Zbav nás od zlého

• Dánsko Fri os fra det onde (více)

Moderní skandinávský morytát o relativitě dobra. Snímek dánského režiséra Oleho Bornedala bývá často přirovnáván k filmu Strašáci Sama Peckinpaha, kde také sledujeme civilizovaného a městským luxusem změkčilého muže bojovat o přežití své rodiny proti lynči barbarských venkovanů. Jenže zatímco v proslulém snímku amerického klasika byla východiskem krize maskulinity hlavního hrdiny potažmo démonizace venkova, dánský film je vystavěný jako moderní parafráze na morytáty. Stejně jako staré historky o mordech a zločinech i zdejší kruté vyprávění předkládá divákům otázky stran morálky, viny a trestu či dobra a zla. Bezútěšný svět dánského maloměsta stojí rozkročen mezi klidnou idylkou pro rodiny z vyšší střední třídy a pivem i tělesnými tekutinami nasáklou každodenní realitou bílé lůzy. Během městské veselice eskalují tamní vztahy, když je gastarbeiter, jenž přišel v bývalé Jugoslávii o celou rodinu, nařčen, že zabil ženu nacionalisticky smýšlejícího předáka místní komunity. Lynčovanému muži poskytne ve svém domě útočiště úspěšný advokát. Dříve poklidné sídlo za městem se stane místem vypjaté konfrontace krvežíznivého davu a muže, jenž automaticky ctí zásady justice a právní společnosti. Stylově vytříbený snímek pojednávající o xenofobii, bezpráví a bestialitě dřímajících v základech lidských společenství se stal mezinárodní senzací především mezi filmovými fanoušky a byl uveden na řadě festivalů včetně Toronta, Pusanu a Sitges. Režisér Ole Bornedal na sebe upozornil již debutem Noční hlídač (1994), který o tři roky později ve vlastní režii předělal pro americký trh pod názvem Hlídač mrtvých v hlavní roli s Ewanem McGregorem. (Česká televize)

petero

Filter a experimenty so zvukom nepomohli a Fri os fra det onde nedosahuje kvalít Straw Dogs ani náhodou a čo je smutné, ani kvalít nedávneho Bosque de sombras. Príčinou je roztrieštenosť deja a slabá intenzita rozprávania. Po Nightwatch a Vikaren ma Ole Bornedal prekvapivo sklamal. ()

Davies182

Milé severské drama s roztomilým rozuzlením, navíc říznuté prvky thrilleru a hororu. Napětí se v několika scénách dalo krájet! Ještě, že máme ty zákony. ()

gogo76

"Pozor, mám zbraň!..,nastreľovačku klincov...!" Veľmi zaujímavo podaný film, ktorý sa s postavami pohráva celý čas. Atmosféra hustne každou minútou, ale že to vyústi až do takého masakru som nečakal. Dedo, ktorý prišiel o manželku a tým pádom i o rozum mi pripomínal podobne vyšinutého magora z filmu Podfuck. Severský prístup k thrilleru si môžete všimnúť i na takej maličkosti akou je dobíjanie sa do vstupných dverí. V americkom thrilleri stačí jeden úder, tu sa kulturista sa sekerou poriadne nadrie. Celé to dobíjanie a ochrana "nevinného" strašne pripomína film Strašáci, aj keď je trochu o inom. Solídne severské remeslo, ktoré nesklame. 80%. ()

Xmilden

Jaká úleva po dlouhé době, když se divák kouká na originální pojetí, skvělou kameru a hlavně nemusí poslouchat až stupidně dovysvětlující věty, kdy hrdinové komentují vše co právě dělají. Škoda že očekáváné obléhání domu nevygradovalo v nic extra pořádného. I tak nás ale čekají nějaká šokující odhalení a filmový zážitek, který mě ještě více utvrdil v přesvědčení že na půdě psychologie, motivace postav a originality je Hollywood již dávno mrtvým místem. ()

darkrobyk

Severská chladnost mě poněkud ubíjela (asi budu muset dát po dlouhé době nějakého Bergmana), čekal jsem svižnější příběh. Vyprávěnkové drama, připomínající nahodilé zápisy v kronice, se změní v momentě, kdy dojde k nešťastné události. Ta spustí doslova řetězec dalších, které vrcholí výbuchem kolektivního násilí. Hlavní aktér neštěstí není schopen zastavit lavinu, co svým následným jednáním strhnul. Problém jsem měl s jednotlivými postavami (kde vzali tolik ošklivých herců...), jelikož si žádná nenašla ke mně cestu, se žádnou jsem nesympatizoval. Předpokládám, že šlo nejspíš o tvůrčí záměr - v každém je nějaká špatnost, dřímající démon, zlo... a každý si trest zaslouží. Snímek má základní rysy balady, snad proto zamrzí, že nebyla více zapojena lyrická složka - severská příroda si o to doslova říkala. Nejsem zklamán, ale Strašáci mě brali více. p.s. díky za tip EvilPhoEniX ()

