Komisař Clouseau na stopě

Komisár Clouseau na stope

Inšpektor Clouseau na stope

Komedie / Mysteriózní / Krimi

Velká Británie / USA, 1964, 99 min

On je tak nádherně distinguovaný, zvlášť v originále, kde se jeho přízvuk obejde bez přehnaného pitvoření. A tak opravdový. Nejen že se poctivě snaží a všechny ty strašné věci mu svět dělá jaksi mimochodem – on o nich vlastně ani pořádně neví. Parádně vymyšlená figura, i to okolo (třeba úvodní komicko-dramatická choreografie nebo gag s policejním antonem – není krásné umět vyvolat smích „nevinným“ záběrem jedoucího auta?). A tentokrát už to má i spád.(31.3.2012)

Více vtipu, více Sellerse. Navíc Kato. A stejně to není ono. Nulový, nezajímavý a zbytečně zamotaný příběh. Vím, že to Clouseaovi ještě půjde v dalších dílech, ale za mne lehce slabší jak první panter. Navzdory tomu, že Sellers nesleze z obrazovky a stále je neuvěřitelně vtipný. Příliš nevyvážené? Možná to je výraz, který hledám a 3,5 je číslo, které jsem našel.(8.9.2012)

• Anderton

Možno som sa zle vyspal (akože áno), ale pri tomto filme som sa asi iba dvakrát mierne pousmial. Celý humor spočíva v padaní, neopatrnosti Clousea a rozbíjaní. Že je to pocta nemým groteskám, je mi úplne jedno, pretože ma jednoducho predvedený humor nepobavil. Máme sa smiať na stále pribúdajúcich collateral damages, zatiaľ čo Clouseau uniká. Už pri prezentovaní situácie tušíme, ako vyústi a mne to bohužiaľ bránilo sa na občas obstojných fóroch zasmiať. Jediná vtipná dialógová scéna je tá na konci, kde sa všetko vyrieši-nevyrieši. No a poznámka o tvorcovi stojanu na tága, tak tam je to jasné.(8.3.2014)

Klasický spin-off, kdy se vedlejší postava umístí do hlavní role. Sellers si dle svého naturelu upravil typickou tehdejší lechtivou komedii pro měšťáky "A Shot in the Dark" (je původem z Francie - L´Idiote od M. Acharda), takže na filmu je znát, že se drží určitého scénáře, jehož hlavním motivem je nevěra. Pravě to ho odlišuje od svých dvou následovníků, ve kterých se Clouseau mohl projevit naplno. Tady je pořád ještě součástí detektivní šarády a jen do ní vplétá svoji komiku, takže kadence vtipů občas uvadá. Ovšem i utlumený Sellers je mnohem zábavnější než většina současných komedií.(16.12.2010)

Vznik této komedie předznamenal jakým stylem humoru se anglický nefalšovaný majstrštyk bude ubírat. Hlavní znak hrdiny? je to děsnej magor (v Červeném trpaslíkovi vymysleli příznačný název: SMEGHEAD) Tak nějak na tom je i Peter Sellers jako Inspektor Clouseau. Jasné je, že ho každý má rád díky jeho nešikovnosti, způsobu chování a vyšetřování. Výborný příběh a překvapivě vtipné rozuzlení tohoto teoreticky druhého, ale prakticky prvního příběhu inspektora Clouseau předznamenala jasnou budoucnost Růžovému pantherovi a tak dal šanci vzniknout dalším úspěšnějším i méně úspěšným pokračováním. --- Mít deset takových jako je Clouseau mohl bych zničit celý svět.(14.1.2007)

• - Film měl původně režírovat Anatole Litvak. (Pavlínka9)

• - Výstřel v temnotě je podle žebříčku American Film Institute jednou z 50 nejlepších filmových komedií všech dob. [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)

• - Roli Marie měla hrát Sophia Loren, ale onemocněla a nemohla se natáčení zúčastnit. Další volbou byla Romy Schneider, ta ale měla jiné závazky. (Kulmon)