Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

-Ravee-

Tak takovou bezduchou a úchylnou slátaninu jsem nečekal.. Nelze upřít jistou originalitu a řemeslně působivé provedení, ale jinak jde jen o záležitost s velmi chorým příběhem, až nemocně násilnými scénami (které zde navíc neplní žádný větší účel) a nulovým závěrečným poselstvím.. ()

frashmaker

Tento film vidím, jako určitý převrat na scéně hororů. Odpovídá tomu i hodnocení, kdy odpad dá skoro stejně lidí jako plný počet. Film je na můj vkus až příliš brutální, lekaček je tam taky víc než dost, ale koncem příjemně šokuje, a milé je na něm i poměrně logické chování herců. PNedoporučuji však lidem se slabším srdcem. ()

Z0oMb3E

Vytvorte si svojho vlastného bojovného pokémona! Možno som staromódny alebo nenapraviteľný romantik, ale bolestné výkriky mučenej ženy mi erekciu nenavodia. Na druhú stranu neexistuje lepší spôsob ako si podmaniť srdiečko svojej milej než ju priviazať reťazou o šporák. Kanadsko-Francúzka spolupráca a pokus o konkurenciu ázijských úchylárien pre veľmi úzke publikum vyšla. Nielenže myšlienka sebapoškodzujúcej schyzofrénie je už sama o sebe silná s ukážkami surového a účelového násilia sa môj zrak neraz odvrátil na stenu a pacifistická myšlienka zbehla navštíviť "šťastné miesto". Od druhej polovice a vyslovenie teórie cieľového vytvárania pokémonov to však išlo s filmom už dole vodou. Aj senzitívnejší človek si po hodine vytvorí nejakú rezistenciu na násilné scény a od tohto bodu už film nemá čo ponúknuť. Zbehlejší diváci v podobnom žánri aj skôr, čiže teória o odpadávaní počas projekcie môže byť na mieste. Hľadať nejakú hlbšiu myšlienku či alegórie je ako hľadať logaritmus na makovom posype. Samozrejme, kto hľadá nájde. Chem byť naivný a tak stále verím, že cieľová skupina divákov ostane len pri vizuálnom ukájaní sa bez potreby okúsiť stekanie teenkynej krvy zo svojich hánok. ()

LV.Helter

Nevšedný guláš tortury a filosifického vyznenia. Diskutovateľný áno, ale nijak škandalný alebo kontroverzný počin to nie je. Pri porovnaní sa dalšími filmami je to jednoznačne najlepšie New French Extremity. Tvrdé, surové a pekne plynúce. Pascal Laugier sa chopil pekne šance a pobral to najhrubšou sick cestou. Výsledok z pointy dáva všetkému násiliu odovodnenie, či sa to divákovi páči, alebo nie.85% ()

TomX2

Chápem tú pointu a chápem čo sa nám režisér snaží povedať, oceňujem netradičnosť, otvorenie nového "New French Extremity" žánru a oceňujem aj špičkové gore. Ale nudil som sa. A nesadla mi ani forma, ktorou sa režisér snaží vyjadriť pointu a ani samotná pointa, ktorá ma nezaujme už v akejkoľvek forme. No aj tak to za pozretie stojí. Minimálne je to lepšie ako Frontier(s) a iné samoúčelné snímky. ()

Asgy

Šílenostmi a nechutnostmi nabitý film, jehož sdělení mi tak trochu uniká. Co se týče zpracování, tak k tomu nemám výhrady, ale obsah je tak trochu mimo. ()

mysiak

Neskutočný vizuálny nárez z francúzskej produkcie...ťažko sa mi popisujú nejaké slová...perfektný horor od Francúzov ()

