Polovina osmdesátých let. Závody ve zbrojení vrcholí a Amerika je ohrožena. Rusové totiž vyvinuli Mig 32, superstíhačku, která se stává hrozbou, jež by mohla zvrátit poměr vojenských sil. Její vývoj velmi znepokojuje CIA i ostatní západní tajné služby. Letoun má totiž takové vlastnosti, že uniknout každému radarovému systému je pro něj stejná hračka jako se vypořádat s přesilou nepřátelských letadel. Navíc dokáže letět rychlostí, která šestkrát překoná rychlost zvuku. Hrozí nebezpečí, že se Mig 32 začne sériově vyrábět a tak zbývá jediné řešení: zmocnit se prototypu s kódovým označením Ohnivá liška, který je ukryt na jedné z leteckých základen v bývalém SSSR. Jenže to nebude tak jednoduché, protože stíhačka má mimo jiné také zcela nový typ ovládání, které reaguje na myšlenkové podněty pilota. A který americký pilot dokáže v bojových situacích myslet rusky? Jeden ano. Jmenuje se Mitchell Gant a je nejen veteránem z Vietnamu trpícím silným postválečným syndromem, ale také jedním z nejlepších zkušebních pilotů. Také ovšem bývalým. Nyní totiž žije osaměle v pustině Aljašky a nechce mít s armádou, zbraněmi a válčením vůbec nic společného. Výmluvnému zástupci vlády se však pilota podaří přesvědčit, aby ještě jednou vyrazil na poslední, téměř sebevražednou misi. Má proniknout na základnu, kde je stroj bedlivě střežen, zmocnit se ho a odletět s ním přes Aljašku do USA. Než se však ke stroji dostane a svede brilantní letecký souboj se sovětskými piloty, čeká ho hra s tím nejnebezpečnějším protivníkem, s bdělou a nelítostnou KGB, které musí uniknout a ještě přitom najít sovětského vědce, disidenta, který se na vývoji letadla podílel a může Gantovi prozradit, jak se stroje zmocnit. (oficiální text distributora)

B!shop

Prijemnej spionazni thriller mixnutej s leteckym filmem. Vzdalene to pripomina bondovku, rek bych, ze je tohle trochu realistictejsi. Film se da celkem dobre rozdelit na dve casti, v ty prvni pronika Clint do Ruska, setkava se se svejma kontaktama, maskuje se, meni identity. A tentokrat to neni ten velkej drsnak Clint, jasne, nevypada jako zadna mekota, na druhou stranu je i vystrasenej a dela chyby. Druha cast filmu je pak ciste letecka, kdy si to Clint s ukradenou stihackou miri do Ameriky. Tady jde uz ciste o letecky souboje a i kdyz trikove slabsi, i tohle je fajn. Takze jako celek to funguje docela slusne a ty dve hodiny pohodove utecou. ()

T2

Rozpočet$21milionovTržby USA $46,708,276Tržby Celosvetovo $47,300,000║ Amerika a už niekoľkokrát omieľaná / prevarená studená vojna zo Sovietmi a to v dosť nudnom prevedení, prvú hodinku sa tam skoro nič nedeje je to len o cestovaní z miesta na miesto, prehodenia zopár suchých viet,... a druhá hodinka mierne pridá na akčnosti ale nie je to nič ohromujúce za čo by stále sedieť pri tomto filme dve hodinky. Zatiaľ najslabší film čo som videl s Eastwoodom, u mňa fakt dosť veľké sklamanie. /25%/ ()

ClintEastwood

Clint poprvé (a až do Vesmírných kovbojů naposledy) ve filmu, v němž byly použity vizuální efekty. V první polovině jde o nervydrásající špionážní thriller, ve druhé pak, s nadsázkou - o Star Wars. Eastwood má ukrást Rusům nejlepší letoun na světě a během jeho cesty s ním divák prožije několik opravdu napínavých scén. Hlavně ta v moskevském metru, kdy je Clint několikrát kontrolován KGB, pořádně rozbuší srdce. Osmdesátá léta patří k nejchudšímu uměleckému období Clinta Eastwooda a právě třeba za Firefox je některými fanoušky kritizován. Já si to nemyslím, je to vynikající akční film z období studené války, u kterého se, i přes trošku naivní pojetí, pokaždé dobře bavím. ()

woody

Zápletku jako tahle(nejlepší pilot má ukrást sovětskou stíhačku řízenou myšlenkami v čemž mu pomáhá sir Humprhrey) si umím představit spíše ve zpracování Dudikoffa, Norrise a podobných a ne v podání Clinta(ano toho Clinta co potom získá 2 Oscary za režii).Opravdu nechápu proč je Eastwood tak nesnášen za své role hláškujících drsných poldů a mlčenlivých desperátů a pokud natočí něco, kde dělá chyby (potí se, je nejistý, neví co má dělat, pomalu se rozkoukává)tak je pro smích.Ale abych se vrátil k Firefoxu - výborný špionážní film, kde nejsou Sověti jen neschopní staří tupci a opilí generálové, které převeze sebehorší špion, lae docela chytře uvažující vojáci, které obalamutí jen na chvíli.Při té scéně v metru, kde se hlavní hrdina musí rychle dostat přes stráže než objeví mrtvolu, kterou před chvíli ukryl na záchodě jsem měl hodně zvednutý adrenalin. ()

D.Moore

Vcelku naivní a už bohužel i zastaralý příspěvek do životopisu a filmografie velkého C. E. Jako kluk jsem Ohnivou lišku měl děsně rád, dnes jsem si ji připomněl a zjistil jsem, že stojí za vidění vlastně jen díky spolehlivému Clintu Eastwoodovi (celá ta část v moskevském metru je výborná) a díky stále skvělým trikům z dílny ILM, které přijdou ke slovu v závěrečné půlhodině. Nemůžu říct, že bych se nebavil, ale nijak výjimečná zábava to prostě nebyla. ()

• Clint Eastwood se učil ruštinu ze zdrojů, které mu poskytl Armádní jazykový institut v Presidio of Monterey v Kalifornii. (Foxhound#1)
  • Trup makety Firefoxu 1:1 byl vyroben z konstrukce staré radiověže obalené deskami z překližky. Uvnitř byl motor z Volkswagenu, který byl spojen řetězem se zadním kolem a umožňoval Firefoxu pohyb při pojížděcích scénách. (Foxhound#1)