Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Omnibus

Bylo mi ho líto, váguse Wikuse. Lidé ho vyhnali, ale kreveťáci nikdy nepřijali. Zůstal trčet na skládce, uprostřed toho fantasticky hnusného slumu pro dva miliony mimozemšťanů, mezi všema těma plechovýma boudama, potaženýma igelitem, plnýma laciné špíny a bezcenných krámů. Uprostřed vší té beznaděje - ve slumu přímo mezigalaktických rozměrů. Tak jsem mu pomáhal přehrabávat se v odpadcích a spolu s ním se těšil, že třeba najdeme plechovku se zbytkem kočičího žrádla, které se v tom vedru ještě nestačilo zkazit. Našli jsme ale jen fén na vlasy s prasklou rukojetí. Taky dobrý. Když se spraví a bude fungovat, třeba za něj něco utržíme. A Wikus už konečně bude mít nastřádáno dost na to zajít si do centra slumu, ovládaného nigerijskými gangy. Vybrat si ze zfetovaných a vyzáblých šlapek, vrávoravě překračujících odpadky na svých vysokých podpatcích, a po dlouhé době si zase jednou užít mezidruhový sex. Dopřát si tak i trochu lásky, místo jen nekonečného plnění si žaludku. Ha! Kde mají vlastně (mají-li vůbec) kreveťáci žaludek? A vlastně i ten nástroj lásky? __ Film rozhodně doporučuji všem milovníkům vizuálně namakaných scifi, slzopudných sociálních dramat i akčních stříleček v jednom. U stříleček jediná výtka k filmu: místo toho imbecilního boje Wikuse s komandem, kdy ho (určitě ti blbci producenti) posadili do útrob jakéhosi kreveťáckého Transformera a zablbli si s ním, jak v prefabrikovaném béčkovém filmu, měli zůstat u poctivé pouliční války mezi komandem a těmi nigerijskými gangy, ve které by Wikus jen kličkoval jako králíček na střelnici. Nakonec třeba i klidně mohl vpálit, hezky face to face, veliteli komanda Koobusovi kulku mezi oči, proč by ne, ale tím přílišným tlačením na akční a detonační pilu to u mě dost shodili. Škoda, jinak mi to už viselo v Top-ce, jak ta jejich vesmírná loď nad Johannesburgem. A mimochodem – naprosto geniální výběr lokality k přistání! Od pilota toho kosmického korábu i od autorů scénáře. ()

DJ Obelix

Byl jsem naprosto smeten. Toto je film, co má koule. A to se vším všudy. Je to drsný pohled do duše všech Xenofobů (Nejlepší je samozřejmě fakt, že se nejhůře ve filmu o mimozemšťanech vyjadřují právě černoši, kteří to v JAR neměli "zrovna jednoduché). Je to zároveň výborná sci-fi. A je to navíc v druhé polovině úchvatná "R"ková akční jízda. Navíc originalita a provedení se cení dvojnásob, takže jasný plný počet. ()

Javert

Zklamání. Mám totiž takový dojem, že za stejných podmínek by se dal natočit mnohem lepší a ve všech stránkách promakanější film (tedy kromě té trikové, za kterou by se nemusely stydět ani o dost dražší filmy). Tohle je bohužel jen průměrný, nedotažený a pro mě osobně celkem nezáživný mix sci-fi a akce. ()

mzss1

Celkem to jde, nadprůměrná záležitost. Nikoliv pecka teda. Vše je pojato moc amatérsky. Film mohl mít lepší nápady. Ale i tak tu máme dobrý příběh, dobré herce. Všechny tyto prvky v rámci žánru splnily dostatečně. Film je ale tak maximálně na 2 shlédnutí. 70% = **** ()

Snorlax

Akční sci-fi, které se rozhodlo vymanit z té velice těsné krabičky, v níž se všechny ostatní filmy tohoto žánru pohybují. Neotřelé, nápadité, se zajímavým podtextem chápání jinakosti, překvapivě zábavné. Kvalitně natočené akční scény a docela sympatičtí mimozemšťané. ()

kingik odpad!

