Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

spotczek

Tohle zpracování se realitě ani nepřibližuje. Proč by nějaká soukromá firma dělala podobný experiment? Tolik peněz za co? Film dokonce schválně vyhrocuje a přehání násilí, nejspíš aby i těm nejvíc zabedněným vysvětlil, že se k sobě chováme jako zvířata. Ale v Zimbardově zjištění šlo spíš o překvapivou lehkost, s jakou se přeorientováváme na nejrůznější role. A to bohužel není příliš filmově atraktivní. ()

slaYerko

Zaujímavý film, ktorý po dopozeraní donúti človeka zamyslieť sa nad všeobecným správaním ľudstva. Osobne sa mi ale viac páčila verzia z roku 2001 od nemeckých filmárov. Forest Whitaker sa zmocnil svojej postavy skvelo, Adrien Brody ma ale veľmi nepresvedčil. Pokiaľ ste nevideli pôvodnú verziu film vás svojim scenárom určite zaujme. ()

soltak

Film je to zajímavý, bohužel však ne dobrý. Velmi dobrý scénář je asi jediné pozitivní, když nepočítám krásnou Maggie Grace. Jako záporák se Forest Whitaker osvědčil. Rozhodně to stálo za shlédnutí, ale podruhé už to vidět nemusím. 50% ()

krachman

Myšlenka dobrá, ale myslím, že se to celé ubíralo absolutně nelogickým směrem. A nelogické bylo ať už chování "dozorců" tak i reakce "vězňů" Dle mého názoru se z tohoto námětu dalo vytřískat mnohem víc. Mimochodem Adrien Brody je skvělý a těším se na další jeho roli. Forest Whitaker mám pocit krapet přehrával.... ()

rigby

Jsme na vyšším stupni než opice? Snad ano, ačkoli výsledek tohoto experimentu o tom moc nesvědčí. Skvělý film s tísnivou atmosférou a neustále ve vzduchu visící otázkou, co bude dál. Bohužel ho zabíjí klasický americký happyend, takže pro mne jen 4+ ()

ZAUME

Bohužel při sledování Experimentu jsem neznal dřívější německou verzi a ani pravdivý příběh, dle kterého je film inspirován.. jen jsem tiše souhlasil, že něco takového je opravdu možné.. věřil jsem, že kdyby experiment někdo udělal, něco takového nebo spíš ještě horšího by určitě nastalo.. Jen mě to utvrdilo v mé teorii, že lidé jsou nepoučitelní hlupáci.. takhle se k sobě nechovají ani zvířata. ()

Enormita

Toto je blbosť na kvadrát. Nielen, že sa jedná o film ktorý sa naprosto vymyká všetkému reálnemu, ale on úplne dehonestuje to, čím bol inšpirovaný. A to reálnym stanford experimentom z roku 1971. Aby bolo jasné: skutočný experiment sa konal na pôde univerzity. Profesor katedry psychológie zobral (dobrovólne) 21 študentov psychológie. 10 z nich bolo väzňov a 11 z nich bolo bacharov. V reále k žiadnemu krvavému násiliu nedošlo. Je pravda, že experiment bol predčasne ukončený, ale rozhodne nie za také stupídne zverstvá aké sú prezentované v tomto filme. Bože a to ako vo filme strážcovia chľascú alkohol akoby sa nechumelilo, veď to je naprosto absurdné. Ak sa má jednať a čistý a vedecky podložený behaviorálny experiment, tak alkohol tam nemá čo hľadať. Je to blud. Dávam jednu hviezdičku. Odpad som nedala lebo som videla aj horšie abnormity ako je toto. ()

Weehaa

Adrien Brody je teda husťák! A Foresta Whitakera mi bylo az lito, ten chlap ma holt zaporny role napsany v osudu. I kdyz v Last King of Scotland to bylo jeste lepsi. Jinak mi prislo, ze film byl dost americky vzdalen od reality. Mam dojem, ze pri skutecnym Stanfordskym experimentu nikdo neumrel a taky za tim humanistou temer nikdo ze spoluveznu nestal. Taky ne vsechny myslenkovy linie my prisly dotazeny - treba kdyz se Adrien Brody na konci snazi zatlouct Foresta Whitakera do zeme, asi se nenajde nikdo, kdo by jim za to opovrhoval...mimo jeho sameho, protoze on sam se citi byt pravym pacifistou a tuto ideu ted zrazuje (je to videt na zacatku na demonstraci, kdy odmitne prastit utocnika a moc se mu libi, kdyz mu to jeho pritelkyne pripomene). A ta Whitakerova maminka byla taky jen nejak naznacena... ()

Flamik

jojo, je to smutný. Lidi co dostanou moc sou svině a ty co svině nejsou tu moc ztratěj... I když tady to má opačný konec. ()

Maxt3r

Tenhle film podle mě rozhodně stojí za shlédnutí. Nejsou to však herecké výkony, co dělají z tohoto filmu zajímavou podívanou, ty lze totiž označit spíše za „standardní“. Je to především námět filmu, které má svůj základ v nechvalně známém Stanfordském vězeňském experimentu (takže tu máme víceméně etiketu „based on true story“). Když k tomu přidáte zajímavou kameru, časté střihy, které dávají filmu tu správnou dynamiku a prakticky nepřerušovanou hudbu, která vás drží v neustálém napětí, je z toho 92 minut, po kterých se řeknete: „ale jo, nebylo to tak zlý, jak píšou“. ()

Hookins86

Slušně provedený psycho o lidském chování, kdy se z kamaráda stane svině. Nejdřív jsem si říkal, že by bylo dobrý být na straně dozorců, ale postupně si pak člověk začne říkat, že je na tom líp druhá strana. Oba hlavní představitele mám rád, takže film pro mě byl dobrý a páčil se mi... ()

japekli

Do vodpadu to nehážu jen kvůli Restovi, ale příde mi, že autor chtěl film asi věnovat nějakýmu svýmu příbuznýmu nebo kámošovi, kterej sedí v báni či cvokárně. ()

Tillia

Největší problém filmu je, že prostě nefunguje. Pokud se tváří, že vychází z reálného experimentu, tak tato tvář není věrohodná. Takto by to nikdy z mnoha důvodů nemohlo být. Tři hvězdy je ažaž a to jen za výkon herců. ()

Maiken Algren

To bolo trápne. Nič viac a nič menej. Za posledných 15 minút filmu by si ten samoúčelný prehrávajúci nezmysel zaslúžil akurát tak odpad, sú ale aj horšie filmy. Bohužiaľ. ()