Celý život byl spořádaný a oblíbený člověk, než se rozhodl začít se řídit podle vlastních pohnutek. Mikael má milující ženu a veselou dospívající dceru, s nimiž žije v luxusním rodinném domě. Před nedávnem si dal pauzu v práci na ministerstvu a má konečně čas soustředit se na svůj vnitřní rozvoj. Proto se také rozhodne zúčastnit se lékařského testu na nová antidepresiva. Postupem času se ale na něm začnou pomalu projevovat změny v chování, které ale nejprve on sám vnímá pozitivně. Stoupající agresivita a potřeba manipulovat druhými vedou nejen k postupnému rozpadu rodinné idyly, ale především k nevratné proměně Mikaela.
Film jednání hlavního hrdiny kontrastuje s poklidností a estetickou harmonií moderního rodinného domu a přilehlého jezera. Pomalý rytmus dává prostor pro jemnou hereckou práci, která představuje hlavní klady tohoto filmu. Hlavní roli ztvárnil jeden z předních dánských charakterních herců Ulrich Thomsen. Do paměti diváků se zapsal v řadě oceňovaných skandinávských filmů jako Rodinná oslava, Bratři a Adamova jablka, ale objevil se i v mezinárodních produkcích jako Jeden svět nestačí, Hitman či Střepy v hlavě. (Česká televize)

Caminzind

Psychologický profil Mikaela zůstal pro mě po celý film záhadou, a trouchám si říct, že v něm neměli jasno ani Levring s Thomsenem. A podle toho to pak celé vypadá. Jakýs takýs niterný vývoj hlavní postavy si divák spíše domýšlí na základě námětu. Nedá se říci, že by herecké podání, scénář a režie byly v nějaké významné korelaci, spíše jen paralelně odsýpají. Thomsenovy netečné grimasy se za celý děj nezmění, divák je tak spolu s ním odkázán na vnitřní monology a scenérie, které naznačují onen proklamovaný (anebo tušený) vnitřní přerod. Motivy konkrétních činů, stejně jako Mikaelova dřívější povaha, intenzita prožívání a úroveň rodinných vztahů... oč méně zůstaly tyto skutečnosti zřetelné, o to nesrozumitelnější zůstává celý snímek co do psychologie a dramatu. Nízká tvůrčí investice v tomto projektu znamená proto i slabší úrodu. 65% ()

zette

Perfektni namet, ktery zaujme. Stejne jako herecke duo Thomsen a Steen, na ktere je radost se divat. Posledni tretina uz je celkem silena a z Mikaela mrazi v zadech. I pres samou chvalu si myslim, ze z takoveho nametu se dalo vytriskat jeste zdibec navic. Jinak se jedna o film, na ktery se jen tak nezapomene, pro fanousky psychologickych dramat povinnost. ()

andrii

Statut: Nebezpečný. Poločas slušňáctví, poločas dvojího života. Tvář systematického ničitele, tvář rozpadající se v okolní úhlednosti. "Mohl to být hezký život, leč pověsit na hřebík, jsem ho musel." Se zatajeným dechem stoupá dým oběti zmlsané. Jeho přímočarý, spokojeně nudný život, vyšel z módy. Již dlouho seděl v koutě stereotypu, zahleděn do falše reality, kterou sám nabízel. Mlčky provází, mlčky přichází, vnitřní smetí se na povrch dere. Mimo kontrolu, bez sebe, samovolné manipulaci tichý "zabiják" dal zelenou. Vstoupil do stinného sídla svého já, dlouho zapíraného já. Odemkl schránku temné, psychicky bodavé síně. Nosil v sobě obestřený charakter s vedlejšími účinky, jež vysvitly příliš důkladně, příliš důmyslně, příliš rafinovaně. V poklidu se kupí, kupí..., až přijde zasazení mrazivé. Na programu: Poslední ráno s maskou šílené „povinnosti." V cele aktér, s vyloučením mysli, zmizel napořád. ()

kocik1

Placebo effekt může působit nejenom v lékařství, ale občas i ve filmu. Destrukce rozumu i duše. Možná. I když mám skandinávská a hlavně dánská dramata na nejvyšším žebříčku popularity, tentokrát jsem příliš spokojená nebyla. Zklamal mě už začátek: kdopak by na sobě bezdůvodně jen tak z plezíru nechal testovat psychofarmaka? Možná student pro peníze, ale muž středních let, který nemá nouzi? Submisivní manželka, kterou ani nenapadne, že choti hráblo, ačkoli jí chce prodat (její) střechu nad hlavou? Tak nějak mi to přijde celé nevěrohodné. 50% ()

octopuska

Ulrich opět výtečně ztvárnil rozpolceného muže v psychologickém dramatu o krizi středního věku, vyhoření a o snahu vystoupit z řady. Mikael se rozhodne vyzkoušet nové antidepresiva a odhalí tak, že psychika je pěknej prevít a není radno ji pokoušet. Původně z nevinné dovolené s pravidelným zobáním pilulek na dobrou náladu se nakonec vyklube slušný psycho. Až ták, že milý Mikael by nejraději zlikvidoval rodinu. Po té co se dozví, že vlastně papal placebo se v něm zlo probudí na plné obrátky. Jako vždy Dánsko válí a Anders opět vyprodukoval velmi zdařilý scénář. ()

