Bounty

Bounty

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 1984, 132 min

• Gimli

Co toto dělalo v kině, nechápu. Je to špatné i na televizní film. To, co mělo být výpravným velkofilmem, je nudnou hříčkou bez napětí a téměř bez akce, kterou drží nad vodou, pouze herecké obsazení. Velké zklamání.(13.10.2002)

Velkolepý film s hvězdným hereckým obsazením. Scény na lodi, na ostrovech, dialogy, ale také hudba a aranžmá scén mě utvrzují v plném hodnocení. Mel Gibson a Anthony Hopkins jsou výborní a je jasné, že bez nich by snímek zapadl mezi tří hvězdičkové filmy.(19.5.2011)

Rozhodně si tvůrci dali záležet na historické věrnosti i na filmové stránce, takže si tohoto díla cením mnohem více, než značně zidealizované starší verze. Nikdy nezapomenu na scénu, kdy vyčerpaný zarostlý Bligh po 47denní plavbě pouze s pomocí kvadrantu a hodinek bez kompasu a map dopluje se 17 loajálními muži na Timor (přičemž v 7metrovém člunu upluli 6700 kilometů!), vystoupí z člunu, přes svůj vzhled neztrácí nic na důstojnosti velitele a řekne: "Jsem poručík William Bligh, jsem britský námořní důstojník a musím ohlásit pirátský čin." Takoví lidé kdysi žili. Pozn.: Co se týče hodností, u kterých si zde někteří nejsou jistí. Je to trochu oříšek, protože tehdejší hierarchie v briském námořnictvu ne zcela odpovídala dnešní. Lodím nezařazovaným do bojové linie (méně než 50 děl) zpravidla velel důstojník s hodností "master and commander", případně u malých lodí jako Bounty "commanding lieutenant" (což byl případ Williama Blighe). Je-li užito u takového důstojníka výrazu kapitán, je tak vyjádřena funkce velícího důstojníka, ne vojenská hodnost. Fletcher Christian pak měl původně hodnost "master's mate", což je zástupce navigátora (samotný titul "master" označoval navigátora). Bligh jej během plavby povýšil do hodnosti "acting lieutenant", tedy v zásadě první důstojník.(21.2.2006)

Pěkné historické drama, které dokáže vtáhnout do děje a hlavní postavy jsou pěkně uvěřitelné. Příběh se mi hodně líbí. Výprava je pěkná, i když je na ní trošku vidět zub času. Za mě 85% :)(1.2.2017)

Rozvláčné, nicméně atmosférické. Vangelis táhne drtivou většinu filmu.(29.11.2009)

• - Snímek je adaptací knihy Richarda Hougha „Kapitán Bligh a pan Christian“. (Olík)

• - Producent Dino De Laurentis pověřil novozélandskou firmu Whangerei, aby postavila přesnou repliku lodě podle původních plánů uchovávaných v greenwichském Námořním muzeu. Vážila 380 tun a v útrobách byly přepychové kajuty a nejmodernější zařízení. Stavba repliky lodi Bounty přišla na 4 miliony amerických dolarů, což byla čtvrtina celkových nákladů na film. (argenson)

• - David Essex a Sting byli zvažováni pro roli Fletchera Christiana. (D3VIL)