• drankeryth

Bod davam za rytierov, ako boli vyzbrojeni, takze po tejto stranke to nebolo odflaknute, ale ich absolutna demencia mi isla na nervy. Ani to dobijanie malej pevnosti na cele s Pavlem Krizom nebolo na zahodenie a hlavne tie katapulty boli asi z toho najlepsie. Zvysok filmu bol neatraktivny a vhodny skor pre mladez, ktorym sa to urcite bude pacit:)(27.9.2011)

• Sobis87

Karel Janák je režisér, který si bere za vzor americkou kinematografii, což je patrné ze všech jeho celovečerních filmů. Snowboarďáci a Rafťáci by se dali označit za českou mutaci hollywoodských teenagerských komedií. Snímkem Ro(c)k podvraťáků, což byla variace na gangsterské filmy, se režisér pro změnu chtěl přiblížit filmům tvůrce Guye Ritchieho. Ani jeden z výše zmíněných žánrů není typický pro českou kinematografii, Janák ale se svým nejnovějším filmem zabrousil do pohádkových vod a právě pohádky se v Čechách těší dlouhé tradici. Se snímkem Ať žijí rytíři se režisér zároveň vrací ke svým kořenům, neboť jeho prvním dlouhometrážním filmem byla taktéž pohádka (byť určená přímo pro televizní obrazovky) Vetřelci v Coloradu, ve které jsou hlavními postavami taktéž dětští hrdinové. ____Příběh filmu se odehrává v dávném středověku a vypráví o šlechtici Martinovi z Vamberka a jeho dětech, které se poté, co jejich otce uvězní hrabivý soused Albrecht z Krvenos, ocitají sami v tvrzi a jsou nuceni ji bránit před Albrechtovým vojskem. Proradný Albrecht má totiž na jejich panství spadeno, chce ho obsadit a přivlastnit si poklad v něm ukrytý. Brzy ale spolu se svým vojskem zjistí, že boj proti skupině dětí nebude tak jednoduchý, jak se mu mohlo zprvu zdát. Martinovým potomkům totiž nechybí statečnost a prohnanost a při bránění své tvrze rozhodně nebudou šetřit originálními nápady, jak nepřítele zastrašit.____Film Ať žijí rytíři by se sice dal označit za klasickou českou pohádku, nebyl by to ale režisér Janák, kdyby do filmu nezačlenil prvky z jím tolik obdivované západní kinematografie. Dočkáme se tak dynamicky natočené honičky mezi povozem a Albrechtovými jezdci, kde není nouze o efektní pády a šermířské souboje, dále dojde i na obléhání tvrze pomocí katapultů a vojska, které musí čelit spršce šípů a v jedné scéně se dočkáme dokonce i dlouhého zpomaleného záběru, v němž dětský hrdina statečně kráčí proti kameře a za ním šlehají plameny ze stohu slámy, který právě on zapálil. Tento záběr jasně evokuje hollywoodské akční filmy, pro které jsou takové záběry typické…a je směšný. Janákova snaha přiblížit se západním žánrovým snímkům bohužel většinou troskotá na nízkém rozpočtu, kvůli němuž si tvůrci například nemohli dovolit zaměstnat objemný kompars, následkem čehož se my diváci musíme spokojit jen s nějakým dvacetičlenným vojskem Albrechta a některé interiérové scény působí až nezdravě televizním dojmem. ____Pokud se jedná o herecké výkony, téměř všichni zúčastnění předvedli slušný standard, což platí překvapivě i pro dětské představitele, kteří po většinu stopáže působí přirozeně a nikdo zbytečně nepřehrává. Výjimku tvoří snad jen Jan Battěk v roli Adama, ze kterého se díky jeho křečovitému projevu stala nechtěně směšná figurka a tím pádem snad i nejzábavnější postava v celém filmu. Zmínku si určitě zaslouží i Pavel Kříž, který postavu Albrechta pojal po vzoru záporných postav z béčkových akčních filmů Hollywoodu 80. let, což vyústilo v úsměvné přehrávání a rádoby démonické pomlaskávání a olizování, které ve výsledku působí celkem vtipně. Těžko říct, jestli se jednalo o účel. ____Scénář je v některých pasážích možná až moc komplikovaný, tvůrci se snaží do filmu procpat zbytečně moc motivů a dějových linek, přičemž ne všemu může být v jeden a půl hodiny dlouhé stopáži věnována dostatečná pozornost, díky čemuž například jedna z romantických linek vyzní úplně naprázdno. Na druhou stranu si ve filmu každý najde to své. Pro děti je příběh dostatečně atraktivní na to, aby dokázal po celý film udržet jejich pozornost, teenageři si přijdou na své při akčních scénách, které sice nejsou nijak převratné, na české poměry se ale jedná o slušný nadstandard. A rodiče zajisté potěší některé povedené vtipy a plejáda známých herců. Ať žijí rytíři je prostě film pro celou rodinu, na to, aby se stal další českou klasikou, ale až moc často klesá do vod průměru...a já osobně jsem se u něho až nezdravě často nudil. 50%(4.11.2009)

