Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

Terva

CITÁT - Všechno nejlepší, Žížalindo........ Princezna se snaží být do.....ko.....na.....lá..... CITÁT - Já, já, ty, ty ona, ona........... Do vesnice přijedou nápadníci dvořit se princezně Rebelce tedy pardon, princezně Meridě. A tady je zakopaný pes. Ona nechce žádného ženicha. Následuje útěk z domova a podivná setkání. To s havranem je skvělé. CITÁT - Taky pěkně pěji -lalalala lala la........... Osudem princezny Meridy a její královské rodiny je medvěd. A to doslova. CITÁT - Ta protivná ježibaba mi dala špatné kouzlo.......... Krásně kreslené, vtipné, akční, s povedenou hudbou...celkem královsky jsem se bavil. CITÁT - Promiň mami, ale strašně huhňáš............ Chvilkama má příběh i hororový nádech a napětí. Já na to tedy házím hemra a dávám za čtyři. Dramatický konec je možná pro děti až moc dramatický. CITÁT - Ať vám vanou dobrý větry........... Hudba - Patrick Doyle. Režisér Mark Andrews věnoval tento snímek příteli, mentorovi a partnerovi Steve Jobsovi. Dvě písně pro příběh nazpívala Julie Fowlis. Kdo vydrží dlouhé, předlouhé titulky zasměje se ke konci ještě jednomu malému gegu. ()

moviesfan

Brave je velmi zábavný animák, který mě opět nezklamal. Ať už jde o mnohé situace, snad vždy byly vtipné. Příběhově nepokulhává, podle mě je děj vydařený. ()

JohnCZ

Pro Skotsko, jeho historii, mytologii, kulturu a v neposlední řadě hudbu mám neobyčejnou slabost, takže jsem všechny tyhle prvky ve filmu maximálně užíval. Proto mě trochu mrzí zápletka, která šla trochu jiným směrem, než jsem si představoval a nemůžu se zbavit pocitu zklamání. Tenhle setting by si zasloužil mnohem epičtější podívanou. Brave je v první řadě klasická pohádka o kletbě, která jede podle zajeté šablony - vztek, zbrklý čin, hrdinské skutky, odpuštění - a zas až tak ze skotské mytologie bohužel nečerpá. A to je velká škoda. ()

villon17

Nejvetsi animovany zklamani posledni doby. Princezna, co nechce 3 napadniky a pitomosti malem ztrati mamu, je nuda nejohranejsi a nic novyho film neprines. Pro deti az moc drsny (souboj medvedu), pro dospely nuda. Ale holy zadky byla p*del;) ()

Marek1991

Veľmi krásna rozprávka. Rebelom, či rebelkou občas treba byť a je mi to preto sympatické. Terno to ako film nie je, no pekný príbeh o vzťahu matky s dcérou si radi pozriete vo vašich rodinách podľa mňa. Som rád, že to vsunuli do čias minulých, lebo z lukostrelkyne by asi bola na dnešné časy skôr nejaká metalistka, či prostitútka alebo by akože nechala školu a rebelovala by, toto si viem predstaviť, že by Hollywood vyprodukoval, no to, čo ozaj vyrobili sa mi páčilo viac a záverečné slová sa tam skvelo hodili. Ešte by som chcel pochváliť pieseň od Lucie Vondráčkovej, bola taká slobodná. ()

Ajinka126

Jak to tak od kombinace pixar a disney bývá, jde o krásnou pohádku přímo, pastva pro oči. Ale já jsem od Brave očekávala mnohem více dobrodružství a mnohem méně medvědů.. nebo jak to nejlépe vyjádřit. I když tato proměna byla povrchně komická, tak nic tak zajímavého v jejím osudu nebylo. Čekala jsem víc. Poslední slova věnování Steveu Jobsovi mě sice dojala, nicméně na mých pocitech k filmu to nic nemění. ()

khedy

Po vizuální stránce je to naprosto dokonalé, stejně tak jako dabing se sympatickým skotským akcentem a dobová hudba, která vyborně dokresluje celý příběh. Příběh samotný mě však velmi zklamal a to jak svojí ne/zábavností, tak i celková pointa. Snad se to líbí alespoň dětem, aby se nám Steve nezačal obracet v hrobě. ()

corpsy

Dám bokom až príliš klišovitý námet a sústredím sa radšej na to, čo od takejto story po formálnej stránke čakám. Design je vynikajúci, v jeho zosobnení na plátne sa odohráva skvelé, svižné dobrodružstvo plné akcie. Ale ako hovorím, s tým príbehom je to už o hubu. Je to vlastne dookola o tom istom, rozdielne názory na začiatku, spoločný kompromis na konci. Aj napriek mnohým podareným gagom a hláškam, scenár nieje dobrý. Lenže, toto bolo robené pre deti, takže... ()

