Ježíš je normální!

• Slovensko Ježiš je normálny! (více)
všechny plakáty
Česko / Slovensko, 2008, 67 min

Dokumentární film, který klade otázky související s tématem víry, manipulace a výchovy dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Režisérka fimu, Tereza Nvotová jako malé dítě chodila do bilingvální "Školy budoucnosti".

Byla tam vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do charismatického křesťanského Hnutí víry. Děti se v této škole kromě angličtiny učily uzdravovat, mluvit s Ježíšem, zpívat s rukama nahoře a patřit do elity "vítězů" nad ďáblem. Když Tereza po deseti letech procházela prostranstvím u pražského metra Anděl, někdo na ni znenadání začal křičet, že ji Ježíš miluje. Byli to členové církve "Triumfální centrum víry" uprostřed své pouliční evangelizace. Tereza se tehdy zarazila, vzpomněla si na své dětství a na příští shromáždění církve se zašla podívat.Po dvou letech sledování této skupiny vznikl film. Potkáme v něm Tereziny bývalé spolužáky ze "Školy budoucnosti" s jejich třídním učitelem a dozvíme se, jak na své dětství pohlíží dnes. Zároveň budeme mít šanci shlédnout unikátní záběry zevnitř kontroverzního křesťanského společenství. Kromě dospělých se setkáme i s dětmi členů církve a absolvujeme s nimi „dětskou konferenci“, kterou „navštívil Ježíš.“Dokument si neklade za cíl odpovídat na složité otázky víry. Chce otevřít dveře diskusi, kde končí hranice svobody a začíná manipulace. (oficiální text distributora)

HrudkaJ

Film silný ve svých slabinách a už trochu slabší v několika málo přednostech. Vlastně v něm jde o zneužívání Božího jména tím nejdrsnějším způsobem, který snad nikoho nenechá chladným. ()

Bobbyk69 odpad!

Dokument, který byl nakonec ještě větší shit, než jsem původně čekala. Opravdu "unikátní" záběry přímo z křesťanského společenství, které probíhá tak, že se lidé v při chválách třesou, valí po zemi a skáčou.... Pak kazatel řekne lidem, co jsou nějak nemocní, aby šli do předu, že se za ně pomodlí a uzdraví je, a během toho se ti lidé svalí na zem a zůstanou tam ležet ještě několik minut. Jedna z nich se z jeviště odplazí po čtyřech jak pes. Sorry jako, ale to opravdu nevypadá, že je to nahrané že? Obzvláště pak i dětská skupinka, kdy paní řekne dětem, že nebudou při chválách chodit na záchod nebo pít, protože Ježíš to taky nedělal, když byl na kříži. Malý Vašek se uprostřed chval začne válet po zemi a brečet a nakonec se k němu přidá spoustu dalších a nakonec leží nehybně na zemi i sama instruktorka... Až se z té země zvednou, tak malý Vašek začne ostatním říkat svůj příběh, co zažil, během toho co se válel na zemi jako dokonale naučenou básničku. Říkal, že viděl nějaký záblesk světla a na konci toho světla stál Ježíš. Opravdu dojemné, ale slova co říkal, byla prostě moc složitá na tak šestiletého chlapce. A pak závěrečné titulky doprovázené opravdu úžasnou hudbou - smíchem. Prostě nemůžu tomu dát nic jiného než odpad... ()

ill

NAPLNO SI UŽÍVÁME BOŽÍ PŘÍTOMNOST, HALELUJA! Za šustivého zvuku oběživa padajícího do plastových kyblíků pohotových přidržovačů. BÝT CHUDÝ NESTOJÍ ZA NIC, HALELUJA! Aneb Skyline jinak ??? ()

Czudas

Jako laik se neodvažuji hodnotit dílo po odborné stránce, beru ho spíše jako exkurs do komunity sekty, která si hraje na znalce odpovědí přerůzného lidského trápení a pod lacinou zástěrou Borce Ježíše (jak zazní ve filmu) ovlivňuje osudy svého "stáda", které poslouchá na slovo. Je škoda, že působením těchto seskupení se opravdově hledající lidé k Bohu (hlásaném např. katolickou církvi) obracejí zády. Tak zůstavají na venek k oficiálním názvům - církev, Bůh, Ježíš apod. spíše skeptičtí a přebývají ve svém nitru věrní své anonymní víře a podvědomé úctě k posvátnému. ()

brasek

Tento dokument som videl niekoľkokrát. Som bol zhrozený z náboženského fanatizmu... ale treba pozitívne hodnotiť, že autorke sa podarilo zachytiť dosť intímne scény. Hodnotím za tri hviezdičky, kedže ma tento dokument veľmi nezaujal... ale je pôsobivým obrazom istých manipulatívnych náboženských praktík. ()

