Tento dvoudílný film je zpracováním románu Sebastiana Faulkse s názvem Birdsong, který je dnes už bestsellerem známým po celé Anglii. Rámec příběhu poskytují události první světové války, ale děj zahrnuje léta 1910 až 1916. Milostná linie, vášnivý vztah Stephena a Isabelle, který je však odsouzen k nezdaru, provází mužova léta strávená ve válce. (Film+)

Kurikmoon

Birdsong vedel v niektorých častiach poriadne nudiť. Vyvažovali to však romatické momenty spojené s hudobným podmazom. Mám však silné podozrenie, že keby vo filme nebola pre mňa uhrančivá Clémence Poésy, na ktorú som sa naozaj rád pozeral, zapadol by do nevýrazného priemeru. ()

Lottr

Nechápu, že takhle povedený film nešel do kin a dostal se pouze na televizní obrazovky. Filmů z první světové války je poměrně málo a tak jsem rád, za každý podobný kousek, který najdu. V prvním díle se spíše seznamujeme s jednotlivými charaktery postav a zápletka je z větší části romantická, prolínaná s životem v zákopech. Druhá část se už více soustředí na válečnou stránku filmu a nabídne i povedenou bitvu a spoustu napínavých chvil. Snímek plný emocí, velkých přátelství a lásek, bitevních scén i krásné hudby by si zasloužil něco víc, než jen televizní vysílání. ()

danca044

Ještě teď jsem z tohoto filmu unešena. Dvě hodiny a třičtvrtě mi utekly jako voda a pěkně jsem si u něj pobrečela. Sledovat tragický příběh o mladém vojákovi, jenž se zamiluje do vdané ženy, která ho poté beze slova opustí, je plný citů. Příběh je velice emoční a ukazuje nám osudy mnoha vojáků, jenž šli na smrt. Sledovat Eddieho Redmaynea byl velký filmový zážitek a v hlavní roli ukázal, že patří k těm lepším hercům. Už velmi dlouho jsem neviděla válečný film, který by byl tak skvěle natočený a ukazuje nám realistický a velmi silný příběh na bojišti. Film se rozhodně zapíše mezi mé oblíbené filmy a určitě patří k těm nejlepším roku 2012. ()

legatio

Tak jo, máme tu válečný velkofilm s opravdu silným romantickým příběhem. Kdo by se bál, že bude znát nějaká nízkorozpočtovost, se bojí zbytečně. Záběry na zpustošenou krajinu válkou jsou opravdu skvělé, bitvy samotné taky. Zároveň je to i ten druh filmu, který prostě donutí člověka zamýšlet se nad absurditou první světové války, kde se zabíjeli lidi, kteří by za normálních okolností klidně šli spolu na pivo. Jo a Clémence Poésy je kouzelná, to bych se taky hned zamiloval. ()

Hydra Foy

To, čo ponúka v poslednej dobe BBC je skrátka pastva pre oči (a dušu :D). Vojnový príbeh, ktorý sa zameriava na pomerne neopozeranú prvú svetovú vojnu, hrôzy vojny prekladané spomienkami na jedno leto, jednu ženu a jednu veľkú lásku... Románovú predlohu nepoznám, tak nemôžem porovnávať, no film určite zapôsobil. Vizuálne, herecky, emočne... radosť pozerať :) ()

