Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

kikuka

Oh my nuts!..Donnieho veľmi môžem. Nielenže mi je sympaticky ako chuap, ale mam problémy odtrhnúť oči od jeho pohybov. Zjavne, Wilson Yip vie ako naňho. Úprimne, nebola som si celkom istá, čo od filmu čakať, ale ostala som s otvorenou papuľkou, keďže Ip Man veľmi pekne zvláda historickú líniu a pästičkovú líniu, v ktorej sa Sammo Hung (a jeho kung-fu humor) nezaprie. Trochu zamrzí, že film si nedal viac záležať na postave samého Ip Mana a spolieha sa na divákovu vlastnú hlavu. V každom prípade je zaujímavé sledovať, ako HK/Čína opäť siahajú do svojej "veľkej" minulosti (Ip Man je z kontinentálnej Číny, ale ako majster Brucea L. sa stal súčaťou HK mytológie), podobne ako v Onca upon a Time in China a Fearless, a v zásade vždy trafí do čierneho (resp. bielej bodky ;-). A prečítajtne si Kino Ikon 2/08, keď vyjde. Dakujem. ()

Krt.Ek

Yip Man není než hrází proti útlaku. Ztělesňuje to lepší z člověka: nepodává se, ne a ne, vážně není jako většina; on se rve a inspiruje! Ne však pro to, že má potěšení z agrese či pro odlesk obdivu v očích druhých, nýbrž výlučně pro to, že není zbytí - někdy (co někdy? většinou!) je to totiž potřeba: bojovat za světlejší dnešky a zastat se slabších. 75% ()

Adasin

Tak původní čtveřice hvězd byla pochopitelně zaručena už jen z důvodu, že jsem jedna z těch, kteří toto bojové umění opravdu dělají (akorát v ČR známé jako Wing-Tsun), a ta pátá je nově hlavně za to, že jsem si po posledním zhlédnutí uvědomila, že je Ip Man opravdu dobrý film s nádhernými bojovými scénami a s hlavním hrdinou, jehož osudy nadšeně sledujete až do konce a fandíte mu. Donnie Yen tu září, a když si vygooglíte fotky skutečného Ip Mana, zjistíte, že mu je i podobný. V oblasti asijské kinematografie jsem spíš začátečnice, ale Ip Mana s klidným svědomím doporučím každému, kdo by s ní chtěl začít. 10/10 ()

Paxxx.cz

Pěkný příběh, dechberoucí boje a celkově poutavá ukázka života velkého bojovníka, který dokonale ovládal kung fu stylem wing chung a skvěle vycvičil i samotného Bruce Lee. Celkově slabších pět- 85%. ()

Z0oMb3E

Pre historické filmy mám slabosť. Tak isto si rád pozriem biografický film o nejakej zaujímavej osobe. Ip Man skĺbil obe. Plná priehršť všetkých možných chvatov, ruky rýchlejšie ako myšlienky... Toto všetko na pozadí konca druhej svetovej vojny a jej dopadu na ekonomiku, sociálne pomery a životy ľudí... Na Donnieho Yena som si chvíľu zvykal, no akčnými scénami ma presvedčil ostatné emočné chvíľky mu až tak veľmi nešli, no to sa od neho veľmi neočakávalo. Apropo bojové sú scény oku lahodiace a pri niektorých úderoch dokonca začnete súcitiť s Japončíkmi s ich karate. Neviem, či to bolo myslené, ale na niektorých scénach som sa aj celkom pobavil. Záverečná zmienka o Brucovi Leeovi (úplne mimo scenáru) mi dosť zavadila, ale aj tak dojem nepokazila. ()

