Ježíš je normální!

• Slovensko Ježiš je normálny! (více)
všechny plakáty
Česko / Slovensko, 2008, 67 min

Dokumentární film, který klade otázky související s tématem víry, manipulace a výchovy dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Režisérka fimu, Tereza Nvotová jako malé dítě chodila do bilingvální "Školy budoucnosti".

Byla tam vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do charismatického křesťanského Hnutí víry. Děti se v této škole kromě angličtiny učily uzdravovat, mluvit s Ježíšem, zpívat s rukama nahoře a patřit do elity "vítězů" nad ďáblem. Když Tereza po deseti letech procházela prostranstvím u pražského metra Anděl, někdo na ni znenadání začal křičet, že ji Ježíš miluje. Byli to členové církve "Triumfální centrum víry" uprostřed své pouliční evangelizace. Tereza se tehdy zarazila, vzpomněla si na své dětství a na příští shromáždění církve se zašla podívat.Po dvou letech sledování této skupiny vznikl film. Potkáme v něm Tereziny bývalé spolužáky ze "Školy budoucnosti" s jejich třídním učitelem a dozvíme se, jak na své dětství pohlíží dnes. Zároveň budeme mít šanci shlédnout unikátní záběry zevnitř kontroverzního křesťanského společenství. Kromě dospělých se setkáme i s dětmi členů církve a absolvujeme s nimi „dětskou konferenci“, kterou „navštívil Ježíš.“Dokument si neklade za cíl odpovídat na složité otázky víry. Chce otevřít dveře diskusi, kde končí hranice svobody a začíná manipulace. (oficiální text distributora)

NoFiction

Pokud někdo v momentě dává ne-dobrovolně někde prachy, tak by se měl nad sebou samým zamyslet, jestli není náhodou něco špatně. Hodnotím dokument jako celek, proč byl vlastně natočen, nehodnotím obsah......Pro mě bohužel jako odstrašující případ !!!! ()

masw

Tomíku ty vole, to co si zažil byl duch svatý!!! Když máš Ježíše máš všechno! Ježíš je borec borců, ne Chuck Norris! NAPROSTO AWESOME PRDEL! ()

klima777

Z religionistického hlediska jsou letniční skupiny nesmírně zajímavé. Z hlediska psychologického děsivé. A protože Nvotová sama je velmi nejistá a stojí spíše na hliněných nohách, dávám jenom 3*. ()

mcleod

Co tohle mělo být?!... smysl tohoto dokumentu jsem nepochopil. Jen zobrazuje jednu z křesťanských církví/sekt, pravda trochu osobitější, než jsou ty klasické, ale co na tom? Když někdo chce takhle žít, když někdo chce chodit na takováto shromáždění, když někdo chce zpívat takovéto písně a poslouchat takové proslovy... proč mu bránit? Nikdo nikoho v celém dokumentu k ničemu nenutil, tak proč bych měl být z těchto až extrémně přátelských lidí znechucený? Proto nechápu nepřátelské komentáře některých (se svým životem zřejmě ne úplně spokojených) lidí... Zdá se mi, že režisérka se inspirovala americkým dokumentem Jesus Camp a asi měla pocit, že i u nás je jedna podobná církevní komunita, kterou by stálo za to sledovat. Formát dokumentu by nebyl špatný, problémem ale je, že nepokládá žádné otázky, v celém dokumentu nezazní jediný poztivní či negativní argument, jen vidíme nezáživný úryvek ze života jedné sekty. A to je na dokument zatraceně málo. ()

drackula

Pre mňa osobne je hlavným problémom tohto dokumentu fakt, že sa takmer úplne vyhol názorovej konfrontácii alebo pohľadu na vec a na problematiku ako takú aj z iných, nezaujatých pohľadov. Oceňujem fakt, že autorka nezasahovala do scén vlastným slovom, ani nejako zameraným komentárom a že nechala dej plynúť a dala divákovi možnosť vytvoriť si svoj vlastný názor. Na plnohodnotný dokument to však podľa mňa nestačí. Rovina, v ktorej bývalí spolužiaci diskutujú so svojím učiteľom sa mi páčila a mohla dostať oveľa večší priestor. Avšak k "šamanským" scénam v Prahe medzi dospelými a k priam hororovým scénam v detskej skupine, mi chýbali aj iné pohľady. Zaujímali by ma napríklad názory rodičov tých detí, názor psychológa, napríklad špeciálne detského, zaujímal by ma názor "klasickej" cirkvy, alebo aj názory iných cirkví - náboženských zoskupení, zaujímavé by určite boli aj pohľady pedagóga, hypnotizéra, alebo aj polície. Toto všetko bolo vynechané a ostalo iba pri suchom - "divák, sprav si názor sám", bez poskytnutia dostatočných faktov/názorov/agrumentov pre a proti aby si divák ten názor naozaj mohol urobiť. 60 % PS: hodnotím dokument a nie ľudí, ktorý sa v ňom vyskytli, respektíve veci ktoré sa v ňom udiali. Otázka na zhnusených ľudí čo dali odpad! kvôli tej sekte ktorá sa tam vyskytovala : Dali ste aj Schindlerovmu zoznamu odpad!, ak sa vám holocaust hnusí ? ()

