Ježíš je normální!

• Slovensko Ježiš je normálny! (více)
všechny plakáty
Česko / Slovensko, 2008, 67 min

Dokumentární film, který klade otázky související s tématem víry, manipulace a výchovy dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Režisérka fimu, Tereza Nvotová jako malé dítě chodila do bilingvální "Školy budoucnosti".

Byla tam vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do charismatického křesťanského Hnutí víry. Děti se v této škole kromě angličtiny učily uzdravovat, mluvit s Ježíšem, zpívat s rukama nahoře a patřit do elity "vítězů" nad ďáblem. Když Tereza po deseti letech procházela prostranstvím u pražského metra Anděl, někdo na ni znenadání začal křičet, že ji Ježíš miluje. Byli to členové církve "Triumfální centrum víry" uprostřed své pouliční evangelizace. Tereza se tehdy zarazila, vzpomněla si na své dětství a na příští shromáždění církve se zašla podívat.Po dvou letech sledování této skupiny vznikl film. Potkáme v něm Tereziny bývalé spolužáky ze "Školy budoucnosti" s jejich třídním učitelem a dozvíme se, jak na své dětství pohlíží dnes. Zároveň budeme mít šanci shlédnout unikátní záběry zevnitř kontroverzního křesťanského společenství. Kromě dospělých se setkáme i s dětmi členů církve a absolvujeme s nimi „dětskou konferenci“, kterou „navštívil Ježíš.“Dokument si neklade za cíl odpovídat na složité otázky víry. Chce otevřít dveře diskusi, kde končí hranice svobody a začíná manipulace. (oficiální text distributora)

Dr.Živágo

Dávám pět * pro výstrahu všem náboženským fanatikům. Takový to dokument už jsem dlouho nekrmil. Nejvíc mě dostala hláška: " Ona mu fyzicky dorostla ruka " :-D :-D :-D HALELUJA !!! Chudáci děti, který už jsou od mala takhle znásilňovány nesmyslnou vírou. ()

xargos

Jo, jo, mám tu ještě pod sklem schovanou pozvánku na slavnostní premiéru a viděl jsem ten film... No, film... není rozhodně dokumentární, je spíš až anarchistickým mišmašem informací a fanatických výkřiků, i lidí, kteří se tím opravdu jen živí a je jim jedno, že otupují již tak poněkud tupé stádo. Nepodceňoval bych "vykladače víry", že jde pouze o pár "neškodných zoufalců na náměstí" (choze). Jakékoliv vymývání mozků je VELICE nebezpečné. Hmmm... jak píšu na svém profilu: Žádná náboženská hnutí, sekty, církve, zplošťující nauky, omezující dogmata. Vesmír je otevřený a člověk může být stejně tak otevřený a vnímat všemi smysly, že je součástí toho všeho - fantastického dobrodružství, které přesahuje jeho samého.. Filmu děkuji za zveřejnění věcí, které jsem tak nějak tušil, že se i u nás dějí, ale takto zhuštěně mi to působilo dost nepříjemné mrazení. Ono to s tou svobodou může být opravdu jen něco dočasného, než tu nastoupí zase nějaká jiná totalita (náboženská, politická, vojenská, levicová, pravicová, jakákoliv...), která si bude hrát na to, že má jakési právo rozhodovat o našich životech. Lidi, neblbněte. Nenechte ze sebe dělat bezhlavý dav tupounů... ()