Pro mě nejhorší film roku. To že má být film z roku 2009? TOHLE?! Se divím, že se tohle vůbec dostalo do kina. Tak jestli tohle nedostane Zlatou malinu, tak už fakt nevím. Osobně bych tuto anticenu navrhl hned v několika kategoriích. Nejhorší herec roku-Sharlto Copley- tento šašek, vzhledem i odporným hlasem připomínající inspektora Clouseaua, mně byl od počátku natolik nesympatický, že mně jeho osud byl lhostejný. Nejhorší triky - které byly asi tak na úrovni Cesty do pravěku a vzhled mimozemšťanů, to asi byla parodie, protože horší jsem ještě neviděl. Prostě když nejsou prachy, tak netočím, a já jsem zvyklý na určitou úroveň a i tu myšlenkovou a myšlenkově to bylo někde na úrovni Včelích medvídků. Nejhorší režisér roku-Neill Blomkamp-režie fakt ubohá, uměl bych lepší. Nejhorší scénář a nejhorší film, a máme nominace kompletní. Fakt nemusím ultrastupidity typu chlápek se nakazí, proměňuje se a oni ho nahání. Jediný pozitivum tahle zhovadilost má a to, že jsem se u toho vydatně nasmál, jak už dlouho ne. Absolutně bych tento film nikdy nikomu nedoporučil. 0% ()

InJo

Žánrově nevyhraněná podívaná, zahrnující báječnou sci-fi zápletku, úchvatné akční scény (které zabírají takřka celou druhou polovinu filmu), drsný humor, satirické ozvuky a celý film je koncipován jako pseudo dokument. Scénář sice pracuje s některými osvědčenými motivy a klišé, ale filmu jakožto celku to na kvalitě neubírá ani ň (téměř veškeré události působí přirozeně a nevyhnutelně). Hlavní hrdina je skvěle zahraný a sympatický (i když měnit s ním by nechtěl asi nikdo), atmosféra a vylíčení "tak trochu netradičního" slumu taky výborné (člověk by pomalu věřil, že se to všechno doopravdy stalo - už jen to zasluhuje obdiv!) a minimálně od půlky je ze snímku ohromující jízda, plná strašně efektních momentů a která je tím možná nejzábavnějším z dosavadní letošní filmové nabídky. Absolutně nechápu, jak mohl za tak směšný rozpočet vzniknout takový velkofilm. Triky jsou totiž přítomny v každém druhém záběru a jsou vážně fantastické, stejně jako výprava. Zajímalo by mě, jak moc produkující Peter Jackson Blomkampovi při natáčení radil a pomáhal, protože pokud je District 9 převážně dílem pana režiséra, pak před sebou máme výrazný talent s velkou budoucností. Zkušený James Cameron bude muset v prosinci opravdu zaválet, aby začínajícího Blomkampa kvalitativně trumfnul. 90 % ()

Šakal

Hned úvodem musím jasně říci: Tleskám a zároveň smekám Neille Blomkampe. Tomu říkám za " málo peněz hodně muziky " ! Debut jako hrom! McG by si měl tento snímek pouštět po večerech jako studijní materiál, jak má vypadat akční sci-fi. Tento snímek poráží nového Terminátora na plné čáře! Aby mě ( jak již napsal uživatel Tom Hardy ) dokázal takovýmhle způsobem vtáhnout do dění " dokument o mimozemšťanech milující kočičí žrádlo " , nato už musí mít člověk pořádný kopec odvahy a především umu. Měl jsem určité obavy, ale ty byly " rozmetány " již po 15 minutách, kdy jsem si zvykl na téměř dokumentární styl vyprávění. Výborná atmosféra, překvapivé ( ale o to více působící ) zasazení děje do afrického Johannesburgu a nikoliv New Yorku apod., strhující tempo po celou dobu, výborné akční scény a překvapivě kompaktnost rozhodně přebijí těch pár nedostatků, kterými snímek " trpí ". Mohl bych tady vyjmenovat pár výtek, ale proč, když mě snímek tak vtáhnul. Co říci závěrem? Tak nashle za 3 roky Neille Blomkampe, ikdyž bych se vůbec nezlobil, kdyby to bylo i dříve. Hodně poctivé 4 *! Uvažuji, proč jsem nedal 5 ( možná po druhém shlédnutí, uvidíme...... ) ()