GodComplex

Absolutne dechberouci uzasna zalezitost !!!! Takhle vypada bizarni syrova brutalita, ktera ale dava smysl a ma tezce psychologicky podtext, navic s bravurne primichanou spetkou mysticna. Martyrs je duvod proc se vyplati mezi horory opravdu hledat, jednou za cas se objevi takovyhle klenot, ktery vam mnohonasobne vynahradi ztraceny cas straveny pokusy pri davani sanci jinym hororum, ktere se o neco podobneho snazi, ale z 90% naprosto selhavaji. Kdo by to do tech frantiku rekl, naoko se tvari romanticky, ale pod povrchem jsou to mistri obskurnosti. Posledni horor, kteremu jsem dal maximalni pocet byl spanelsky REC, ale tohle je v porovnani s REC jeste mnohem vys! Co ted? Mam tomu dat 11/10? Evropa posledni dobou na hororovem poli strili do ameriky tak nekompromisni davky, ze se sam nestacim divit. Nedavne komercni hovadiny typu Unborn, Saw sequely, Mirrors etc. To vsechno pusobi v porovnani s timhle tak neuveritelne uboze, bezvyznamne a smesne. Martyrs by se dali rozdelit na jakesi 2 casti - na tu klasickou hororovou, ktera je sama o sobe plnohodnotny horor, valcujici veskerou konkurenci, ale pak prijde druha cast, ktera je jeste lepsi a dava tomu prave vsechny ty zminene pridane hodnoty. Nema smysl rozebirat detaily, je jedno, ze jsou zde skvele lokace, dokonale sexy francouzky prevadejici famozni herecke psycho vykony aniz by byt jen trochu prehravaly, nebo, ze to ma skutecne pusobivy scenar. Hlavni trumf je fakt, ze Mucednici poskytli presne ten magicky feeling, kdy po skonceni jeste chvili cumite do cerne obrazovky a vstrebavate jak neskutecneho masterpiecu jste byli prave svedky. Pascal Laugier odvedl excelentni kus prace a jestli podobnym stylem predstavi i Pinheada a jeho demonicke SM kamarady z Barkerovi reality v pripravovanem Hellraiser remaku, pak se mame na co tesit. 10/10 ()

Popluh

Zajímavě pojatý horor, kombinující úspěšné hororové atributy posledních let, od podivně zmutované postavy přes barákovou vyvražďovačku až po uvěznění. Možná ale i díky těmto ryze hororovým atributům a místy hodně velké brutalitě ta závěrečná pointa vyznívá o to šíleněji, i tak ale Mučedníci stojí za pozornost. ()

Riddick77

První polovina filmu atmosférická a surově realistická, kdy utrpení hlavních postav ještě nemá onu přidanou hodnotu, kterou se mu na konci filmu snaží režisér dát. Druhá polovina filmu je jen nechutná řezničina, která se snaží tuto povrchnost zakrýt filozofickým nadhledem a snahou jednak ospravedlnit tupý scénář, který navíc postrádá správný vhled do problematiky transcendence a druhak dát onomu násilí nějaký akceptovatelný důvod. Nedaří se ani jedno a zvrhává se to v totální "kravinu". Pardón, ale tohle ne, rozjezd famózní, konec tristní a tupý. 2/10! ()

Sidonka odpad!

Nevím proč se točí tak extrémně kruté, deviantí a úchylné filmy, v nichž je postava dvě hodiny zaživa stahovaná z kůže apod. a vadí mi že jsou podobné laciné náhražky umění tak dlouho v módě. Každopádně na ty největší úchylárny by měla platit cenzura, Žádná myšlenka nemůže ospravedlnit tolik utrpení v jednom příběhu, filmaři by si měli hledat jinou formu vyjádření pro své umělecké postoje, názory a vyjádření, pokud jsou důmyslnějšího vhledu do problému vůbec schopní. Tohle sadomaso nemá s uměním nic společného, jsou to pouze obrázky pro duševně zvrácené lidi. Je mi z tohoto údajného "dramatu" špatně od žaludku, stačily mi ukázky na to abych po zbytek dne držela hladovku. Možná že se tvůrci snažili o myšlenk.přesah, možná že ne, ale přehršel násilí páchne v obou případech tak silně, že do odpadu prostě patří bez ohledu na to co tímto příběhem chtěl vůbec básník říci. ()

Freemind

S hodnocením jsem dost váhal, ale nakonec jsem se rozhodl vyšvihnout na čtyři hvězdičky. Martyrs je film pro velmi úzkou skupinu diváků, kteří jsou schopni přetavit impulzy zhnusení a opovržení přetavit buďto na zábavu nebo na reflexi. A mně se po dlouhé době stalo, že mne nějaký horror opravdu popíchl k zamyšlení - a to i přesto, že konec vyzněl o něco plytčeji, než jsem čekal. Mučedníci jsou jedním z nejbrutálnějších filmů za posledních několik let, musím ale uznat, že půlhodinová sekvence nelidského týrání hlavní hrdinky je účelná a má smysl. Kdyby ji režisér obešel, celé finále by pozbylo svůj náboj, a to by byla opravdu škoda. Martyrs není geniální snímek, je to snímek chytrý - a to je v dnešní době sakra dost! P.S. Neberte to jako pozvánku ke shlédnutí, druhá polovina filmu je opravdu VELMI brutální. ()