PauloZ

Nejaktuálnější pixarovské dílko mě velmi potěšilo. Brave překypuje svěží a divokou poetikou s perfektním digitálním zpracovnáním. Hlavní Rebelka je opravdu skvělá, jak její nezapomenutelný vzhled, tak osobnost, kterou jí tvůrci vtiskly a věřím, že nemálo diváků si ji zamiluje. Příběhově se jedná opět o jeden z těch lepších filmů. Základní myšlenka, vztah matka/dcera se může zdát otřelý, ale zpracování mluví o opaku. Skotské prostředí se prokazuje jako velmi poutavé a funguje stejně dobře, jako to podobné vikingské ve drakovi. Taky se mi líbí, jak si tvůrci animovaných filmů pomalu začínají uvědomovat, že se temnější nádech hodí i do téhle části filmografie a rozhodně nemůže filmu ublížit, ba naopak, staví ho zas trošku jinam. Z Mor´dua šel opravdu "strach". Já prostě nemám výtky, jsem spokojený a fantasy prvky s Doylovou hudbou mi učarovaly, miluju dudy (jakožto hudební nástroj) :)). ()

ConanVJ

Merida je neobyčejná prinezna, nemá ráda učení ani dvorní etiketu, zato nejraději střílí z luku, toulá se na koni krajinou a leze po skalách. Tomu všemu má být konec, když se král s královnou rozhodnou, že uspořádají turnaj, ve kterém se princové utkají o ruku princezny. když se Merida pohádá s mámou uteče z hradu a cesta a modré světýlka jí dovedou to úkrytu čarodějnice, od které dostane kouzelnou buchtu, která má změnit královnu, aby změnila názorohledně vdavek.... Rebelka má skvělou technickou stránku, která ukazuje nejrůznější detaily. Příběh filmu je taky parádní. Hudba je nádherná a hodně mi připomínala Statečné srdce. Pro mě je Rebelka hodně povedenou pohádkou a dávám jí 95% :) ()

F.man

Stejně jako u Aut 2 je pro mě Rebelka bohužel jen tuctovým animákem, který už dávno ztratil to pixarovské kouzlo. Pryč jsou postavy a příběhy, které Vám něco dají a zanechají v divákovi nějakou delší stopu, pryč jsou scény ze kterých jde cítit jak to tvůrce baví a jak tím co dělají žijí. Je v tom více peněz, více marketingového průzkumu, více kompromisů, je v tom prostě standardní chuť vydělat a ne tvořit něco trvalého. Škoda. Koukat se na to ale dá, to zase ne. Smutné dvě hvězdy. If you had a chance to change your fate, would you? ()

Kryton

Pixar vsadil na osvědčené schéma a vrhl se na pohádku, ve které najdete vše, čím se dobré pohádky chlubí. Vzpupná princezna, silná královna, ještě silnější (svaly) král a téma "tři nápadníci". Celé se to krásně zamotá díky malé rebelce. Disney dodal to, čím okouzluje celý svět (barevnost, zpěv, jednoduchost) a od Pixaru si vybral technickou stránku a pár velmi pěkných vtípků (čarodějnice u mě vede !). Dalo by se vytýkat Pixaru, že už nechce táhnout kárku animovaných filmů a přinášet něco nového, ale...ALE není snad dobrá pohádka, která nadchne malé i velké a pobaví zároveň? Po odchodu jsem měl dobrý pocit. Kolik z posledních pohádek to může mít? Brave může jen litovat, že nepřišla dříve než Jak vycvičit draka a Na vlásku. Najednou je klasická pohádka pod větším drobnohledem. Děkuji Pixaru za chuť přenést pohádku do skotským historických reálií, protože tolik pohádek není. Patrick Doyle pak obohatil film krásnou hudbou. Na závěr je film věnovaný Steveu Jobsovi a to dvakrát. Nejprve díky klanu Macintoshů a pak na samém konci díky právě věnování. Vyčkejte tak do konce a zatleskejte nejen filmu, ale i Jobsovi. Normální pohádka pro všechny a né jen ta uřvaná záležitost, které se hrnou ze všech děr. ()

