Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Anderton

Man from earth spracováva tému, ktorá už určite napadla nejedného scenáristu, len zatiaľ nikto nenašiel spôsob, ako ju poriadne uchopiť. Schenkman ho tiež nenašiel, ale aspoň vymyslel spôsob, aby nepôsobila smiešne. Natočiť sa to dalo ako mimoriadne výpravná historická freska prostredníctvom flashbackov, tvorcovia sa rozhodli (vzhľadom na možnosti) pre intímny charakter jedného domu a konverzačný, vysvetľujúci štýl. Prečo nie, je to minimálne zaujímavé. ()

Socrates

Tak kdy už přijde nějakej ten zázrak? Kdy to na ně vybalí? Kdy jim to ukáže? Kdy jim to natře, ať vyvalej bulvy a spadnou jim čelisti, když mu teda nevěří a mají ho za blázna, přestože jsou na vážkách, protože čím dál víc tuší, že to všechno může být pravda...?! Vlastně pořádně to nepřijde, najednou je filmu konec a byla to prostě řacha. ()

Frajer42

Dovolte mi začít tím, co mi přišlo na filmu nepovedené, respektive se to dalo udělat lépe. Byl to závěr. Tvůrcům se nabízelo nechat ho naprosto otevřený. Tím pádem by bylo na každém z diváků, aby si film vyložil po svém. Osobně bych to uvítal více a raději než tu lacinost, která tam teď číhá. Ještě mi tam naprosto neseděla hudba. Tím bych u toho nepovedeného skoro i skončil. Samozřejmě herecké obsazení nepřekypovalo sympatiemi, ale alespoň to dodalo filmu takový syrovější nádech. Všechny tyto zmíněné nedostatky ovšem naprosto plnohodnotně kompenzují naprosto úžasné a vybroušené dialogy, které vlastně tvoří celý příběh. Jsou tak úžasné, že jsem k filmu zasednul a asi po 87 minutách jsem si přál, abych dostal přidáno. Film je velmi zajímavý a hlavně vysoce orginální. A přesně takové filmy mám hodně rád. Z mé strany tedy panuje naprostá spokojenost. 4* ()

boshke

Škoda toho konce. Těch pár minut tam bylo zcela navíc a Schenkman měl raději nechat diváka přemýšlet, jak že to tedy doopravdy bylo... Prostý, jednoduchý film. Jeden gauč, jeden krb a pár herců. Víc nebylo třeba. Tedy, skvělý scénář, samozřejmě. Bylo nesmírně zajímavé vidět jednotlivé kapacity ve svých oborech přemýšlet nad (ne)možností Johnova příběhu a hloubat s nimi... 90% ()

Kothy

Hodně psycho film k zamyšlení. Jak by asi dnes vypadal 14 000 let starý kromaňonec? Člověk, který nestárne a setkal se se spoustou historických osobností. To se dozvíte v tomhle filmu. Opravdu by mě nenapadlo, že se z filmu odehrávajícího se v jedné místnosti, dá tolik vytěžit. :) Btw konec je dost dojemný... "Potkal jsi nějakou biblickou postavu?" :D ()

MikeCool odpad!

Konverzační filmy nikdy nebyly a nikdy nebudou mojí přívětivou stránkou a Pozemšťan je oním typickým příkladem. Sledovat hodinu a půl konverzaci jedné skupiny lidí odehrávající se v jedné místnosti bylo na mě až příliš. Chyběl mi tam nějaký zajímavý střih, kterým by alespoň pomohl k lepší atmosféře filmu, ale to se bohužel v mých očích nekonalo. Abych se přiznal, tak trochu nechápu označení tohoto filmu za Sci-fi, když to bylo celé jen o konverzaci. Nicméně i v konverzačních filmech se najde jeden film, který mi do oka velice padl a to je 12 rozhněvaných mužů, tam se mi alespoň líbil ten psychologický nátlak na člověka, kdežto tady jsem se dočkal jen všelijakých úmorných metafor. ()

AllShallFall

Film má zajímavou pointu. Ale vzhledem k tomu že se nic zajímavého neděje, než povídá, tak mě to zrovna dvakrát nenadchlo. Abych pravdu řekl, čekal jsem víc už podle názvu. Jsem zklamán. Celý film se odehrává na jakési chatě, kde se dokola žvaní. nic moc. ()

teutates

Veľmi komorné... veľmi, ale nejako obzvlášť presvedčivé alebo úžasné to zrovna nebolo... tak ako tu už viackrát padlo, TV prevedenie, kde herci nevynikajú presvedčivým dojmom a až veľmi sa snažia. Hlavný hrdina síce mal na všetko odpoveď, ale nepresvedčil ma o svojej pravde... nízkorozpočtové "knižné" pokusy nie su na škodu, ale nič extra no. 6/10 ()

swamp

Velmi zajímavé komorní konverzační drama místy připomínající výborný K-PAX. Navíc od mně neznámého režiséra a neáčkových herců. Více takových počinů, prosím.. ()