Sobis87

Tenhle film je samé překvapení. Sám režisér Neil Blomkamp, který měl doposud zkušenosti jen s krátkometrážními filmy (District 9 vychází z jeho kraťasu Alive in Jogurt), mě překvapil tím, jak dobře ukočíroval svůj celovečerní debut a prokázal se jako velmi zručný a vynalézavý tvůrce, kterému nedělá nejmenší problém plynule přejít od pseudo-dokumentárního stylu ke střídmé sci-fi, která se ke konci strhne v akční inferno, které svou působivostí (a explicitní brutalitou - také překvapení, nejdříve nic a po první utržené končetině jsou rozprsknuté hlavy i celá těla na denním pořádku) nakopává plechy i Bayovým druhým Transformerům. Bay měl pro svou akční pecku k dispozici několik desítek robotů, kteří řádili na plátně dvě a půl hodiny, Blomkampovi ale stačil jeden menší robot a slabá čtvrthodina k tomu, aby ho strčil do kapsy. Dalším velkým překvapením je celkový vizuál filmu a množství všeho, co nám divákům District 9 servíruje, protože při dnes už směšném rozpočtu 30 milionu dolarů mi mnohdy zůstával rozum stát nad tím, co všechno byli tvůrci schopni za tak nízký rozpočet pořídit. Mimozemští „kreveťáci“ vypadají úchvatně, působí realisticky, dokonale zapadají do okolního prostředí a jsou parádně zanimovaní…a navíc se jich hemží na plátně sakra dost. Již zmíněný robot si v ničem nezadá s Bayovými plecháči a celkově film působí velkolepěji, než jsem čekal. Při sledování filmu lze poznat, že pan režisér má spoustu nápadů, jak vizuálních, tak i co se scénáře týče, neváhal využít své první velké příležitosti (a v Hollywoodu nezvykle velké tvůrčí svobody, kterou mu zajistil producent Peter Jackson) a do filmu začlenil satirické prvky, černý humor a věci, které nám doposud žádný jiný film nenabídl. Nakonec se nám tedy dostalo něco na způsob Cloverfieldu, [Rec] a Blair Witch, ale ne zcela, neboť tyto filmy byly čisté pseudo-dokumenty a tato forma by v případě District 9 režisérovu vizi značně omezovala, a tak nakonec dokumentární prvky s přibývající stopáží vyklízejí pole (snad až na záběry z kamer fungujících v dietetickém světě) a z filmu se stává klasicky vyprávěné a realisticky pojaté sci-fi. Pokud jde o ten realismus, tak o to více zamrzí několik děr ve scénáři, pár nelogičností a nedořešené věci. I tak se ale jedná o pecku se zajímavým hlavním hrdinou (a skvěle zahraným), poutavým příběhem, úchvatným vizuálem a vražedným tempem. 90% ()

Jordan

veľa muziky za málo prachov, dokonalá zmena hrdinu, perfektná dramaturgia, teším sa na DVD na zvyšných 5 alternatívnych záverov, forma dotiahnutá hádam do dokonalosti, kedy sa medzi mockumentary a fiktívnym akčným sci-fi hororom prechádza "quick, clean and quiet", navyše v "béčkovom" a žánrovom šate zabalená myšlienka veľmi aktuálna a pomerne silná (súhra formalistických a populárnych žánrov akcie, sci-fi a hororu v spojení s filozofiou a myšlienkou tu dosahuje geniálnych rozmerov Matrixu). veľká spokojnosť! ()

HoneyBunny

Brilantní. Nemám tu prostor rozepisovat se, jak zajímavě a originálně pracuje D9 s tématem rasismu, ale věřte, že tentokrát se opravdu budete stydět za to, jak bílá "vyšší" rasa jedná s těmi, kteří jsou údajně pod její úrovní. Tenhle film hlavně šlape a cítíte každou emoci lidí i kreveťáků (btw to pidikreveťátko je boží). Postmoderní tu není jen prázdný pojem - máte tu odkazy na jiné filmy, morálně dvojakého hrdinu, bombastické scény, nejistotu vzbuzující finále a dokonce i mrknutí na videoherní fanatiky. Blomkamp vás přišpendlí k sedačkám hlavně nepředvídatelností, opravdu netušíte, co se stane v další minutě. A hlavně je to celé pojaté tak reálně, až z toho mrazí. Při sledování D9 jsem celou dobu měla nepříjemný pocit, že takhle nějak by to dopadlo, kdyby k nám přilétli emzáci. Nedívá se na to hezky, ale ten hořký pocitový dojezd během titulků stojí za to. A komu bude trochu nevolno, ať si pustí Hvězdnou bránu. 90 % ()