SaNcHeZ_cz

K té páté ale chybělo opravdu málo. Nebýt totiž neskutečně otravné postavy manželky a trochu hůře přístupných momentů vyplývajících z asijské formy, Ip Man by na pomyslný vrchol mého hodnocení jisto jistě dosáhl. Totiž abych byl konkrétní, tak jsem snad ještě neviděl film o bojových uměních, který by byl tak výtečně zpracován a zanechal ve mě podobný dojem jako svého času Karate Kid v mém dětství. Ip Man totiž staví na vynikajících osobních soubojích, které nemají chybu, slušné výpravě, příjemném hudebním podkresu ale hlavně na proměně atmosféry která skrze celý snímek prochazí uvěřitelným posunem až končí na mrazivě chladném bodě beznaděje s příslibem světlejších zítřků. Prostě a jednoduše, když už nějaký film kde hlavní z motivů jsou bojová umění, tak jedině Ip Man. Člověk totiž zjistí, že za tou vytříbenou akční slupkou se skrývá příběh muže, který se stal symbolem svého národa. ()

mysiak

Ip Man v mnohom pripomína Fearless...spletitý príbeh v ktorom hlavná postava - famózny Donnie Yen preživá patálie, pri ktorých využíva svoju filozofiu kung-fu...remeselne excelentne zvládnutý príbeh, aj keď možno niekedy je tam pocit posunu deja len kvôli ďalšej bitke...choreografia bitiek je na veľmi vysokej úrovni...Ip Man nepôsobí ako typický ázijský film...ale preberá už aj znaky hollywoodských filmov..čo nie je na škodu pri tomto filme..celkovo sa jedná o vynikajúci akčný film ()

Asgy

Filmy o bojovém umění nejsou pro mě obvykle nejsou zrovna to pravé, nicméně Ip Man je čestná vyjímka. Krásně našlápnuté a natočené bojové scény, které občas trošku kazí možná až příliš okaté vlastenectví. Když si ale člověk uvědomí, že byla válka... ()

Wysch

Tenhle film si mě musel pomalu dobýt. Je totiž míň přístupnější než Fearless, ke kterýmu jsem taky vyplkal pár nesmyslů. Ale když už si mě Ip Man chytil, nepustil. Zlom nastal ve chvíli, kdy přišla geniální scéna souboje s deseti Japonci o pytel rejže. Pytlík rejže. Ip Man je převážně ódou na pohyb, ódou na životní filozofii wing chun, ódou na samotný bojový umění ve svý podstatě. Ip Man je typickým příkladem, na němž budeme srovnávat jabka s hruškama, protože Ip Mana nemůže západní člověk nikdy pochopit. (Viz srovnání v komentáři u Fearless.) Protože Ip Man je tak prostě východní, východní filozofií naplněný, že pro nás to bude jen óda na pohyb a óda na patos. Protože pro nás to patos je. Pro západního člověka ano. Pro západního člověka je patos, když Rocky Balboa vybojuje svůj titul, když Micky Ward v roce 2011 dobude filmový plátna svým emotivním příběhem... protože pro nás sport jako takovej není filozofií. Protože pro asijský národy, respektive Čínu, Japonsko, Koreu... no prostě kolem Žlutýho moře; pro tyhle národy je bojový umění životní filozofií a hrdinové tohoto bojovýho umění jsou národními hrdiny, kteří vyznávají svoji filozofii, ať se děje, co se děje. To, my Čecháčci na ČSFD, my Čecháčci s brutálním IQ a velcí filmoví kritici, nemůžeme pochopit. Nikdy. Stejně jako Číňan nepochopí, proč stávaly davy lidí v Praze a skandovaly "Hašek na Hrad!". [DVD] ()

Ellmariachi

Film na který jsem se dlouho chystal a těšil. Narazil jsem na něj vlastně shodou okolností a šel do přehrávače. Film nabízí vynikajícně zvládnuté filmové řemeslo. Charaktery baví, bitky výborné, řemeslně nemám jako běžný divák co vytknout. Místy naivní a později nádherně temná podívaná opravdu stojí za to. Onen kontrast první asi třetiny filmu a zbytku je fantastický. Pokud mi něco vadilo, tak zbytečné loutkaření. Zase a znovu. Proč sakra? Vždyť ty souboje byly krasný už tak. Jen díky tomu uniká těsně pátá hvězda. 89 procent. ()