tomashrabek

Prekvapivo podceňovaný režijný debut ženy, ktorá "zišla z cesty." Že si od rozpitvávanej problematiky udržuje opatrný odstup nie je až tak na škodu, keďže celková koncepcia filmu dáva divákovi dostatok impulzov na utváranie vlastných interpretácií zobrazovaných dejov. Konfliktov je tu hneď niekoľko - ten hlavný sa odohráva medzi praktikami ľudí zúčastnených na sektoidnej konferencii a praktikami na tak trochu inej, katolícky orientovanej "škole budúcnosti." Ten ďalší, akoby sekundárny konflikt ma však zaujal viac - bývalí žiaci konfrontujú na stretnutí po dvanástich rokoch svojho triedneho učiteľa a vyčítajú mu manipulatívnosť spôsobu výuky, ktorej boli v detstve vystavovaní. Záver filmu podčiarkuje absurdnosť tohoto konfliktu - ak by bola bývala manipulácia úspešná, nesedeli by oproti svojmu učiteľovi takto rozmanití, z veľkej časti kriticky mysliaci študenti vedných odborov. Z tohoto hľadiska mala kresťansky ladená výuka v mladom veku efekt veľmi podobný výuke na bežných štátnych školách, ortodoxnými kresťanmi označovanú za sekularisticky humanistickú. Bude to však aj prípad detí odložených v detskom kútiku zažívajúcich podivné astrálne zážitky priamo pred kamerou? 80%, ale hviezdičku pridávam na aspoň čiastočné vyváženie komentárov hodnotiacich osoby zobrazované vo filme a nie film samotný. Mne poskytol zaujímavých impulzov dostatok, aj keď nabudúce by nemuselo chýbať trochu viac šťavy (aké boli motivácie rodičov, ktorí dali svoje deti na katolícku školu? a podobne). ()

ondrin

Pro mě vypovídající dokument, který musel šokovat každého, kdo ho zhlédl. Ač jsem věřící, tak tato forma vyznávání víry je pro mě nepřijatelná. Víra je věc rozumu a srdce, zde se prvoplánově tlačí pouze na emoce, které mohou lehko vyprchat, jak koneckonců dokazují i zúčastnění studenti této nevšední školy. Tak či onak, jedná se o velmi okrajovou záležitost, podobných církví u nás najdeme jen hrstku. Při závěrečných titulcích ve mně vyvstaly otázky, zda to kontroverzní církev Hnutí víry cítí tak upřímně, jak to vyznává, do jaké míry se drží Bible, nebo jen používá pár známých částí hodící se k určitému pobláznění. ()

Matli odpad!

Viděl jsem chvilku a je mi na blití. Proč to pro boha vtlouhaj těm dětem do hlavy?????? Nesnáším cikány, ale tyhle bezpáteřní hovada co, nemaj v mozku vůbec nic bych naházel na hromadu a hodil jiskru na jejich čerstvě poilté benzínem těla a zabetonoval hluboho do země. -100% ()

JohnBruk

Myslím, že tento opravdu chabý "dokument" je dobré srovnat s jeho podobným příbuzným a to americkým Jesus Camp, který je kvalitou a sdělením opravdu někde jinde. U dokumentu Nvotové je několik hlavních nedostatků. Z náznaku dokumentu je cítit, jak se autorka usilovně snažila šokovat a prvoplánovaně pólovat názor diváka. Tento fakt je již něco, co odsuzuje dokumnet k jakési pofidérnosti. Osobně se tímto tématem také velmi zabývám a znám podobná prostředí a to již mnoho let. Osobně vnímám v totmto dokumentu určitou osobní angažovanost autorky, která je ale kupodivu skrytá. Autorka v podstatě předkládá jakýsi nástin osobního prožitku, ale jedná se opravdu o nástin a dále diváka již nevpouští. Tento fakt je již právě onou věci, která pak celý dokument staví do tohoto světla a režisérka se mění jen v jakousi poukazující osobou u místa činu, která nedořekla větu. Z přímého pohledu na dokument (a místní reakce) můžeme odvodit i jeho následky na diváky - První reakce všech diváků je- to je hrozné, fanatismus, brainwashing, církev je to nejhorší apod... Z tohoto následku pak můžeme dát Nvotové otázku - Čeho jste tímto dokumentu chtěla dosáhnout? Přiblížit lidem tematiku a otevřít prostor pro nezaujatou diskuzi ? Pokud ano, tak se Vám to zcela jistě nepodařilo. Snaha o dokument naopak zavání jasnou prvoplánovitostí a hrou na efekt. Jsem přesvědčen, že jde i jakousi osobní vendetu autorky, která vnímá zhrzení nad minulostí a jistou averzi vůči těmto společenstvím. Čož je velika chyba. Při bližším studiu této problematiky můžeme dojít k tomu, že "dokument" svou jakousi nedotažeností a snahou o emociální efektnost, vytržeností z kontextu, vrhá na celou tematiku naprosto skřivený pohled. Jedná se pak o efekt "házení všeho do jednoho pytle" A to je veliká chyba slečno Nvotová. Takto se dokumenty nedělají, nebo aspoň dělat neměli... ()

