Komisař Clouseau na stopě

Inšpektor Clouseau na stope

Komedie / Mysteriózní / Krimi

Velká Británie / USA, 1964, 99 min

• Othello

Když mi bylo osm let, tak jsem eskapády kníratého dementa, který se přerazí o co může a viní z toho kohokoli, jen ne sebe žral. Dokonce i rodiče mi začali říkat, šmejdi, Clouseau díky absenci některých základních motorických dovedností a trvalé nesoustředěnosti. No a tak jsem se s nostalgickou slzou ve svých třiadvaceti docela těšil na oživení mladistvé legendy. Ovšem smůla. Shot in the Dark se drží pořád na hranici humoru pro osmileté. Closeau pořád někam padá, rozbíjí, kazí atd s takovou vervou, že už to po krátké chvíli začne lézt na nervy. Příšerný Sellers tomu věru moc nepřidává stejně jako vrcholně rutinní interiérová režie. Některé momenty jsou vtipné, ne že ne (je jich asi pět), ale celkově je to fakt celkem křečovitý brak těžící z té nejzákladnější (a tedy nejinfatilnější premisy) vtipu a to "Šel pán a šlápnul do hovna". Hodnocení je důkazem dementního zvyku uživatelů hvězdičkovat filmy, které viděli v dětství a pamatujou si, že to byla "docela bžunda a s bráchou sme se nasmáli" a částečně samozřejmě chyba kejvačů.(28.12.2010)

• anniehall

2,5* Minule jsem tady v komentáři k prvnímu Panterovi sliboval, že bude líp. Myslel jsem si to, těšil jsem se, alespoň tak jsem si to z dětství pamatoval. Ale ejhle. Kam se to vytratilo kouzlo, kterým na mě tahle sága dýchla? Že by zmizelo s odvanutými lety? Nevím, ale prostě mi to už nějak nepřijde vtipné. A nemyslím si, že by to bylo tím, že nemám rád grotesku. Takoví bratři Marxové nebo raný Woody Allen mě dokáží rozesmát téměř vždy a opakovaně. No, zkusím dát šanci ještě jednomu dílu...(29.12.2010)

Tento díl překonává svého předchůdce v mnohém. Všechny situace jsou mnohem zábavnější a děj filmu je nabitý. Peter Sellers jako Clouesau konečně dostává velký prostor a rozehrává spoustu skvělých momentů, třeba ty u kulečníku, nebo když si láme ukazovátko. Prostě tento díl série mně bavil nepopsatelně víc než originál.(27.12.2011)

Nevím no. Nadšení z dětských let začíná po dnešním shlédnutí opadat. Už první díl mě celkem zklamal a nebyl jsem si jistý, jestli jsem ho vůbec tehdy viděl. Nějaké střípky jsem si však pamatoval, tady nikoliv. A musím podotknout, že tady byly ty scény ještě mnohem víc natahované, humor sice kvalitní, ale ne tak častý a to Clouseauovo závěrečné šaškování mi přišlo až trapné :(. Malarkeyi... překvapivě vtipné rozuzlení? Vždyť se nakonec ani pořádně v tom zmatku nevědělo, kdo koho zabil... Opravdu jsem přemýšlel, že tomu dám 3 hvězdy a to si přece tahle série nezaslouží. Doufám, že ty další díly jsou lepší, aspoň co si pamatuji. Tohle si podle mého 80% vážně nezaslouží. ... Balon, bujón, burbon, bimbas, piloun.(23.6.2014)

V paláci milionáře Benjamina Ballona se včera v noci střílelo. Pachatel je neznamý. Takový složitý případ si žáda velmi schopného komisaře. Tedy nemůže být přidělen nikomu jinému než miláckovi Closeaovi, který ho energickým a poněkud specifickým způsobem vezme do svých rukou. Přitom se vášnivě zamiluje do komorné Marii Gambreiilové (není se mu proč divit, je to krasavice) a rozhodne se dát najevo její nevinu. Tadyten díl už je jiný než první, který byl spíš stylovou kriminální komedii s velkým šarmem, ve které hrál Closeau druhé housle a vystupoval tam poněkud jinak. Tento film se již víc věnuje různým bláznivým gagům a občas má naběh na naprosto brilantní veseloru. Některé scénky totiž jednoduše nemají chybu. Vyzdvihl bych třeba tu s kulečníkem či scénku kdy se v rámci vyšetřování Closeau dostane do nudistické kolonie a chtěnechtě v ní musí vše co má na sobě svléknout (krom knírku) Ale občas mi připadalo jako kdyby se tvůrci nemohli rozhodnout jestli chtějí točit film který už má být výhradně crazy komedie, anebo ještě spíš krimi komedie. A ta kriminální stránka mě zde až tolik nebavila ba občas i nepatrně nudí. Proto i přes genialitu a vtipnost některých gagů, plný počet hvězd nedám.(25.8.2016)