Ještěřák

SPOILERY, SPROSŤÁRNY. _____ Filmy, vyznačující se jak kinematografickým masakrem, tak rozpohybovaným hnojem, mám nesmírně rád. Jedná se de facto o Esmeraldu v zákopech. Hlavní hrdina (Briťák) narukuje na frontu do Francie a uprdelí se v rodině chlápka, který není zrovna working class hero, patrně jen proto, aby mu za zvuků špičkového main theme ošukal barák. Briťák v zákopu skoro kantnul, ale promptně maže zpátky, aby znovu viděl svou femme fatale buchtu, kterou ale zpátky dlube v lůně ten původní chlápek. Jeden po druhém mezitím umírají frajeři z roty (pluku, bataliónu, gangzta strýt gangu, whatever), kteří pro Briťáka měli nějakou citovou hodnotu, a to v poměrně velmi zdařilých a realistických scénách (vyjímaje patetické looky a řečičky), a nejraději by z toho natáhl brka . _____ Jmenovat se film po tom, co je v něm nejlepší, máme tu RATSONG, kvůli tunýlkům. Jinak spíš poctivý zvlhčovací materiál pro znuděné a nadržené hospodyňky z Červený Lhoty. ()

vander19

Oproti druhej svetovej vojne je o tej prvej dosť málo filmov. Birdsong potešil, ale bál som toho romatického partu v jeho obsahu. Hlavnú postavu si tu strihne dnes už oscarom ovenčený Eddie Redmayne. Veľmi som si ho obľúbil a patrí do mojej TOP 15 hercov. Film má silnú tendenciu sa prelínať medzi vojnovými zábermi zo zákopov a láskou medzi mladým Stephanom a Issabelle. Lenže tá je zadaná a ich láska zo začiatku zakázaná. Myslel, som že práve toto ma bude nudiť a hlavne zo začiatku vojna ťahá a priťahuje diváka a k tej romantickej pasáži??? No zo začiatku som to bral tak, no je tam tak to vydržím. Ale zrazu veľmi vhodne je skĺbená s nástrahami vojny a divák si začne užívať každú z týchto dvoch pasáží. Film jasne ukazuje ako vo vojne a v láske žiadne pravidlá nejestvujú. Treba byť drsný a ísť si silou vôle za tým čomu veríme a na čom nám záleží. Či už je to brat v zbrani alebo milenka, ktorú chcem len pre seba. Časom film vyvoláva u divákov emócie hraničiace s extrémom. Sám som premýšľal či toto sa dokáže zvládnuť jedna osoba. Taký nápor na psychiku a tlak. Ženie Vás túžba prežiť kvôli milovanej osobe, ale aj túžba poraziť nepriateľ. Spev vtákov je veľmi silne emočný film a nejednému divákovi pri ňom z oka vytečie slza, ale je krásny a silný. Posilní vnútornú silu a ukáže, že človek vie prežiť takmer všetko ak ho ženie správna túžba. ()

janesX

Angličan Stephen Wraysford sa vracia do Francúzska a ocitá sa na mieste, kde pred šiestimi rokmi prežil silný románik. Teraz je ako poručík povolaný do zákopovej vojny proti Nemecku a vždy keď má len trochu času, vracajú sa mu spomienky. Musím najprv zdvorilo uznať, že tento film má ako televízny film naozaj vysokú kvalitu. Vojnové a zákopové pasáže sú špinavé a drsné ako sa patrí, tie romantické, kde sa anglický poručík často v myšlienkach vracia, sú krásne romantické. Niektoré tie spominky trvajú minúty, niekedy len pár sekúnd, dokopy je pomer prítomnosť (vojna) a minulosť (romantické spomienky) asi tak 50:50. Tentokrát môžem v romantickom filme odpustiť podvádzanie, teda podvádzanie Isabelle, ktorá zahýba svojmu zámožnému manželovi. Ten má iné priority a svoju ženu, zdá sa, citovo zanedbáva. Menším mínusom je možno hlavná postava, teda herec hlavnej postavy. Oproti vedľajším hercom sa práve on (Eddie Redmayne) veľmi nepredviedol, je to ale iba môj osobný dojem. Miestami sa to stredne pomalé tempo tak trochu vlečie, ale inak, ako vravím, na TV film viac než dobré. ()

