Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Ajinka126

Jak začít? Co na úvod k filmu, který získal nejedno oskarové ocenění?.. Dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodla si film pustit. Bylo to celkem těžké se pro něj přimět, neboť od něčeho takového očekávate film pro náročného diváka. Když jsem s filmeme začla, bylo pro mě náročné se do příběhu dostat tak, aby mě pohltil. Bylo těžké se do toho zakoukat. Ale po tomto obtížném a pomalém začátku, to na mě začalo působit přímo skvostně. Příběh sám o sobě není až tak zajímavý. Nemá tak nadupanou dějovou a časovou linku, ale ta kamera. Ach ta kamera. Co záběr, to umělecké dílo. Úplně mě svrběla ruka a toužila jsem sáhnout po foťáku a zvěčnit si ten moment. Barvy a scény krásně ladily. Nevím, zda to bylo umění šikovných kameramanů, ač se k tomuto názoru (jako fotograf amatér) hlásím, anebo režiséra. Colin Firth byl drahokamem, byla radost se na něj dívat. Konec filmu mi jenom tak prolítl a zanechal na duši hezké pohlazení. Jediné, co mě velmi mrzí, že jsem to viděla už nadabované. Ne, že by byl dabing špatný.. ale přece jen ;). Mohu to shrnout do takového klišé, že film byl velmi syrový, bez obalu a bez pozlátka. Prostě jen čisté řemeslo herectví a režije. ()

liquido26

Vždycky, když koukám na historický film týkající se tématu, o kterém moc nevím, jdu si pak zjistit nějaké info o historické přesnosti. Pokud je to film, ze kterého jsem nadšený (jako v případě Královy řeči) následuje potom trošku zklamání z toho, že to ve skutečnosti bylo trochu jinak. Ve většině případů manipulaci s historickými fakty příliš nezazlívám, pokud to není v nějaké extrémní, do očí bijící míře a slouží to ku prospěchu filmu. No a Králova řeč je jedním z těch snímků, u kterých to nijak nevadí, neboť se jedná o působivý a vtipný příběh se skvělými výkony. Při projevech jsem cítil úplně stejnou nervozitu, kterou musel prožívat taky panovník a říkal jsem si, že stát v jeho botách, už bych to asi dávno vzdal :-) ()

F.man

Formálně velmi čistý britský film, s dobře spracovaným námětem a vynikající hereckou obsadou. Hlavním kamenem se sice může jevit Colin Firth, který velmi dobře zapracoval na tom aby Jiřího vadu opravdu vystihl (a ať už jsou tyhle postavy jakkoli automaticky nominované a dobře viditelné, on si toho Oscara zaslouží) nebo Geoffrey Rush, jehož nekompromisní logoped Lionel taky stojí za to, za mě je hlavní postavou tohoto snímku Tom Hooper, který už po moc dobré The Damned United postoupil do první ligy a s relativně těžkého námětu vytvořil opravdu áčkové drámo se vším všudy, tj. i tím lehkým patosem který diváci (a akademici) milují. Za mě spokojenost a určitě jeden z TOP 2010, ale stejně jsem pořád daleko více unesen Black Swan. Tady je ale už rozhodnuto a King Speech jakožto nejlepší film roku bude pro historii docela dobrý reprezentant roku 2010. Because I have a voice! ()

prkalil

Závěrečné královské balkónové kynutí - detail - ruka jeho veličenstva krále Bertíka = jasný to předobraz dvojitýho rimmera! ()

PauloZ

Jak už je tu x-krát zmíněno, Colin si toho oscara zasloužil :). Velice pěkně zfilmovaná historická událost o nečekaně korunovaném, koktajícím králi, Jiřím VI. Dle mého hrál skvěle i "logoped" Geoffrey Rush a celé panorama anglie je skvěle mixnuto do černobíla. Jenomže já jsem byl svým okolím tak zblbnut o genialitě filmu, že jsem čekal větší emoce, hloubku a cit. Po skončení filmu jsem neměl vůbec pocit dát filmu plný počet a taky ho nedám. Konečný proslov je napínavý jak sviňa, ale čekal jsem, že to bude před veřejností za přítomnosti rozhlasu, což by bylo o to napínavější. I tak ale velice pěkná podívaná. PS: Britský přízvuk miluju. :) ()

salisbury

Colin Firth excelující v roli koktavého následníka trůnu, kterému skvěle sekunduje Goeffrey Rush jako jeho nevšední logoped. ()

