Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (190)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Starý dobrý Clint, kráľ vystrieľaných remingtonov, v role tajomného pomstiteľa, dnes už ale s názvom, ktorý by musel prejsť komisiou pre politicky korektnú cenzúru, lebo pripomína niekomu bledosť to už je skoro na paragraf. Pritom ale Clint možno aj inšpiroval Daniela Landu, len ten jeho jazdec nemá meč nad hlavou. ()

major.warren 

všechny recenze uživatele

Bledý jezdec, přestože jako žánrový zástupce nepřináší nic nového, je filmem, ke kterému chovám respekt i srdečně vřelý vztah. Od mala jsem ho s oblibou sledoval, Clint Eastwood byl hrdinou mého dětství a často jsem si na něj hrál. Ze všech jeho filmů - konkrétně westernů - jsem dlouhou dobu měl nejraději právě Bledého jezdce. Postava bezejmenného kazatele, který přijíždí na pomoc utlačovaným zlatokopům představuje z hlediska westernové mytologie klasického (anti)hrdinu a hrdinu Eastwoodových westernů obecně, a to již od dob "Dolarové trilogie" Sergia Leoneho z 60. let. Veškeré další westerny v režii Clinta Eastwooda pracují prakticky na stejném dějovém půdorysu. Od Tuláka z širých plání přes Bledého jezdce až k Nesmiřitelným, kterými Eastwood svou westernovou etapu mistrovsky uzavřel. V Bledém jezdci, jakkoli je prototypem standardního eastwoodovského díla v čele s typickým (anti)hrdinou, se dají nalézt jak pro jeho tvorbu specifické prvky tajemna (viz. Tulák z širých plání), tak postavení hlavního hrdiny - kazatele před závažnou otázku, kdy je sledem okolností nucen sáhnout zpět hluboko do své minulosti a naposledy vzít zbraň do ruky. Tento "akt" lidského jednání Clint Eastwood dále rozvíjí a podrobněji a o něco přirozeněji se jím zabývá v Nesmiřitelných. Přesto je nutno podotknout, že děj, silná hlavní postava a specifická atmosféra Bledého jezdce (doplněná hudbou Lennieho Niehause) dělají z tohoto westernu doslova mýtickou záležitost. Vždy si tento westernový, pro mě v mnoha ohledech revoluční snímek pustím, a považuji ho za jeden z nejlepších zástupců westernového žánru vůbec. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Clint jako další bezejmenný drsňák, ale to rozhodně neznamená, že by ten film byl nějak pitomý nebo nestál za to vidět. Dokonce se nebojí takového přístupu, že protivníky proti hlavní postavě představí až po půlce filmu. Není to zrovna typický kousek a rozhodně patří k těm povedenějším Eastwoodovým westernům. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Western ctící všechna pravidla svého žánru. Samozřejmě, že je to trošku pohádka - to proto, že je to western. Eastwood je v této poloze stejně výtečný jako vždycky, několik skutečně originálních nápadů, které se jinde nevidí, několik okamžiků, kdy napětí skutečně jen drnčí a tajemný pootevřený konec jako závěrečná ozdůbka. Není to absolutní vrchol, také nedávám 100%, ale 80, ale solidní western solidní Eastwood určitě. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Pribeh - to je taky typicky westernovy odvar. Nicim neprekvapi. Uprimne vsak, so zapletkov by som si v pohode vystacil. Skutocna chyba je v samotnom scenari, ktory sa mnoho krat sustredi na dosti zbytocne veci, naopak zabuda na podstatne, Jeden priklad za vsetko - dosti hrozna dejova linka o laske 15 rocnej dievciny k hlavnemu hrdinovi (zrely 50-tnik), mohla byt nahradena vysvetlenim coho toho z hrdinovej minulosti (o tej som sa skoro nic nedozvedel). Zaverecna prestrelka-duel, mohla tak nabrat ten spravny naboj. Na druhej strane, ked si Eastwood zarazi do cela klobuk a prizmuri oci, zozeriem mu vsetko. Jeho postave kazatela skutocne nieje prilis co vycitat a fiimu Eastwoodova pritomnost velmi pridava na aktraktivite ako aj na kvalitach. Skoda toho scenaru... (7/10) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (14)

  • Hull Barret (Michael Moriarty) ve scéně na začátku filmu, kdy opouští město po bitce před koloniálem, si kloboukem špatně zakrývá levou ruku, kterou má v sádře. Ve scénách před a po už sádru nemá. (chyska)
  • Za výlučně Eastwoodovu zásluhu je považována symbolika a duchovní rozměr, kterým obohatil scénář. Jeho záměrem bylo spojit mýtus divokého západu s biblickou tématikou. (ClintEastwood)
  • Reálie z doby zlaté horečky v Kalifornii byly pro potřeby filmu rekonstruovány v Sun Valley ve státu Idaho, konkrétně se natáčelo v oblasti Sawhtoot. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama