Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Tento napínavý film ze středověku je určen divákům, kteří mají rádi dobrodružství, romantiku, humor a to nejlépe všechno dohromady. Jeho děj začíná ve chvíli, kdy Martin z Vamberka musí na rozkaz krále odejet do války bojovat proti Saracénům a pověří ochranou své tvrze nejstaršího syna Petra. Ten se (nikoli bezdůvodně) netěší zrovna veliké popularitě u svých sourozenců a ti mu jeho novou roli rozhodně nehodlají ulehčit. Nikdo ale netuší, že si na jejich panství dělá zálusk zlotřilý soused Albrecht z Krvenos, pán sousedního hradu, který se neštítí ničeho, aby dosáhl svého. Kolem tvrze se brzy začnou dít podezřelé věci. Děti musí rychle zapomenout na rozmíšky a začít čelit hrozícímu nebezpečí. Jenže co se z počátku zdálo jednoduché, změní se postupně v boj na život a na smrt… (Česká televize)

Trailer

MartinezZ

21.6.2010 ~ ZAKAŽTE NATÁČET NOVODOBÉ POHÁDKY!!! Zakažte natáčet i novodobé pohádkové příběhy, rádoby dětské historické příběhy a vůbec, zakažte Čechům natáčet cokoliv. Z 90% jsou to sračky nebetyčné, úděsné a zkroušený pláč vyvolávající. Janáku, smaž se v pekle! ~ Karel Janák je takový ten režisér, co se dle mého soudu dostal do režisérské sesle jen díky tomu, že tady prostě víc lepších režisérů nemáme, a tak díky němu vznikly, sice "týnejdžry" opěvovaní Snowboarďáci, Rafťáci a Ro(c)k podvraťáků, kteréžto nadšené reakce většiny mých vrstevníků jsem nechápal a nechápu dodnes, ale hlavně díla, jejichž opomenutí pod závojem času je jistojisté a udržovat při životě tyhle pitomosti budou jen občasné reprízy na televizních kanálech ("kanál" se k tomu celkem hodí). A tenhle vpravdě mistrný umělec dostal do rukou možnost natočit rodinný (čti dětský) historicko-dobrodružný příběh jednoho pána českého hradu a "jeho" šestice dětí. ~ Jsou dva hrady, jeden s hodným pánem a houfem dětí, okolo něj se motajících, a druhý, jemuž vládne zlý pán. Zlý pán ovšem chce obě území a existence pána dobrého jest mu překážkou. Vymyslí tedy ďábelský plán, obviní hodného pána z čarodějnictví, ten je nucen jet to vysvětlovat na královský dvůr, přičemž je zlým pánem lapen a uvězněn, tudíž by se na královský dvůr dostat neměl a tudíž tak jako doznat úprkem svoji vinu (ďábelské HAHAHÁ!). Jenže to bychom tu nesměli mít právě onu šestici neohrožených děcek, které všemu přijdou na kloub a nebýt jich, dobrý pán by shnil v šatlavě. ~ Dočkáme se tak nudy na n-tou, imbecilních hereckých etud, dějových zvrat(k)ů, nelogického jednání, řady nesmyslů a vůbec, tohle je sračka. Janákovi by měly soudním rozhodnutím zakázat přiblížit se k čemukoliv schopnému zaznamenávat obraz či zvuk na pět set světelných let. Být dvanáctiletým děckem považoval bych tohle za urážku mé inteligence. ~ David Prachař jako hodný pán je sterilnější než znojemské okurky, jeho arabský slouha je blb, nejstarší chlapec a dědic hradu má herecký projev kýblu na štaflích, proč se tu objevuje Tereza "vyhulenější-a-vychlastanější-hlas-široko-daleko-nenajdeš" Voříšková je záhadou (někdo musí brnkat na city tomu kýblu na štaflích), takže kupodivu jediní slušní herci jsou tu ti nejmladší, v čele s blonďatým malým pišišvorem, malou ukecanou Andrejkou Žádníkovou, která, podle příjmení, nebude mít daleko ke Zdeňce Žádníkové - Volencové, známé Ivanky z Rodinných pout a VéKáVéček. Na straně zla ještě uvidíte herce émerických rozměrů, který se ještě z poza velké louže rád vracel domů, Pavla Kříže, který zde své herecké umění bravurně nezúročil a místo něho mohl roli převzít kdejaký ochotník z nejbližší vesnice, a ještě trojice lupičů a hrdlořezů, kteřížto trapnost a debilitu většiny postav už jen doplnili. ~ Samotná zápletka by nemusela být špatná, kdyby to dostal do rukou někdo, kdo má ruce a ne lopaty. Geniální vynalézavost jednoho z mladších chlapců by se hodila Ridleymu Scottovi a Orlandu Bloomovi při obraně Jeruzaléma v 'Království nebeském'. V tomhle komorním prostředí ale bitva o hrad (hrádeček kdesi u lesíka na louce) vyznívá dost trapně, vlastně jako většina celého filmu. Vlastně jsem zjistil, že jsem část tohohle skvostu viděl někde v televizi, kdy to bylo rozkouskováno na mini seriál. Už tehdy to bylo k pláči a uvědomit si tohle rovnou, mohl jsem si ušetřit čas. Brak. Hvězdička jen za čtveřici nejmladších herců, ti jediní se snažili. () (méně) (více)

kollis

I když se Karel Janák posunul žánrově, spolupráce s dětským, respektive teenagerským hercem se nevzdal. Ti překvapivě ani moc neserou. Snad krom té nejmladší, jakoby vypadla z vánoční reklamy na Kofolu - "ja nemusim, ja už ho vidim", ta sere velmi. Přestože mají Ať žijí rytíři na české poměry stále nadstandardní rozpočet, nedokáží zastřít pocit levnosti. Ano, je tu pár efektních, zpomalených záběrů, obstojných bojových akcí, ale ty o to více obnažují nedostatečnou (televizní) výpravu. Navíc Rytířům chybějí neotřelé scénárististiské nápady, smysl pro rytmus a tempo, což ke konci vyvolává dojem, že stopáž je neúměrně dlouhá a přichází nuda. Prostě průměr co rychle vyšumí. ()

Ombak▼Penari

Otázka jak to hodnotit. Jestli se na to budu dívat v rámci světové kinematografie, tak je to hrozné. V intencích tragické domácí produkce posledních let to ale nedopadlo zase tak strašně. Ano, výběr herců mohl být citlivější, ano, některé scény jsou prkenné jak kůlna a určitě to má celý roj dalších much, ale jako dětský film s nádechem středověku to docela pobavilo. Neřekl bych, že to bylo kdoví jak dobré, ale zas taková tragédie taky ne. Když vidím, jak dopadají třeba české pohádky z posledních let, tak si říkám "Zaplať pánbůh za ty dary." ()

Big Bear

Jsem vlastníkem DVD a viděl jsem kousek běžet i na ČT. Jelikož střefověk ve filmech , knižně i v archeologii mám rád, celkem jsem se na to těšil i když jsem se bál, že to bude spíš pro hodně malé děti cosi o rytířích a princeznách...Asi každému je jasné, že tohle nebude žádná středověká řezničina ve stylu Ironcladu apod... Je to vlastně pohádka o zlém šlechtici s bandou tupounů, který má zálusk na hrad hodného šlechtice, který má kupu dětí co mu pomáhají bránit hrad... A pomáhají tak, že nakonec (jak to ve správné pohádce chodí) zlí prohrají... jejda snad nespoileruji ! .-) Ačkoliv máme skvostné exteriéry i interiéry pro středověké filmy, lecos ve filmu působilo dost papundeklově. K ději samotnému se nebudu vyjadřovat, protože již nejsem cílovou skupinou diváků. Herecké výkony jsou rozporuplné. Zatímco u dětských hrdinů na hradě hodného šlechtice (Prachař) se místy o herectví nedá ani moc mluvit, na hradě zlouna (Kříž) celá jeho banda neskutečně přehrává... A tak jediné co mne jako dospělého diváka zahřálo na srdci (ano vím, jsem s tím v komentech již otravný) byl pohled na krásnou Terezu Voříškovou... že to jako celek nebylo ono mi však vlastně nenápadně předvedl syn, který to viděl jednou a už o to nejeví zájem což bych si u jiných oblíbených a stokrát jím pouštěných filmů zatraceně přál.... Celé to na mne působí jako dost nedotažené dílko. A přitom to nemuselo být v souhrnu až tak špatné, ale těch nedodělků tam bylo přespříliš.... * * ()

Charon11

První díl TV seriálu se zdál být odpovídající TV- kvalitě. Kvalita má bohužel klesající trend. Pominu pomalé tempo, skřípající scénář, ale herecké výkony a dialogy to nejde přehlédnout. Mezi slabšími hereckými výkony vyčnívá doslova trapně přehrávající Pavel Kříž. Co poslední dobou tento "herec" předvádí je neskutečné a nechápu režiséry, že po takové šmíře sáhnou! Opět pominu komicky vypadající "bitvy" na křížové výpravě (když nemám peníze na pořádnou bitevní scénu, raději ji vynechám nebo ji zahalím do šera, mlhy, písečné bouře....cokoliv jen ne to co bylo předvedeno, ale nemohu opomenout dialogy. Ten kdo je psal byl buď hoštapler nebo na drogách. Děti chvíli hovoří skoro staroslověnštinou a hned zase jako by se vracely z odpoledního vyučování v r.2010. To fakt nechápu. Škoda, filmů z doby středověku je opravdu málo a kvalitní české vytvořili snad naposledy páni režiséři Vláčil a Vávra. ()

• V seriálu otec dětí Martin z Vamberka (David Prachař) jede na královskou výzvu do boje proti takzvaným saracénům. Etymologie pojmu „saracén“ se dosud nepodařila spolehlivě prokázat, nicméně jedná se o středověké označení Turků či Arabů, všeobecně se míní, že pojem je odvozen z řeckého Sarakenoi, což byl řecký název pro divoký arabský kmen Saraků. V českých středověkých rukopisech se termín saracén objevuje poprvé v roce 1148, avšak sloužil k označení příslušníku pohanských etnik na východě od českých hranic. (Nick321)
  • Jedná se již o druhý český historický film, který byl v roce 2009 uveden v kinech, i když se původně počítalo se seriálem pro televizní obrazovky. Oním prvním je snímek Jménem krále, což měl být původně televizní „pilot“ k seriálu. (Taninaca)
  • Původní název plánovaného sedmidílného seriálu byl „Než se táta vrátí“. (Taninaca)