadprůměrné. Režie Raula Walshe je excelentní. Ještě o něco lepší než "Scarface" - zásluhu na tom má především dvojice Cagney - Bogart, kteří se k sobě hodí lépe než dvojice Muni - Raft. Jasných 5*. Komentář napsán 19.11. ve 23:58 (2008). ()

eye candy

Naivní gangsterský senior (se vší úctou) rozmělněný velkou porcí milostných pletich. Další klasická gangsterka dua Cagney Bogart, která zdaleka nejde do plných a atraktivní téma prohibice využívá spíš jen jako pozadí k odvyprávění příběhu třech kamarádů z fronty. Alespoň díky za řádně záporného Humphreyho ()

Micro41CZ

Období prohibice jakožto specifická etapa americké historie dovolila prakticky komukoliv, aby se z nuly stal prostřednictvím gangsterských metod boháčem a někým. Bouřlivá dvacátá léta jsou klasickou gangsterkou co do ústřední linky příběhu – bezejmenný a chudý válečný veterán se stane právě díky prohibici někým. Jak rychle se ale dostal nahoru, tak rychle spadl i dolů. Je dohnán svým způsobem života a umírá na schodech kostela z pistole svého protivníka. Bouřlivá dvacátá léta ale mimo klasické kritiky tehdejšího režimu a především gangsterského způsobu života vypráví i příběh muže, který se zamiloval do ženy, jež milovala jeho společníka. A právě motiv majetnické nenaplněné lásky protíná film od jeho začátku až do konce. Zajímavou součástí filmu jsou i sekvence ve zkratce vyprávějící, co se v určitých letech v Americe dělo – zrod prohibice, průběh prohibice, nárůst gangsterství, krach burzy, konec prohibice – a to na základě útržkovitých, dynamických a poutavých záběrů, které komentuje „všudypřítomný vypravěč“. Ne tak (na oko) moralizující jako jiné gangsterky 30. let (i když bez toho by to v té době nešlo). A to je jedině dobře. ()

Brain-D

James Cagney a Humphrey Bogart v nejlepší formě. Absolutně špičková noirová gangstarka (né-li nejlepší). 90% ()

zigíš

Prohibice je vděčné téma, proto škoda, že se ho film drží méně, než by bylo záhodno a víc řeší, milostný trojúhelník. Jednoduše, víc vztahovka, než gangsterka, což taky není, úplně k zahození, jen bych si to v hard boiled stylu, užil víc ()

Pecival

Zrychlená encyklopedie prohibice i s praktickým příkladem. Schéma o vzestupu a pádu je sice více než klasické, ale prostředí i doba je natolik zajímavá, že to zas tak nevadí. Cagney je solidní, ale čekal jsem (nebo spíš doufal), že bude víc výbušnější a náladovější. Za to Bogart je jasnej, to mu naprostá bezcitnost a nezájem o kohokoliv kromě sebe trýská z ksichtu. ()

vitekpe

Prestoze zeny jsou vzdy "az na prvnim miste", tentokrat vyhrala dvojka James Cagney a Humphrey Bogart...Uzasne tempo, vytecny pribeh, dokonale postavy. Priscilla Lane jako "femme fatale" asi uplne ne, zato Gladys Goeorge to dohani i za ni! Doporucuju vrele vsem, kteri jeste nevideli. Nadhera. ()

Han22

Tohle byl opravdu fantastický zážitek a nejlepší gangsterka 30. let. Očima Eddieho Bartletta sledujeme celou éru prohibice v rozmezí asi 15 let. Cagney tentokrát nehraje záporáka, ale v podstatě slušného člověka, který se mění vlivem doby. Od kluka co se vrací z války a zaplete se do kšeftu s alkoholem přes jeho strmě stoupající kariéru na žebříčku ilegálního pašování až po strmý pád. Eddie je vláčen okolnostmi - snaží se poctivě pracovat, ale do obchodu s alkoholem se zaplete nešťastnou náhodou, jeho zářivá kariéra končí díky hospodářské krizi a konci probihice, jeho konec přichází když chce pomoci lidem, co mu nejvíce ublížili. Všechno do sebe krásně zapadá i vedlejší postavy, které žijí v příběhu vlastním životem, všechny žánrové odbočky do válečného prologu, stopy muzikálu, sociálního dramatu, dokumentární vsuvky i nešťastný milostný trojúhelník, všechno krásně zaplňuje obraz doby. Cagney je naprosto úžasný a v jeho stínu blednou i známější herci jako Bogart, který mě ve filmech z 30. let přišel silně nevýrazný. Nemám slov, tenhle film byl bezchybný. Krimi/thriler roku 1939. ()

Hopper

20-te roky, prohibícia, pašovanie alkoholu. Spôsob, ako sa ak na to mal človek gule, dostať sa k balíku. James Cagney ako nezamestnaný vyslúžilec z 1. sv. vojny, sa tiež snaží zabezpečiť si živobytie ako sa dá. K tomu mu pomáhajú /aspoň dočasne/ bývalí spolubojovníci, pričom Humphrey tu je za toho "padoucha", ktorý sa neštíti ničoho. Film ubieha vcelku svižne, občas sa objavia moralizujúce pasáže, ktoré pôsobia dosť rušivo, ale dá sa to vydržať. Herecké výkony sú naopak viac než solídne, takže aj po skoro 70-tich rokoch ťažko pozerateľná záležitosť ()

Scevola

Dokumentarno-naucna gangstarka vo sviznom tempe a skvelymi hereckymi vykonmi. Cagney podal dokonaly vykon aj na dnesnu dobu. Nemam co vytknut. 8/10 ()

Itar

Tenhle film vyloženě kazí některé blbé a jednoduše napravitelné chyby, a to především v zjednodušování scénáře na úkor uvěřitelnosti. Nebýt toho, bude to za čistých pět, protože James Cagney je ďábelsky dobrý, Bogart klasicky přesný jako hodinky a celá ta věc se žene do závěrečných titulků neskutečnou rychlostí. ()