Okara

Obvykle filmům odehrávající se na jednom místě velmi fandím, ovšem Pozemšťan mě velmi zklamal. Začátek vypadal slibně, neboť tvůrci na nic nečekali a vysvětlování začíná hned od prvních minut, ale jak dojde na otázky týkající se náboženství je to jen nuda až do konce, kde dochází k menšímu odhalení, které už ale předchozí uspávající polovinu nezachrání. Kdybych se měl myšlenkově přirovnat k některému z účastníků diskuze, pak by to byl Dan. 65% ()

predators

Tuny a tuny slov, vět a dialogů byly proneseny a jen málokdo ví pravdu. Já si tento příběh vyslechl až do konce a je jen na mně, čemu budu věřit. Každopádně nebudu dlouho rozmýšlet, nemám na to 140 století jako John Oldman... :-) Zajímavosti: Ono mu vlastně bylo ještě více let. Jenže to už by snad seklo se všema... :-) 80% ()

Slartibarkfast

Film přesně podle mého gusta. Komorní drama s nečekanou zápletkou, která je předmětem celého filmu. Určitě to nebude sedět všem, ale když už vás zaujme prvních 10 minut, pak už u toho zůstanete přikovaní až do konce. Jelikož se celý film odehrává prakticky v jednom pokoji a tvoří jej jen jeden dlouhý dialog, nebo spíše diskuse, není tu až tak moc co hodnotit. To však neznamená, že je nějak slabší, právě naopak. Dokáže vytěžit z lidské zvědavosti a touze po dobrodružství. Přirovnal bych to k Baronu Prášilovi bez všech těch krkolomných scén. Jedním slovem : Paráda.. 85% ()

nascendi

Prvý krát som sa s obdobným námetom stretol v Londonovej knihe Tulák po hviezdach. Možno aj preto som bol pri prvom zhliadnutí Pozemšťana nekriticky nadšený. Predsa len má ten príbeh i reakcie jednotlivých aktérov niečo do seba a iniciuje premýšľanie nad odpoveďami na neobvyklé otázky. Škoda, že mi z toho nekritického nadšenie neostalo niečo aj na dnešné opätovné stretnutie. Tie diery v scenári už boli neprehliadnuteľné a výsledok môžem hodnotiť nanajvýš ako zaujímavý pokus. ()

PetrPan

Originální, leč ne jedinečné, zajímavé, leč ne strhující, také však pomalé, leč ne nudící, konverzační, leč ne ukecané, hlavním plusem je však naprosto dokonalá gradace a to mě dostalo, skvělý film. ()

nash.

Minimalismus, kterému stačí jedna místnost, pohovka a krb, aby v osmičlenné sestavě posedávajících a diskutujících lidí vytvořil naprosto strhující a nezapomenutelnou podívanou. Zdánlivě obyčejná diskuse, totiž od první minuty pohltí, sevře a ani na okamžik nedá vydechnout. Výtečným způsobem rozvíjí nadhozenou myšlenku, nechá diváka, aby stejně jako aktéři příběhu pokládal otázky, přemýšlel o odpovědích, sledoval argumenty jednotlivých stran, přidával své. To vše směřující nenápadně, přesto zcela logicky, k otázkám, které celý příběh nakopnou do strhujícího vyvrcholení. Skvělý Bixbyho scénář, dokonale padnoucí herecké výkony. Naprostá paráda a jeden z nejsilnějších sci-fi příběhů, které jsem měl možnost poslední dobou vidět. ()

WANDRWALL

Všichni pozemšťané jsou i mimozemšťané. A to proto, že dosud nikdo nevysvětlil, a sotva i vysvětlí, jak se zde mohl vzít život. Kolik náhod by k tomu bylo zapotřebí, aby se zde objevilo něco takového, jako je člověk, ale i jiní savci a zvířata. Profesor o sobě tvrdí, že je tady už 14.000 let. Důkazy, které pro tuhle verzi předkládá nejsou příliš přesvědčivé. Ostatně tyhle osoby, co jsou zde delší dobu se objevují jak ve filmu, tak v knihách častěji. Co si ale profesor slibuje od svého sdělení lidstvu právě nyní? Proč nerezignoval na svůj pozemský pobyt třeba už před tisíci lety? Anebo proč se nevzdá úřadu za tisíc let? Při druhé možnosto by nevznikl tenhle film. Očekával jsem filozofičtější dílo, kde budou shrnuté poznatky z filozofie, podané lidovou formou, tedy pro co nejširší davy lidí, ale kdepak. A pár myšlenek, co stojí za to? Je jich bohužel jen pár. ()

Bachy

Po hodině a půl jsem tak mohl říct jen:"Hm." Neodnesl jsem si nic. Tenhle druh filosofování mi přijde příliš umělý. ()

Happens

Komorní film o jedné místnosti a pár intelektuálech, kde se nastíní nereálná možnost jednoho ve filmu reálného poměrně dlouhého příběhu, která divákovi přímo ve filmu klade a zodpovídá prakticky všechny dotazy a aspiruje tak na věrohodnost. Brilantní intelektuální snímek. ()

Rocky62

Názorná ukázka jak efektivně zkloubit těžko uvěřitelný příběh s nadmíru intelektuálními dialogy, tak aby byl celý film snadno stravitelný pro komerčního diváka. Malý/velký komorní snímek s několika přáteli v jedné místnosti skvěle udržuje divákovu pozornost po celou stopáž, čemuž zdatně sekunduje mysteriózní hudba v pozadí dialogů. Nechybí vývoj v názorech postav, i snaha přimět diváka k přemýšlení o historii, životě či o známé frázi "a co když je to pravda". Jedinou výtku bych měl k debatám, v nichž se poněkud dlouze filozofuje o náboženství, Ježíšovi apod. Přesto však nadprůměrný a vzácný snímek. 90% ()