Prolog

Abych pravdu řekl tak tento dokument není ani trošku invenčně natočený. Uvažoval jsem o tom jestli dát odpad! nebo 5*...5* za to jak moc dobře jsem se nasmál kecům těch lidí. Odpad! za to, že je to natočené naprosto bez nápadu, bez názoru. 3* tak nějak vystihují rozpolcení z jistě zajímavého filmu. Každopádně mi bylo těch lidí moc líto. Ono totiž sezvat pár vyšinutejch lidí a 4 dny jim opakovat dokola pořád ty samé věty a nechat je ať z toho šílí. SMRT TĚMHLE HNUSNEJM FAŠISTICKEJM VYMEJVAČŮM MOZKŮ!!! FAŠISTI!!!! ()

Endlessly

Myslím, že treba trochu zlepšiť hodnotenie, na to aká je autorka mladučká natočila pekný dokument porovnateľný napríklad s Jesus Camp. A keď je medzi protagonistami ešte aj môj spolužiak nemôžem inak:) A hej keď ich to robí šťastnými..len podľa mňa extra zdravo nepôsobia trasúc sa na zemi a najmä tie plačúce deti, to ma výrazne irituje. ()

ropufo

Jako přiblížení problematiky sekt v českém prostředí je to přínosný počin a je až neuvěřitelné, čemu všemu jsou lidé schopni uvěřit. Na druhé straně si myslím, že šla daná látka natočit lépe a trochu svižněji. Rozhodně ale snímek Ježíš je normální stojí za vidění pro připomenutí toho, že opatrnost je vždy na místě, pokud jde o to, kam posíláte svoje děti. ()

agassi68

Chlpy sa mi zježili na celom tele, keď začalo haleluja! Však vymývať mozog malým deťom a postihnutým by malo byť trestné! Hold aj už dospelí bývalí žiaci divnej školy sa ostýchali povedať na rovinu pred svoijm učiteľom, že to čo sa učili sa nie celkom zhoduje s tým, čomu veria teraz. Je mi z toho nanič.. ()

Iwiiik

Krom všeobecně známého faktu, že sektářství je nebezpečná věc a sektáři jsou pomatenci, jde o obyčejně udělaný dokument bez jakéhokoliv zvláštního nápadu. Když jsem si tento projekt pouštěl, věděl jsem, že se mi bude otvírat kudla v kapse nad neuvěřitelnou lidskou hloupostí a přesně to se i stalo. Žádné překvapení. Zajímavé je, jak podobné jsou praktiky "duchovních vůdců" takových sekt a prodejců z filmu Šmejdi, nad kterými se poslední dobou rozhořčuje celý národ. Na rozdíl od nekalých "obchodníků", však tito duchovní vylízanci neubližují pouze důchodcům, ale lidem všech věkových kategorií, bezbranné malé dětí nevyjímaje. Tfuj tajbl! ()