Laxik

No tak to je pošušňání. Miluju čínské filmy o bojových uměních a tohle má navíc konečně i dobrý příběh a skvěle vykreslené charaktery postav. Číňani proti Japoncům ještě nikdy neměli tak dobré vyhlídky jako s Ip Manem v čele. Každý souboj je nezapomenutelný a něčím jedinečný, postavy jsou živé, na Obávaného bojovníka, který vám ještě nedávno přišel jako něco úžasného, si už ani nevzponenete. Nejlepší bitvou ale stejně zůstane ta s vůdcem tlupy ze severu v mistrově domě. ()

GodComplex

Wow, tak to byl mega narez. Ze by nejlepsi film o bojovych umenich vubec? Ma to vsechny predpoklady - typicky krasnou asijskou vizualni stranku, excelentni choreografii souboju, neskutecne sympatickeho Donnieho Yena v hlavni roli, dramaticky podklad japonske okupace Ciny, vybornou hudbu. Vse je o to pusobivejsi, ze je to vicemene zalozene na skutecne udalosti a narozdil od pobihani po stromech a strileni bambusu ala Yimou Zhang to cele pusobi skutecne realisticky (ale presto orientalne fantasticky). Yip Man tak funguje jako nadherna podivana, ktera vas i emocionalne strhne a pouci o zrodu kung-fu stylu Wing Chun. Vysoke hodnoceni neni vubec prehnane, necekal jsem to, ale Yip Man me rozsekal na 100% 10/10 ()

O.Peta

Bojovými scénami Čína vládne, to jo, ty bitky jsou dokonalé, ale bohužel pořád jde "jen" o řežbu. Jak jsem očekával, tak dějově film není tak poutavý, proto ty čtyry hvězdy dát nemůžu. 70% ()

Vojcl

Stejně jako většina hongkongských snímků je i tento záležitostí především pro fanoušky žánru. Ip Man, však podobně jako třeba podobné filmy z historické doby jako Fearless nebo Fist of Legend disponuje nejen kvalitními bojovými sekvencemi, ale i dramatických poutavým příběhem a solidními hereckými výkony. Donnie Yen si tu podle mého názoru střihnul nejspíš životní roli. Další skvělý přírůstek mezi nejlepšími asijskými snímky s bojovou tématikou a více než důstojná pocta jedné historické postavě. ()

Freemind

Hloupá, křečovitá, přitažená za vlasy, patetická, průměrně natočená čínská propaganda. Historický? Životopisný? Drama??? Jdu si pustit Rudou záři nad Kladnem, je to navlas stejné, akorát si tam místo rvaček zpívají Internacionálu. Dvě hvězdičky jen a pouze za ty bitky. ()

zipper111

Yip man naseká do karbanátku kohokoliv, jestli to byl opravdu takový mistr, který učil i Bruce Leea a který skopal 10 japončíků najednou na jednu hromadu... to nevím, ale Yen ho zahrál skvěle, vynikající choreografie kung-fu a celková atmosféra si i přes vcelku obyčejný příběh tu pětihvězdu zaslouží. Obsah filmu asi nejlépe vystihl strýček verbal. ()

contrastic

Nádhera ! Lepší film o kung-fu jsem neviděl :)... a je mě úplně fuk , jak moc je snímek založen na reálném základě !! 永春 ()

Naslund

Ani se nedivím, že jde o nejlépe hodnocený fung-fu film. Prvních asi 20 minut jsem byl nadšenej. Úžasnej vyrovnanej mistr, který ví, že bojovat se nemusí o každou prkotinu, charismatickej záporák s úžasným příchodem na scénu, používání spousty zbraní a žádné létání... prostě radost. Příběh je oproti dalším filmům tohoto žánru na úrovni dramat a to je to, co mě pak trošku otrávilo. Ne, že by se mi film nelíbil, ale od začátku okupace působí film ponuře a až přehnaně vlastenecky. I tak je to zábava, ale na úroveň začátku se to už podle mě nevyšplhá. Přiznávám, že kdybych byl Číňan, tak to pro mě bude mít ohromnou gradaci a význam, ale takhle mi tam něco chybí. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz