Rasputin (TV film)

Rasputin

Rasputin

Životopisný / Drama / Historický

USA / Maďarsko, 1996, 135 (104) min

Tvorcovia akoby nvedeli, na čo sa majú zamerať. Či na cársku rodinu, alebo širšie historické súvislosti alebo len na osobu Rasputina. Rozhodli sa tak, že to zmixovali všetko dokopy. Ani pri celkovej minutáži 135 minút sa tak nepodarilo dať do popredia osobu Rasputina. Aj keď bol hlavným predstaviteľom, akoby ho nebolo ani vidieť. Na druhej strane - Rickmanovi takéto úlohy "všunutých" skvele sedia ....(6.1.2006)

Rasputin je velice rozporuplná postava ruských dějin, zdá se mi, že tento filmový pohled není zrovna šťastný, není totiž ani historický (ignuruje se fakt, že měl rodinu i děti na Sibiři apod) ani vyloženě podkreslený mýty o jeho osobě, zůstal na půl cesty. Že by Rickman nějak vyloženě exceloval, jak zde mnoho uživatelů uvádí, se říci nedá. Spíše mě potěšila výborně obsazená role cara Mikuláše II.(19.7.2014)

• choze

Nemůžu si pomoct nesrovnat s jiným životopisným počinem rovněž z produkce HBO a také o ruské osobnosti a sice s Passerovým STALINEM. RASPUTIN s ním prohrává na všech frontách - chybí mu dramatičnost, naléhavost, spád a nic důležitého neřekne. Určitou atmosféru mu sice upřít nelze, ale při vší té nudě jsem si ji moc neužil. Rickmana zbožňuju a obsazen byl výborně, ale ani on to nezáchranil.(15.5.2005)

Vše tu stojí a padá s Alanem Rickmanem v titulní roli, který je zkrátka neodolatelný, bezvadně se shoduje s mojí představou toho svatého (a asi i šíleného) muže. Gesta, chůze, pohledy, řeč...všechno perfektní, tohle prostě JE Grigorij Jefimovič Rasputin, kterak kráčí, pije, souloží, modlí se, vypráví nemravné historky, směje se, pláče a v bolestech umírá. Kdyby se zaměřili jen a pouze na jeho osobu, mohlo vzniknout něco nevídaného, takhle se film rozpadá části s Gríšou a bez Gríši a ty bez jsou o poznání horší. I jindy vynikající Ian McKellen je jako car Mikuláš silně nevýrazný, o carevně ani nemluvě, ta jakoby nebyla. Nápad zvolit si coby vypravěče příběhu (na kterém, přiznejme si to, nešlo nic moc měnit, pokud se chtěli autoři držet známých skutečností) malého Alexeje mi taky moc neseděl, ten jeho ukníkaný hlásek, byl dost rušivý. A za závěrečných dvacet minut by zasloužil někdo minimálně vytahat za uši.(17.12.2007)

• Pavlínka9

Hmm..Dobře - pokud bychom šli po historických faktech - já bych byla spokojená, ale pokud za filmem hledáme nějaké filmařské umění a grandiózní výkony - tak to od filmu rozhodně neočekávejte. Rickman je brilatní a dokázal by zahrát i fialovou housenku, ale zbytek lidí v tomto filmu - a tím myslím jako i celý tým, který stál za kamerou - tak ten mi jasně dal podnět k tomu, abych to znovu nezapínala :)(31.3.2018)

• - V době natáčení filmu nebyly ještě nalezeny ostatky prince Alexeje a jeho sestry Marie. Tak se stalo až v r. 2007. (petrsv)

• - Natáčení zabralo 8 týdnů. (Rugero)