Mezi vesničkami Zbořov a Spáňovice je každý týden přemisťována pojízdná kaplička svatého Floriána. Sedláka Floriána Jírovce, který musí pro tuto akci poskytovat své koně, už to nebaví, a podporuje proto návrh, aby byla postavena ve Zbořově řádná zděná kaplička. V noci ho navštíví sám světec a za jeho snahu se mu odmění zázrakem. Sešle mu s nebe zlatou šňůru, kterou lze regulovat počasí. Jírovec brzy udivuje své spoluobčany přesnými meteorologickými předpověďmi. Na nedělních mších se v blízkém městečku Caparticích schází místní smetánka v čele se senilním baronem Hubertem. Sedlákovým údajným schopnostem se vysmívají. Ten však předpoví sníh, který doma spustí tajně jeho žena Markyta, a Jírovec se proslaví. V jeho vsi se začnou lidé bouřit proti stálým změnám počasí. Uražený Jírovec proto celé léto nechá pršet jen na své pozemky. Vytvoří tak rajskou zahradu, která se stane poutním místem. O ruku Barušky, dcery slavného Jírovce, se začnou zajímat nápadníci. Ta však už dlouho miluje svého Václava a panský život odmítá. Ani Markyta nechce dělat "dámu". Baruška proto podstatu zázraku prozradí Václavovi, a ten v noci přetne šňůru, která se vznese do nebe. Vše se tím vrátí k normálnímu pořádku. (oficiální text distributora)

vitekpe

Vizualne zajimava, rozverna groteskni feerie s vynikajicim obsazenim. Cistokrevna komedie to neni. P.S.: nejlepsi je divci kostelni sbor...to jsou pekny holky. :-) ()

insurgentes

Já to dětem stáhnul jako pohádku, a až v půlce mi došlo, že to je nějaká podivná agitka o kulakovi a frajtrovi, navíc v nechutných kulisách a dosti experimentálně natočená - je to děsná škoda, protože v tom hráli téměř všichni mí nejoblíběnější herci té doby (až na Beka, ale i ten byl kupodivu skvělej) - a přes všechno to výborný herectví to bylo v celkovém dojmu o ničem. ()

noctambule

Já jsem asi divná, ale mě se to opravdu líbilo. Asi je to hodně ovlivněné komentářem taťky, ale myslím, že i bez toho je to úžasná pohádka, o které jsem neměla tušení. Hrátky s čerty mě úplně nenadchly, ale další pohádka od Josefa Macha už ano. Ano, občas to bylo dost na hlavu, ale něco do sebe to mělo, dobře jsem se u toho nasmála. Satira na komunismus je tam snad zřejmá každému, "poručíme větru, dešti". Kostýmy a kulisy byly úchvatné. Na svou dobu hodně vydařené. ()

Paity

Také jsem z toho dodnes patřičně zmaten, co, nebo spíše kdo chtěl tímto vlastně něco (a co) říci. Jen vím, že jako menšímu se mi to docela líbilo. Dnes už bych byl asi ve svém úsudku přísnější. ()

Vesecký

Dnes už působí jako vybředlá satira na malého českého člověka, ale svého času to byl film úspěšný a pamatuji, že jsem se při něm dosyta nasmál. Po vzoru Hrátek s čertem byly použity malované kulisy, což, bez nichž by už film byl ještě slabší. Kolikrát v životě si člověk přál vlastnit takový provaz na počasí... ()

MickeyStuma

Barevná groteska, která se odehrává mezi plochými malovanými kulisami. Celkově to jsou vlastně živé Ladovi obrázky, které mají ten správný Ladovský šmrnc. Plejáda známých herců 60. let se tu snaží rozehrát něco jako sitcom a těžko říct, jestli se jim to daří. Nápad je to však zajímavý a stojí za zhlédnutí. S komedií to nemá nic společného, takže ten, kdo něco takového očekává, bude velice zklamán. Pozapomenutý snímek, což je škoda. Své místo si určitě zaslouží. ()

GIK

Ze začátku pěkná groteska. Bek hezky zpívá, pěkná hudba, kulisy. Ke konci už to drhne. Hodně symboliky: 24:08 – merkelsign; 28:53, 29:12, 30:15 – Hrušínský a za ním ďábel – v kostele?; 31:23 – zase Hrušínský. Vůbec neví, co s rukama. 49:55 – merkelsign; 26:49 – 3 x 6 Bek; 31:45 – svatozář; 33:56 – Sovák – skrytá ruka; 39:05 – Brodský – merkel sign nebo převrácená pyramida; 45:42 – ruka na srdci (věrnost lóži); 1:06:04 – zpověď – pohanský rituál. Sovák neuvěřitelně kleje. Hlaváčová míň. Petrovická trochu méně. ()

