Pražský Žižkov koncem třicátých let. Hubert Hrabě, zvaný Fešák, si v dobách nezaměstnanosti vydělává svým šarmem a chytrou hlavou. Šikovné obchůdky a podnikání provádí za hranicí zákona, ovšem tak, aby neuvízl v některé z rafinovaných pastí policejního inspektora Mourka. Ten si vzal do hlavy, že Huberta dostane za mříže. Fešákovi tak nezbývá nic jiného než se svého úhlavního nepřítele zbavit. Vymyslí proto skvělý „podraz"… Komedii s nostalgií starých dobrých časů natočil v roce 1984 režisér Ivo Novák podle námětu Pavla Hanuše. Příběh žižkovského frajera možná připomene Markovy a Sequensovy Hříšné lidi Města pražského či Vabank polského režiséra Machulského. Autorům se podařilo natočit zábavný film ze zajímavého prostředí s přitažlivými hrdiny. Mimořádně šťastné bylo obsazení titulní role Karlem Heřmánkem, který svého hrdinu obdařil nonšalancí žižkovského světáka. Také Petr Kostka výborně ztvárnil roli mazaného a zavilého policisty Mourka. Panoptikum starého Žižkova zalidňují další figurky – funebrák Eman v podání Pavla Zedníčka, majitel pokoutní zápasnické arény Pašek (J. Somr), hromotlucký povaleč Karel (P. Nový) a fízlové Skákal a Holendr, které hráli Otto Lackovič a Jan Teplý. Emanovu nastávající – vnadnou a energickou Madlenku – ztvárnila Laďka Kozderková, která zároveň nazpívala ústřední píseň Petra Hapky. (Česká televize)

Decker

Krasnej a odlehcenej film o jednom zizkovskym koumakovi, kteryho naprosto neprekonatelnym zpusobem zahral Karel Hermanek. Nad jeho excesi jsem musel rvat smichy. Dokonale mu jeste sekunduje Pavel Zednicek a Petr Kostka. ()

andrii

Filuta, vykuk. Darebák kratochvilný. Trubadúr - žertéř. Houdini pavlačové čtvrti. Hubatý šermíř osobitého rájónu. Štamgast plácků, s květinou, iluzí v sáčku. Nápaditých kšeftů poetický šéf. S důvtipem chládku, borsalinovským povzdechem. ()

Jizni Tlapa

"Fešáku, ja jsem taková kurva".....Fešácky vyfešákovaný K. Heřmánek, na kterého si jen tak nějaký frajer nebo komisař Mourek nepřijde. Kromě Fešáka, fešáckého funebráka P. Zedníčka a vtipného scénáře, oceňuji kostýmy a hudbu. ()

RonaMidu

neviděla jsem to jednou,věřila jsem,že přijdu příběhu Fešáka Huberta a atmosféře starého Žižkova na chuť,cítila jsem se tím téměř povinná - na Žižkově jsem se narodila a roky bydlela na rozhraní Žižkova a Vinohrad...Bohužel,nepřišla jsem :-( ()

Lachtaan

Kdo mě zná nebo třeba jen sleduje tady na databázi, tak moc dobře ví, že komedie je žánr, jemuž se věnuju jen zřídka. A těmi výjimkami bývají zejména staré české komedie, na něž nedám dopustit už jen pro starou školu našich úžasných hereckých umělců, ke kterým by měli všichni současní bezmezně vzhlížet. Semtam ale bohužel nechtěně narazím na komedii s nepříliš poutavým tématem, a tak se stane, že je největším a mnohdy bohužel i jediným pozitivem jen další odškrtnutá klasika. ()

honz

Dodnes fajn komedie z prostředí prvorepublikového Žižkova a jeho barvitého života. Spousta skvělých herců, Karlu Heřmánkovi padne role Fešáka Huberta jako ušitá na míru. Výborný byl i Petr Kostka coby inspektor - smolař Mourek. ()

PetrPan2

Nejlepší je Petr Kostka v roli inspektora Mourka... jeho "já jsem dobrák..., ale svině!" je prostě nezapomenutelné. ()

Aven

Karel Heřmánek se pro takovéto role narodil. Velmi příjemný film s fajnovou atmosférou a povedeným hereckým obsazením. ()

Castrator

Česká odpověď na Podraz, lepší, zábavnější, vtipnější, uvěřitelnější, hlavně naše! Naprostá klasika (toto slovo kvůli jeho zprofanovanosti nepoužívám rád, ale tady musím), která by měla být povinným studijním materiálem pro nejrůznější hejhuly, co si hrají na víc, než čím jsou a na co mají. To aby si nenabili držtičky, až je budou žižkovští grandi nebo diskusní internetoví experti vodit jak caparty a vytírat s nimi podlahu. Evoluce a potravinový řetězec hovoří jasnou řečí, silnější Fešák m..á! ()

manonfire

Karel Heřmánek ve své nejpředurčenější roli. Frajeří mu prostě vždycky náramně sedli. Nezaujatý divák ale musí ocenit i vynikajícího Petra Kostku, který své charizma stejně frajersky obětoval do role věčně ztrapňovaného snaživce Mourka. Zmínit musím i bezchybnou "chlapáckou" kreaci Viktora Maurera. ...to je prostě jeden majstrštyk za druhým. 80% ()

giovanni3

Klasická komedie v které je samotný vtip stavěn na chytrosti a ne na trapnosti jako je tomu převážně dnes. Hubert je prostě Hrabě ze Žižkova, který se dokáže dostat kamkoliv, získat cokoliv a ještě si užít zábavu s inspektorem Mourkem. Zároveň má film kvalitní herecké obsazení a mnoho skvělých scének. 4z5 ()

Jiří K.

Nekonformní K.Heřmánek v hl. roli žižkovské romance. Pracuju na Žižkově a řeknu vám, že se od té doby tato čtvrť ani moc nezměnila. Nedávno mi tam dvakrát za sebou vykradli auto, jako by tam Fešák ještě řádil... ()

klúčik

Mám rád retro filmy a tento milujem, nielen pre atmosféru starej Prahy ale hlavne pre výkony hercov. (Heřmánek, Lipský, Kostka). 80% ()

velkyvezir

Skvělá komedie navozující atmosféru žižkovské spodiny za první republiky. Nezapomenutelný Heřmánek v roli Huberta Hraběte, pražského floutka, který se živí pokoutými způsoby a drobnými podrazy. Výraznou postavou - byť v menší roli - je i Laďka Kozderková v roli masérky, stejně tak i Pavel Zedníček v roli funebráka. Vtipná komedie, která v podstatě nemá zásadních hluchých míst. ()