Jane Fondová bere zákon do vlastních rukou v titulní roli americké westernové komedie, oceněné Oscarem.  Román Roye Chanslora Balada o Cat Ballou (1956) byl vážně napsaným westernem, podobně jako jeho předchozí kniha Johnny Guitar, jež byla rovněž zfilmována. Po několika nerealizovaných projektech jeho filmové podoby (mj. jako muzikál s Burtem Lancasterem!) vznikla až v polovině 60. let jeho satirická podoba pod názvem Cat Ballou (u nás uvedená v kinech s desetiletým zpožděním jako Dívka ze Západu).
Titulní hrdinka, učitelka Catherine "Cat" Ballou, která ví o Divokém západě jen to, co si přečetla v laciných románech, se vrací na rodný ranč. Ten je kvůli vlastnímu zdroji vody terčem zájmu proradného sira Percivala, jenž ovládá blízké městečko Wolf City i se zkorumpovaným šerifem Cardiganem. Po otcově vraždě si Cat najme známého pistolníka Kida Shelleena, aniž tuší, že se z něho stal beznadějný opilec. Brzy zjišťuje, že se práva nedomůže, a tak se sama postaví mimo zákon.
Dívka ze Západu patří dodnes mezi oblíbené westernové parodie a už při svém premiérovém uvedení byla příznivě přijata jak filmovými odborníky, tak i diváky. Titulní úlohu vytvořila Jane Fondová, ale popravdě řečeno byla naprosto zastíněna skvělým hereckým výkonem Lee Marvina, který ztělesnil jednak opilce Shelleena a jednak nelítostného zabijáka s umělým nosem Toma Strawna. Marvin za svoji pozoruhodnou hereckou kreaci získal řadu ocenění, mj. Oscara, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Film dostal ještě další čtyři oscarové nominace (nejlepší scénář podle předlohy, střih, hudební aranžmá a píseň The Ballad of Cat Ballou), které však neproměnil.
Transformaci celého příběhu do podoby úsměvné lidové balady podkreslují písně v podání dvojice pouličních zpěváků Nata Kinga Colea a Stubbyho Kaye. Pro Nata Kinga Colea to bylo poslední vystoupení ve filmu, neboť během jeho dokončovacích prací zemřel na rakovinu plic. (Česká televize)

Martin741

Reziser Sylverstein /Muz, kteremu rikali Kun/ natocil len priemernu westernovu komediu, ktorej kraluju Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance, Emperor of the North/ a skvela Jane Fonda. Akurat ma film par slabin. Marvin mal na konte daleko lepsie filmy a hral hovno - teda mierne povedane, do roly opilca sa malo vlozil a neveril som mu herecky vykon, no a Jane Fonda a jej rychla premena z naivnej holky na pistolnicku? Tak akoze to ne. Nudna rezia, priemerna maketa westernoveho mestecka a dost podpriemerne dialogy utopili tento film v sivom, sedom priemere, Marvin za toto akurat dostal Oscara, preto som to napozeral, a bol to kurevsky kvalitny spevak  : 65 % ()

Rodriguez

Průměrný western se špetkou humoru. Lee Marvin byl zajímavý ve své roli opileckého střelce, proto čtvrtá hvězda za jeho výkon. 70% ()

danecek24

23. Zlatý Glóbus za rok 1965 - cena (1) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Lee Marvin + nominace (4) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Jane Fonda, Nejlepší filmová píseň - "The Ballad Of Cat Ballou" - Hudba Jerry Livingston, text Mack David, Objev roku (herec) - Tom Nardini ()

zette

Nebyt oscaroveho Lee Marvina, tak tuto westernovou taskarici nikdy neuvidim. Marvin v roli pistolnika-alkoholika byl dobry, ale myslel jsem si, ze dostane daleko vice prostoru. Jako vzdy musi potesit i Jane Fonda (nevim, kdo ji daboval, ale hlas k ni vubec nesedel). Jinak je film obsahove hodne slaby, jeste ze tam je dost pisnicek:-). ()

mortak

Zestárlo to, strašně. Před půl stoletím to asi působilo na Američany svěžím dojmem s nádechem pikantnosti, ale pro nás už je to nudná řídká kašička. Marvin si sice svoji roli užívá a indián slušně hláškuje, ale zbytek je taková romantická limonáda. Cukrování mezi Cat a jejím vyvoleným zabírá snad třetinu filmu a neskutečně nudí. ()

Mirokukii

"Pouze" pobaví. Dva vypravěči brnkají na svá banja fajn písničky, a prokládají tím hodně typický příběh z divokého západu, tentokrát však s hlavní představitelkou. Krásná Jane, jenž ten kolt zavěšený na velkém opasku, pevně obepínající její boky, neskonale sluší a věčně opilý Lee, který se pro ten odfláklý souboj aspoň patřičně ohákne. PS: Není to muzikál. ()

JohnSmith

Nebýt perfektního Lee Marvina v roli ožralého pistolníka, nedal bych ani tu jednu hvězdu. Není to moc vtipné a hlavně hrozně hloupé. ()