• becki_tu

Tohle nemohl točit Janák střízlivej. Herci neskutečně přehrávají, hudba je přinejmenším podivná a scénář se omezuje na scény typu "děti běhají po lese, děti běhají po hradě, děti si hrají na schovávanou, děti se pokouší hláškovat a Pavel Kříž se snaží hrát záporáka". Diváci nad 6 let by měli mít před začátkem filmu upozornění o častém výskytu infantilního humoru a trapných hereckých kreací téměř všech zúčastněných.(26.12.2010)

Príjemne strávené nedeľné popoludnie. Rozprávka, nad ktorou som nemusela rozmýšľať, sama sa doviedla k šťastnému koncu. Niekoľkokrát som sa zasmiala a niekoľkokrát som sa spýtala, či už tých útokov odporného Albrechta a jeho zbabelých vojakov nebolo dosť. Každopádne deťúrence v kine okolo mňa sa naozaj zabávali, takže odporúčam rodinkám na pekný spoločný večer.(11.10.2009)

Po Snowboarďácích se Karel Janák zaměřil na nejmladší publikum. Veskrze dětský, ale vůbec ne špatný film, si děti rozhodně užijí. Karel Janák je zručný režisér, to mu nemůže nikdo upřít a celý film je (pro děti) dobrá zábava. Scénář sice občas trochu hapruje, především dětští hrdinové se občas chovají nelogicky - ale jak jim to lze vyčítat, když jsou to ještě děti? Horší je to u postavy zákeřného Albrechta z Krvenos v přesvědčivém podání Pavla Kříže? Jeho charakter budí hlavně u dospělé části publika rozpaky. To, že je hlavních dětských hrdinů 6, nepovažuji za žádný zásadní problém, ačkoliv je zřejmé, že ne všichni mají dokonale prokreslené charakterery. Film se pochopitelně odehrává v jakémsi bezčasí, což ale nevadí. Toto je prostě představa středověku pro děti. Jedná se o malý filmeček s malým množstvím postav a zápletka je také mile místní, to znamená, že mezi sebou soupeří dvě tvrze, z nichž každá je domovem odhadem 40-50 lidí. Děti se sice musí obejít bez dospělých a dokonce za ně řešit problémy, ale naštěstí to nedošlo tak daleko, že by zachraňovali celý svět. Občas jsou odvážné, občas se stáhnou, ale vše je vykresleno v poměrně realistické míře. Snímek je především dobrodružný, s mnoha komickými scénami, především ta s lanem zaručeně dětské diváky pobaví.(13.10.2009)

• - Lenka Krobotová, ktorá stvárnila rolu kráľovnej, bola iba mesiac po pôrode, keď jej ponúkli zahrať si vo filme. Štáb preto musel vyriešiť jej brnenie, ktoré musela mať na sebe pri natáčaní. Nedotiahli jej na ňom skrutky, aby mohla svojho potomka kojiť. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)

• - Snímek se natáčel unikátní digitální technologií 4K Red Cam srovnatelnou s klasickým 35mm filmem, která zajišťuje mimořádnou hloubku a ostrost obrazu. Pro své vysoké rozlišení je nazýváno také UHD / Ultra High Definition. Jde o první případ použití této technologie při natáčení podobného filmu v České republice. (Taninaca)

• - Původní název plánovaného sedmidílného seriálu byl „Než se táta vrátí“. (Taninaca)