Hrabka

Značně přehodnocený thriller s náznakem hixploitation sází především na nevšední zpracování. To je určitě zajímavé a chvílemi dokáže vytvořit skvělou atmosféru. Co se ovšem obsahové stránky týče, tak ta není nikterak valná. Příběh mě příliš nezaujal a co mě naštvalo nejvíc, byly některé situace a chování postav, které se tam vůbec nehodily a působily divně. Přestože některé dílčí momenty stojí za to, tak jako celek to působí až moc uměle. 60% ()

nunka

Severské filmy vždy niečím prekvapia, je pravidlom, že ponúknu originálnu a netradičnú filmárčinu. Deliver us from evil je emocionálne intenzívny a technicky výborne natočený thriller, v ktorom sa nešetrí atmosferickými prostriedkami - desivými pohľadmi, desivými prejavmi správania, prostredím...Obsah a myšlienka veľmi efektne divácky ponúknutá, až na to, že sa to dosť ťažko trávi. Aspoň ja nemám na takéto sústo žalúdok... ()

Pilda17

Nejprve průměrná záležitost, ve které se tempo zvyšuje. Byl jsem rozhodnutý dát tři hvězdy a smést tento Dánský thriller ze stolu, ale poslední třicetiminutovka vše změnila. Náboj byl velmi dobrý, napětí začalo vzrůstat a hlavně jsme se dočkali pěkného zvratu, který změní hodně. Rozhodně by divák měl počkat do závěru, protože teprve tam se pozná kvalita.. 7/10 = 75% ()

S.Quentin QUALE

Bornedalův nejlepší film, nejlepší Strašáci, alternativní vizuál, alternativní příběh, větší realita, větší znepokojení.....i když....jsem rád, že se Bornedal udržel na uzdě, protože je jasné, že mohl expoitační točky vyhnat mnohem výš, na což by se dívalo ještě mnohem hůř. Doporučuje 5 proletářských socek s vyholenýma kebulama z 5....a já taky! ()

misterz

Dobrý severský thriller, ktorý ma však ničím zvlášť neprekvapil. Snímok zdobí predovšetkým špičková, typicky severská kamera a dokonale zvládnutá technická stránka. S dejovou linkou a atmosférou je to už o čosi slabšie. Úvodná polovica sa vlečie ako slina opilcovi na jazyku, ide o zdĺhavé predstavovanie a nezáživne uvedenie do jadra problému. Chápem, že to bolo treba, ale bez atmosféry to bola hrozná zívačka. Druhá polovica, od miesta, keď sa miestni rozhodnú vziať "spravodlivosť" do vlastných rúk, sa veci výrazne pohnú dopredu. Príbeh naberie spád, zlepší sa atmosféra a výrazne stúpne aj napätie. Film začne pripomínať Straw Dogs (2011), len tento snímok nie je taký masakrálny, napätie a atmosféra sú však na rovnakej úrovni. Preto komu sa páčili Strašáci, určite si užije aj Fri os fra det onde. 70/100 ()

2-Xtreme

Celkom vychválený so skvelými hodnoteniami, no i tak to nie je žiadna sláva. Hodinu filmu sledovať akúsi tupú bandu dedinských ožranov, aby sa poslednú polhodinu konečne niečo dialo. Ďakujem neprosím. A ani to finále, ktoré je už dosť ohrané a nedokáže prekvapiť, nebolo také aby som aspoň uvažoval o vyššom hodnotení. Atmosféra sa nedostavila (finále mohlo byť viac silné ako napr. v Eden Lake) ale celkový pocit nie je až tak zlý. Dobrý priemer a určite sa na ďalšie filmy od tohto Dána teším. ()

Vančura

Tenhle film vůbec nedává tušit, v jaké peklo se nakonec zvrhne - při jeho sledování mi bylo velmi nevolno. Rozhodně výjimečný filmový počin, který mě beze zbytku dostal a k němuž je zbytečné cokoli psát, to prostě člověk musí vidět. Snad jediné, co mi zde nesedlo, byl úvodní voiceover vševědoucí vypravěčky, která se v závěru dokonce zhmotní a oznámí nám, že hlavní postavy spolu zůstaly až do smrti. Vzhledem k tomu, že se film odehrává v současnosti, působí takové prohlášení divně, protože implikuje předvídání budoucnosti. Kdyby se toto z filmu vypustilo, bylo by to podle mě lepší. ()

pornogrind

Drsný pozdrav ze severu.Těžko zařaditelný film.Třičtvrtě filmu sledujeme psychologické drama,které se poté mění na exploitation.Mix žánrů,ale pěkně to do sebe zapadá a tohle mi fakt sedlo.Od začátku jsem čuměl jak puk a čekal co bude dál.Své určitě udělali neokoukaní herci,tísnivá atmosféra,styl vyprávění ale hlavně kamera a ten tmavý filtr.Určitě je to působivý film a rozhodně stojí za vidění.Ale pozor nezaměňovat s filmem Chraň nás od zlého. ()

