12 kol

12 kôl

12 Rounds

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2009, 103 min

Toto mi chýbalo...mozgový výplach na ktorom sa môžem baviť, neriešiť a kochať sa dobrými zábermi..John Cena nie je žiaden herecký talent, ale pasuje do takejto role a to je hlavné a Harlin sa snaží vrátiť k svojim zlatým dobrý koreňom čo sa mu z väčšej časti podarilo..celkomo ide o veľmi solídnu zábavu, ktorá chýba v dnešných časoch....(18.10.2009)

Po pomerne veľkom nadšení z Cenovej prvotiny 'The Marine' som napísal, že pri ďalšom hodnotení jeho filmu nastavím objektívne meradlá na vyššiu úroveň, no nejde to. Cena možno po tomto filme nenaštartuje svoju akčnú kariéru tak, ako to niektorí predpokladali, no akčný veterán Harlin si ho podchytil pod svoje krídla a po vyšachovaní z postu režiséra tretej časti série 'Die Hard' si natočil vlastnú naháňačku naprieč mestom a ukázal, že možno scenáre nepatria k tomu najlepšiemu, čo môže film ponúknuť, ale s akčnými scénami sa vie naozaj vyhrať a vyšperkovať ich do tej zvukom najzvučnejšej a obrazom najlákavejšej podoby. A mne to stačilo. S povzdychom nad tuctovosťou scenára, ale bez povzdychu nad dĺžkou filmu a s nadchnutím nad dobrými hláškami a skvelou akciou dávam štyri, s pomerne čistým svedomím. Po druhom zhliadnutí po takmer dvoch rokoch uberám na tri. 70%.(15.7.2009)

Jednoduchá akční jízda ve stylu "Simon říká", tedy hry na pokyny, kde je nutné pozorně naslouchat, co je vaším úkolem. Harlin se pustil do téhle jemně obnošené žánrové berličky s vervou, ale jak už u něj bývá zvykem, opět si nelámal hlavu s mozkem. A tak se tu setkáme s osamělým géniem, který téměř bez jakéhokoliv vybavení připraví sofistikovaný plán, jenž zamotá hlavu nejen hlavnímu klaďasovi ale celému New Orleans. No, dobře, od akčního béčka se většinou nedá čekat významné promazání mozkových závitů, odpouštím. Horší je to už s obsazením hlavní role, v akčních pasážích Cena celkem nevadí, ovšem v těch několika ostatních jsem si říkal, zda nepřehodnotím svůj názor o nejhorším herci všech dob a ten patyzón, až se setmí, přece jen nesežeru. Raději zpět na začátek - jednoduchá akční jízda - a to má svou cenu. Za tři. Filmová Výzva 2015 od tatanapope (9.9.2015)

Mám rád akční filmy, tak nějak při jejich sledování očekávám trochu toho nereálného hrdinství a jsem smířen s tím, že dobře mířená rána přebije chvilkovou absenci logiky. Proto mi nedělalo větší problém smířit se s tím, že zločinec Miles během dvou týdnů sprintu před zákonem dokázal připravit tucet vychytralých soutěží pro sympatického detektiva Dannyho, jenže Harlin při svých oblíbených výbuších zignoroval existenci fyzikálních zákonů tak okatě, že tentokrát jsou ty tři hvězdy o dost slabší než obvykle.(21.8.2011)

Nařachaný mix Smrtonosné pasti 3 a Nebezpečné rychlosti, kterému zoufale chybí lepší záporák a hlášky. I přesto povedené akční béčko, v němž se Harlin ani nesnaží příliš experimentovat a pere do diváka jednu demolici za druhou. Výjimečně měl totiž kliku na scénář, který mu poskytuje pro akci dostatek prostoru a nakonec se ukáže být i o chlup chytřejším, než byste čekali. To vše samozřejmě v rámci návratu do devadesátek, kde podobné skopičiny pravidelně prováděli Schwarzenegger s Willisem. Cenovi sice chybí jejich charisma (ani ty supr adidasky to nezachrání) a jeho dedukční schopnosti nemají obdoby, ale 12 kol dlouhou hru na buldozer a pána na drátě utáhne bez problémů. Říkám víc takových filmů, při neskutečném finále na mě totiž dolehla obří vlna nostalgie. Kde jsou ty časy, kdy se podobných výplachů točilo několik do roka... 7/10(11.5.2009)

• - Renny Harlin odmeňoval každodenne najužitočnejšieho člena štábu fľašou fínskej vodky, a to počas celej doby natáčania. (m.a.t.o.)

• - Toto je prvý film Rennyho Harlina, ktorý na DVD vyšiel v rozšírenej verzii. (m.a.t.o.)

• - V scénach, kde Danny šoféruje požiarnicke auto, sedel v kabíne naozaj John Cena. Auto však bolo upravené tak, že malo aj druhý volant, ktorý bol mimo záberu kamier. Pomocou neho kontroloval riadenie profesionálny vodič. (m.a.t.o.)