Tryskomyš

Není to špatný film. Hlavně je zajímavé, že je historicky pravdivý. Ale za mě pouze 3 hvězdy. Ani skvělý Rush a rozkošné královy dcerušky to nevylepšili. ()

ledzepfan

Po herecké stránce neuvěřitelně vybroušený film,ve kterém by slaběji zahraný charaktér našel snad jen notorický šťoural se sklonem přehánět a zveličovat :) ...Je to citlivě podané komorní drama o přátelství dvou mužů a zároveň precizně zvládnutý historický film,který netěží z epičnosti ale spíše z obrovského množství historických faktů, souvislostí a detailů což ve výsledku tvoří nečekaně kompaktní celek=klobouk dolů=80% s přehledem,bez zakoktání :) ()

Anchi

Herecky náročná role Jiřího, se kterou si Firth excelentně poradil. V podstatě celou dobu jsem obdivovala jeho herecký výkon, který na sebe strhával větší pozornost, než životní příběh, který se mi jevil spíše tragikomicky než-li dramaticky. Velkou výhodu v životě krále Jiřího jsem shledala v úžasné a milující manželce, kterou ztvárnila briliantní, typicky svá Helenka. Celkově hodnotím pozitivně, ale na 4* mi to nestačí. Možná předchozí vyzdvihování ve mně vzbuzovalo větší očekávání, než kterého se mi nakonec dostalo. Bylo to moc roztahané, 2 hodiny jsou přece jen dlouhá doba. ()

spaceboyCZ

Fenomenalni Colin Firth s uzasnym Geoffreym Rushem je naprosto neodolatelne spojeni a z tohoto filmu delaji jasneho adepta na film roku. Stale si ale myslim, ze Firth mohl mit na konte uz Oscary dva, za Kralovu rec a za A Single Man. Co uz, ten jeden jediny je pravem tuplovany. Vse doplnuje skvela hudba a dokonala atmosfera prostredi "doktorovy ordinace". Britove filmy umi, tleskam ve stoje a zarazuji do me sbirky TOP. ()

draggo

Nic světoborného, ale rozhodně rozumněji udělený Oscar než minulý rok (Hurt Locker je prostě odpad, viz můj komentář). Na to že je to takové suché drama, jsem byl příjemně překvapen tím, že jsem se u toho nenudil. Výborné herecké výkony ústřední trojice nemůžu popřít, Oscar pro Colina Firtha zasloužený. Nezasloužené jsou ale podle mě Oscary za nejlepší film a scénář. promiňte, ale k nejlepšímu filmu roku 2010 má Králova řeč zatraceně daleko. Něco tomu prostě chybí. Nejspíš to budou nějaké ty emoce, které ke mě z plátna nějak nedoputovaly. Stejně tak mi celý film přišel strašně předvídatelný, holt nadšení trochu mizí, když víte, co se v příštích 10ti minutách stane. Naopak chválím pár vtipných scén (nečekal jsem je). Suam sumárum celkem slušné drama, ale žádná velká bomba. /viděno v kině: 70% a 4*/ ()

Kryton

Film se pomalu rozjíždí a samozřejmě varuji dopředu, že pokud nemáte rádi konverzační drama, pak se na to nedívejte. Pro ty ostatní nabídne Králová řeč herecký koncert Colina Firtha a Geoffrey Rushe. U Rushe mě mrzí nezískaný oskar, protože mě přišel daleko lepší než koktavý král. ()

nervoznideda

tento film jsem viděl již po 20té, vše bylo řečeno přede mnou jinými uživateli, znám ho od slova ke slovu, perfektní mužské výkony , ale i obě ženy byly skvostné, když žena krále Jiřího VI říká že se bála života v královské rodině že už nebude její, měla pravdu, Diana to neunesla , žádná škoda. prostě nádhera , vždycky mě pohladí všichni, děkuji deda :-) cz dabing je skvělý :-) 17.07. 2018 fantastické:-)25.9:19 filmové záběry Hitlera a oddanost němců byla velice vhodná až mě mrazilo deda honza, a závěr byl přímo fascinující :-) 13.12.19 i dnes 27.2.2020 ()