Jezinka

Westernový muzikál se s několika hluchými místy. Dobré chvíle, nudné chvíle, posléze nuda začne převažovat. ()

Han22

Spíše tak na dvě hvězdičky. Western jako nejlacinější rodokaps, ve kterém se z krásné učitelky stává po smrti otce banditka se svým "gangem", aby se pomstila vrahovi svého otce. Párkrát jsem se pousmál, pobavila mě snad historicky první tréninková montáž, ale celý ten gang je otřesný včetně příšerně pitvořícího se Marvina u kterého se Akademie s Oskarem snad zbláznila. K tomu děsná odrhovačka kterou bůhví proč zpívá i Nat "King" Cole, který svého času uměl krásné písničky. Všechny body tak jdou pro Jane Fondovou, která ve svém prvním známém filmu byla k sežrání, navíc rázná, energická a když byla na obrazovce, zapomínal jsem jakou kravinu vlastně sleduju. ()

troxor

Nikterak hluboký western, který pobaví a neurazí. Potěší pistolník, který je většinu času úplně namol. Buď se netrefí, že je opilý, nebo že má kocovinu. Pěkná je také názorná ukázka toho, že v bibli může být mnoho potřebného... Dokonalý příklad trojkového filmu. ()

AloeB

Nízké hodnocení na ČSFD rozhodně Cat Ballou nehodnotí objektivně, film je skvělý, zábavná westernová jednohubka, která i pro svoji tradiční filmovou délku dob dávno minulých (rozuměj hodina a půl) toho má v sobě víc než současné dvouhodinové akčňáky. Výborné využití látky divokého západu, archetypů a zábavná kompozice do balady zpívané dvěma sympatickými zpěváky. A ačkoliv se mnohému nepozdává, že nejde o dílo, které osvítí divákovu mysl a sdělí mu spoustu myšlenek, tak za mě nějaká větší hloubka vůbec nechybí, neboť zde jde v prvé řadě o (až) parodický dobrodružný příběh se spoustou skvělých momentů a sympatickou Jane Fondou. Kdo není vyloženě filmový snob, měl by se u tohoto nutně potěšit a u srdce ho může hřát i to, že tento film Quentin Tarantino uvedl v seznamu filmů, které inspirovaly jeho Tenkrát v Hollywoodu. ()

Petulka88

Docela příjemná oddechovka, u které člověk může (nebo spíš musí) vypnout mozek a nechat se 90 minut bavit. Co filmu nejvíc škodí je fakt, že se jedná o westernovou komedii. Kdyby to byl jen western, u kterého se dá občas něčemu zasmát, mohlo to celé dopadnout mnohem líp. Protože se tady dá zasmát opravdu jen něčemu. Zbytek je jen trapná snaha být vtipný za každou cenu a nejvíc to asi odnesl můj oblíbenec Lee Marvin. Zvlášť v první polovině, kdy je nonstop pod parou, což má být asi strašná sranda. A tak se Marvin potácí, padá, zakopává a přitom se ,,legračně" šklebí do kamery. A to mi moc legrační nepřipadá. Stejně tak duo zpěváků s tou otravnou písničkou si tvůrci mohli odpustit... Já byl ale nakonec docela spokojenej, film se nijak nevleče a místy je to i docela vtipný. Škoda jen, že tvůrci moc tlačili na pilu. ()

haWranka

Místy zábava, povětšinou ale nuda a kýč. Já vím, že určitá kýčovitost do muzikálů patří, ale tohle vlastně ani muzikál nebyl. A je to škoda, protože začátek se mi moc líbil, pak to šlo jenom z kopce. ()

kyLuke

"Cat Ballou" je pro mě příklad snímku , který není nějaký zvlášť strhující , ale pobaví a vůbec myslím , že jde o skvělou zábavu . Skvělý Lee Marvin a výborná hudba ( a samozřejmě i píseň) doprovázejí celý film a myslím , že nebýt té trochu nudnější scény ve vlaku , šlo by o dokonalý film . Jak jsem říkal , nic nějak strhujícího , ale pobaví to maximálně . 90%! .... (v kategorii komedie ) Zlatý glóbus 1 : Herec HR - Lee Marvin + 3 nominace - Nejlepší film , Herečka HR - Jane Fonda , Píseň - "The Ballad of Cat Ballou" . ()

kirmakX6on

nechápu tak nízké hodnocení, podle mě jde o jednu z nejlepších parodií (fakt jsem se smál)... a přesto stále dobrý western. A Jane Fonda za mlada je dechberoucí. Celkově: 85% ()

VlastaFlaksa

Jako malá jsem z tohoto pro mě tehdy prvního westernu byla nadšená a za dalších zhruba 30 let jsem žasla, jak se mi taková kravina mohla líbit. ()

mrLotus

Věčně nacucaný ,,Lee Marvin,, a krásná,,Jane Fonda,, hlavní plusy tohoto filmu.Viděno poprvé v kině koncem 70.let. ()