Anderton

Distrikt 9 má mnoho kladov, ktoré sa všade, v každej recenzii a komentári opakujú. Doplnil by som za mňa dokonalý plynulý prechod od takmer sociálnej drámy po čistokrvné scifi v záverečnej polhodine. Ako sci-fi funguje film aj v rámci klišé nezmyslov, ktoré mi, neviem prečo, v tomto pípade nevadili. (Hrdina sa dostáva z miesta na miesto velmi lahko, bez povšimnutia celého mesta, ktoré ho hladá). Z kino zážitkov tohto roka zatial vrchol, (tesne pred Star Trekom), ale nevidel som Up a ešte príde Avatar......tak uvidíme.....Ostalo to tak aj po nich. ()

JosefGruber

Sci-Fi nemusím, ale tento počin byl docela zajímavý a rozhodně nenudil. Škoda občasných přemrštěných scén, ale to tak nějak k tomuto žánru patří. Film natočený částečně jako večerní zprávy a dokument v jednom hodnotím 70%. 3-4*, 31.7.2014, tv ()

Frajer42

Přišlo mi, že film se snaží působit velkolepěji, než na kolik opravdu má. Z kraje se mi docela líbil, ale postupně začal pičovaťet a stala se z něj obyčejná hovadinka. O odpadu nemůže být samozřejmě vůbec řeč, ale nemohu najít nic za co bych mohl dát více než 2*. Zvolit lepšího hrdinu promyslet si lépe scénář a potom bych už možná něco najít mohl. ()

AppleCore

Ó můj Bože! Kam se sakra sere Michael Bay a jeho stamilionový rozpočty?! Kam se sere Spielberg s Válkou světů?! Tihle dva tvůrci jsou dneškem počínaje zabušený do země. V případě D9 se jedná o mistrovsky odvedenou práci po všech stránkách. Co se efektů týče, tak jsou (věřte nebo ne) lepší než v nějakejch podělanejch Transformers pro dětičky do pěti let (efekty zde působí hodně realisticky a strašně se do filmu hodí). To všechno podtrhuje pořádná dávka brutality, která je doprovázená strhující naléhavostí děje. Fantastická hudba to umocňuje a výkon Sharlita Coopleyho, kterej viděl kameru prvně v životě je téměř oscarovejch rozměrů (Ne! Nepřehánim). A to, že je film nízkorozpočtovej ještě přece neznamená, že to je béčko. Sice se ohání už několikrát viděnou "klišivitostí", ale B to prostě neni. Že to "vyžbleptne" nějakej vůl ještě neni rozkaz k tomu, abychom se tim řídili taky. Totální BOMBA a zároveň nejlepší sci-fi posledních několika let. (nechápu jak to uživatel EdaS může srovnávat s Bournem sakra!) Dodatek (23.11.2009): WARNING - Spoiler až do konce: K tomu konci. Všichni si stěžujou, že se jim nelíbí, jak ten modul ke konci vzlítne. On ale ale nevzlítne proto, že by se nějak sám od sebe opravil, ale proto, že Christopherův syn nastartuje (z toho modulu dálkově) mateřskou loď a ta za pomocí nějakého silového pole vyhledá a přitáhne onen modul na svojí palubu. ()

Kothy

Zajímavá parafráze na problémy s přistěhovalci v Jižní Africe. Místo nich použili mimozemšťany. Tímhle filmem Neill Blomkamp prorazil. Sharlto Copley hraje i v dalšéch jeho filmech. Dost zajímavý film. Ke konci těm mimozemšťanům i fandíte. ()

boshke

Ač jsem byl kvůli svým vysokým očekáváním, způsobenými všeobecnými chvalozpěvy na toto dílo, v podstatě zklamán, celkově hodnotím District rozhodně pozitivně. Ve světle výše zmíněného jsem čekal něco naprosto dechberoucího, konalo se však "pouze" nadprůměrné sci-fi. Film je založen na skvělém námětu; proč by nás mimozemšťané museli vždy pouze zabíjet, ničit, podmaňovat? Proč by nemohli být "neškodní", být na obtíž? Budu se opakovat, film však opravdu s časem ztrácí na dechu. První dokumentární část nasadí laťku tak vysoko, že se k ní druhá, ve znamení klasických hloupých amerických akčňáků., nemá šanci ani přibližít. Začátek filmu dává divákovi přílišnou naději, že zažije něco neobyčejného, tudíž poté zákonitě přichází zklamání ze zbytku filmu... Myšlenka skvělá, první část filmu skvělá, Copley v roli Wikuse skvělý... 80% ()

AllShallFall

Kreveťáci jsou zvláštní mimozemská rasa. Ale příběh o nich je skutečně působivý. Je nabitý akcí a napětím. Hlavně poslední scéna. Naprosto geniální. 90% ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)