rarak

Jedna úsměvná scéna v první čtvrthodince (když někdo zvoní, je vhodné podívat se do kukátka), zhruba po 60. minutě dějový zvrat, který dává naději, že by to celé mohlo mít nějaký smysl, a závěrečná pointa (svým způsobem docela černohumorná). To jsou pozitiva snímku. Negativa: ačkoliv je vše řemeslně zvládnuté na jedničku, většinu děje jsem měl pocit, že sleduji sled hnusných sadistických scén bez většího smyslu (tj. byl jsem současně znechucen i znuděn). Námět možná docela originální je, avšak ta stopáž je ubíjející. Tento typ filmu asi nebude můj šálek kávy... ()

esopesokeso

Povinný štúdijný materiál pre každého úchyla, ktorý si chce predstaviť hrozné muky, ktoré je schopný človek vymyslieť. Pointa filmu spočíva v tom, že skupina zvedavcov je presvedčená, že človek v úkrutnom utrpení vidí niečo z iného špirituálneho sveta.Tak sa snažia vytvoriť tie najhoršie muká pokusným baránkom, a spýtať sa ich na to ,, čo tam vlastne je´´. Mučedníci.. ()

slunicko2

Filmový pokus dodat mučení vyšší smysl. 1) Ke sledování zbytečného a vlastně i dost nudného filmu mě nalákal Xavier Dolan. Jeho účast ovšem sestává z malé nenápadné role, kterou snadno přehlédnete._____ 2) Výstižný koment: Gilmour93** cituje z rozhovoru s režisérem Pascalem Laugierem. Nevím, kdo nás tu mystifikuje, režisér, komentátor anebo vůbec nikdo, ale údajná citace přesvědčivě shrnuje celé dílo. ()

Pet

"Pokracovani" Passion of the Christ bych natocil jako snuff a sveril do ruky zabozroutum. Vypada to, ze chystany Hellraiser je zatim v dobrych rukou. ()

IllIlIlIIl

Po delší odmlce opět jeden z kvalitnějších hororových snímků. Film je rozdělen na dvě pomyslné půlky. V první může divák sledovat klasickou výstavbu hororu s lekacími prvky a brutálními krvavými scénami. Tato krvavá jatka, které jsou divákovi předkládány, zdánlivě postrádají logiku. V druhé polovině se film zlomí spíše do psychologického dramatu, který pomaloučku podává odpovědi na otázky ohledně smyslu a logičnosti příběhu. ()

rykardo

O MARTYRS toho už bylo v komentářích napsáno a v diskuzích prodiskutováno ( včetně Auguriho vskutku podnětného a zajímavého příspěvku :-):-) ) až až... , takže tak nějak za sebe shrnu to nejpodstatnější a vemu to velice stručně. Dnes, tj.cca po týdnu, co jsem mučednice uzřel poprvé, přehodnocuji a dávám ze čtyř za plnej, nicméně malá výtka by tu přeci jenom byla a to k oné závěrečné, vševysvětlující třetině ( posledních cca 35 minut tortury Anny ), která, ačkoliv nutná k ospravedlnění/osvětlení samotného závěru a následné pointy ( nebo " pointy ", jak kdo chcete ) mi přišla přeci jenom trochu zbytečně natahovaná a tak trochu boring..., je očividné ( přičemž pan režisér se nás snaží přesvědčit o chtěném záměru ), že Laugier v poslední třetině ztrácí trochu dech a sází vše na jednu jedinou kartu... Nevim, jestli přelomovej a nevim, zda-li kultovní, ve svym ranku však určitě vydařenej počin, kterej si plný hodnocení právem zaslouží. ()

Kaluž odpad!

Příjemný film na nedělní odpoledne. Asi tak, když Gaspar Noé nechal znásilnit Monicu Bellucci, bylo to nezbytné. Ale když Pascal Laugier nechá hlavní hrdinku mlátit hlava nehlava, je to už jen pitomé. Ani ten závěr to nevytáhne nad hladinu nádrže plné moče a výkalů. Kandidát na nejhloupější scénář desetiletí. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)