Trinculo

Jsou mezi námi, na ulicích, můžeme je potkat. Na dokumentu není až tak zajímavé osobní hledání autorky, to mi přijde významnější na rovině, která se týká jí samotné, ale pohled dovnitř konference Triumfálního centra víry. Nejvíce mě vyděsila a zaujala zároveň jejich práce s dětmi. Skrze tento typ rituálu lze vyvolat silný mystícký prožitek, který dokáže vážně zacloumat s vnímaním světa dospělého člověka, ale otázka je co podobná intenzivní náboženská praxe dokáže udělat s dítětem. To je v dokumentu vidět na tom klukovi, který má štěstí, či neštěstí, že je potomkem duchovních triumfálního centra. Svoboda vyznání a svoboda praxe je jedna věc, ale solidní věřící (není to až tak záležitost církví) se od fanatiků odlišují tím, jak zacházejí s těmi, kteří ještě nedorostli tomu si svobodně zvolit. Například evangelíci často křtí, či znova křtí, až je člověk schopen mít z těchto věcí a zážitku aspoň nějaký rozum. ()

Nerdvana

Chtěla jsem dát čtyři... Ale ač je to fakt děsivý obraz fanatismu, ze kterého je jednomu fakt zle, haleluja, tak je to překvapivě mdlé, haleluja. ()

El_Shafo

To by jeden blil. Nevím. Jen tak zběžně jsem si pročetl pár komentářů, jež často kritizují, že autorka vlastně nic neřekla, že měla být asertivnější a... Ale proč? Neumím si představit lepší formu diskreditace podobných spolků. K čemu je tady potřeba ještě dodatečný komentář? Vždyť samotné autentické záběry jsou naprosto všeříkající. Tisíckrát může člověk slyšet rozebírat od kamarádů, hudebních kritiků nebo psychologů a pracovníků v marketingu, co je špatného na Šlágr TV, ale všechny zprostředkované popisy blednou vedle vlastního zážitku. A stejně jako se marast Šlágr TV pozná nejlépe, když se na chvíli naladí v televizi nebo vyhledá na internetu, podobně se snad dá nejefektivněji poukázat právě takovouto spíše nezaujatou formou náhledu na tak šílené téma, jakým je fenomén protestantského sektářství. ()

Fajolo

Či je Ježiš normálny, to neviem, ale pri niektorých ľuďoch z tohto dokumentu o tom silne pochybujem. Slová boh, Ježiš a haleluja opakovali tak často, až to na mňa pôsobilo ako slovná vata. Ako keď sa v krčme rozprávajú štamgasti a keď si rýchlo nespomenú na vhodný výraz, použijú nadávku. Páči sa mi, že hoci má režisérka na náboženskú manipuláciu jasný názor, netlačila na pílu, nepresviedčala nasilu, len pekne zdokumentovala to, čo videla a osobný názor si už urobí každý sám. ()

Prochy

Počas sledovania tohto filmu na napadlo mnoho otázok, avšak zostali nezodpovedane. Napr. ako žijú veriaci, zúčasňujúci sa podobných aktivít mimo týchto sál. Zaujímalo by ma objektívne zlepšenie zdravia po absolvovaní "liečebných kur" atd. Autorka nam ponukla sfanatizovaný dav na "biblickom koncerte", ale ja som chcel vidiet viac. Z jednej akcie sa nedozviem čo sú to za ludia. ()

Ponocnej

Wow nevim jestli mam dat 5hvezd nebo odpad ... kazdopadne autenticke zabery jaky je nabozenstvi a zvlaste krestanstvi svinstvo ... mam silnou chut jit namazat na nejblizsi kostel psima hovnama pentagram :-) jen nevim proc sem tam dal smajlika protoze to myslim docela i vazne .... kazdopadne uslysite ve filmu slovo jezis vicekrat nez do kolika umite pocitat ... fuj ()