FFilipCZ

Mám rád kvalitní animáky a mám rád hezké redheadky. Tady se mi k tomu přidala ještě perfektní animace, poutavý a nevšední příběh, na poslech moc zajímavý skotský přízvuk a velká dávka zábavných scén - především trojka malých královských pacholků se činila. ()

hous.enka

Jeden z nejhorších animáků, jaké jsem viděla. Nejen že film má slabý příběh, ale zejména jednotlivé postavy mě nezaujaly. Merida byla tak otravná, že mi bylo celkem jedno, jak to s ní nakonec dopadne. ()

schizmo

I přes přes rozvleklej začátek a několik vyloženě hluchých míst nakonec docela příjemnej animák se zajímavým námětem a řadou povedených frků, u kterých se od srdce zasmějete. ()

baribal

Pokud bylo Na Vlásku geniálním filmem, tak toto je dost slušná nuda. Jediné co film zachraňuje je krásná animace, která je stejná jako v Na Vlásku a příjemně komorní příběh. Většina postava je neskutečně nudná a plochá.. alespoň malá trojčata dokážou pobavit. A doufám, že se nevracíme do dob, kdy písničky, které v originále dobře zní, jsou do češtiny příšerně přezpívané. Snad mě vrah pixaru vyslyší. ()

zdepapepa

Přistupoval jsem k tomuto filmu s určitým časovým zpožděním. Setkal jsem se s názory, jaký je to odklon od Pixarovských filmů, ale tuhle písničku už jsem si vyslechnul ohledně Aut 2. Hned zkraje odbudeme povinné "srovnání" se staršími Tangled a HTTYD - ano, propůjčuje si to určité elementy (princeznový-severský setting, písničky-lehké nadpřirozeno), ale tím srovnání taky končí naštěstí. Kde vždycky Pixar exceloval bylo jednak v animaci - a to tu máme - můžeme slintat nad nádhernými krajinami (díky bohu ne pod sněhem) včetně útrob lesa, můžeme slintat nad realistickými grimasami (vyzdvihuji královniny reakce po konzumaci toho koláče) nebo můžeme slintat nad nádherně se pohybujícími zrzavými vlasy Meridy. Druhak vždycky exceloval v příbězích, které si zadají s hranými filmy - a to tu máme také. Vždyť vzpomeňte - jak často na stříbrném plátně máme pubertální děvče (princeznu dokonce) aniž by v hlavní zápletce řešila chlapy? A tím myslím jak klasické "snažím se získat chlapa" tak novodobě feministické "nepotřebuju chlapa"? A tam si mě film získal nejvíc. Nejvíc se navíc setkávám s rozborem vztahu otec-dcera. Nejsem pubertální děvče, ale film podle mě načrtnul skvělý, nejednostranný vztah matka-dcera, kdy vidíme obě strany konfliktu. Žádná z dvou protagonistek není nikdy v nevýhodě, nikdy není zobrazena jako karikatura, a kdyby se přeci jen nějaké feministky našly ohledně toho, že princezna do určité míry převezme jisté hodnoty, zatne jim tipec fakt, že prakticky všechny scény, kdy královská rodina vystupuje na veřejnosti, by se daly shrnout větou "za vším hledej ženu". Chválím tedy Brendu Chapman, přestože to nebyl 100% její výtvor. Postav v příběhu je naprosto akorát, jsou 3D filmy ale postavy v nich bývají často jednorozměrné, to se tu nestává, hlavní postavy prodělají navíc vývoj myšlení/vztahu víc než kdejaký hraný film. Další Pixarovská parketa je hra s motivy, tématy a symboly. Těmi je tento film naprosto prošpikovaný, aby i po skončení titulků do sebe vše krásně zapadlo. Trochu mě trápilo občasné hraní na fyzickou komedii a gagy, což by filmu trochu ubralo na páře se kterou roznáší akční i dojemné scény. Plus pochopitelně je to další film do sbírky, který je novým intellectual property. Pokud příště Pixar oželí vyloženě Disneyovské prvky (princezny) - ale rozhodně by stálo za to zůstat u lidí s tím novým renderovacím softwarem, písničky nechat do závěrečných titulků, nebo Dreamworksovské prvky (fyzické gagy, pitvoření, snaha o vtip za každou cenu) - konverzačních vtipů není nikdy dost, stejně tak jako situační komedie. Všechny vtipy v Brave nicméně vycházely z lidského humoru, ten se pro tón filmu hodil daleko lépe než nějaká groteska. Volba herců a dabérů perfektní, vrací se pochopitelně i John Ratzenberger. Shrnuto podtrženo - Pixar zase ukázal, že je číslo jedna v oblasti animovaných filmů. Ukázal taky, že nejenom chlapi můžou být hlavními postavami 3D animáků a ukázal taky, že ne každý film potřebuje romantickou zápletku. A já se těším, co nám ukáže příště. 2017 Rewatch Edit: Score je správně lokální a dobové, zpívané písničky taky žánrově sedí. Slapstick gagy OK. Klidně se mohlo jít více do temna, přeci jen ztráty na životech byly téměř nulové a těch zranění taky příliš nebylo. I přesto ale napětí bylo dost. () (méně) (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014