Philoun1

A já budu kritizovat. Jediná rozumná a pravdivá věta ve filmu zazněla chvilku po začátku když kolem kamery prošel šedivý stařík, který nesl jakého si ptáka a řekl: "To sou fanatici tohleto". A opravdu toto byl snad nejvíc fanatický počin co sem kdy viděl. Na jednu stranu se nedivím lidem, že se eufórií válejí po zemi protože atmosféra je určitě silná a podtrhuje ji jak hudba tak týpek, kterej huláká 20x po sobě jednu větu, což mě osobně přišlo spíše komické a trochu uboze. A taky se mi zdálo, že tihle lidi nerozlišují boha a Ježíše Krista, dyť to byli jiný osoby. Tenhle dokument mi strašně připomněl epizodu 4X11 ze south parku, ti co viděli vědí o čem mluvím, ale narozdíl od boha v South park věřím a pokud bůh opravdu je pak jeho filozofii nerozumim, stačí se podívat jak to na našem světě vypadá. ()

Specs

Hláška: pastorka: (k dětem) - "Při těch chválách nebudeme ani chodit na záchod nebo pít, protože Ježíš to taky nedělal. Ježíš taky během toho, co byl na kříži, neslezl dolů a neřek: 'tak počkejte teďka na mě já se musím jít občerstvit, už to nevydržím, jdu se vyčůrat a zase si tam vlezu nazpátek'. Tak i my to nemůžeme dělat, hallelujah, hallelujah." ()

Ploutev

Jedna z nejlepších komedií a zároveň psychologických dramat které jsem snad kdy viděl : - D, protože jsem měl chuť některé vystupující najít a nakopat jim prdel. 3 * dávám za "dokument" forma je silně neutrální, a spíše je to nakouknutí do těch retardoidních sekt. Teď ještě něco k obsahu. Nechápu jak v dnešní době ještě můžou být někteří lidé tak dementní a věřit v nějakého boha.( A nevím jak někdo může popřít evoluci, to je proti zdravému rozumu ) Jediné vysvětlení pro mě je že je to vážně nějaká mentální porucha, a měli by být zavření v blázinci. Beru když někdo věří v "něco nadpřirozeného" jako možnost psychické vzpruhy, páč chápu že to může působit jako placebo efekt v dobách kdy je člověk na dně a je slabý, ale tím to končí. Zbytek jsou pro mě ztoskotanci a nuly pro které je tohle asi jediná možnost jak si zvednout sebevědomí. A rodiče kteří pošlou své děti do takové školy, nebo kroužku bych normálně zavřel za katr a zlynčoval protože to je normální vymývání mozků. Upřímně těch dětí lituju. ()

Opsha

Jsem zapřísáhlý agnostik a antiklerikál - ale při sledování tohoto filmu jsem si přál, aby se zjevila pravá středověká inkvizice, a nechala kazatele Triumfálního centra víry upálit jako heretiky. Když ještě na sjezdu Ohně a Víry oblbovali dospělé, potutelně jsem se usmíval, že lidská blbost je věčná a je nejlepším zdrojem peněz. Ovšem, když kříženec kazatelky a "tety" z mateřské školky vymíval mozky přibližně sedmiletým dětem, otevřela se mi kudla v kapse a cynismus vyprchal. Nechápu, proč někdo nepostaví sekty mimo zákon. Rámec celého dokumentu je trochu slabší, ale i na srazu křesťanské školy po letech je kouzelné, jak se jinak charismatický bývalý učitel při přímých otázkách vykrucuje jako školák a cucá si fakta z prstu. Pět hvězdiček nedám snad jen kvůli konci do ztracena, a že to mohlo být delší. P.S. Máme s kamarády v plánu TCV pořádně rozbít a zesměšnit míting. Pokud se někdo chce přidat, ať se klidně ozve ()