Tosi

Tichý a pomalý psychologický thriller o muži, jenž se ve zdánlivě spokojeném manželství přestává cítit dobře a chytá se tak příležitosti zúčastnit se testování nových antidepresiv. Vážně mě baví, jak dánové dokáží ve svých filmech navodit bezútěšnou atmosféru zoufalství a strachu, do které mě svým divným chováním skvělý Ulrich Thomsen rychle vtáhnul. ()

klima777

Co si teď počnu s těmi těžkými vraty? Když se netoužím bratříčkovat... Pachuť zloby, rozpaky a obsedantní nutkání přehrávat si některé scény v hlavě (3,5*). ()

zsn

Neuvěřitelná ostuda - na tomto filmu se podílelo takové množství Čechů a na nejvýdělečnějším českém filmovém webu o tom není zase ani slovo. Asi by to chtělo začít obyčejným místním uživatelům/redaktorům taky platit, ne jen se na nich přiživovat. ()

Ixbalanke

Poslední půl hodinu jsem nemohla ani dýchat. Atmosféra nedobarvovaná hudbou, založená jen na hereckých schopnostech, kameře. Postupně se objevují nečekané zvraty a do poslední chvíle člověk netuší, jak to dopadne. Víc říkat nebudu, to se musí vidět. ()

sona123

Báječná hudba, kamera, obrazy ponuré severské krajiny skvěle dokreslují obdobné nitro hlavního hrdiny. Jako obvykle je tu důležitý konec, v tomto případě pointa, i když se na můj vkus nedostavilo ono nenapodobitelné severské dramatické vyústění. Vlaky českých drah jako dobrá perlička na závěr. ()

petikacka

Z tohoto filmu mám divný pocit. Dle zdejšího hodnocení je to podle mě dost přeceňovaný snímek. Všechno je tady načrtnuto tak nějak okrajově a nedovysvětlitelně, že si z toho neumím vybrat jestli tu depresívně-agresívní poruchu měli v rodině (viz jenom náznaky u matky) nebo se u hlavního hrdiny začala projevovat psychóza díky jeho účasti v projektu na nové antidepresivum, které bylo vzápětí zastaveno díky vedlejším účinkům?! Ulrich Thomsen ty své psychouše umí dobře zahrát, ale mě tento film ničím nezaujal. Za mě 65% ()

ddf76

Staci jen kousek a je z cloveka peknej magor. Behem filmu jsem nejak nevnimal cas a byl jsem mile prekvapen, ze utekl velmi rychle. (Podle titulku se na nem podileli i cesti filmari). ()

Rockerman

Tak se může změnit člověk, který je zvyklý být celý život v zápřahu práce a pak přejde do fáze nicnedělání. Mikael je celou dobu v klidu, zdánlivě se nic neděje, vládne domácí pohoda. Ale něco je ve vzduchu, to je cítit čím dál víc. Psychologický film o tom, jak se lze nenápadně zbláznit. ()

Jilda15

Spořádaný a věrný manžel začne brát experimentální anti-depresiva, která však zdá se zvyšují touhu manipulovat ostatními. Nádherná studie posednutí Stínovým Já, a to přirozenými prostředky. Vše, co celý život potlačoval se začne drát na povrch. Film má příjemnou stopáž, hodinu a půl. ()

Gertruda.W

Pro mě je tento film jen další psychologický thriller. Pravda dánský (jedna hvězdička), s výbornými herci (druhá hvězdička) a třetí hvězdička za atmosféru. Jinak nevím, rozhodně nechci zevšeobecňovat jako např. v každém je skryté temné místo, jen mu dát prostor apod. Není zřejmé co vedlo Michaela k jeho obratu v psychice, duševní choroba, nuda, potřeba změny? Prostě se zvencnul a ... nakonec odjel do Prahy! A já si téměř celý film říkala, že kdyby žil u nás, měl by jiné starosti. Tak teď už to chápu – léčba Českou republikou! ()

Solverino

Hmmm, no jako takový psycho, ale nakonec to zase nejni psycho... hmm no nevím. Chlapec se nám tak nějak psychicky rozpadl :( ale zase taková pecka to teda IMHO není. ()

Další nálož severských filmů

Další nálož severských filmů

20.02.2010

Severský filmový klub zahájí letos v březnu další rok spolupráce s pražským kinem Atlas a brněnským kinem Art třídenní přehlídkou, během které bude uvedeno šest skandinávských snímků. 4. března nás… (více)