• Hombre8

Tento televízny film patrí k najlepším filmom v celej histórii pôvodnej tvorby Slovenskej televízie. Tak kvůli této větě distributora má film tak vysoké hodnocení? Už si připadám jako u voleb... :-) Navíc jsem si doposud myslel, že původní tvorba je taková, kdy se film nebo inscenace píše a točí pro tu kterou televizní společnost. Přepis románu klasika a ještě k tomu překroucený do pohádkové veselohry... No nevím. Zachraňují to herci, snad s výjimkou nepochopitelně obsazeného prkenně hrajícího Kratiny. Dočolomanský, který ho daboval, by se tam hodil líp. Pobavil katecheta Šimun a Labuda se svým: "Chovanec z polepšovny. Machr. S těmi nejtalentovanějšími občas spolupracuji. Někdy udělají skvělou kariéru jako četníci. Dokonce se z nich stanou vlastenci!"(17.6.2020)

Když se řekne Jules Verne, skoro každému se vybaví Dva roky prázdnin, 20 000 mil pod mořem, Tajuplný ostrov, 5 neděl v balóně, Vynález zkázy. Ale Verne napsal skoustu dalších skvělých románů, které dnes již téměř upadly do zapomenutí. Román Tajemství Viléma Storitze je jeden z těchto skoro zapomenutých románů, který byl zfilmován. U nás dokonce dbakrát. Poprvé to bylo v roce 1967 v československo - francouzské koprodukci. Snímek z roku 1991 se taky řadí k těm povedenějším filmovým zpracováním vernovych románů. Dávám 4*. Škoda, že dnes se nenajdou režiséři ani sponzoři, kteří by pokračovali v natáčení vernovych románů.(9.3.2012)

Televizní a místy pódiové ztvárnění románové předlohy Julesa Verna. Je vidět, že se jedná o finančně nenáročný projekt slovenské televize, který je ochuzen oproti knize o řadu vizuálních efektů spojených třeba s přenosem obrazu na dálku. Nabízí se srovnání s česko francouzskou verzí z roku 1967, která byla mimořádně zdařilá. Slovenská verze je blíž realitě, postrádá sice moment tajemnosti, ale místo toho nabízí humor, pěkné kostýmy, snaživé, i když spíše divadelní herecké výkony a jednoduchý téměř pohádkový příběh.(21.4.2016)

• Stefan_M

Hrajú: Vladimír Kratina(Ing. Henry Vidal), Marián Labuda st.(Štepark, náčelník polície), Milan Lasica(župan), Július Satinský(doktor Roderič), Stano Dančiak(Parížsky policajt), Marián Zednikovič(kapitán Haralan Roderič), Michal Gučík(Mark Vidal), Božidara Turzonovová(pani Roderičová), Gabriela Škrabáková-Kreuz(slečna Myra Roderičová), Marián Labuda ml.(chovanec polepšovne), Henryk Talar(alchymista Wilhelm Storitz), Emil Horváth st.(Béla, sluha u Roderičovcov), Vlastimil Zavřel(cestujúci na parníku), Peter Áczel(kapitán na parníku), Július Vašek(Hermann, Storitzov sluha), Peter Šimun(kostolník)(26.6.2014)

Příjemné překvapení - jak kamerou a výběrem lokací (parník! delta Dunaje!), tak neustálými narážkami na tajnou policii, různými vtipnými bonmoty ("řeší to prostě jako voják") a slušným herectvím všech zúčastněných. Procházka po Storitzově domě je patřičně tajuplná, i scény v hrobce. Jen škoda, že někdy tvůrci těm legráckám popustili navrch, protože někdy působily už nepatřičně. Ale jinak dobře napsaný scénář, postupné rozvíjení děje, logické jednání postav (ve chvíli, kdy jsem si řekl, proč Storitze pro jistotu nezavřou někam do chládku, šup, už jsem měl vysvětlení), takže za mě příjemně natočený a koukatelný film. Kde Kratinu dabuje Dočolomanský skoro dokonale. No a Labuda se synem (skutečným) jsou třešničkami na dortu.(30.6.2019)

• - Natočené podľa románu "Tajomstvo Wilhelma Storitza" od Julesa Verna. (Raccoon.city)

• - Distribučný slogan k filmu znel: "Dobrodružstvá a strašidelné záhady v úsmevnom príbehu podľa Julesa Verna". (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Aj vo svojom druhom filme si Marián Labuda ml. (chlapec) zahral po boku svojho otca Mariána Labudu st. (Stepark). (Raccoon.city)