Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Tomik9

Já moc "muzikální filmy" nemusím a taky je nevyhledávám, jenže toto je česká klasika a viděl jí snad každý aspon 2x. Navíc na Karlštejn ženy mohli!!! ()

luga

Milé a krásné. Co chtít více? Každý má právo na svůj názor i své omyly, ale kdo je soudce? Všechny složky filmu považuji za vynikajicí. Obávám se, že taková kvalita je dnes u nově vznikajících děl nevídáná. Kdyby bylo 6 hvězdiček, nerozpakoval bych se :-) ()

reccal

Další nedoceněný film, ale v českém rybníčku se opět vůbec nedivím. Někteří nepochopí nikdy a další budou zapomínat. Tenhle český skvost prostě není pro burany slintající nad Babovřesky a Partičkou. ()

ssarka

tohle a Drákula jsou jediné muzikály,které se mi líbí...tady se povedla skloubit krásná hudba s dívatelným dějem,nádherné kostýmy a výborní herci...náš nejlepší muzikál.. ()

the_weaver

Urobte nám promofilm o našom zámku! Dáme Vám na to deň a noc na Karlštejne. Šlo by to?↵  Ale prečo nie? Len to na ňom bude vidieť. Trikové pasáže zostrihané amatérsky alebo s nedostatkom materiálu. Prosté texty niektorých piesní zložené azda na poslednú chvíľu pred natáčaním. Začiatok filmu vyzerá skôr ako zábery na turistickú prehliadku Karlštejna so speváckou vložkou v dobových kostýmoch. Ďalej pomerne puberťácke pointy o tom ako muži túžia vidieť ženu, aby sa zabavili; a žena chce stráviť noc na zámku, aby sa vydala.↵  Naopak, pochváliť treba bohatú a elegantnú výpravu, sympatické herečky, výborných hercov a ústrednú pieseň filmu. Pomáha mu i jeho naivne milé vyznenie. I tak ale zostáva pocit, že tento film vznikol hlavne preto, aby ukázal Karlštejn potenciálnym turistom. ()

Nechic

Klasický, vzhledem ke své době a podmínkám nadprůměrný snímek plný bohužel celkem dost dějových nesmyslů, ale podívaná je to pěkná a hlášky pobaví i dnes. ()

Martynez

nikdy jsem to nevydržel ž do konce a myslím, že jsem o nic zásadního nepřišel... jedna hvězda za to, že překecali Marvana, aby se toho braku účastnil. ()

Mistr119

Dnes už klasika a opravdu povedený český muzikál. :) Kam až může zajít potřeba askeze a soustředění panovníkovo. Až za hranici smyslu. ()

FuLister

Já jsem jenom vždycky nechápal, co si podle tvůrců měla Brejchová jako panoš udělat s vlasy, že její dlouhé kadeře zmizely a pak najednou se vrátila jako královna a zase je měla? To jako nikoho nenapadlo, že to vypadá divně a že tomu nejde věřit? Ale jinak vcelku příjemný film s fajn hudbou. ()

soukyd33

Klenoty české filmografie? Rozhodně ano! 👍🙂 Krásný a klidný film na pohodovou podívanou. Poznámka: Je to komedie, a ještě romantická. Tak podle toho hodnotťe. 🤨 Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

camomilla

Tohle je moje detstvi a guilty pleasure i v dospelosti. Proc to nepriznat, ze jo. Takze vsechny hvezdy a ted jeste dostat z hlavy pisnicky, abych si je nebroukala zase cely den. ()

skoda120L

Osobně nemám rád muzikály avšak toto je vyjimka .Tento film je opravdu úžasný a miluji ho a vždy se na něj rád podívám. Skvělé herecké výkony , písničky a atmosféra. Prostě skvělé filmové zpracování divadelní hry. Co dodat jedině že si prostě těch pět hvězdiček právem zaslouží a tudíž i ....................100 %. Všem opravdu doporučuji. ()

quokam

Dokonalost stravila noc na Karlstejne. Naprosto fenomenalnu rezie, scenar, hudba, vyprava, herecke vykony od pana Brodskeho, pres Hogra, Brejchovou, Kopeckeho, Hanzlika, Kolarovou, Matusky az k Halovi. Trosku toporny byl jen pan Marvan, budiz mu to vsak vzhledem ke zdrav stavu odpusteno. Vycitane "historicke" chyby jsou az na cyklistu v zaberu nepochopenim zanru. Skoda, ze v roce 73 se nepredaval cesky lev, Noc na K. by vyhrala vsechny sosky. Za mne dokonalych sto pro. ()

vinducha

Typická 5hvězda. I když , zkusil sem si to představit bez Cyperského krále Waldemara ehm Petra . .to by pak bylo někde jinde. Dal jsem to hned podruhé a na necelé hodině a půl prostě pan Podskalský vyšvihl geniální záležitost. ()

Hombre8

Muzikály teda rozhodně do mého oblíbeného ranečku nepatří. Tento se ale docela dal. Hlavně díky Matuškovi a Kopeckému. ()

Orbitus

Tento film je naprosto úchvatný, krásné a chytlavé písně, skvělé herecké výkony. Brodského jsem měl rád snad ve všech rolích ve kterých jsem ho kdy viděl, ale v paměti ho vždycky budu mít jako Karla IV. I ostatní herecké obsazení v čele s Janou Brejchovou a Danielou Kolářovou, dále Matuška a Kopecký, jsou prostě nezapomenutelní. Je to snad jediný muzikál, který mně dokáže s naprostou jistotou dojmout. ()

lucij68ee14

Nádherná hudba Karla Svobody zasazená do prostředí Karlštejna s příběhem Jaroslava Vrchlického. Tento film má skvělou atmosféru, chemie mezi postavami by se dala krájet. Česká klasika, která stojí za zhlédnutí. ()

KEJCA

Pro mě nejlepší muzikál co byl u nás natočen s plejádou skvělých českých herců ,krásné nestárnoucí písničky a melodie to je velká nádhera a pohlazení a čím jsem starší tím více se mi to líbí dnes by takový film už nikdo nenatočil. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let