Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

ARI50

Výborně celý film má skvělou atmosféru a ne jen to je sám o sobě dost děsivý a začíná výborným příběhem, až se nakonec dostanu dál jsem nasraný a šokovaný ale finále mě dostalo celé uzavření příběhu překvapilo a jde vidět že touha po smrti je velká a asi stojí zato. ()

matestlust

Další do série francouzský brutálů,který si z ničeho servítky nebere.Nekompromisní masakr,hektolitry krve s dokonale vybudovanou atmosferou,která je tak ponurá,až vám běhá mráz po zádech.Jediná škoda toho všeho je,že se film nechytí dokonale rozjetého začátku,naopak z něj uplně vybočí a vy po 30 minutách,kdy na vás film působí tak brutálně a syrově,najednou začnete koukat na prakticky jiný snímek.Neberte to tak,že by to film pohoršilo,jen to celý působí tak chaoticky,že neš se ve všem řádně zorientujete,uběhne dost dost značná část.Když se pak ale dostanete k vysvětlení,posadí vás vše na prdel vážně silně.Francouzští tvůrci extremní kinematografie u mě získávají stále větší sympatie a pomalu se dostávají do prvních řad. ()

mm13

!!! ---- SPOILER ---- !!! Podobne ako iný "francuzák" - Haute tension, aj Martyrs chápem hlavne v rovine podobenstva, ktoré je tentokrát o intenzívnom priateľskom vzťahu dvoch dievčat, z ktorých jedna je vo svojej oddanosti ochotná prekročiť všetky hranice, potlačiť pud sebazáchovy (a ani si to v tej oddanosti neuvedomuje) a prevziať psychózy tej druhej. Potom sa ani nedivím, že vo finále mala v očiach "ten výraz". A o tom čo pošepkala starej, si tiež myslím svoje a určite si nemyslím, že by riešila otázku neba a pekla, prázdnoty či naplnenia. Napriek tomuto potenciálu to vyššie ako na veľmi slušné tri nevidím, keď už kvôli ničomu, tak určite kvôli tým niekoľkým nelogičnostiam, ktoré neprebije ani pocit, že ide v prvom rade o to podobenstvo a rácio by sa teda mohlo odporúčať. Chvíľami to rušilo. [70%] ()

JASON_X

Po téměř bezvýhradném okouzlení posledním Laugierovým filmem jsem po x letech zkusil dát znovu jeho nejznámější záležitost, jestli na ni náhodou nezměním názor. Ale kdeže. První necelá hoďka je extraligovej a skvěle vypointovanej drasťák, kterýmu bych dal kvůli prasácky skákající vyzoomovaný ručce aspoň solidní čtyři. Ale to co přijde potom... Podobný okázale dekadentní a pseudofilosofující spektákly, zaměřený na průměrný žrouty popcornu, kteří by se rádi považovali za dekadentní filosofy, bytostně urážejí moje vyšší Já. A moje nižší já by s chutí rejžu a jeho partu stáhlo zaživa z kůže, aby jim dopřálo trochu toho transcendentního vhledu. Šeredná babizna-mecenáška, její partička buržoazních gerontů v meďácích a celá zápletka se sadistickým mysticismem, je trapná až na půdu. ()

ancientone

Napriek značnej snahe sa v tom dajú nájsť presahy skôr vizuálne, než verbálne. Martyrs je jeden z tých filmov striktne hororovej "new french extremity", ktoré fungujú ako formálne dokonale spracované podobenstvá (haute tension, calvaire). U Laugiera navyše nekulminujú len znaky jednej tendencie európskeho filmu 90tych a nultých rokov, odkazy na body horror a prácu s étosom americkej hororovej vetvy danej dekády, ale môžeme v ňom vycítiť aj čo-to z francúzskeho impresionizmu, alebo ducha Dreyerovej Panny Orleánskej. Pod nánosom (motivicky legitímneho) sadizmu sa skrýva prenikavá audio-vizuálna esej. ()