KatRi

Kdyby takto vypadaly všechny romantické filmy, to by bylo mužům doprovázející své polovičky na oddychový film hej... ()

sona123

Nádhera, u které jsem poměrně často ronila slzy. Hrůzy války, neskutečně emočně-silně podané. Vynikající Eddie - sice vlastně skoro pořád zírá do kamery s pootevřenými ústy, ale je to trefa do černého. Love story, která je záhadná a prolíná se celým filmem. Kde jde taky o přátelství a odvahu - a lidskost, ale i krutost, která k nám také patří. Silný film. ()

ataman329

ale áno, veľmi dobré. príjemný citlivý doják, žiadna vydieračka, reálne zobrazujúca ako to asi vtedy vyzeralo. film o zakázanej láske a hroznej vojne. mal som však dojem, že výbuchy a rôzne nehody hlavného hrdinu iba uspávali a z tých momentov, kedy sa po všetkom tom rámuse len tak "zobudí" som už začal mať na pravom očku malý tik. proste pôsobil až moc "terminátorovsky" a zomrel až priveľa ráz. no a čo je najdôležitejšie, ženy sú mrchy, všakže! to je tá hlavná pravda, ktorú sa tento film snažil odkomunikovať (teda najhlavnejším bol ten fakt, že vojna je svinstvo, ale to sa ma netýka). ()

chessbeer

Naprosto výjimečná podívaná. V tomto válečně-romantickém drama se prolínají příběhy z fronty s mimofrontovými osudy vojáků. Není nouze o nečekané zápletky, zvraty a události při nichž nezůstane oko suché. Sympatický hlavní hrdina à la Fernando Torres hrdinně proplouvá úskalími války, aby se poté neshledal se svoji ženou. Nakonec ale všechno „dobře“ dopadne. Hodně silný filmový zážitek. Všem nedementním lidem (Jayův významový slovník: dement = člověk sledující sci-fi nebo fantasy filmy, člověk poslouchající punk nebo disco) mohu doporučit. ()

kdosizrosy

Birdsong je bez debat ubrečená romanťárna. Ale vysoce stylizovaná, nepovrchní a ač dlouhá a místy přeslazená, nenudí a ani nerozčiluje. Eddie Redmayne jako chlapeček, co na začátku neumí ani do pěti počítat a Clémence Poésy jako záhadná femme fatale (a že se to k ní hodí!). Škoda ten film nevidět. ()

IvcaSammet

Na jednu stranu jsem z Birdsong absolutně nadšená, na druhou stranu ale vcelku zklamaná. Knihu jsem nečetla, ale beru v potaz, že se jedná i o romantický film. Co mě ale při sledování přivádělo k šílenství bylo neustále zírání jeden na druhého, "romantická" linka se šíleně táhla, přišla mi až neuvěřitelně nudná. Ani herecký výkon Clémence Poésy mě nijak zvlášť nenadchl. Naopak ale záběry z války byly naprosto dechberoucí, ještě teď mám husí kůži když na to vzpomenu. Sice nevím, jak byl poměr romantika - válka rozložen v knize, kdyby se ale tvůrci věnovali spíše válečnému tématu a romantiku posunuli na druhou kolej, neváhala bych a hodnotila snad i všema pěti hvězdičkama. Birdsong lze brát jako hodně špatný romantický a nebo vynikající válečný film, ale protože byl 50/50, bohužel musím hodnotit pouze průměrem. Musím ale uznat, že Eddimu role vojáka padla jako ulitá! ()

fisus

Tak tohle byla opravdu paráda!!!!První film roku 2012,který mě nadchnul!Není potřeba slavných herců nebo režisérů,aby vzniklo takovéhle dílo!Krásný,dojemný a velmi emotivní snímek!Obrovská škoda,že je to pouze tv film a spousta lidí,kteří by toto dílo ocenili,ho nikdy neuvidí.Sám jsem se k němu dostal jen náhodou a proto velký dík uživateli gogo76!!!!! ()