Ydrosten

Pokud budu hodnotit dokument a to že je to dokument, tak proč ne. V době kdy se natáčí dokumenty i o krájení chleba a vyplétání kol špicemi, je to vlastně jen další z řady výtvorů nějaké osoby ( klidně si kdokoliv z vás může vzít kameru a natočit třeba zarůstání pozemku trávou - dneska je to už normální věc ) Pokud hodnotím obsah, tak tady už narážím na zásadní věc. Pocházím z rodiny, která ( v něco ) věří, ale Já jsem od určité chvíle v mém životě nevěřící a nic mě nepřesvědčí o tom , že bych se měl k čemukoliv z toho duchovního vrátit. Kladl jsem si otázky a chtěl na ně znát odpovědi, ale po takových těch všeobecných kecech, které určitě všichni alespoň jednou slyšely ( " sám musíš hledat ve svém nitru " // " bůh má z každým z nás své plány " ) jsem se prostě rozhodl že mi bůh může být totálně ukradený. // --- : --- // Dokument není špatně udělaný, ale je to jen režisérčin pohled na věc. Po obsahové stránce bych musel dát odpad, protože podobná tématika, je mi proti srsti ( už hlavně tím jak se pořád oběvuje jen jediná správná víra ) dám 2 hvězdy - za tu trochu reality co se tam mihla ( všeobecně nenávidím, jakoukoliv manipulaci. U dětí, by se mělo jednat o týrání, protože dítě prakticky nemá na výběr a tak se vlastně musí podřídit své vlastní rodině, která ho nutí k něčemu čemu ještě nemůže plně rozumět - to považuju za vrchol debility jakéhokoliv náboženství či jakékolv víry - za to bych rozdával facky na potkání ) ()

BooN odpad!

Nemějte mi to za zle.... jako malý sem musel chodit do kostela pokaždé když sem byl u babičky .... když se to naši dozvěděly ... už sem k babičce nejezdil.... Díky-(ne BOHU)-zato já osobně bych tyto filmy zakázal.... ale budiž.... to že dělají ty svoje benefice... přednášky...nebo jak to nazvat..... budiž.... sere mě to ale budiž.... BŮH TĚ TOTÁLNĚ MILUJE...???co je to kurwa za heslo snažíte se být moderní...??? BŮH JE BOREC TOTÁLNÍ BOREC...??? nezlobte se na mě.... ale takhle bych nemluvil ani kdybych byl zkouřenej.... esi církev něco znamená a má svůj význam.... tak tohle je pravý opak toho co církev představuje... esi věří v boha..."haleluja" nejlíp by udělaly kdyby si daly jednu do hlavy ale budiž obětovaly všechno stalo je to všechno rodinu přátele (ne opravdové... jen normální) prostě všechno.... OK...běž třeba do prdele kvůli slovu božímu ale proč pro BOHA kurvíte život i tem malým dětem...?? zato bych jich dal klidně aj ukřižovat ať se na tom kříži pochčijů NEVĚŘÍM V BOHA ,"NEVĚŘÍM NA ATEISMUS" -VĚŘÍM V SEBE!!! ()

Carthorias

Hodně to připomíná Teletubbies: Existuje boží pomázání...boží pomazání...boží pomazání.....haleluja.....haleluja....haleluja.... bůh je borec....b§h je borec....bůh je borec haleluja. Ti spolužáci režisérky mě ale celkem zklamali, buď se styděli, nebo byly fakt tak vymytý. No a ta pizda co ujížděla na malých dětech, to už je kapitola sama o sobě. Rozhodně zajímavý dokument, pro zájemce ještě doporučuji Jesus Camp ()

XR

Vyborny pohľad na určitú časť cirkvi. Dosť ľudí je asi proti, lebo dokument je skorej proti cirkevný ako pro. Ale je to len otazka vykladu a zdroj nekonečných tém na diskusie. ()

ceBBek

Dokument je trochu silný slovo, spíš je to souhrn záběrů z prostředí náboženský sekty. Přínos je však v tom, že odhaluje podstatu takový sekty v celý její nahotě. Uvidíte, jak tihle blázni pracujou s dětma a jak s dospělýma, že dospělí jsou kolikrát infantilnější než děti, a uslyšíte asi 200x slovo "haleluja" :) Rozhodně stojí za zkouknutí. ()