Morholt

Bylo to zkrátka divný. Chvilku jsem v tom viděl snahu o japonskou hororovou cestu, pak zase odkazy na Vřískoty a podobné věci a nakonec jakousi francouzskou odpověď na Saw. A vysvětlení o co vlastně jde mi připadalo taky hodně přitažený za vlasy. Nemůžu říct, že by to bylo špatné, ale ani to nebylo nic, co by ve mě zanechalo valnější dojem. Ale líbila se mi hlavní představitelka, která zahrála na výbornou - alespoň z mého pohledu. 55% ()

Handle

První polovina tohoto snímku je naprosto výborná! Je brutální a je to psycho. Takhle jsem se bál naposledy u REC... Druhá polovina už není tak dobrá a hlavně pointa filmu to tak trochu pohřbila. Byl jsem zvědavý, co se z toho vyklube a nakonec taková slátanina. Jinak by to bylo možná i za plný počet, protože ve svém žánru jde opravdu o skvělý film! Režijně naprosto úžasný a herecky taktéž. Vlastně nechápu, jak se něco takovýho dá takhle realisticky natočit... Ale že je to kontroverzní docela chápu. Za mě ale palec nahoru! ()

Lacike

Originalny horor. Ale kvalitny? To je trochu zlozitejsie. Kontroverzny? Mam pocit, ze v dnesnej politicky korektnej dobe, uz ludia omdlievaju pri hocijakom slabom cajicku. Rozhodne budu sklamani divaci, ktori sa tesia na klasicky priamociary horor. Toho sa dockaju len v prvej polovici filmu. Potom nastane zvrat za ucelom nejakeho hlbsieho filozofickeho presahu. Aj ked je pointa dost absurdna, tak musim uznat, ze v ramci pribehu dava zmysel. Problemom je, ze kazdy clovek uz ma nejaky nazor na tuto problematiku a malokoho donuti co i len sa zamysliet nad ponukanym riesenim. Moj nazor na tuto otazku sa vobec nezmenil. V poslednej tretine mi najviac vadilo, ze divakovi jedna postava do detailu vysvetli, co sa bude diat a preco. Tym padom som uz len znudene sledoval ako sa to vsetko naplni. Keby to neprezradila, stale som mohol byt aspon trochu v napati z toho preco sa to vsetko deje. Finalne riesenie mohla stara baba vykonat hned a usetrila by kopu casu sebe, svojim obetiam a aj divakovi. ()

ScarPoul

Nepamätám si, že by som mal dakedy problém dopozerať film. Pozerať sa na takéto utrpenie nie som zvyknutý. Myslím si, že je to vlastne prvý film podobného razenia, ktorý som videl. Dvojica Alaoui a Jampanoi bezchybná. Ich utrpenie je krásne prenášané na diváka a nemyslím si, že to niekto dokáže pozerať bez toho, aby sa sem tam pozrel niekam inam. Laugier natočil výborný film. Po remeselnej aj príbehovej stránke. Nie vždy sa mu to darí udržať na sto percent. Asi po hodine filmu som si tak hovoril, načo stále zostávať v dome? Niekedy tu chýba pud sebazáchovi, ale inak je to výborná záležitosť. Myšlienka je super. Ona posúva film do inej roviny. Rovnako aj finálna bodka, ktorú by som nazval delikatesnou. Atmosféra a hra s tichom a krikom je znakom toho že režisér je sadista, ale so všetkými kladmi, ktoré toto označenie prináša. Pravdou je, že teraz potrebujem niečo strašne dementné, aby som dokázal normálne zaspať. Vec, ktorá rozhodne stojí za pozretie. ()

HateBreeder

Musím se přiznat, že od francouzských filmařů jsem očekával trochu více. Když už ne pospolitější příběh, nebo silnější aroma strachu, tak aspoň propracovanější gore efekty. Ano, jistě... začátek byl velikým příslibem i když možná tak trochu dejavu, no každopádně má očekávání se značně zvýšila a o to hlouběji se propadla ve druhé polovině filmu. Originalita?? Snad jen ta provplánovitá snaha šokovat a vehnat totální chaos do divákovi mysli, díky němuž poté bude ochoten "sežrat" naprosto vše. U mě se jim to naštěstí/bohužel nepovedlo, takže mi neunikly díry v příběhu, lehké přehrávání a .. (jak snad začíná býti u francouzských horrorů zvykem) poněkud nedodělaný závěr. Obsah znamenitý leč forma trochu utrpěla pod tíhou očekávání či předsudků. 60% ()