Mlle

Mezi herci nacházím jen málo takových, jejichž zjev je mi nesympatický stejně jako vychrtlá tvář i postava Eddieho Redmayna. Kdyby to nebyl herec, budu věřit tomu, že je to neustále nadržený násilnický vrah se sadistickými sklony žijící v defektně prodlouženém stádiu patologické puberty. Z jeho takřka ochrnutých rtů jako by neustále kapala slina, jeho oči jako by prozrazovay chladné odhodlání k zločinu bez rozdílu, včetně infanticidy. Jeho chlapecké prkenné tělo jako by sálalo zvrácenou touhou k dobyvačnému sexu v domorodé misionářské oblasti, s následným potěšením z trýznivé smrti svých obětí, ne nepodobným trhání muších křídel v dětském věku. To vše bez kouska svědomí, ochoten kdykoli to popřít. Zkrátka a dobře, herecký skvost pro roli sociopata! Mnohasekundové záběry na jeho zírající nehybnou tvář pro mě tedy ani snad nemohly být příjemné. Tím spíše, že tato hlavní postava je na své pozemské pouti ve filmu mnohde doprovázena Josephem Mawlem. Ten mi zase připomíná omylem počatého syna lodníka, jenž se neustále hladov až do svých dvaceti let bezcílně potloukal po přístavních krčmách, což nakonec zformovalo jeho způsoby i přihlouplý, vyděšený a submisivní výzor. Snímek je celkově velmi výpravný, ale co vlastně chce říci? Jde o poněkud nadneseně a pateticky představený prostý příběh dospívání jednoho ne příliš bystrého a značně nezralého chlapce, jehož dozrávání i poznání by se ovšem vyvíjelo obdobně i na pozadí jiných kulis než I. světové války. Prostředky, které k vykreslení jeho lapidárního příběhu film užívá, udržují diváka neustále v pozoru. Nehybnost, strnulost, pomalost, očekávání, strohá jednoznačnost v jednání, pohybech, náznacích.... Mezi herci vyniká Clémence Poésy, která se opět cítí v aristokratických gestech dámy zjevně jako doma. Divák je neprodyšně lapen v iluzi setrvalého dojmu, že je co očekávat, prahne po finálním rozuzlení i poselství. Na konci ovšem zjišťuje, že nebylo nač čekat. K válce film nezaujímá žádné stanovisko, ani nové, ani to otřepané, vyjádřené však třeba novými, netradičními prostředky. Celkové vyznění filmu do prázdna je ve velké míře vybalancováno opulentní výpravou a v detailech precizními, půvabnými dobovými kulisami. ()

annes

Snad nejlepší válečný film, co jsem kdy viděla. Po prvním shlédnutí, jsem se projistotu podívala ještě jednou a s klidem můžu říct: "Doporučuju, stojí to za to." ()

Puddle

Pro mě to byl hlavně příběh o muži, který se prostřednictvím války snaží pohřbít vzpomínky na nešťastnou lásku. Pohřbívá je v zákopových tunelech a hrané bezcitnosti, ale nakonec si uvědomuje, jak strašně sebezničující vlastně jeho počínání je... Eddie Redmayne je kapitolou sám pro sebe. V hlavní roli byl naprosto dechberoucí, a i když teda bohužel onu BAFTU nezískal, útěchou může být snad alespoň to, že jsem si ho hodil do TOPky. :-) Hodně mě překvapila i rozmáchlost celého snímku – veškeré davové scény a dobové kulisy působí maximálně věrohodně, jeden by snad ani neřekl, že se jedná o televizní zpracování... Řekl bych, že v tomhle případě BBC solidně zaválela, Birdsong je hodně působivá válečná písnička. ()

hazaba

Příběh kombinující děj první světové dálky a vzpomínky na osudovou lásku. Na první pohled možná tuctový, ale pokoutně se zadírá pod kůži a zanechá spoustu emocí. Díky předloze, scénáři, hercům, kameře a také exteriérům. ()