Inženýr Emil Oršula (Michal Dočolomanský) je schopným vedoucím, který moc dobře ví, jaké kroky učinit, aby vytvořil efektivní podnik. Již zvelebil několik autoservisů a dostává se do čela dalšího. Nade vše si pak cení poctivé práce. Podle něj ji ale člověk skutečně vykoná jen tehdy, pokud za ni dostane zaplaceno víc, než je běžné. On sám pak uznává úplatky jako něco zcela přirozeného. Vedle toho se do svého nového působiště dostává nový a nadějný chirurg Daniel Turčan (Vladimír Kratina), který na druhou stranu zcela odmítá brát od svých pacientů peníze. Náhoda svede oba muže dohromady a doktor se stane zákazníkem v Oršulově autoservisu a ten zase pacientem doktora Turčana. Nastává mezi nimi vyhrocený názorový střet, kdy jeden bere svůj nejlepší výkon jako samozřejmost, druhý je však přesvědčen, že se za „příplatek“ dá vždy udělat víc… Film režiséra Martina Hollého natočený podle rozhlasové hry Štefana Šmihla se vyjadřuje k nadčasovému problému úplatkářství ve spojitosti s falešnou lidskou morálkou. Název pak vychází z latinského citátu mortui vivos docent, tedy „mrtví živé učí“, který se používá v patologické praxi. Zde je ale použit v širším smyslu, a to že nás smrt může poučit nejenom v oblasti medicíny, ale mimo jiné i v morálních otázkách. (Česká televize)

Autogram

Autoservis a nemocnica, koľko majú spoločného, a pritom koľko rozdielov môže byť vo vnímaní dvoch ľudí. Filmov o úplatkoch nie je veľa a tento rozoberá nielen ako dávať, brať a dokonca si ich otvorene vypýtať, ale aj celú psychológiu okolo nich. Skvele to zvládli výborní herci a ja na filme nenájdem jedinú chybu alebo slabé miesto. O kvalite filmu ma presviedča aj to, že som si presne pamätal celé scény spred mnohých rokov, a napriek tomu som si to mimoriadne vychutnal. Na záver mi napadlo jediné, a to Smoljakovo povzdychnutie a hlboká pravda o úplatkoch z Jáchyma. –––– Keď máš a dáš, dostaneš všetko na svete. Musíš dať toľko, aby to nebolo možné odmietnuť. A potom máš všetko. –––– Prečo mi beriete istotu? Istotu, že každá poctivá robota niečo stojí. ()

ghatos

Docela normální ukázka, jak to fungovalo/funguje (nejen) u nás mezi lidmi. Ten závěr mi přišel přestřelený...nevěřil jsem tomu. 64%. ()

klúčik

Martin Hollý sa nebál natočiť film o úplatkoch a to nielen v zdravotníctve. Tento film je veľmi dobrý a aj výkony Kratinu a Dočolomanského. 65%. ()

Rathalos

Mrtvi ucia zivych ma vazne velmi sokoval,nie som zastancom slovenskych filmov,ale tak toto je jedna z najlepsich zalezitosti,aku som kedy videl a o to viac ma to bavilo,kedze robim v zdravotnictve,herci fungovali dobre,hlavne Miso Docolomansky bol takmer dokonaly a celkovy dojem je viac ako vyborny,bravooooo...:-) ()

GIK

Přesně film pro mě. O normálních lidech, ze života soukromého i pracovního a o současnosti. Zároveň ze zajímavého světa chirurgů a exotického světa socialistického autoservisu, kde nový vedoucí zavádí podivné buržoazní motivační programy. Hlavní téma jsou ale úplatky. Jeden na nich postavil svou kariéru a druhý je zásadně odmítá. A jejich dva naprosto odlišné přístupy se zde osudově střetnou. Sešli se zde dobří herci. Škoda toho akčního konce. To snad režisér nemohl myslet vážně. 70 % ()

teltri

Zvláštny film. Pekná výprava. Dočolomanský mal najkrajšiu filmovú kúpelku akú som videl. Len tá hudba v pozadí. Nehodí sa na niektoré vážne scény. ()

tatopulos

Co k tomuto dodat ? Připomnělo mi to trochu kritickou polskou kinematografii (Wajdu, Zanussiho), konfrontace dvou odlišných světů a neříká se tam, který postoj je správný. A co je morální. ()

Pitryx

Pěkně zpracováno, hezky vymyšleno, dobré obsazení. I ta zápletka je velmi dobrá. Proto dávám 70 kusů ze sta. ()

Víteček

Automechanik byl celý život pochopitelně zvyknutý mazat, aby to jelo. Pan doktor na takové mazání zvyklý nebyl, přestože i v nemocnici se často maže pro lepší skluz. Pan automechanik nedokázal názor doktora pochopit a vycházejíc ze svého světonázoru si vytvořil mylný závěr a rozhodl se na jeho základě jednat. Nevím, jak Kratina na konci pochopil, co Dočolomanský dělá. Mírně nadprůměrný film. 60 %. ()

Eire

Na to v akom tvrdom Sociku to bolo natocene.... ok... Nemocnice na kraji Slovenska s ceskym chirurgem v hlani roli... 😷...75% u mne dobry... ()

carl.oesch

Další skvělý Jollého film. Tohle není vůbec o úplatkářství za socialismu, jak se píše v recenzi, ale o dvojím přístupu a chápaní života. Skvělé herecké výkony i atmosféra filmu bohužel nenašla místo v dnešních televizních produkcích, kde se raději dávají trapné sračky a podbízivé seriály od Dietla, než aby aspoň někdy pustili na jednom z těch dvaceti českých a slovenských kanálech tenhle vynikající film. ()

brasek

Neber úplatky, neber úplatky a neber úplatky! Už to bolo u Jáchyma a opäť sa nepoučili. Inak silná psychologická dráma. ()

robbez

Scénář je určitě kvalitní a promyšlený, ale filmové zpracování spíše odpovídá žánru "televízna inscenácia pre náročné". Projev a hlavně zabarvení hlasů snad všech herců (s výjimkou V. Müllera) je až zoufale nudné, sterilní a bez emocí. Jako když "súdruh" Husák četl nějaký "prejav" na sjezdu KSS. Ve filmu prezentovaný "morální úpadek" společnosti je dnes téměř k pousmání a představuje téměř mnišskou čistotu ve srovnání se současným stavem. Závěr filmu je sice působivý a efektní, ale zároveň mi připadá poněkud umělý a nereálný. Příliš nevěřím, že by si někdo mohl nepřijetí úplatku lékařem skutečně vyložit jako potvrzení vlastní nevyléčitelnosti a jen na základě takového pochybného úsudku bez nějakého skutečného důkazu se zasebevraždit. ()