BoPo

Bohužiaľ. Začínam týmto slovom, lebo sa mi dostalo filmovej zľavy v podobe dvoch filmov za cenu jedného. A bohužiaľ preto, lebo prvý na mňa pôsobil dosť a ten druhý o dosť menej. Atmosféru si film budoval od začiatku veľmi dobre. Ide však o to, že cesta ktorou sa vydala druhá časť filmu mi zanechala pachuť pokazeného zážitku. Nadpriemer, ktorý však mohol dôjsť až na vrchol. No myslím, že o Mylène Jampanoï ešte počuť budeme. ()

bouncer

Nějak jsem tenhle ultra-brutální rádoby-horor nepochopil. Násilí samo o sobě film neudělá, pointa je směšná a z příběhu zůstaly jen dějové zvraty. SPOILER Začíná to jako duchařina a člověk čeká, že se dozví nějaké temné tajemství. Pak se to v mžiku změní v exploited vyvražďovačku, avšak hodně rychlou. Poté holky řeší svoje problémy a nakonec se to zvrtne v nábožensko-filosofický experiment obsahující nekonečné mučení a ubercool závěr. No a na tohle jsem šel úplně bez přípravy, ani jedna recenze. Každá část mohla být svým způsobem dobrá, ale jako kombinace to nefunguje. KONEC SPOILERu Kontroverzní? Určitě. Kvalitně zpracované? Ani co se za zlomený nehet vejde... Nakonec to nezapůsobilo, ani dobře, ani špatně. A proto se mi to hodně těžko hodnotí, ovšem 3* mi přijdou moc a odpad! si to taky nezaslouží. ()

Litsarch

Skvělý film s parádním spádem, atmosférou, brutálními (až někdy nechutnými) scénami a víceméně zajímavou pointou o skupině fanatiků zkoumajících, co je po smrti a to prostřednictvím mučedníka... Dobře natočené, zahrané s hodně skvělými scénami... Rád se k tomuto filmu vracím... ()

Avalon820

Pascal to zpackal. Předesílám, že nemám nic proti hororům a surové horory považuji jen za etapu v jejich evoluci. Nicméně - je-li ve filmu brutálně zabito tolik lidí, vyobrazeno toliko supernaturálních výjevů a ve mně to nevzbudí žádnou emoci (a pocit potřeby zvracet za emoci nepovažuji)... pak je něco špatně. Ale s klidem říkám, že rozhodně ne na mé straně. Mučedníci mají bohužel dosti negativ, některá spjatá s propagandou před jejich uvedením. Největším problémem je jakási snaha o kultovnost - bohužel, tvůrci stále nepochopili, že ta příjde sama od sebe, a proto jakákoliv snaha o ni má vlastně opačný efekt. Dále tu máme onu přetaženou brutalitu, ale to je otázka vkusu. Každopádně zaručeně největším problémem je scénář - to je hodně velká slabota. Přítomnost velmi prostého a nenápaditého příběhu se snažili tvůrci zamaskovat snahou o umocnění dramatické složky, o vyjádření oné bolesti, strachu, napětí a reálnosti celé té hrůzy... bohužel - i to se minulo účinkem, a to nepočítám s tím spjaté díry v logice. Jediné věci, které si cením, je forma - těžko byste našli moderněji natočený horor. Pokud vám to stačí... prosím. ()

brutale

Viva France, Pascal po tomto tvojom počine si prajem iba jedno, zdrap Hellraisera pevne do rúk a otvor brány pekiel do korán. Konečne originálny námet, prehľadná kamera, gore až do uspokojiva, excelentná réžia, výborne odohrané postavy. Film ako s divákom so mnou pracoval (miestami až moc), prakticky nie je čo vytknúť, možno poľavenie v dynamike poslednej tretine snímky. Každopádne ma Francúz presvedčil, že robí diktát dnešnému hororu!!! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)