Adasin

Ano, je to tak, první (a nejspíš i poslední) oscarovka, která mě fakt chytla za srdíčko a už nepustila. Nečekala jsem, že zrovna příběh o nějakým britským králi, kterýho jsem v době prvního zhlédnutí (tuším, že na ČT2 kolem Vánoc to bylo s perfektním dabingem Petra Rychlého - a pak, že dabing posledních let nestojí za nic... jen se musí dělat pořádně a dát do toho i kus sebe) vůbec neznala, mě může tak emočně rozsekat. Vlastně jsem vůbec nečekala, že by se mi mohl takhle líbit historický film, kde se v podstatě jenom mluví. Jasně, hlavní hrdina má nějaký handicap, který mu znesnadňuje život (takoví hrdinové se svými příběhy jsou celkem oblíbení, stačí se podívat na zdejší žebříčky oblíbených filmů) a je tak ideální pro to, aby jsme mu fandili při jeho cestě za zlepšením a při jeho cestě stát se opravdovým králem. A na mě to fungovalo, během filmu jsem hlavnímu hrdinovi fandila a držela jsem mu palce úplně neskutečně, hlavně při tom finálovým výstupu, to byly nervy! A pak jsem plakala dojetím, ten konec je fakt nádhernej. ----- Většinou se můj výběr filmů, které by si zasloužily ocenění (ať už v technických nebo hlavních kategoriích), od výběru Akademie dost liší. Nehledě na to, že mě s prominutím na*ralo, když jsem zjistila, že Akademie v tom samém ročníku udělování Oscarů v technických kategoriích ignorovala Tron: Legacy. Ale tady nastala u mě a Akademie zcela výjimečně shoda, tudíž mohu s nesmírným potěšením napsat, že všechny Oscary pro tenhle film jsou zcela zasloužené, asi nikdy jsem neměla z vítězného filmu takovou radost (nejblíž byl Parazit). Zvláště mě potěšil Oscar pro Colina Firtha, který předvádí neuvěřitelný herecký výkon - jakože naučit se mluvit s vadou řeči a pak zase normálně, to je něco. I ostatní postavy jsem si celkem oblíbila, např. Lionela Logua proto, že ta chemie mezi Firthem a Rushem je neuvěřitelná - i ten Rush by si ocenění zasloužil, a vůbec to obsazení je skvělé, hodně se mi líbili také Guy Pearce jako Eduard VIII., Timothy Spall jako Churchill a Helena Bonham Carter, která konečně hraje jiný typ charakteru, než jaký mívá u Tima Burtona (příjemná změna). Nádherně zfilmovaná část britské historie. 10/10 ()

baribal

nemám slov, colin firth rozhodně podal nejlepší herecký výkon lonského roku... z nominovaných filmů na zlatý globus jsem neviděl pouze černou labut, na kterou si počkám do kina, nicméně je toto tedy zatim nejlepší film lonského roku jaký jsem viděl... ()

JimWayne

Rozhodne topka roku 2010.Výborný priam brilantný výkon Firtha a Rusha.Impozantná práca s kamerou skvostná réžia ale na päť hviezd to na mňa nezapôsobilo ako som očakával. ()

Krissty

Ze začátku jsem se shlédnutí tohoto filmu trochu bránila, protože mi nepřišlo, že by mě film o koktavém králi mohl nějak zaujmout. Ovšem opak je pravdou a já musím uznat, že všechny Oscary tohoto filmu jsou opravdu zasloužené a úplně klidně bych nechala proměnit víc nominací (především za herecké výkony). Colin Firth byl opravdu fantastický. Do své role se perfektně vžil a ani na chvíli jsem o něm nezapochybovala :) I Geoffrey Rush a Helena B. Carter byli úžasní, ale skvělému Firthovi spíše jen sekundovali (ne čemž ovšem nevidím nic špatného!).. Příběh je nádherný a díky těm vtipným vsuvkám (především co se týče vulgárního krále :D) si zaslouží bezesporu plný počet! ()

depony

Tento příběh a jeho obsazení mi dokonale učaroval. Colin, jako správný člen královské rodiny, Helena, jako žena, která miluje a podporuje svého muže, a Geoffrey jako cynik a bořič standardů. Zasazení do skutečnosti, život britské královské rodiny a herecké výkony. To je důvod, proč tomu dávám plný počet a proč jsem si film užil naplno. Díky všem. Byli jste skvělí! ()

agentmiky

Musím tedy uznat,že se film velmi vyvedl a nadchl mě.Moje rozhodnutí zhlédnout Královu řeč se povedlo na jedničku s hvězdičkou.Nejdříve se zaměřím na herecké výkony,u kterých nemůžu nic vytknout.Skvělý Colin Firth,kterému role hodně seděla,neméně brilantní Geoffrey Rush,dobře vybraný a namaskovaný Timothy Spall coby Winston Churchill a mohl bych básnit dál a dál.Atmosféra předválečných 30.let v Anglii zde byla velmi viditelná.Dialogy také neměly chybu,hodněkrát jsme se zasmál.Po celkovém zhodnocení dávám filmu nádherných 90% ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)