josmart

Při sledování tohohle dokumentu jsem pochopil, co na tom ti lidi vidí. Za prvé přijetí víry člověka do jisté míry zbavuje odpovědnosti za svůj život, za druhé na těch sabatech se prostřednictvím hudby a hecování nabíjejí adrenalinem, který je pak drží ještě pár dní. Věřím, že to musí být hodně příjemný pocit. To ale neznamená, že jdu to toho, mám radši čistou hlavu. Co se týče zpracování filmu, ze začátku to bylo zajímavé, pak už to ale moc nového nepřinášelo a byla to spíš nuda. Ovšem tři hvězdičky si určitě zaslouží. ()

infidele

U tohoto filmu hodnotím dvěmi hvězdami zpracování látky, jež není vůbec korigované, film je jen popisem situací, kamera nezúčastněnou zapisovatelkou, což je velké minus. Avšak vylíčení atmosféry na setkáních Triumfálního centra víry mluví za vše. Diváci mohou sledovat jejich "výchovu" mládeže, která se zakládá na totálním přijetí boha a Ježíše. Vše provází psychický nátlak a neúprosný dogmatismus.. ()

pan_buh

Čím začít? Nejdřív ocením 0% -------. Potom si postesknu nad nesrozumitelnou slovenštinou a nakonec se pustím do samotnýho filmu. Tři hvězdičky jsem dal hlavně za % a za dobrou sondu do těhle pochybnejch společenstev. Režisérka má v hlavě asi taky jenom toho jejich Ježíše, když ve scéně kde vymývají mozky dětem říkají " tohle jsme si řekli včera" a zatím je tam popisek že je to z prvního dne toho jejich sabatu. Co je asi nejděsivější, tak to čemu jsou ty děcka vystavený. Tohle by dlouhodobě ustál málokdo a když máte za rodiče jedince co se radši nechaj osahávat přestárlým fandou teletubbies (všechno 4x opakuje), pak se válej po zemi a velebí boha, než by se starali o vlastní děti, tak je to těžký. Většina dospelejch (věkem) mi tam stejně přpadla nějaká divná, jestli ono to nebude tak, že do církví lezou jen jedinci který zmáhá odpovědnost za svůj život a tak ji radši svěří do rukou imaginárního kamaráda... v jejich případě boha. Pak tam stojí na konferenci ohně a víry, ve tvářích mají výrazy jako při masturbaci a vůbec jim nepřijde divný, že na ně ten maník z pódia haleká: "Je potřeba chyttit boha bible!!! Je potřeba chyttit boha bible!!! Je potřeba chytit boha bible!!! Je potřeba chytit boha bible!!! " Čtvrtý den vymývání mozků už děti pláčou všechny. Ty odolnější aby už byl konec a ty míň odolné praktikují stejné postupy jako tzv. čarodějnice na mučidlech, kdy pak samy přicházely s barvitými historkami, jen aby už skončilo jejich trápení. A stejně tak to měl ten kluk co tam pak vykládal že letěl vesmírem, viděl světlo a velkýho pána Ježíše. ()

tulakfelix

Předem doporučuji nečíst si komentáře s hodnocením odpad, komentující hodnotili svůj vztah k víře, nikoliv dokumentární film. ***** Díky, Terko. K tématu mám osobní vztah, neboť nic netuše, jsem byl jednou kamarádkou pozván na podobnou bohoslužbu, zvednuté ruce, řvaní do mikrofonu o tom, jak Bůh je dobrý, opakování. Dostal jsem z těch fanatiků hlubokou depresi, než jsem zvládl utéct, dodnes si to pamatuju. Závěrečný smích je nejspíš smíchem Ježíše, když vidí, co jeho nejfanatičtější ovečky provádí. ()

finkie

Působivý vhled do světa fanatiků, jejichž společenský vliv je u nás narozdíl od USA nebo některých jihoamerických zemí naštěstí nulový. Někteří uživatelé by si měli ujasnit, zda hodnotí snímek, nebo jeho předmět. ()

vojacekr

Nejsem žádný Einstein a denně pochybuji o 2 ciferné hodnotě svého IQ. Lidé z dokumentu jsou ale důkaz toho, že jeho záporná hodnota existuje. Protože pravděpodobnost, že se na konci závěrečných titulků objeví velký nápis "Prank" je téměř       1: kopec nul a potom nějaké číslo. ()

Nick321

Jedním slovem : kreatury bez trochy slitování, nešetří ani děti a hustí to do nich tak dlouho dokud i ten poslední z nich nebude mít úplně vymytý mozek. Dobře, že to tento film ukázal. Je potřeba znát nepřítele. ()