Schlierkamp

Československý film inspirovaný groteskou popisující události v městečku Zbořov a Capartice, mezi nimiž je každý týden přemísťována pojízdná kaplička svatého Floriána. Starosta Zbořova Florián Jírovec (ryšavý J. Sovák s červeným nosem) rozhodne o stavbě nové kapličky, za což dostane od svatého Floriána dar ovládat počasí. Díky této schopnosti se stává uznávaným pánem, o jehož dceru se začínají ucházet nápadníci. Vizuální stránka filmu byla výrazně poznamenána malovanými kulisami, a začátek filmu i díky animovanému prostředí a více než skvělému obsazení vypadal nadějně. Bohužel Florián režiséra J. Macha je typickým příkladem, že ani mimořádné herecké osobnosti, jež se ve snímku vyskytují, nemohou dosáhnout úspěchu, pokud se děj filmu ukáže jako mizerný. Střední část grotesky byla totiž dějově více než slabá, v podstatě od okamžiku, kdy se ve snímku ukáže zpívající J. Bek, jde kvalita velmi rychlým a nenávratným způsobem dolů. Z hereckých velikánů vyskytujících se v této právem zapomenuté taškařici mohu jmenovat faráře R. Hrušínského, jeho pomocníka K. Effu, Sovákovu manželku J. Třebickou, pomateného šlechtice L. Lipského či nesmělého intelektuála V. Brodského. Většina výše zmíněných osob se v závěru ucházela o ruku starostovy dcery J. Hlaváčové, ta však už nalezla zalíbení v osobě P. Kostky. Časté milostné dialogy mezi těmito dvěma milenci také přispěly ke snížení kvality filmu, stejně jako doslova otravné dlouhotrvající pěvecké scény v kostele. Ze začátku se film pokusil zpříjemnit L. Lohniský jako Sovákův rival, na něhož bylo neustále přivoláváno krupobití, avšak postupně se z filmu vytratil. Dále se ve snímku objevili představitelé dvou konkurenčních novinářů v podobě M. Růžka a B. Záhorského, jejich význam byl však mizivý jako u ostatních postav kromě J. Sováka. Dokonce se v malé doplňující roli beze slov ukázala i J. Bohdalová, představující ženu, která by se ráda seznámila s nějakým mužem. Film vznikal v mezidobí, kdy bylo upuštěno od ideologicky a politicky jednostranně zabarvených filmů a současně ještě nedorostla generace patřící k nové československé filmové vlně, a tak v tomto období jako by autoři nevěděli, co si s nepatrným závanem svobody počít a co si ve své tvorbě mohou dovolit. Hodnocení tohoto fimu je nesnadné, neboť se zdráhám ocenit film s tolika hereckými legendami jednoznačně podprůměrně, nicméně v rámci objektivity mi nic jiného nezbývá. ()

Rattlehead

Moc hezké, líbily se mi všechny ty nápady - malované kulisy, občasné zvířecí zvuky místo dialogů, naklánění obrazu při cestě z hospody domů atd. Být z toho hodinová televizní pohádka, je to dokonalé. Zdejší hodnocení (53 %) jen ukazuje, že místní tupci a požírači popcornu nepoznají dobrý film, ani kdyby je nakopl do zadku. Jako bonus povedená jazzová hudba. Tento film chci vidět znovu. ()

Pitryx

Povedená povětrnostní groteska. Zpočátku zábavná i legrační. Jenže pak se to začne opakovat, nastupují dlouhé pasáže zpěvu, a začíná být nuda. Což je velká škoda. ()

ostravak30

Poslední scénář Karla Feixe působí trochu jako taková podivná pohádka. O muži, jež dostal dar řídit počasí. Proč on? Proč dostal tuhle možnost, to už se Bůh nudil? Každopádně mi to hned připomnělo populární heslo, že komunisté poručili větru, dešti. Film je skvěle obsazen, exceluje zde Jiří Sovák. Jde nejspíš o promyšlenou satiru, jen škoda, že zajímavou pouze začátkem a koncem. Prostředek se dost opakuje a posléze začíná být stereotypní až nudný. Postav, které si vzali tvůrci na paškál je hodně. Asi nepřekvapí, že po řídícím laně toužil farář, baron je tu za podivína, který už moc neví, co říká. Výbornou roli měl naopak Josef Bek. Koho tím tvůrci mysleli, když poukázali na to, jak to vypadá, má-li veškerou moc jediný člověk je asi jasné. V době natočení už byla v plném proudu destalinizace a začalo se uvolňovat. Líbily se mi kulisy. Ty působily až ladovsky a i jiné dekorace se povedly. ()

Gig

Ať si říká, kdo si říká, ale já tu vidím velkou podobnost v Dařbujánu a Pandrholovi. Ne, že tu vidím v hlavních rolích Sováka a Hrušinského, ale kresby ala kulsy. Jinak plejáda známých herců, ať už zajetých, nebo začínajícíh... Trošku je to jako Kocourkov... Na mě ale trochu nuda. Mnoho jiných satirivkých filmů ať už podle Poláčka či Haška mě bavila mnohem víc. Apropos Sováka a Hrušinského jsem už od té doby snad neviděl nikde hrát.... ()

evangelik

Já si myslím, že tohle není špatná komedie. Ty ploché kulisy tomu dávají podobný efekt jako Ladovy obrázky. Škoda, že ji televize dlouho nedávala a Ulož to taky není ke stažení. Nejzajímavější mi přišla ta koncentrace těch nejhorších možných lidských vlastností do postavy hlavního hrdiny. Snad to mělo být nějaké odstrašující morální poučení? Nebo tam žádný umělecký záměr není a jde jenom o jakousi primitivní schématickou frašku? ()

___Tuco

Tak docela jsem se pobavil, barevné, hravé , veselé, pěkná hudba hrála, navíc v době horečky globálních klimatických změn nanejvíš aktuelní a poučné. Oblíbené postavy - pan farář a jeho pomocník ()

JARDAHONDA

Tato pohádková komedie s překrásnými ručně malovanými kulisami, inspirovanými obrazy a kresbami Josefa Lady, je na jedné straně velice milou pohádkou pro děti a na druhé velice zdařilou satirou na komunistické běsnění.. Příjemná groteska, která humorem rozhodně nepostrádá a svým netradičním námětem u mě boduje **** ()