Snorlax

Ach logiko, nebohá logika, proč tebou scenáristé tak opovrhují? Od chvíle obléhání domu je všechno špatně a pointa trénuje širšásanu. ()

sochoking

Ožratí dedinčania prišli o rozum! Další film o buranoch buranských, prechlastaných alkáčoch, ktorý končí ukrutným masakrom, aký som ešte nevidel ! ()

hladass

Jako pocta legendárním Straw Dogs není Fri os fra det onde špatný a rozhodně dopadl lépe než oficiální remake, ale i tak ho nemůžu hodnotit více než průměrně... I přesto, že má dobrou hudbu, skvělou kameru, hodně slušné herecké výkony, dokonce i trochu překvapivý příběh (což je dnes docela vzácné) a naprosto parádní závěrečnou půlhodinovku... Jenže celý film neuvěřitelně sráží na kolena hodně nudná první hodina a úvodní seznámení s hlavními postavami filmu mi přišlo naprosto zbytečné... Kdyby byl film zkrácen minimálně o dvacet minut, mohlo by jít o parádní pecku, takhle vím, že vždy raději sáhnu po původních Straw Dogs... ()

Kudly4

Drsné, kruté, brutální ? kdepak. 80% filmu celkem o ničem, ALE pro mě to byl takovej relax sledovat to severské prostředí a herce a celkově to stím koncem nebylo zas až tak špatné. 4* za tu nádhernou melodii, která opravdu sedla. ()

arie

Čerstvý hororový vietor privial z chladného severu exploitačný kúsok ostrieľaného mazáka Ole Bornedala. Zámerne sa vyhnem spojeniu s nemenovanou klasikou od Sama Peckinpaha, ktorú tu spomína temer každý a radšej vypichnem elementy, ktoré ma na tejto buraniáde uspokojili najväčšmi. V prvom rade severanom kvitujem zaradenie rozprávačky do príbehu, nie len prostredníctvom hlasu, ale i telesne, ktorá hneď v prvých minútach ulahodí nejednému skeptikovi, ktorý očakáva iba triviálny tanier preplnený nechutnými pokrmami a ukážku absurdných a nelogických rozumových pochodov. Jej prítomnosť je však vyslovene okrajová, preto dodávam, že po počiatočnom strete s jednotlivými postavami, sa príbeh presunie do roviny „ničím neprekvapujúci štandard“ a najväčšmi upútava excelentná, vyblednutá kamera a špičkové herecké výkony. Extatický divoch Lars je synonymom pre vidlácku živelnosť, no najväčší sympaťák je rozhodne dánsky „kameňožrút“ Kim Kold ("Prineste náradie"). Bornedalov neznechucujúci a neexperimentujúci produkt, z ktorého vám nestuhne mimika tváre, ani vás nezaleje pot maximálneho adrenalínu, najväčšmi vyťahujú pár milimetrov nad čiarku šedivého priemeru práve skúsené ruky hlavného remeselníka, ktorý viditeľne nakazil svojou profesionalitou všetkých zúčastnených na pľaci. ()

Dzeyna

První, co jsem nepochopila je ten zesvětlený efekt, ale dobrá, to se dá přehlédnout. Opravdu mě dostalo to, že jsem si po celou dobu myslela, že vím pravdu, ovšem ke konci se ukázala nová, jiná, lepší a překvapivější pravda, která mě celkem dostala. Miluji severské filmy, jejich atmosféru a herce, je v nich něco tajemného a nepředvídatelného. Bylo to opravdu napínavé. I když pár chyb to má, je to hodně dobrý snímek. ()

Okara

Tak původní komentář mažu, protože jsem bohužel (naštěstí pro tento snímek) viděl Straw Dogs až po tomto a jsem fakt naštvanej. Taková vykrádačka, fuj. Dobře, beru že to může být bráno jako remake, ale vyjma mírně odlišného děje je tu stejné opravdu všechno, nač si vzpomenete. Hodnocení zpětně měnit nebudu, protože jsem se velmi bavil a oproti Strašákům je tu i navíc pointa a lepší psychologické rozebrání, ale stejně jim to nemůže formou konkurovat. To je Anna. Anna je Pernilina kolegyně a její taška je plná dodatků, které chce vložit do zpěvníků. Spolu s Pernillou vyučují náboženství. Anna je anděl. Ale má příliš velké srdce. Je sobota. Dobře se na ni podívejte. Máte poslední příležitost. Protože Anna brzy zemře. 80% ()