kisha

Na to, že to má 66 minut a tohle téma nabízí asi osmnáct milionů různých otázek, odlišných pohledů na věc a podnětů k zamyšlení, jsem se téměř uzívala k smrti. Nezvládnuté, nedotažené, povrchní. Na druhou stranu, Nvotové nezaujatost (respektive nevyjádření názoru) je chvályhodná. ()

dris

Na tenhle dokument jsem se poměrně těšil, nebo lépe řečeno byl jsem hodně zvědav. Bohužel musím konstatovat, že jsem dost zklamaný. A to zejména kvůli toho, že nás Tereza Nvotová obsadila do role pasivního diváka a tím myslím to, že nabídne pouze zmatený rozhovor se zpěvačkou, která nám tvrdí, že nám bůh změní život a to ještě poměrně lacině.... Ale aby položila pár upřímných otázek "vedoucímu" této skupiny, sekty, nebo jak to nazvat tak to ne, kromě pár záběru na jeho kázaní místy inteznitou připomínajcí projevy Hitlera a výkřiky Haleluja, nebo sbírka je naprosto, ale naprosto dobrovolná nám Nvotná ohledně tohodle muže nic nepředvede a to je podle mě škoda, neboť nyní můžu jen hádat jestli je to geniální podvodník, nebo "bohem osvícený" muž. Záběry z besídky jsou poměrně zajímavé hlavně ve chvíli kdy Tomáškem prostoupí duch svatý, ale i tak by mě třeba víc zajímala žena která dětem tohle tlačí do hlavy a zakáže naprosto nesmyslným argumentem svému dítěti jít na záchod. Druhý problém je vracení se do křesťanské školy, kterou kdysi navštěvovala právě Nvotná místy to pro mě vyznívá tak, že si prostě Nvotná lečí mindráky, nebo sama se pokouší najít, nebo vyřešit svůj problém s bohem akorát má u toho zapnutou kameru. Poslední a zřejmě čistě můj problém je, že Nvotné nevěřím dle mého je pár scén nahraných a přikreslených nemůžu si prostě pomoct. Závěr: To samé jako by jste navštívili jedno sezení akorát jste furt doma v obýváku vypnete dvd a stejnak pořád nevíte kdo ti lidé jsou, protože v tomhle dokumentu nikdo neklade otázky, nikdo se neptá.... prostě jen běží kamera..... ()

Dodmund

Dokument nahlíží do prostředí, kam bych skutečně nechtěl nahlídnout. Moc zde nechápu opakující se názor na pasivitu režisérky, která se objevuje v 1/3 dokumentu a dle mého velmi jasně (i celkovým vyzněním) vyjadřuje svůj názor. Tristní kam až se dá zajít při výchově dětí ve jménu Boha. Haleluja. ()

Herráček

No... tohle zachraňuje snad jen ten smích na konci, který naznačuje, že šlo spíš o komedii (snad...) Těší mě, že se Ježíš je normální! ani nesnaží tvářit nějak objektivně a balancujícně... Jen doteď nevím, jestli to byla propaganda nebo sofistifikovaná kritika... ()

Jezinka

Pohled do jedné malé sekty bez úvodu a závěru. Ač dokument odkazuje aspoň v titulcích na naše odborníky na tuto problematiku, není jejich odborná rada nebo názor nikde slyšet. K samotné "skupině" : krom pohledu na jejich konferenci a necharismatické vůdce se o ní nic nedozvíte. Minimálně jedna věta, která mě dost zamrazila "Ježíš také neslezl z kříže, aby šel na záchod" = vysvětlení malým dětem, proč se nebude chodit čůrat. ()

Kracken

Je to moc hezkej dokument o lidech kteří se nechají vláčet jak loutky, a ještě jsou rádi když můžou přispět svým vodičům nějakou tou korunou na novej oblek, aby pak mohli skákat na pódiu jak opice a řvát na lidi haleluja a bůh je borec. Fakt neuvěřitelný zážitek. ()

Kuny27

no... na jednu stranu hrozné, na druhou stranu někdy pravdivé někdy nepravdivé. Zpracování dokumentu zajímavé a celkem objektivní... Bohužel se zaměřuje jen na určitou skupinu či společenství, které dá určitý pohled. Diskuse je o něčem jiném. Nevím jak to mám hodnotit, těžko říct. Z Osobní důvodů odpad - 1 hvězda a z pohledu filmové 2-3. Dostává to 25%. Popravdě : cítil jsem se dost trapně, někdy zahanben a vedlo mě to k zamyšlení. Asi jsem neviděl více rozpačitý film ještě. LEPŠÍ NEKOUKAT, anebo jen na diskusi ()